Дали е во ред да ги трошиме парите на одмор во Грција, Бугарија и Албанија, кај непријатели и душмани

Член од
3 март 2010
Мислења
646
Поени од реакции
408
Доколку отворите социјални мрежи како, тикток, фејсбук, јутуб, честа појава е на секоја содржина за Македонија и било што македонско да се јади лајна со навреди, пцовки, омраза и слично. Најгласни се грците, па бугарите, па албанците, а ние одвај спечалените пари гледаме да ги потрошиме на луксуз таму во една недела. Зарем не е време да им го кажеме местото што им припаѓа, пред 30 години ѓупци беа, сега глумат елита некоја си, благодарение на еу.
Гледам голема неслога во Македонија, секој за себе си гледа да се нафатира, и нема никаква сплотеност и обединување.
Мислам прв чекор е да формираме вебстрана, групи, страници, настани и да го обединиме народот, против тираните, каде секој ќе се едуцира со тоа како да постапува за да ја повратиме честа и заедно да им возвратиме удар на тираните. Потоа тие страници да се споделат по сите форуми во Македонија и по сите фејсбук групи за обединување и едукација.
Иако знаеме дека сакаме да се одмориме на лето на море, а Грција има поубави плажи со подостапна цена и е поблизу за нас, кој може да си приушти можност нека летува во Црна Гора, Хрватска и Турција, а да се избегнува летување во Грција, Бугарија и Албанија.
Втора работа е доколку мора да се оди Грција да се трошат што помалку пари таму. Настојувајте да летување во маји септември кога цените се најниски, купувајте храна само од Лидл бидејќи сепак е германски сопственик, избегнувајте да трошите пари на сувенири, брза храна, ресторани, играчки и разни глупости, доволно е вода, сјај и тоалет папир. Колку што можете носете си храна од Македонија. Ручек и вечера во ресторани избегнејте максимално по секоја цена.
Трета работа македонските сопственици на хотели, вили, ресторани и дуќани мора да има даваат 3 пати пониска цена на домашни туристи од Македонија, за да се поврати и помогни домашниот туризам. Во Турција е паметна работа што странците ги шијат со цени секаде, а на Турците им се нудат нормални цени, додека кај нас и во Хрватска цените се изгор и за домашни туристи.
Заглавени сме во лавиринт од неправди во политика од домашни непријатели, од околните држави и од Европска заедница, мора да почнеме од некаде против тиранијата што ни се врши, секој еден да придонеси, бидејќи секој чека на другите.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.912
Поени од реакции
11.335
Ја предлагам од дома да си земете патлиџани, пипер, зејтин и паштети. Ке комбинирате и ке издржите 4-5 дена. Вода исто не мора да купувате. Или вријте ја водата од морето или дестилирајте мочка, ако сте поискусни и напредни, се разбира. Значи таму одите само за банање. Одите се бањате од 8 до 5, никако не плаќате за лежалки. Се печете како смоци. Тоа е. Ако сте со по-просторни автомобили, спијте во нив. Ако не може да се слеете во едно со природата и да спиете надвор. Поздрави и да живее Македонија!
 
Член од
3 март 2010
Мислења
646
Поени од реакции
408
Ја предлагам од дома да си земете патлиџани, пипер, зејтин и паштети. Ке комбинирате и ке издржите 4-5 дена. Вода исто не мора да купувате. Или вријте ја водата од морето или дестилирајте мочка, ако сте поискусни и напредни, се разбира. Значи таму одите само за банање. Одите се бањате од 8 до 5, никако не плаќате за лежалки. Се печете како смоци. Тоа е. Ако сте со по-просторни автомобили, спијте во нив. Ако не може да се слеете во едно со природата и да спиете надвор. Поздрави и да живее Македонија!
Ти како паметен вака шутрак, можиш да му лепиш еврејќи на грклаците, 7 дена да изиграваш богаташ, а овде ѓуптин да бидиш во сопствената држава, да работиш како роб цела година за да 7 дена да изиграваш генста, а кога одиш на пазар се ценкаш за 10 денари, и во кафана овде да го триеш 30 минути џепот кога ќе дојди сметката молејќи се другарите да те почастат, ебате голтар 1
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Остај не ние да си ги трошиме нашите пари кај сакаме, а ти троши си ги твоите кај сакаш, добронамерен совет, потроши дел на психотерапевт, забележувам зголемени фрустрации кои треба да се испроцесираат со стручно лице, чисто за да имаш посреќен живот.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
646
Поени од реакции
408
Остај не ние да си ги трошиме нашите пари кај сакаме, а ти троши си ги твоите кај сакаш, добронамерен совет, потроши дел на психотерапевт, забележувам зголемени фрустрации кои треба да се испроцесираат со стручно лице, чисто за да имаш посреќен живот.
Ако мислиш јас сум, фрустриран само, цела Македонија е исфрустрирана од неправда, не исфрустрирани се само синчињата на лоповите
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.220
Поени од реакции
9.099
1.Доколку отворите социјални мрежи како, тикток, фејсбук, јутуб, честа појава е на секоја содржина за Македонија и било што македонско да се јади лајна со навреди, пцовки, омраза и слично. Најгласни се грците, па бугарите, па албанците, а ние одвај спечалените пари гледаме да ги потрошиме на луксуз таму во една недела. Зарем не е време да им го кажеме местото што им припаѓа, пред 30 години ѓупци беа, сега глумат елита некоја си, благодарение на еу.
2.Гледам голема неслога во Македонија, секој за себе си гледа да се нафатира, и нема никаква сплотеност и обединување.
3.Мислам прв чекор е да формираме вебстрана, групи, страници, настани и да го обединиме народот, против тираните, каде секој ќе се едуцира со тоа како да постапува за да ја повратиме честа и заедно да им возвратиме удар на тираните. Потоа тие страници да се споделат по сите форуми во Македонија и по сите фејсбук групи за обединување и едукација
.
4. Иако знаеме дека сакаме да се одмориме на лето на море, а Грција има поубави плажи со подостапна цена и е поблизу за нас, кој може да си приушти можност нека летува во Црна Гора, Хрватска и Турција, а да се избегнува летување во Грција, Бугарија и Албанија.
Втора работа е доколку мора да се оди Грција да се трошат што помалку пари таму. Настојувајте да летување во маји септември кога цените се најниски, купувајте храна само од Лидл бидејќи сепак е германски сопственик, избегнувајте да трошите пари на сувенири, брза храна, ресторани, играчки и разни глупости, доволно е вода, сјај и тоалет папир. Колку што можете носете си храна од Македонија. Ручек и вечера во ресторани избегнејте максимално по секоја цена
.
Трета работа македонските сопственици на хотели, вили, ресторани и дуќани мора да има даваат 3 пати пониска цена на домашни туристи од Македонија, за да се поврати и помогни домашниот туризам. Во Турција е паметна работа што странците ги шијат со цени секаде, а на Турците им се нудат нормални цени, додека кај нас и во Хрватска цените се изгор и за домашни туристи.
Заглавени сме во лавиринт од неправди во политика од домашни непријатели, од околните држави и од Европска заедница, мора да почнеме од некаде против тиранијата што ни се врши, секој еден да придонеси, бидејќи секој чека на другите.
Site imame po nekoi frustracii. Ti go razbiram postot, ama meshash dosta raboti.

Prv bold - Grcija odsekogas (i istoriski i vo nashiot zivoten vek) bila mnogu pobogata od Makedonija, i kako drzhava i standard na lugjeto.
Bugarija i Albanija moze bile na isto nivo, moze i malku posiromasni, ama izlez na more im ovozmozil da se razvijat, turizam, trgovija itn.

Vtor bold - nesloga - toa za zal ni e najgolem problem. Ako gi trgnime nastrana sosednite zemji, nie sami kje se ispotepame na crveni i plavi.
Mnogu pogolem problem e neslogata na narodot, odkolku vlijanie i navredi od sosedni zemji.

Tret bold - lugjeto mnogu povekje se nasoceni kon trajno iseluvanje odkolku rascistuvanje nekoi smetki so sosedi.

Cetvrti - ako Lidl, Grcija i Albanija cekaat na nas za promet, tesko nim. Premali sme po broj za da bideme relevanten faktor
za turizam vo nekoja zemja. Najgolem del od Makedonci i Srbi letuva na prvite kraci vo Grcija, opstonaroden turizam.
Mnogu povekje pari sobiraat od ostrovite i drugi poeksluzivni destinacii.

Zalno e toa sto se slucuva i za turizam i za identitet, ama ne gledam kako bi se promenilo vo dogledno vreme.
 
Член од
24 август 2023
Мислења
10
Поени од реакции
18
Ти како паметен вака шутрак, можиш да му лепиш еврејќи на грклаците, 7 дена да изиграваш богаташ, а овде ѓуптин да бидиш во сопствената држава, да работиш како роб цела година за да 7 дена да изиграваш генста, а кога одиш на пазар се ценкаш за 10 денари, и во кафана овде да го триеш 30 минути џепот кога ќе дојди сметката молејќи се другарите да те почастат, ебате голтар 1
Не ти се Грција и Бугарија криви за состојбата у државава.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
646
Поени од реакции
408
Site imame po nekoi frustracii. Ti go razbiram postot, ama meshash dosta raboti.

Prv bold - Grcija odsekogas (i istoriski i vo nashiot zivoten vek) bila mnogu pobogata od Makedonija, i kako drzhava i standard na lugjeto.
Bugarija i Albanija moze bile na isto nivo, moze i malku posiromasni, ama izlez na more im ovozmozil da se razvijat, turizam, trgovija itn.

Vtor bold - nesloga - toa za zal ni e najgolem problem. Ako gi trgnime nastrana sosednite zemji, nie sami kje se ispotepame na crveni i plavi.
Mnogu pogolem problem e neslogata na narodot, odkolku vlijanie i navredi od sosedni zemji.

Tret bold - lugjeto mnogu povekje se nasoceni kon trajno iseluvanje odkolku rascistuvanje nekoi smetki so sosedi.

Cetvrti - ako Lidl, Grcija i Albanija cekaat na nas za promet, tesko nim. Premali sme po broj za da bideme relevanten faktor
za turizam vo nekoja zemja. Najgolem del od Makedonci i Srbi letuva na prvite kraci vo Grcija, opstonaroden turizam.
Mnogu povekje pari sobiraat od ostrovite i drugi poeksluzivni destinacii.

Zalno e toa sto se slucuva i za turizam i za identitet, ama ne gledam kako bi se promenilo vo dogledno vreme.
Тоа ми е муабетот кога самите не се сакаме, почитуваме и вреднуваме, после чекаме другите држави да не сакаат, почитуваат и вреднуваат.
Ете некој како јас сега или друго ќе напише и одма се јавуваат комедијант критичари тролови како овај мајоров том да дофрли нешто за да биди интересен, надевајќи се дека ќе привлече внимание и симпатии од други членови. Општо во цела држава секојдневна појава е не писмената раја што нема грам мозок да собира поени со исмејување на другите бидејќи нема никакви квалитети за да привлече внимание на друг начин. Проблемот ни доаѓа од несоодветна домашна култура и писменост, народот трча гласа лажови и криминалци на избори, а кога ќе дојди нов претставник од нова партија го исмејуваат и пак гласаат за иста багра. Тоа што наместо да решаваме проблеми ние се иселуваме во странство е токму од немање верба, храброст, самопочит и мозок, еден за сите, сите за нигде.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.652
Поени од реакции
11.877
Доколку отворите социјални мрежи како, тикток, фејсбук, јутуб, честа појава е на секоја содржина за Македонија и било што македонско да се јади лајна со навреди, пцовки, омраза и слично. Најгласни се грците, па бугарите, па албанците, а ние одвај спечалените пари гледаме да ги потрошиме на луксуз таму во една недела. Зарем не е време да им го кажеме местото што им припаѓа, пред 30 години ѓупци беа, сега глумат елита некоја си, благодарение на еу.
Гледам голема неслога во Македонија, секој за себе си гледа да се нафатира, и нема никаква сплотеност и обединување.
Мислам прв чекор е да формираме вебстрана, групи, страници, настани и да го обединиме народот, против тираните, каде секој ќе се едуцира со тоа како да постапува за да ја повратиме честа и заедно да им возвратиме удар на тираните. Потоа тие страници да се споделат по сите форуми во Македонија и по сите фејсбук групи за обединување и едукација.
Иако знаеме дека сакаме да се одмориме на лето на море, а Грција има поубави плажи со подостапна цена и е поблизу за нас, кој може да си приушти можност нека летува во Црна Гора, Хрватска и Турција, а да се избегнува летување во Грција, Бугарија и Албанија.
Втора работа е доколку мора да се оди Грција да се трошат што помалку пари таму. Настојувајте да летување во маји септември кога цените се најниски, купувајте храна само од Лидл бидејќи сепак е германски сопственик, избегнувајте да трошите пари на сувенири, брза храна, ресторани, играчки и разни глупости, доволно е вода, сјај и тоалет папир. Колку што можете носете си храна од Македонија. Ручек и вечера во ресторани избегнејте максимално по секоја цена.
Трета работа македонските сопственици на хотели, вили, ресторани и дуќани мора да има даваат 3 пати пониска цена на домашни туристи од Македонија, за да се поврати и помогни домашниот туризам. Во Турција е паметна работа што странците ги шијат со цени секаде, а на Турците им се нудат нормални цени, додека кај нас и во Хрватска цените се изгор и за домашни туристи.
Заглавени сме во лавиринт од неправди во политика од домашни непријатели, од околните држави и од Европска заедница, мора да почнеме од некаде против тиранијата што ни се врши, секој еден да придонеси, бидејќи секој чека на другите.
Прашањево ти е некако во смисла:

Дали е во ред тајванските компании масовно да инвестираат во Кина поради евтината работна сила и суровините со кои Кина располага, иако со години се подготвува за воено освојување и превземање на Тајван ?

И самиот си го имаш одговорено прашањето:

Секој си гледа за себеси, нема никаква сплотеност и обединување.

Социолозите и психолозите се речиси едногласни околу фактот дека човештвото - или барем западните општества - премина(а) од колективна мисла кон индивидуални интереси во 1980-те години.

Југославија е одличен пример за тоа, држава која првично се соочуваше со економска криза во 1980-те години имаше потреба од населението да го стегне ременот, да го врзе ќесето и да истера неколку месеци со пониски економски примања за да може државата некако да почне да се раздолжува и финансиски да почне да застанува на здрави нозе.

Но рајата не сакаше да се откаже од тоа што веќе го имаше и полесно и` беше да им верува на националистичките шовинисти низ Хрватска, Словенија и секако Македонија, отколку да прифати дека не треба да се испружува подалеку од чергата.

Останатото е веќе позната историја, но тоа не важи само за Југославија, туку општо и за целиот свет.

Денешните луѓе во таканаречениот западен свет си ги гледаат исклучиво и само своите лични потреби и интереси наместо заедничките потреби и интереси на соседството и заедницата во која живеат.

Одличен пример ти е Сан Франциско, град кој во поново време станува озлогласен по високи цени на кириите и улици преплавени со наркомани и криминалци кои полицијата не ги гони, или ако ги гони, локалниот/регионалниот јавен обвинител експресно ги ослободува бидејќи одлучил дека нивните криминални дела не се доволно тешки за да бидат кривично гонети.

Сан Франциско прави туристичка атракција од наркоманите бездомници

Тука мора да се потенцира дека во САД локалните и регионалните власти - вклучувајќи ги и јавните обвинители, се избираат на непосредни, фер и демократски избори, што ја враќа одговорноста назад кај обичниот граѓанин кој - да повториме - си ги гледа исклучиво и само сопствените лични потреби и интереси, поради што или воопшто не се замара со гласање или вообичаено гласа за тие кои и досега биле на јавни функции бидејќи му се допаѓаат повеќе на око, или бидејќи појма нема какви биле нивните досегашни политики и последиците од истите, но сепак си вели ако досега функционирале нека продолжат така и понатаму, или само бидејќи не сака да победат овие другиве - односно не му е гајле какви ќе бидат последиците од неговиот избор кој ќе го направи или нема да го направи.
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.682
Поени од реакции
9.269
Bugarija i Albanija nikogash ne bile nitu priblizno blisku do nivoto na Grcija, nezavisno dali stanuva zbor za turizam ili ne. I nikogash nema da bidat.
Ниту Бугарија,ниту Албанија а ни Грција не биле и нема да бидат на ниво на нашиот туризам. Еве да земеме од Југославија па навака. Многу повеќе искуство имаме за туризам од сите соседи околу нас. Проблемот е што некои членови овде не си го сакаат своето па очекуваат друг да ги сака. Охрид е прекрасен пример како треба да биде организиран еден туристички град за време на летна сезона. Јас каде и да одам на море или на одмор во друга држава секое лето имам да си дозволам барем 10 дена да си уживам во Охрид. Ако на некој од вас овде не му се допаѓа Охрид тогаш и не ни заслужува да живее во Македонија.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.252
Поени од реакции
10.889
Ниту Бугарија,ниту Албанија а ни Грција не биле и нема да бидат на ниво на нашиот туризам. Еве да земеме од Југославија па навака. Многу повеќе искуство имаме за туризам од сите соседи околу нас. Проблемот е што некои членови овде не си го сакаат своето па очекуваат друг да ги сака. Охрид е прекрасен пример како треба да биде организиран еден туристички град за време на летна сезона. Јас каде и да одам на море или на одмор во друга држава секое лето имам да си дозволам барем 10 дена да си уживам во Охрид. Ако на некој од вас овде не му се допаѓа Охрид тогаш и не ни заслужува да живее во Македонија.
Мене Охрид многу ми се допаѓа. Кога и да одам таму ме исполнува со душевен мир, и секој пат одново и одново ги доживувам убавините на градот. Но искрено не мислам дека во последната деценија нешто се сменило во Охрид на туристички план на подобро, така што сметам дека треба многу повеќе да се инвестира во туризмот на истиот и да не се дозволи сквернавење на неговата архитектура и богата култура.
Автоматски споено мислење:

Mislev vo odnos na Makedonija - ekonomski.
Бугарија и Албанија се светлосни години назад кога е во прашање туризам чоек. :D
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.220
Поени од реакции
9.099
Мене Охрид многу ми се допаѓа. Кога и да одам таму ме исполнува со душевен мир, и секој пат одново и одново ги доживувам убавините на градот. Но искрено не мислам дека во последната деценија нешто се сменило во Охрид на туристички план на подобро, така што сметам дека треба многу повеќе да се инвестира во туризмот на истиот и да не се дозволи сквернавење на неговата архитектура и богата култура.
Автоматски споено мислење:


Бугарија и Албанија се светлосни години назад кога е во прашање туризам чоек. :D
De probaj uste ednas :D
Vo toj del naznaciv deka se odnesuva kon prviot bold od citiraniot post.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom