Дали е касно да научам гитара на 20 години?

Дали е касно да научам гитара на 20 години?


  • Вкупно гласачи
    62

MrkiMGN

Outstanding Сasual Dating Verified Females
Член од
12 март 2015
Мислења
9
Поени од реакции
4
Здраво. Јас сум од Битола и имам 20 години. Одсекогаш сум сакал да научам да свирам на гитара, обожавам метал, скоро секој ден ги слушам моите омилени бендови, Metallica, DragonForce, MUSE, итн.
Свирам на клавијатури веќе 6 години, имам завршено средно музичко училиште.
Незнам колку е тешко да се научи гитара и дали е касно за мене.
Сакам да земам некоја така ефтина електрична гитара како за почеток, видов една Flight EST11 3TS во ДоРеМи за 6000 денари. Појачало нема да ми треба, имам аудио интерфејс/миксета каде што ќе може да се поврзе гитарата во неа и на компјутер да користам AmpliTube 4.
Споделете совети. :)
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.706
Поени од реакции
7.839
Здраво. Јас сум од Битола и имам 20 години. Одсекогаш сум сакал да научам да свирам на гитара, обожавам метал, скоро секој ден ги слушам моите омилени бендови, Metallica, DragonForce, MUSE, итн.
Свирам на клавијатури веќе 6 години, имам завршено средно музичко училиште.
Незнам колку е тешко да се научи гитара и дали е касно за мене.
Сакам да земам некоја така ефтина електрична гитара како за почеток, видов една Flight EST11 3TS во ДоРеМи за 6000 денари. Појачало нема да ми треба, имам аудио интерфејс/миксета каде што ќе може да се поврзе гитарата во неа и на компјутер да користам AmpliTube 4.
Споделете совети. :)
Касно е. Сега ќе биде модерно да свириш на чифтели.
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
Ako vece imas zenska batali ne uci ce izgubis mn vreme boo
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Бате шо му се секираш чим си со средно музичко? Сигурно немаш артритис на 20 години...само купи си бар џепно појачалце, ќе ти затреба сигурно.
 
D

Daedalus

Гостин
Здраво. Јас сум од Битола и имам 20 години. Одсекогаш сум сакал да научам да свирам на гитара, обожавам метал, скоро секој ден ги слушам моите омилени бендови, Metallica, DragonForce, MUSE, итн.
Свирам на клавијатури веќе 6 години, имам завршено средно музичко училиште.
Незнам колку е тешко да се научи гитара и дали е касно за мене.
Сакам да земам некоја така ефтина електрична гитара како за почеток, видов една Flight EST11 3TS во ДоРеМи за 6000 денари. Појачало нема да ми треба, имам аудио интерфејс/миксета каде што ќе може да се поврзе гитарата во неа и на компјутер да користам AmpliTube 4.
Споделете совети. :)
Не е воопшто касно. Ако се нафатиш да вежбаш ко што треба, за 3-4 години можеш да научиш да свириш ненормално добро.
 

MrkiMGN

Outstanding Сasual Dating Verified Females
Член од
12 март 2015
Мислења
9
Поени од реакции
4
Не е воопшто касно. Ако се нафатиш да вежбаш ко што треба, за 3-4 години можеш да научиш да свириш ненормално добро.
Само незнам што да правам, дали да одам на часови по гитара, или да учам од интернет :unsure:
 
Член од
2 октомври 2015
Мислења
109
Поени од реакции
50
Само незнам што да правам, дали да одам на часови по гитара, или да учам од интернет :unsure:
учи од интернет, имаш еден тој туторијали. Мене ми требаше 4-5 месеци активно учење додека ти се навикнат прстите и ги научиш основните акорди. Во првите 1-2 месеци е тешко после тоа немаш гајле. И не НЕ Е КАСНО. имаш 20 години а не 60.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Почни со вежби за прстите (иако свириш клавијатура) фатовите ќе ги навикеш брзо, скалите ги знаеш веќе.

Една жица оди со прсите 1, 2, 3, 4 прст по праговите горе - долу, па мени жици, па мени жици и прагови, комбинации на прсти (2, 4, 1, 2 или 1, 4, 2, 3 имаш комбинации), па види нешто од полесните скали (пентатонски) ... да се навинкеш на инструментот и да ги сихронизираш рацете.

Абе имаш се на нет само вежбај по 2-3 саати.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.525
Поени од реакции
34.673
Само незнам што да правам, дали да одам на часови по гитара, или да учам од интернет :unsure:
...си завршил средно музичко училиште без познавање на било кој музички инструмент? :facepalm:
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207

MrkiMGN

Outstanding Сasual Dating Verified Females
Член од
12 март 2015
Мислења
9
Поени од реакции
4
...си завршил средно музичко училиште без познавање на било кој музички инструмент? :facepalm:
Свирам клавијатури веќе 6 години, во средно ми дадоа и виолина да свирам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom