Дали е Груевски ’'криминалец'’?

Што да се прави со Груевски?


  • Вкупно гласачи
    137

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
За премиерот Груевски стигнуваат обвинувања од многу страни...

- Последното обвинување вели дека актуелниот премиер во 2001 година потпишувал штетни договори при набавка на оружје и дека за оружје биле потрошени над 300 милиони долари за кои документација е исчезната.

- ЛДП го обвинува премиерот дека попусто се обидува да се амнестира од одговорноста за „ОКТА“. Како министер за трговија потпишал писмо со кое ја „овластил“ рафинеријата да не купува сурова нафта од „Мамидоил џетоил“ , кое арбитражата во Париз го прифатила како доказ и ја казнила Македонија со речиси 14 милиони долари.
„Истото писмо од Никола Груевски пратено на 16 ноември 1999 година во точка 403 од пресудата на Арбитражниот суд во Париз пред само еден месец е цитирано како крунски доказ. Значи, од вкупната сума од 50,5 милиони долари, речиси 30% одат на душа, совест и одговорност на некогашниот млад и надежен министер за трговија“, изјавува екс министерот за економија Стевчо Јакимовски.

- Невладината „Транспарентност Македонија“ побара од Управата за јавни приходи да му предложи на надлежниот основен суд привремена забрана за располагање со имотот на Груевски, поради тоа што претседателот на Владата не ги испочитувал законските рокови и со задоцнување ги запишал промените во сопствената и во имотната состојба на своето семејство. „Очекуваме од УЈП во случајот со Груевски да постапи според Законот за антикорупција и според даночните прописи кои се важечки за сите, а не само за доктори на клиника.

- Од СДСМ обвинуваат дека Управата за јавни приходи се' уште официјално не ја информирала јавноста дали мајката на премиерот, Надежда Груевска, платила данок и од кои оданочени средства се стекнала со три стана.

- Се чини дека најголемиот грев на Груевски е уште една работа поврзана со ОКТА и добив некои приватни информации дека премиерот најтешко од тоа ќе се извлече. Се работи за фактот што Груевски како министер за финансии своерачно ја парафирал одлуката за наплата на воен данок на ОКТА, за што, меѓу другото, Парискиот суд одлучи дека треба да платиме отштета од 2,2 милиона долари, плус камата од 8 отсто годишно, сметано од 1 јануари 2002 година.

Претпоставувам дека приврзаниците на СДСМ ќе речат дека Грујо е криминалец и дека треба веднаш да се смести зад решетки, а дека приврзаниците на ДПМНЕ ќе речат дека ова е хајка смислена од комуњарите кои не можат да се помират што се во опозиција итн. итн.

Мене лично ме интересира зошто Груевски и сите државни органи не реагираат на сите тие обвинувања. Зошто Управата за јавни приходи не ја информира јавноста дали мајката на премиерот платила данок и од каде и’ се парите за три стана? Зошто владата избегнува да ги даде на увид на јавноста спорните 7 анекс договори за продажбата на ОКТА? Зошто портпаролот на владата наместо да се произнесе конкретно на сите обвинувања, пласира изјави дека опозицијата е смешна и дека обвинувањата се смешни? Зошто симпатизерите на ДПМНЕ, кога ќе им се спомне евентуален криминал на Груевски, веднаш го вртат муабетот кон СДСМ?
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.024
Поени од реакции
609
Абе да се разбериме....
домакини луѓе не влегват во полотика.....
за да стигниш до функвија премиер треба многу....и да имаш пред се некој кој да те форсира....после и од кога ке дојдиш на функција треба да му вратиш на луѓето што те избрале од партијата....е сеа наместо да му вратиш на тие од партијата т.е. партиските војничина му вракаш на поранешните функционери т.е. криминалци со вработување,давање нешто под концесија,земја на користење и уште многу други работи...
е сеа зборот ми беше чим си стигнал до премиер невозможно е да не си направил нешто криминало...ама работата е колку тешки случаи...
Грујо си има праено deal"чиња со многу бизнисмени и има напраено нешто незаконско со глав тврдам ама незнам со којto e to.
факт е дека сите политичари неможат да работат стрикно по законите...не само во Македонија сегде е така....на западот многу тешко е од нула да почниш да бидиш политичар едноставно немаш пристап....а за Грујо чоекот супер си е засега само да не му напрат атентат да се молиме....ја мислам има напраено нешто криминал ама во мали размери...и мислам треба чоекот да си продолжи да си ја врши рботата која ја прави досега одлично.
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
892
Поени од реакции
4
NG e pre glup da ukradi.I za to treba darba.
Problemot e sto svojte komplexi si gi leci po koj ce stigni...
Strackata od kol na kol...
No steta za MK,bese nadezen,se uste ima 102,5% rejting,ama...
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Taka e JOE

kakov e takov e da go ebam ste go izbrale chutete sea , ipak mislam deka e najdobar za sega ... mada i on e sranje u boja ...


Абе да се разбериме....
домакини луѓе не влегват во полотика.....
за да стигниш до функвија премиер треба многу....и да имаш пред се некој кој да те форсира....после и од кога ке дојдиш на функција треба да му вратиш на луѓето што те избрале од партијата....е сеа наместо да му вратиш на тие од партијата т.е. партиските војничина му вракаш на поранешните функционери т.е. криминалци со вработување,давање нешто под концесија,земја на користење и уште многу други работи...
е сеа зборот ми беше чим си стигнал до премиер невозможно е да не си направил нешто криминало...ама работата е колку тешки случаи...
Грујо си има праено deal"чиња со многу бизнисмени и има напраено нешто незаконско со глав тврдам ама незнам со којto e to.
факт е дека сите политичари неможат да работат стрикно по законите...не само во Македонија сегде е така....на западот многу тешко е од нула да почниш да бидиш политичар едноставно немаш пристап....а за Грујо чоекот супер си е засега само да не му напрат атентат да се молиме....ја мислам има напраено нешто криминал ама во мали размери...и мислам треба чоекот да си продолжи да си ја врши рботата која ја прави досега одлично.
 

jon

Член од
20 јуни 2007
Мислења
287
Поени од реакции
0
Сите досегашни опозиции ги набедуваа актуелните премиери дека се криминалци.
Значи од Кљусев кој јадниот за една скапана Корола од 10,000 еура излезе лоповиште, па се до Грујо се повторува истата песна.
Вероватно сите се некаде на средина помеѓу Дилавер Бојку и Мајка Тереза.
Криминалец е некој за кој судот ќе каже: guilty!.
Согласно тоа Грујо, Буле, Хари, Бранко,Шизо, Кљусев се НЕВИНИ!
Сите приказни, документи, т.н. докази се nonpapers, правно гледано.
Апсењата и филмчињата се за на YouTube, ама пошто народот кај нас е прост, тие се доволно добри да му ја хранат душата.
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
6 glasale da se ostavi na raat , ama bez komentar. 100% cekaat instrukcii od Velosipedski.
Imase edna narodna:
-koj na drug mu kopa dupka, prv paga vo nea.
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
Просто не ми се верува дека јас сум единствениот што смета дека треба да се поведе истрага и дека судот треба да одлучи дали е Груевски виновен или невин... Барем така вели досегашното гласање!:)

Сите други веќе ПРЕСУДИЈА!?:)
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Во Македонија кој и да е премиер ќе му најдат нешто валкано и да го нема. Сите статистики до сега покажуваат дека е најпопуларниот премиер, можеби е популистички настроен но народот го сака и очигледно има доверба во него.

Се разбира што е нјаважно покажа многу поголема иницијатива и храброст од сите претходни премиери за донесување и срповедубање на закони и законски регулативи кој што се диреткно и индирктно поврзани со економијата. До сега ниту еден не владеел на овој начин.

Ако има обвинание нека се поведе истрага да се види колку е се тоа точно,ако има нешто нека го апсат. Но ако нема ништо оставете го да работи, на крајот на краиштата народот го избра а и ние спаѓаме во него.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Дечки, треба да дефинираме што е за нас криминалец?

Ако било кој политичар што нешто украл го третираме за криминал, тогаш сите светски политичари се криминалци.

Се работи колку се краде (дали е со усул или не) и дали политичарот ги штити националните и државни интереси.

Нека краде за него, нека остави доволно за народот и нека ги штити националните интереси!

Ова ви е формула за успешен европски политичар!
 

jon

Член од
20 јуни 2007
Мислења
287
Поени од реакции
0
Просто не ми се верува дека јас сум единствениот што смета дека треба да се поведе истрага и дека судот треба да одлучи дали е Груевски виновен или невин... Барем така вели досегашното гласање!:)
Па кога сите други сме ВМРО-вци, според анкетите на ИРИ :salut: .
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
Дечки, треба да дефинираме што е за нас криминалец?
Чудно, вакви муабети и прашања не читав кога се апсеа политичките противници на Груевски. Тогаш криминалците беа криминалци и имаше апсења пред домови, канцеларии, аеродроми итн.
А сега бараме дефиниции!?

Нека краде за него, нека остави доволно за народот...
Е да, и Љубчо истото го велеше: ’Навистина крадевме, ама имаше и за народот’!
 
N

n/a

Гостин
A be Intel i Strelec...
Ne vi e sram?
Ama ozbilno ova...:vozbud:
Aj tamu...i ako vise dobivate partiska direktiva da laete ko gladni kuchinja...ne se sramete vaka...nego smislete neshto poinventivno...ona da drzi tekstot,da se isplati chovek da go prochita...da se zaprasha na varijant...a be stvarno...mozhebi..a?
Pa ova vashevo obvinuvanje i naslovot na temava i u gradinka ne pominuva be...i tamu ke vi se smeat!
:pos2: :pos2: :pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom