Дали имате страв од заболекари?

  • Креатор на темата Кнез Мишкин
  • Време на започнување

Дали имате страв од посета на заболекар?

  • да

    Гласови: 11 34,4%
  • не

    Гласови: 21 65,6%

  • Вкупно гласачи
    32
  • Гласањето е завршено на .
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Они од мене се плашат,зш ако напраат нешо шо не треба може да има несакани последици.:salut::salut::salut:
 
Член од
6 март 2009
Мислења
979
Поени од реакции
853
Аууу
Многу cе плашам најиcкрено
Имам 14 години и од едно 7-8 години немам отидено колку што cе cеќавам
И немам ни еден раcипан заб
А и да имам не миcлам и не cакам да идам
Ке треба по бајачки да ме ноcат ...
:pos2:
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Ко малечок се плашев од тие Забари хахаха... ама погрдо ми е коа ќе ми ја набубрат цела уста и со тоа грдото ќе ми бушат ... смрдам 2 дена на Забар :pos2:
А и секад коа треба да идам на Забар..хмм ... ме мрзи , не ми се оди :toe:
 
T

theTinule

Гостин
Имам. Многу се плашам од забари и затоа гледам да не ми се расипуваат забите. Три пати дневно ги мијам. Недај Боже да треба да ми поправаат заб со тоа стружалото!! Ќе се онесвестам :nesvest:
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Се плашам ако немам отидено подолго време, а треба да одам.
Ама после, кога ќе ми се намножат 3-4 пати одење на заболекари во серија, ми поминува стравот, уште во првото влегување во просторијата. Можеби оти претходно имам заборавено како е чувството. :)
 

брицо

liverpool
Член од
22 мај 2009
Мислења
567
Поени од реакции
2
не се плашам нема ни зошто да се плашам
 

Miss Right

happiness machine
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.308
Поени од реакции
142
не да се плашам...фобија имам и мраза заболекари. Било кој звук што ме потсетува на машинките од таму ме ежат, ги мразам лежалките што личат на столовите од таму и го мразам мирисот
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
за среќа имам здрави заби и не сум била на заболекар поради тоа од многу мала...одам само на систематски прегледи.. а иначе ако ми се расипе заб не знам како ќе идам страв ми е многу не од заболекарот туку од болката што ќе ми ја нанесе.....
 
Z

Zoza

Гостин
se plasam mnogu ama pa site zabi mi se super (da ne si gi urocam :pos2: ) ama iskreno epten mi e strav od zabolekar posledno ovaa sto busi koga ke go slusnam :nesvest:
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.678
Поени од реакции
4.794
Иако имам вкоренет ствар од претходните години ..кога имаше многу неуспешни интервенции кога ми вадеја некој заб ..толку забега ситуацијата ..2 пати бев префрлен во државна ..и имам лежено недела дена поради голем губиток на крв .. плус корењата ми се многу сврзани до коската на вилицата ..па така да една орална интервенција :вадење: обични трае од 30 мин. до 1 час .. болката е неиздржлива .самоубиствена..не постои поголема болка од забоболка .. и не секогаш одржувањето орална хигиена помага да немаш проблеми ...со секое четкање губите по некој процент од заштитната кора ..т.е. се зголемува ризикот од кариес ..како и да е ..нема совршен лек ... само баталување шеќери,јагленхидрати и слично ... плус се повеќе е почесто поради проблеми со жлебината да ти настрада здравиот и совршено чуван заб .. се вознемирува нервот ,кое води до инфекција ..до уништување на коренот .и понатаму гној ..ужасни болки и невидено страдање ...
Стравот се надминува со добриот пристап на стоматологот и тргање на негативните мисли .. докажано е дека луѓето што имаат фобија од ова ..има шанси да не имделува било каква анестезија ,поради блокирање на сигналите во мозокот за pain relief ...
Во секој случај одете си на време на забар ..пошто послем ако настапат екстремните болки ќе сакате да сте мртви ..
Не се срамете ..побарајте голема доза на анестетик ...или послем ако пак ве боли ..побарајте уште една инјекција ,за ваша уста и заби се работи ..
Значи све на време ...не дај боже долготраен кариес или скапан заб .доведуваат до сериозни проблени со здравјето ..Срцев удар ..гнојна ангина ..развивање на циста -која може да еволуира во тумор !!! ... самиот расипан заб може и да пушта отров во крвта ,па мислете му ја ...
Многу е важна оралната хигиена
Се надевам дека ќе соберете храброст и ќе ја снема фобијата од забари ..која е многу честа .. не е секој забар ист ..најдете го правиот dentist за вас и средете се додека е време .
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
44
Поени од реакции
0
Во животот имам 2 големи фобии: змии и заболекари. Толку многу ми е страв од заболекари што се ежам и од самата помисла на нив, ама тоа е тие се неизбежни:devil3:. Страв ми е дури и кога пишувам за нив. :pos2:
 

bobi_93

Македонија
Член од
11 август 2008
Мислења
652
Поени од реакции
9
не немам страв од заболекари
 

Kajgana Shop

На врв Bottom