Дали машките потешко се навикнуваат на заеднички живот?

Член од
20 јули 2006
Мислења
260
Поени од реакции
10
Moram da ja pocnam temava so edno objasnuvanje.Po nekoja slucajnost dvajca moi drugari raskinaa so devojkite so koi ziveea zaedno_Od dvajcata glavniot muabet beshe: ic ne mi e teshko;dodeka bev so nea samo doma sedev zoshto taa barashe premnogu vnimanie, ne odev na sport, ne se gledav so drugarite itn." Isto taka imam vpecatok deka na pocetokot na zaednickiot zivot(bracen ili vonbracen seedno) mazite sakaat pa skoro nishto da ne im se smeni.Drugari skoro sekoj den doma, fudbal itn, i ne obvinuvaat zenite deka barame da bidat doma 6 veceri nedelno, premnogu vnimanie, deka se' ni smeta itn.
Licno smetam deka na istite tie dvajca drugari ubavo im beshe koga si sedea po doma navecer pred TV so devojkata koja gi sakashe i so 5kg povekje, a da im beshe do sport kje najdea kompromis.
Vo sekoj slucaj mislam deka zenskite mnogu poprirodno gi sfakjaat promenite(zoshto fakt e deka ima pa makar i minimalni) pri pocetokot na zaednickiot zivot otkolku mazite.Znam deka vecerva ste zafateni so Valentajn ili Sv.Trifun ili so dvajcata pa pishete koga kje mozete:wink:
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Еве јас пошто не сум зафатена:(ќе си го напишам моето мислење.Не е правилото за сите машки исто.Некои се навикнуваат потешко,поготово тие што се со партнерката поради некои причини што се само за нив објасниви,но некои немаат проблем.поголемиот број на машки тоа го прават само затоа што им дошло времето,на некој начин или да им биде интересно или да избегаат од дома.Не ме сфаќајте погрешно не викам дека не ја сакаат девојката.Ние жените знаеме што не чека понатака во животот и затоа лесно се привикнуваме.Кое машко дома чисти,пере,пегла,прави манџи,мие садови,пружа алишта?Мислам дека исто така тоа зависи и од домашното воспитување.Според мене твоите другари точно дека тогаш кога седеле дома и уживале немале ништо против,но најверојатно нивниот живот преминал во брачен живот.Во кој жената вика немој денес ме боли глава,или неможам да легнам имам садови за миење,или пак кога он сака да гледа фудбал она му се дере да и ја остави шпанската серија да ја догледа.:helou:
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Веројатно е вистина дека мажите не се нешто лесно подложни на промени, се држат до своите навики и сакаат се да биде исто, дури и подобро.
Но кога ќе размислам, јас сум прилично активна во општеството, волонтирам, посетувам организации имам милион пријатели со кои се обидувам да одржувам контакти што практично значи дека ретко се вртам дома, освен ако не се одлучам да си дадам еден ден одмор и го поминам денот во пижами.
Поентата ми е дека за заеднички живот се потребни двајца, трудот само од едната страна нема да донесе ништо добро, напротив може само да ја влоши ситуацијата, а јас со мојата потреба за слобода, не сум баш добар партнер за соживот.
Проклеството на зодијачката комбинација Близнаци-Водолија.
:eek:milenoto smajli:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Не!
И многу ми е убаво, и воопшто немав проблем да се навикнам на заеднички живот.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Не сакам да генерализирам, затоа што сум видела и жени што после и неколку години заеднички живот, уште им е тешко да прифатат што се очекува од нив.


Така да, ќе кажам дека голем број на мажи не можат одма, као од нож пресечени, да го прекинат својот претходен стил на живот. Исто така, мажи не сакаат девојки што им се „залепени“ и што тотално зависат од нив. Сакаат девојката да им обрнува внимание, но со усул. Сакаат и они да можат да излезат сами со другарите, но исто така сакаат и девојката да си излезе сама со нејзините другарки. Сакаат девојката да биде самостојна, но не до таа мера да он се осеќа непотребен.....


Ова од моја гледна точка, све зависи од поединците - од него,ама и од нејзе
 
Член од
20 јули 2006
Мислења
260
Поени од реакции
10
Еве јас пошто не сум зафатена:(ќе си го напишам моето мислење.Не е правилото за сите машки исто.Некои се навикнуваат потешко,поготово тие што се со партнерката поради некои причини што се само за нив објасниви,но некои немаат проблем.поголемиот број на машки тоа го прават само затоа што им дошло времето,на некој начин или да им биде интересно или да избегаат од дома.Не ме сфаќајте погрешно не викам дека не ја сакаат девојката.Ние жените знаеме што не чека понатака во животот и затоа лесно се привикнуваме.Кое машко дома чисти,пере,пегла,прави манџи,мие садови,пружа алишта?Мислам дека исто така тоа зависи и од домашното воспитување.Според мене твоите другари точно дека тогаш кога седеле дома и уживале немале ништо против,но најверојатно нивниот живот преминал во брачен живот.Во кој жената вика немој денес ме боли глава,или неможам да легнам имам садови за миење,или пак кога он сака да гледа фудбал она му се дере да и ја остави шпанската серија да ја догледа.:helou:
Ok,ima i vakvi i takvi,fala Bogu,inace kade.No mene me zacudi da go cujam istiot muabet a veruvaj ne e ni prvpat zatoa i se zaprashav kaj e problemot.Inaku na krajov na tvojov post mi dojde ushte edna ideja.Za srekja moevo mashko i cisti i prai za jadenje a koga treba i pruza alishta kako shto kaza zavisi od vospituvanje.Ama mi se cini deka nas zenive ne vospitale da bideme "super zenicka" koja ama bash se' moze i umee, i koja svakja deka fudbalot e najvazen sport na svetot(iako taka ne misli ponekogash-del od zenite vo koi bash ne spagjam), i koja sekoja vecer e spremna da oblece cipkana spavakja za da neli,ne nastane monotonija.Vo megju vreme treba da mu dade dovolno ljubov i da se grizi da ne mu propadne negoviot socijalen zivot so shto taa kje ima kompletno razbiranje shto site negovi drugari doagjaat sekoj vtor den i a vo ostanatite denovi odat na vezbanje kladilnici i sl.Ne sum voopshto feministka,zoshto smetam deka ako sme ednakvi,nema mesto za feminizam ama nekako se'mi se cini deka vo zaednickiot zivot (barem na pocetokot vo momenti na naviknuvanje)zenskite se spremni da vlozat mnogu povekje a ona shto me iritira e shto na krajot na vrskata kje gi obvinat deka premnogu se zanele vo ulogata pred da se zaprashaat a kako i beshe na nea?(pak so cest na isklucocite)
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Зависи се од воспитаноста на жените од страна на нивните семејства, како и од волјата на мажот кога ги гледа дека не му угодуваат на начин кој му е прифатлив, да ги направи такви.
Се е предмет на создавање на една нормална врска, која ќе се базира врз почит. На пример, женско никогаш не треба да помисли да биде рамноправно со машко, треба да слуша она кое мажот го збори и да се повини на неговите потреби.
Се друго е лук и вода.
 
Член од
20 јули 2006
Мислења
260
Поени од реакции
10
Зависи се од воспитаноста на жените од страна на нивните семејства, како и од волјата на мажот кога ги гледа дека не му угодуваат на начин кој му е прифатлив, да ги направи такви.
Се е предмет на создавање на една нормална врска, која ќе се базира врз почит. На пример, женско никогаш не треба да помисли да биде рамноправно со машко, треба да слуша она кое мажот го збори и да се повини на неговите потреби.
Се друго е лук и вода.
Deckovo gi mesha terminite pocit i egoizam.Aj kje bidam optimista i iskreno kje se nadevam deka se zeza.Neli?
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Зависи се од воспитаноста на жените од страна на нивните семејства, како и од волјата на мажот кога ги гледа дека не му угодуваат на начин кој му е прифатлив, да ги направи такви.
Се е предмет на создавање на една нормална врска, која ќе се базира врз почит. На пример, женско никогаш не треба да помисли да биде рамноправно со машко, треба да слуша она кое мажот го збори и да се повини на неговите потреби.
Се друго е лук и вода.
Многу ме интересира зошто женското треба да го слуша машкото?
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Deckovo gi mesha terminite pocit i egoizam.Aj kje bidam optimista i iskreno kje se nadevam deka se zeza.Neli?
Жената треба да е фасцинирана од мажот.
Неговата среќа да биде и нејзина.
Само така ќе може да постои убава врска.
Жената мора да прифати дека е и физички и интелектуално инфериорна.
На пример да се тепаме или да играме шах, во секој случај машкото ќе победи.
Вие треба да ќутите и слушате кога машко збори.
Саншајн.
Затоа што жените не можат да размислуваат за себе.
Потребно е некој да ги насочи.
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Жената треба да е фасцинирана од мажот.
Неговата среќа да биде и нејзина.
Само така ќе може да постои убава врска.
Жената мора да прифати дека е и физички и интелектуално инфериорна.
На пример да се тепаме или да играме шах, во секој случај машкото ќе победи.
Вие треба да ќутите и слушате кога машко збори.
Саншајн.
Затоа што жените не можат да размислуваат за себе.
Потребно е некој да ги насочи.
Како бе не можат?:)Јас како што знам и ние жените имаме мозок и доста правилно го употребуваме.И како можеш да кажеш ако играме шах или ако се тепаме?Зошто мислиш дека женските незнаат да играат шах?Не сите меѓутоа ги има.А за тепањето што зборуваш,тука е силата во прашање а не мозокот.Да ти донесам некој билдерка напумпана со стероиди да те видам тепај ја.
 
Член од
20 јули 2006
Мислења
260
Поени од реакции
10
Жената треба да е фасцинирана од мажот.
Неговата среќа да биде и нејзина.
Само така ќе може да постои убава врска.
Жената мора да прифати дека е и физички и интелектуално инфериорна.
На пример да се тепаме или да играме шах, во секој случај машкото ќе победи.
Вие треба да ќутите и слушате кога машко збори.
Саншајн.
Затоа што жените не можат да размислуваат за себе.
Потребно е некој да ги насочи.
Ups,ne se zezal!!!!:uvo:
Shto se odnesuva do sah pobeduvam vo 80% slucai , a za tepanje megju mazi i zeni ne sum probala zoshto sum na civilizaciski povisoko nivo a ocigledno ima nekoi shto ne se taka shto mislam deka nema prostor za argumentacija
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Како бе не можат?:)Јас како што знам и ние жените имаме мозок и доста правилно го употребуваме.И како можеш да кажеш ако играме шах или ако се тепаме?Зошто мислиш дека женските незнаат да играат шах?Не сите меѓутоа ги има.А за тепањето што зборуваш,тука е силата во прашање а не мозокот.Да ти донесам некој билдерка напумпана со стероиди да те видам тепај ја.
Така девојко, попали се:)
Имате мозок, али во рудиментирана форма:)
Мене воопшто не ме интересира што сте читале од теа или космо, тоа нека си биде за вас.
Но добар тренинг за пичка да ти се повини и слуша не е заебанција.
Жените се си мислат дека треба да имаат слобода, свои размислувања, избор.
Се согласувам.
Се додека тие работи не влијаат врз моите потреби кои таа девојка треба да ги задоволи.
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
da !
zatoa sto se plasam deka ke bidam ucenet da se odlucam :
- taa
- tie ( drugarcinjata )
- semejstvoto ...
toa nekako mi e ko da ke bidam raskrsen na poveke parcinja i mozebi ke treba da "zrtvuvam" nesto !
...
 
Член од
20 јули 2006
Мислења
260
Поени од реакции
10
Така девојко, попали се:)
Имате мозок, али во рудиментирана форма:)
Мене воопшто не ме интересира што сте читале од теа или космо, тоа нека си биде за вас.
Но добар тренинг за пичка да ти се повини и слуша не е заебанција.
Жените се си мислат дека треба да имаат слобода, свои размислувања, избор.
Се согласувам.
Се додека тие работи не влијаат врз моите потреби кои таа девојка треба да ги задоволи.
Daj be mazi,javete se iscivilizirajte si go vashiov primerok!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom