Дали е касно да научам гитара на 20 години?

Дали е касно да научам гитара на 20 години?


  • Вкупно гласачи
    62
Член од
10 март 2014
Мислења
1.018
Поени од реакции
1.276
Еден мој другар гитарист еднаш ја донесе гитарата и ја уклучивме на миксета и користевме AmpliTube 4. Тој би ми помогнал околу учењето гитара, но замина да живее во Скопје.
AmpliTube 4 е нели како виртуелно појачало за гитара, но сепак незнам дали би работело исто и со Rocksmith, а искрено не ми се даваат толку пари само за тој кабел.
Сакам да ве прашам, дали гитарата што ја спомнав во постов е добра за почетници? Таа Flight EST11 3TS
Имаш еден куп виртуелни појачала како на пример Guitar Rig.Тие се алгоритмички имаш и друга технологија во форма на plugin.Таа се вика impulse response од Acustica Audio многу се добри појачалата се семплувани па вадат звук како вистинското појачало.
 
D

Daedalus

Гостин
Помаглив одговор не можеше да ми дадеш. Познавање на инструмент значи знаење да читаш ноти? Што ти значи тоа "све околу самиот инструмент"?
Дискутираш со БИЈОНС. Дали твоето ниво на психофизичка деградација и болка, е стигнато до тој степен? (ಥ﹏ಥ)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
Ама пиша детето дека средно музичко завршило:vozbud:
Бтв, ноти? Као демек од петтолиние се чита гитара?:cenzura:

лекција бр 1


лекција бр 2


и пример на свирење на гитара по ноти (кои нормално се на петтолиние) и акорди :свиркам:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
Помаглив одговор не можеше да ми дадеш. Познавање на инструмент значи знаење да читаш ноти? Што ти значи тоа "све околу самиот инструмент"?
..апсолутно така, читање на ноти и свирење на тој музички инструмент по тие ноти кои се закачени на петтолиние ! :pipi: ... и јас знам да ја свирам таа од Deep Purple на гитара, тоа не значи дека го познавам музичкиот инструмент гитара !
 
Последно уредено:

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
..апсолутно така, читање на ноти и свирење на тој музички инструмент по тие ноти кои се закачени на петтолиние ! :pipi:
Почетник треба да учи од таблатура, најупростено музичко писмо, систем како и да е.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
20 години имаш, а не 50 па да ти е касно
Нема везе, не го лажи човекот. Касно му е. На таа старост требе со внуци у парк да си игра, а не со глупости да се занимава.[DOUBLEPOST=1516038963][/DOUBLEPOST]
.. ... и јас знам да ја свирам таа од Deep Purple на гитара...
Наркоманска музика.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
Почетник треба да учи од таблатура, најупростено музичко писмо, систем како и да е.
... тука не зборуваме за член обичен лаик почетник, тука зборуваме за член со музичко образование кој сака да свири на гитара и по инерција на нештата треба за многу кратко време тоа да го научи, оти веќе има научено да свири на клавијатури ...
Знам перфектно да читам и свирам од ноти. Само часот хармонија не ми одеше добро во средно
и ете укажува дека не свири само музички инструмент туку има познавање на тој инструмент т.е. чита и свири по ноти, но како укажува дека „ хармонијата“ не му одела баш најдобро... што е хармонија?
Хармонијата (наука за музика) е составен дел од секој интепретатор и секој што се занимава со неа, секое музичко дело е хармонска врска на тонови составени и запишани во дело (задача, каденца) како составен дел од 4 (четири) тона кои најизменично се поставени на 2 (две) петолиниа со виолински 1 и бас 2 клучеви. Секоја хармонска линија мора да има басов тон или основен тон како потпора на хармонската линија.... :)
ете што ми беше поентата, едно е да се знае да се свири музички инструмент, а друго е да се свири и да се има познавање за самиот музички инструмент ;)
 
Последно уредено:

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
... тука не зборуваме за член обичен лаик почетник, тука зборуваме за член со музичко образование кој сака да свири на гитара и по инерција на нештата треба за многу кратко време тоа да го научи, оти веќе има научено да свири на клавијатури
Та знае да чита, што го замараш со петолиние .
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
и јас знам да ја свирам таа од Deep Purple на гитара, тоа не значи дека го познавам музичкиот инструмент гитара !
Наркоманска музика.
... направи една анкета, прашај ги сите што свират гитара со која песна почнале, која им е прва научена, која им беше желба прва да ја научат и секогаш истата на журка, море...прва ја свиреле ?... процентот е многу висок за оваа песна што благе везе нема со тоа како ја нарекувате... жалосно што не ги цените музичките вредности на познати светски групи кои биле и се поим во музичкиот свет како Deep Purple! (y)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
... направи една анкета, прашај ги сите што свират гитара со која песна почнале, која им е прва научена, која им беше желба прва да ја научат и секогаш истата на журка, море...прва ја свиреле ?... процентот е многу висок за оваа песна што благе везе нема со тоа како ја нарекувате... жалосно што не ги цените музичките вредности на познати светски групи кои биле и се поим во музичкиот свет како Deep Purple! (y)
Извини, разбирам ја и музика и све. Ја си сакам и народно за душа малце, а и забавно, младалачки сакам да лудувам. Разбирам ја тоа, али оние со косине што се трескаат у дискотеките, тие небањати, наркомани и секташи... Е тие не можам да ги поднесам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom