Дали е исто кога изневерува машко, и кога изневерува девојка?

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.250
Поени од реакции
19.533
Нема разлика,дефинитивно.
Изневерување е изневерување без ралика дали го прави мажот или жената.
Е сеа зависи се од предрасудите и сфаќањата,за некои средини ако изневерува мажот тоа не е грев,додека ако изневерува жената тоа е најголема морална казна за една жена.
На времето,неверните жени ги враќале во куќите на нивните родители на магариња кои парадирале низ цел град,тоа било некој вид морална и обичајна казна за жените на кои им "мрдал опашот".:kesa:
Тогаш жените биле во многу подредена позиција,и најстрого биле осудувани од средината-денес се сменети времињата и нема толкава врева доколку се дознае дека некоја жена е неверна.
Секаде во светот има различни обичаи и морални сфаќања за оваа тема,но кога рационално ќе се анализира целата работа-се знае НЕВЕРСТВО е Неверство.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Темата е убаво поставена.Ве молам има милион теми за хомосексуалност,не дозволувам оваа да отиде во таа насока :smir:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Денес еден колега во сплет на муабет вели - Јас ја варав женска ми. И да ви кажам мажите се во предност. Мажите коа ги изнерверуваат после, се такви, со рогови де, знаеш...

Штета што не му текна дека и кравите имаат рогови.

(не е навреда за жените али ја сфаќате поентата секако нели?)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
JAs seuste ne razbiram kade gledate neverstvo?
Edinstvenoto neverstvo se slucuva kon samiot sebe, nikako kon partner!
Ako storite nesto i potoa se kaete za storenoto togas makata i krstot sekako samite si go nosite na golgotata, nikako drugiot!
Pogresna e percepcijata za neverstvo! Zatoa velam kvazimoralistika se propagira!
Ako vo start site se svesni deka nie ne sme predodredeni za monogamija bidejki monogamijata e neprirodna sostojba za covekot, togas i vrskite ke bidat postaveni pravilno i nema da ima potreba od klasifikacii i "neverstva".

Outboy, sto rece Leandra prekrasnata (voa ko vo prikaznite, ruski, za Vasilica Prekrasna)!?
A? Posle koga ke te baniraat od tema za of topik ke piskas deka sme homofobi, a nema veze!
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Темата е убаво поставена.Ве молам има милион теми за хомосексуалност,не дозволувам оваа да отиде во таа насока :smir:
Иако мислам дека не е фер, сепак, you are the boss :salut:

Само Гарфилд не ми одговори, како ја објаснуваш твојава дефиниција за полигамност/промискуитетност
 
S

smart ass

Гостин
Човекот, освен биолошко, е и општествено суштество.

.
Но тоа не треба да значи дека треба да подлегнеш кон стегите од истото-како што се религиите на пример...кои наметнуваат нонсенси и апсурди.../

САМО МЕЃУЧОВЕЧКИ ОДНОСИ-тоа е општество-пословни на работа,таму егоизам(до одредена мерка е оправдан-додека нема штета на околина,работници...)....

Според Многу социолози општеството е креирано преку несвесен договор меѓу луѓето Т.Е за да опстанат полесно...да се тргниме од дивјаштвото.

П.С-талкот парсонс е еден многу добар социолог...

Има што да се учи од некои видови животни
За мене нема што-за гејој-ја презеле школата од животните,ама сепак

ОПШТЕСТВОТО ТЕ САКААА!!!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Иако мислам дека не е фер, сепак, you are the boss :salut:

Само Гарфилд не ми одговори, како ја објаснуваш твојава дефиниција за полигамност/промискуитетност


Citaj me vnimatelno, jas ne davam definicii, davam vistini! Citaj me
pogore, vnimAtelno!
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Не можете, односно не сте кадарни половите органи да си ги додржите во панталони, па етиката, моралот и религиите биле глупост и ви биле криви.

Работата е кристално јасна...неверството повредува, уништува врски/бракови/животи и е изразита непочит. Од машко ли од женско ли, меѓу двајца гејови ли...иста ствар.

Варајте, прајте што сакате, али не убедувајте дека неверството само по себе е ок или дека е во самата приорода на човекот.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Адуле, мор Адо, зошто така велиш?
Никој не е поврдден ако сам себе си не се повреди со сопствените мисли и чувства.

Или, не се разбираме можеби.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Не е исто мажот повеќе го боли.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Навистина, ако длабоко се навлезе во тоа каков е човекот, тој е едно друштвено битие кому му се наметнуваат стеги од средината, вештачки содзадена. Единствен начин да се воздигнеме е да ги надминеме квази сфаќањата и да се обидеме да живееме согласно природните текови, а тие се дека единствена невера или повреда е онаа која самите со сопствените емоции си ја чиниме, ако нештата се поставени правилно и има разбирање за природните текви на нештата, обострано, нема невери и повреди!

Мај опиЊон!
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Сепак повеќе боли ако те опнат со метална шипка по грб, па човек може да се теши со тоа :icon_lol:.
 

dacimf

безобразен
Член од
16 ноември 2009
Мислења
60
Поени од реакции
7
Неќам да звучам ко затуцан религиозен фанатик... Но... Ако не може еден современ човек да си ја контролира сексуалниот нагон тогаш не можеме да збориме за никаков еволутивен развој. Тогаш паѓаме на еволутивниот испит за банална ствар... По што би се разликувале луѓето од животните тогаш... Мислам дека доволно сме интелегентни и паметни ко човечки суштества, за да не правиме саканите луѓе да ги повредуваме од сексуална причина... Ако чоек е сингл и се плеска со кој шо ќе стигне ај ок... Ама тука збориме веќе за неверство... Само животните не го контролираат сексуалниот нагон и се плескат меѓу себе само за да задоволат хормони, ама доколку чоек го прави тоа не гледам никакво оправдување за тоа... има мозок секој... и ако е доволно паметен да се нарекува човек би размислил за тоа како ќе ги контролира животинските сексуални нагони во него... ако не го прави тоа може слободно да размисли на тема секс со животни... Оти мислам дека нема да му замери животното со кој го прави тоа и како...

А за моралните принципи, секој човек си ги гради сам за себе... Е сеа ако би нашол жена или маж шо нема да му смета со кој се ебе неговиот партнер... алал вера! Секоја чест! И јас сакам таква! :) А во врска со чувството за вина... па ако некој после неверство не би осеќал чувство за вина (освен ако неверството било со цел за освета, пошто постојат итакви банални примери) слободно можете да си го гушне кучето, мачорот, волот, бикот, петелот... Пошто тие ќе ги сватат комплетно... И тие клецкаат секоја шо ќе и се присака... Не им е битно... Немаат мозок да размислат... Нив им е битно да клецкаат... И мене ми рипа на секоја втора шо ќе ја видам на улица... Ама ако си ја сакам девојката/жената не би го направил тоа пошто се сметам доволно себеси за човек.

А толку зборуваме за таа еволуција... :toe:
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Citaj me vnimatelno, jas ne davam definicii, davam vistini! Citaj me
pogore, vnimAtelno!
Не знам дали те сфатив добро, сакаш да кажеш дека можеш да бидеш интимно инволвиран со повеќе жени? Мислам, во компанија со емоции? Зошто не мислам само на сексуална неверност
 

Kajgana Shop

На врв Bottom