Дали има спас за човекот?

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
И јас сум тотално разочарана од човештвото, од тука до крајот на универзумот (најсериозно ова), ама мора барем воведно прашање да имаш во темата, како би можеле сите да ја разберат.

Иначе кога више си ставил видео, еве и од мене еден спот, кој увек ме потсеќа зошто мислам дека на човештвото му нема спас. Човекот е само едно обично животно.

 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Што е поентата на темава.
Јапонци убиваат делфини, big deal, се гледа дека не се убивани за забава, сите тие ќе завршат во некој ресторан или конзерва. Не ја гледам драмата што ти ја гледаш очигледно. Што е поразлично од убивање на свињи, крави, туна итн итн. Или затоа што делфините имаат фаца која личи на насмевка овоа е нешто посебно.
 
T

Tetro

Гостин
Кога почнавме веќе со видеа, еве и од мене едно (две) :wink:



 
V

Vollstandig

Гостин
A koј рече дека човештвото е загрозено? Арни сме уште си опстојуваме, и немаме галје, на пример, ако се отфрлат глупајте религии , се отфрли овај систем со пари и останати глупости можи малце да се издигни човештвото.
Шо ако во школото од прво одделение па навака, се воведе учење на култура, морал и етика, учење на ораторство, учење на однос со луѓето? Тогаш ќе имаме една класа во опшеството која ќе цвета, да се воведе еден вид на “шеријат“ кај што ќе се казнуваат луѓето со лошо понашање, и да стане “ИН“ односно во мода, доброто понашање, тогаш навистина ќе имаме опшество што ќе цвета.
Само заради парите, и што е безредие, човештвото стигнало до овде, да е законот за луѓето, а не заради парите, тогаш ќе беше сосем светот изменет.Барем во една држава (кај нас) да беше.
 
Член од
4 август 2010
Мислења
318
Поени од реакции
188
A koј рече дека човештвото е загрозено? Арни сме уште си опстојуваме, и немаме галје, на пример, ако се отфрлат глупајте религии , се отфрли овај систем со пари и останати глупости можи малце да се издигни човештвото.
Шо ако во школото од прво одделение па навака, се воведе учење на култура, морал и етика, учење на ораторство, учење на однос со луѓето? Тогаш ќе имаме една класа во опшеството која ќе цвета, да се воведе еден вид на “шеријат“ кај што ќе се казнуваат луѓето со лошо понашање, и да стане “ИН“ односно во мода, доброто понашање, тогаш навистина ќе имаме опшество што ќе цвета.
Само заради парите, и што е безредие, човештвото стигнало до овде, да е законот за луѓето, а не заради парите, тогаш ќе беше сосем светот изменет.Барем во една држава (кај нас) да беше.
Ех, па мора по нешто да се делат луѓето за да имаат за што да војуваат, а со тоа да се редуцира малце бројката на луѓе во светот инаку останавме без храна и вода за пиење :) Замисли да немало војни и сл и да бевме 20 милијарди народ, од што ќе живеевме? - али битно би имало пласман за кромидот :tapp:
 
V

Vollstandig

Гостин
Ех, па мора по нешто да се делат луѓето за да имаат за што да војуваат, а со тоа да се редуцира малце бројката на луѓе во светот инаку останавме без храна и вода за пиење :) Замисли да немало војни и сл и да бевме 20 милијарди народ, од што ќе живеевме? - али битно би имало пласман за кромидот :tapp:
Па немора да се размножува до толку народот ако се земат во предвит сите учења и закони што ќе се доведат од етичка и морална гледна точка, не би имало ни толкава размноженост. Зборувам ја за една држава кај што би можелко така да изглеа, за едно опшествено уредување. Малце ама ептен малце слично во комунизмот кај што барем се пробувало да се почитува закон и ред.
 
?

..........

Гостин
A koј рече дека човештвото е загрозено? Арни сме уште си опстојуваме, и немаме галје, на пример, ако се отфрлат глупајте религии , се отфрли овај систем со пари и останати глупости можи малце да се издигни човештвото.
Шо ако во школото од прво одделение па навака, се воведе учење на култура, морал и етика, учење на ораторство, учење на однос со луѓето? Тогаш ќе имаме една класа во опшеството која ќе цвета, да се воведе еден вид на “шеријат“ кај што ќе се казнуваат луѓето со лошо понашање, и да стане “ИН“ односно во мода, доброто понашање, тогаш навистина ќе имаме опшество што ќе цвета.
Само заради парите, и што е безредие, човештвото стигнало до овде, да е законот за луѓето, а не заради парите, тогаш ќе беше сосем светот изменет.Барем во една држава (кај нас) да беше.
Toj степен на култура и однос е далеку неколку илјади години.. :(
 
Ч

Чај

Гостин
A koј рече дека човештвото е загрозено? Арни сме уште си опстојуваме, и немаме галје, на пример, ако се отфрлат глупајте религии , се отфрли овај систем со пари и останати глупости можи малце да се издигни човештвото.
Шо ако во школото од прво одделение па навака, се воведе учење на култура, морал и етика, учење на ораторство, учење на однос со луѓето? Тогаш ќе имаме една класа во опшеството која ќе цвета, да се воведе еден вид на “шеријат“ кај што ќе се казнуваат луѓето со лошо понашање, и да стане “ИН“ односно во мода, доброто понашање, тогаш навистина ќе имаме опшество што ќе цвета.
Само заради парите, и што е безредие, човештвото стигнало до овде, да е законот за луѓето, а не заради парите, тогаш ќе беше сосем светот изменет.Барем во една држава (кај нас) да беше.
Овај систем е совршен ама невозможен нема јунак шо ке го воведи
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Дали има спас ОД човекот? прашаа делфините, свињите и кучињата од Виетнам.
 
?

..........

Гостин
Додека некој се грижи за делфините...

На улици убиваат и палат луѓе заразени од колера

Збесната толпа луѓе убила 15 луѓе на југозападниот дел од Хаити кои биле заразени од колера, од која досега починале 1800 луѓе, објавиле од полицијата.

"Петнаесет луѓе кои биле обвинети дека донеле колера во досега незаразени региони биле убивани со нож или мавани со камен, а потоа биле спалени на улица" - кажал неименуваниот инспектор на полицијата.

Најмалку тројца луѓе се убиени во градот Jeremie и уште неколку во околните села. Шест луѓе наводно биле убиени во подрачјето Grand'Anse.

"Тие луѓе биле обвинети поради тоа што биле заболени од колера и се верувало дека се поврзани со вештерство. Толпата ги обвинила дека ја шират болеста во регионот" - кажал судскиот помошник, Кеснер Нума.

"Тешко е да се дознаат деталите бидејќи народот не соработува со полицијата бидејќи веруваат дека вештерки и вештери убиваат луѓе со заболување од колера" - додал Каснер.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Јапанциве се тешка нека говна. Ја никад не би јадел делфин.
А од друга страна па обожавам крап и пастрмка. Незнам што да кажам.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Што да објаснувам тотално сум разочаран
brat ... i ja kako tebe taka .. se zamarav. .. ptkrivav i barav da razbera, zosto sme takvi maloumni bitija na ovaa zemja .. zosto sme tolku zlobni ama bukvalno po zlobni i od gavolot ... nasata zlobai sposobnosta da napravime bolka ne moze so nisto da se skrie .... sum mislel za mnogu raboti brat .. zatoa stignav do bolnica so 20 apcinja vo stomak i 5 minuti pred glavnata porta pomegu zivoti smrt .. i po nekoja slucajnost me spasija .. ( blagodarenie na bivsata devojka) ... i denes prodolziv pak da se zamaram so toa no go gledam svetov od druga gledna tocka .. i bi ti dal sovet .... pocni da go gledas svetot od druga gledna tocka .. od gledna tocka na toa da ti sebe si se gledas kako igrac i oponent na svetot .. da izdrziz vo seta ovaa zloba .. pocni da baras edno nesto vo tebe koe sto mozes da go vides vo sonot ... pocni da gi skaniras, analiziras lugeto ... a sebe si da se izdigas nad seto sranje ... toa e najdobroto sto mozes da go napravis i za tebe i za svetot .. prodolzi da propovedas pomegu lugeto za toa kolku svetot e sranje .. znam deka edna ptica prolet ne prave, no vaznoto e da go cuat tvoeto mnenie .. ako ti se osekjas dovolno praveden so istinski misli i kje podelis polezni kritiki, veruvaj na toj nacin kje si ja spasis dusata od seta bolka na planetata .. samo taka kje si obezbedis idnina i zivot nadvor od seto ova sranje ... mozebi ti zvucam smesno .. no jas sebe si taka se spasiv .... a smrtta edinstveno ja geldam kako spas od seto sranje .. pocit za smrtta oti samo smrtta kje ni pokaze kolku sme gresni ..no do togaj distanciraj se od svetov i opstestvoto ..... bidi pozdraven i ne pagaj u depresija poradi prostotijata, slepotijata i ne smelosta na 6 milijardi .. neka crknat da dade bog .. planetata kje opstane veruvaj ;) .. ete sega kje ti opisam da razberes deka se kje bide ok so planetata a covekot kje bide kaznet.
Sto se slucuva koga covek kje dobie infekcija vo teloto... mu se diga temperaturata neli.
Koga na covek mu se digne temperaturata, toj e malaksan i ne moze da se dvizi, a ako pravilno ne se izlekuva toj ke pocnie.
Istoto e so planetata .. Planetata e eden bio kompjuter, visoko razvien organizam koj vo momentot ima virus vo nego.Toa sme nie lugeto .. i koga toj virus kje ja dopre po silno i po
bolno vitalnata tocka na zemniot bio kompjuter, togas toj zemen kompjuter sam po sebe kje se revansira t.e. kje sozdade sobstvena odbranbena sitema kako sto teloto nase pravi na virusite...
Ili kje ne paralizira zemjata, ili ke ni go pokaze patot na mnogu interesen nacin ... no planetata pak ke opstane brat ...lugeto kje bidat kazneti .. zatoa da ne te boli kurot za toa sto e taka denes.
Gledaj se sebe si, raboti na svojata dusa , razvivaj gi svoite pogledi von solarno, i taka kje razberes koj si, kade se naogas i kade ke odes potoa ;) .
Samo distanciraj se od depresijata ....
Inace ima i eden drug spas od celovo sranje, toa e ona sto bi go napravil vo krajna smetka.Sum go gleal covekov i negovata filozofija koja e mnooooogu interesna.Da ne prakaj klipovit uka no pregledaj go dokumentarecov i kje razberes nekoi nogu cudni raboti za zivoto, nasto telo i smisolo i sansite i voljata koja zivotot ni ja dava ..


idejata na celata ideja na applewhite e mnogu silna .. strasno mnogu silna .. eden den znam deka i jas kje go napravam istoto ;) ...

THIS PLANET IS GONNA BE RECYCLED.... ( veruvaj brat )
sakam da go izgledas i da go analiziras heavens gate kultot za koi nikoj ne znae i ete imas ksmet da ti dadam informacija da razberes nesto mnogu po visoko ... nesto mnooogu po abstraktno ... pisi mi koga kje mozes ;) .. sakam da vidam sto misles za seto toa.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
THIS PLANET IS GONNA BE RECYCLED.... ( veruvaj brat )
sakam da go izgledas i da go analiziras heavens gate kultot za koi nikoj ne znae i ete imas ksmet da ti dadam informacija da razberes nesto mnogu po visoko ... nesto mnooogu po abstraktno ... pisi mi koga kje mozes ;) .. sakam da vidam sto misles za seto toa.
Ќе се напиеш сокче со цијанид кога ќе врви Халеевата комета пошто зад опашката нејзина се крие вселенски брод на кој ќе се качи твојата душа (ради цијанидот) и со тоа ќе се евакуираш на некоја нова,далечна планета?

:tv:

Сектава е тотален хард-кор...штета,нема веќе такви секти,не е верата тоа шо беше...ех...Џими Џонс...Шоко Асахара...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom