Дали директноста е непристојна?

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Точно, понекогаш директноста може да биде непристојна и да го погоди егото на личноста на која и кажуваме в лице одредени работи, затоа сметам дека директното изразување на мислењето треба да биде умерено, со доза на претпазливост, пред се' да ги ставиме во предвид нејзините чувства и прашањето како би било ние да сме на нејзино место

Не знам зошто поистоветувате искреност со директност. Во одредени ситуации колку и да се сакаме да бидеме искрени, одредени работи треба да се премолчат ако сакаме да ја заштитиме другата особа од нелагодност.
Што се однесува до мене дали ќе бидам искрена или не зависи од тежината на ситуацијата во која треба да бидам директна, од личностите на кои таа ситуација се однесува..
 

●Mαrια...«3*

♥ 3 ♥
Член од
3 април 2009
Мислења
692
Поени од реакции
68
Зависи во кои ситуации, сепак убаво е да бидеш директен. :pipi:
 
T

theTinule

Гостин
Не е непристојна...ама треба да се воздржуваме понекогаш...
Со блиските и другарите/ките сум директна, ама со тие новите гледам да не искоментирам...поготову ако е некој постар.Ми се има откачено 2-3 пати да му речам на некој нешо скроз директно али гледам да се воздржам.
Го ценам оној што на мене ми ги кажува неговите забелешки директно:)
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Иста ваква тема на малку пофилозофско ниво веќе водевме некаде по форумот. Каде... :toe:

Директноста не значи суровост. Суровоста не е кул. Кул не значи да повредиш некого. Всушност значи, доколку си осмо одделение, тогаш почнува да се треби просото од пченката.

Суровоста е бедна особина која оној што зборува во прво лице го прави кутар, а оној во второ лице што го толерира првиот го прави уште помизерен бидејќи го слуша, седи и молчи.
 
Член од
25 јуни 2009
Мислења
81
Поени од реакции
2
Јас лично сум чоек шо н секад се шо има кажува апла у фаца!
Ме мрзи малце да читам шо пишувале луѓето над мене али нема везе!
Многу луѓе ги нервира што сум таква! Затоа што ништо не заобиколувам ако не ми се сфиѓа му кажувам не ми се сфиѓа! И затоа ги одбегнувам затоа што ако не им се допаѓам нивни проблем!
Некои не можат да се навикнат на таквата моја директност! Моите вистински пријатели ме познаваат добро дека се тоа е затоа што јас сум искрена према нив! Но глеам дека не се сите како нив! На некои помило им е да им кажеш ПР. Ми се сфиѓа ова и она а да излажеш место да им кажеш искрено дека не ми се сфиѓа. Затоа со нив постапувам Неискрено!:smir::smir:
Искрено не знам зошто директноста може да биде непристојна затоа што на тој што би му постапиле директно, треба да свати дека тоа е искрено и нема зошто да се налути. Сакам кога према мене се директни луѓето но и искрени!
Никогаш не ми пречи да добијам комплимент без разлика дали тој е лош или добар!:pipi:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.514
Поени од реакции
33.684
Maлце предигра, боцкање од страна па ја тргнуваме индиректноста на страна и напаѓаме со директност.
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Сакам директни(а воедно и искрени) луѓе и не мислам дека ако некој нешто ти каже директно е непристојно ..
јес да знае да заболи вистината ... али подобро да ми каже некој абе грда ти е фризурата мењај ја .. отколку да ми лиже гз, а позади грб да ми збори и + цел град да ми се смее затоа шо сум смешна така ..

Инаку не секогаш сум директна бидејќи знам дека на некои им пречи дирекноста и се навредуваат .... :)
 
П

Паган-др

Гостин
Ме нервира некој за да ми каже нешто ќе врти 2 саати од околу. Кажи што мислиш кратко, јасно. Плесни ми во фаца. И да не ми се свиѓа тоа, бољи така одколку што кажа чнм да збори позади грб.
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Neznam dal da kazam deka direktnosta e nepristojna ili ne,no se nekako sogleduvam deka e podobro covek vednas da si kaze sto si misli otkolku za se da prekutuva.Bidejki togas se nametnuva prasanjeto dali go pravime toa od kultura i obzir da ne povredime nekogo no togas ispagame nie deka sme glupi.Zosto go velam ova?Pa ednostavno mene mi se slucuva da ne kazuvam se sto mislam i posle ili me gledaat kako glupava ili go zloupotrebuvaat toa.Zatoa e najdobro odma se u oci da se plesne pa sto bide neka bide.
 
T

TaMчЕ

Гостин
Секогаш треба се онака директно да си кажуваме а и кажувам!не сеа ќе кружам ќе кружам и на крај нема да кажам!сеа може ќе му биде непристојно на човекот ама пошто јас сакам сите директно се да ми кажуваат...тоа е тоа
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
кој како ја доживува.
пример ја сум многу директна личност и дури некогаш претерувам со тоа ама ако некој ми се налути му викам вистина е затоа боли
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
кој како ја доживува.
пример ја сум многу директна личност и дури некогаш претерувам со тоа ама ако некој ми се налути му викам вистина е затоа боли
Секогаш треба се онака директно да си кажуваме а и кажувам!не сеа ќе кружам ќе кружам и на крај нема да кажам!сеа може ќе му биде непристојно на човекот ама пошто јас сакам сите директно се да ми кажуваат...тоа е тоа

Со ептен директно изразување и искажување ке си го изгубите друштвото..Само тоа да ви кажам, пошто не секој може да толерира/издржи таков човек.
 
T

TaMчЕ

Гостин
Со ептен директно изразување и искажување ке си го изгубите друштвото..Само тоа да ви кажам, пошто не секој може да толерира/издржи таков човек.
па ако сум директна не значи дека сум безчувствителна! :toe:
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Лично сметам дека треба да се биде директен. Што фајде од толку кружење одоколу, кога може едноставно да се премине на главното нешто. Јас повеќе би ценела со мене да бидат отворени и директни, но секако во мери.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom