Дали да се воведе сексуално образование во училиштата?

Сексуално образование во школо За или Против


  • Вкупно гласачи
    218
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
дефинитивно и тоа од 7 одд.
по еден час во неделата е доволен.Денешниве цурици забременуваат во на 14 години баш поради тоа што немаат доволно информации
тие имаат еден куп информации но ги немаат вистинските.Сексуално образование ги подразбира и последиците од сексот што ретко кој од децава ги сваќа.
од 7одд :)

само ќе им се даде поголема сигурност и подршка во сексот со тоа ....
така да ако сега, незнам колку % почнуваат многу рано со секс како ете примери некои од 13год ... после тие редовни часови многу повеќе би се зголемил тој % па и границата на годините од 13 би паднал сигурен сум ...

би се согласил со некој предлог за настава за морал и етика.. ете тоа фали ...
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
од 7одд :)

само ќе им се даде поголема сигурност и подршка во сексот со тоа ....
така да ако сега, незнам колку % почнуваат многу рано со секс како ете примери некои од 13год ... после тие редовни часови многу повеќе би се зголемил тој % па и границата на годините од 13 би паднал сигурен сум ...

би се согласил со некој предлог за настава за морал и етика.. ете тоа фали ...
А што на 13 години тие прв пат ке дознаат за сексот на тие часеви??
Како што гледам, не се заинтересирани многу за подршката,не верувам дека некој ги подржува да имаат односи на таа возраст а сепак го прават тоа.Сестра ми се запиша прва година средно и нејзина соученичка е веќе породена (не ми дозволува совеста да кажам мајка).Мислиш дека таа барала подршка?
Можеби доколку станат доволно свесни за последиците од сексот ќе размислат (што чисто се сомневам) пред да се решат на таков чекор.
И не е неморално да имаш односи на 14 години - глупаво е...
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Со оглед на тоа шо во последно време остануваат бремени и на 15 и пол или 16 години, треба да се воведе. Колку да знаат шо прават.А,исто така пратам еден македонски сајт и просто не ми се верува на прашањана шо ги читам од типот:

-Дали е добро да се самозадоволуваш под туш додека имаш мензис? Дали може да има несакани дејства?
-Dali e mozno da si trudna ako ti svrsi vo gas?????????????????????
-Jas veke nekoe vreme se samozadovoluvam i me interesira dali nekoj od ovde se samozadovluva?
-Dali e normalno da se samozadovuluvas? I dali e stetno?
-A so e toa da se skines? de PLs objasnete mi
-Sto se slucuva koga prv pat imas seks ?????
-imam decko i sme imale poveke pati odnosi zosto ne poteklo krv do sega sto e rabotava HLEP MEEEEEEEEEEEE
-a na primer ako se ima infekcija dali ce se iscisti preku tecenjeto na belo ili ......?????????????
-imam 16god imam decko 10 meseci i imavme odnosi i ponekogas so prst..... i imam mn beloo sho mi tecii pomoss


И ај како да не сум за сексуално образование?
 
S

smart ass

Гостин
Цитат:
Напишано од Никола
Дефинитивно треба да не учат како поуспешно да легнуваме девојки.
не учат на секакви глупости, а не за она што е навистина важно.
На кој би му требала историја или македонски да учи?
дај кажете ни што треба да направиме за да ја легнеме Каролина или Натали например...
колку пари, каков статус, какво држење... тие се работите кои значат и кои се важни, се друго е беспотребно..
нема смисла тоа што е најважно во живот, да го учиме на своја рака, а глупости од типот на биологија, географија да ни се задолжит јазик
Вашио глуп и патетичен мозок е програмиран да мисле само на сексо.....а женските ви служат како играчка не дека не сакате....
речник....пред да постираш

инаку добро би било младината да ја научат барем на ризиците,последиците и симптомите на половите болести.

од 7одд :)

само ќе им се даде поголема сигурност и подршка во сексот со тоа ....
така да ако сега, незнам колку % почнуваат многу рано со секс како ете примери некои од 13год ... после тие редовни часови многу повеќе би се зголемил тој % па и границата на годините од 13 би паднал сигурен сум ...

би се согласил со некој предлог за настава за морал и етика.. ете тоа фали ...
абе друже се тресат и Т.Е како јас знам 14 годишни со над 7 партнери...не и треба образование за да ја охрбри за секс-цревата си ги вади од тресење:vozbud:
 

aleksandarreal

Sport fanatic
Член од
15 мај 2009
Мислења
905
Поени од реакции
276
Едвај чекам да се воведе ова али у средно у основно не ама професорката да биде некоја курва и да демонстрира на часови и шо е најважно да дава секција:sekss: после часови
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Предлог-и вечерно школо за постари особи :vozbud: да го обавуваме тоа правилно, школски, вака владее големо безредие :)
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Со оглед на тоа шо во последно време остануваат бремени и на 15 и пол или 16 години, треба да се воведе. Колку да знаат шо прават.А,исто така пратам еден македонски сајт и просто не ми се верува на прашањана шо ги читам од типот:

-Дали е добро да се самозадоволуваш под туш додека имаш мензис? Дали може да има несакани дејства?
-Dali e mozno da si trudna ako ti svrsi vo gas?????????????????????
-Jas veke nekoe vreme se samozadovoluvam i me interesira dali nekoj od ovde se samozadovluva?
-Dali e normalno da se samozadovuluvas? I dali e stetno?
-A so e toa da se skines? de PLs objasnete mi
-Sto se slucuva koga prv pat imas seks ?????
-imam decko i sme imale poveke pati odnosi zosto ne poteklo krv do sega sto e rabotava HLEP MEEEEEEEEEEEE
-a na primer ako se ima infekcija dali ce se iscisti preku tecenjeto na belo ili ......?????????????
-imam 16god imam decko 10 meseci i imavme odnosi i ponekogas so prst..... i imam mn beloo sho mi tecii pomoss


И ај како да не сум за сексуално образование?
Од кој сајт е ова молим ти се :pos:
Како постојат толку неинформирани луѓе не знам :uvo:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: VeS
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Од кој сајт е ова молим ти се :pos:
Како постојат толку неинформирани луѓе не знам :uvo:
За неинформираност, МериЏејн мислам дека има солиден број млади и не само млади. Имам доста пати сретнато и на мои години луѓе кои ептен погрешно толкуваат некои работи во врска со сексот. Најверојатно причина за ова е самата домашна атмосфера-родителите (нивната или неинформираност или срам да разговараат со децата), друштвото кое исто така е неинформирано... но дефинитивно на прво место би ги ставил родителите како број еден во ова.
На пример, ако јас се срамам да разговарам со синот, секако тоа знаење за некои специфични појави нема да го добие од другарите. Сигурно би му било срам или глупо да праша некој другар што е бело прање, што се добива при анален секс без заштита..., како изгледа вагината со сите нејзини комори и преткомори...и слично, да не должам :)

Вам и тебе ви е најверојатно тоа страно, информирани сте што од интернет написи, што од родители, од другарки...споредувате, заклучувате, преиспитувате, па и испробувате (да се изразам малку подиректно) и расчистувате со партнер одредени дилеми и состојби. Но не сите се такви, најверојатно ти е чудно оти не си можда во такво друштво и не си сретнала досега некој кој е таков...али има. И не само за оваа тема-секс, има многу кои имаат погрешна или никаква претстава за многу банални и секојдневни работи.

Ова нешто како прилог за информираноста, иако јас не бев цитиран :)
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
За неинформираност, МериЏејн мислам дека има солиден број млади и не само млади. Имам доста пати сретнато и на мои години луѓе кои ептен погрешно толкуваат некои работи во врска со сексот. Најверојатно причина за ова е самата домашна атмосфера-родителите (нивната или неинформираност или срам да разговараат со децата), друштвото кое исто така е неинформирано... но дефинитивно на прво место би ги ставил родителите како број еден во ова.
На пример, ако јас се срамам да разговарам со синот, секако тоа знаење за некои специфични појави нема да го добие од другарите. Сигурно би му било срам или глупо да праша некој другар што е бело прање, што се добива при анален секс без заштита..., како изгледа вагината со сите нејзини комори и преткомори...и слично, да не должам :)

Вам и тебе ви е најверојатно тоа страно, информирани сте што од интернет написи, што од родители, од другарки...споредувате, заклучувате, преиспитувате, па и испробувате (да се изразам малку подиректно) и расчистувате со партнер одредени дилеми и состојби. Но не сите се такви, најверојатно ти е чудно оти не си можда во такво друштво и не си сретнала досега некој кој е таков...али има. И не само за оваа тема-секс, има многу кои имаат погрешна или никаква претстава за многу банални и секојдневни работи.

Ова нешто како прилог за информираноста, иако јас не бев цитиран :)
Баш заради тоа што сега има многу начини преку кои можеме да бидеме информирани, интернет, книги, па и пракса :) , глупаво е да има млади, значи до толку да не знаат за овие работи. Мислам, прашањата горе се.....
Жално е што деца се впуштаат во сексуални односи без претходно да бидат информирани, основни работи да знаат. Кривица им давам на родителите прво, должни се да ги воспитаат децата во врска со сексот, прво да им кажат дека не се почнува толку рано, па малку по малку да им објаснат за заштита, инфекции и ред други работи.
Пак ќе речам, жалосно што се се дешава во денешницава.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
од 7одд :)

само ќе им се даде поголема сигурност и подршка во сексот со тоа ....
така да ако сега, незнам колку % почнуваат многу рано со секс како ете примери некои од 13год ... после тие редовни часови многу повеќе би се зголемил тој % па и границата на годините од 13 би паднал сигурен сум ...

би се согласил со некој предлог за настава за морал и етика.. ете тоа фали ...
Не бе душо, они ќе се онадуваат, независно од тоа дали ние ги поддржуваме или не. Само што, финтава е да научат да се заштитат, да не забременуваат со самото раѓање, како и да знаат за преносливите болести. Морал и етика, на 13 годишен копиљ, чии хормони го контролираат неговото однесување, не би му значеле многу.

Друга работа, возрасната граница ќе паѓа не заради актуелизацијата на оваа проблематика, туку заради интересот, љубопитноста... А 90 % од родителите се затворени конзерви и не знаат да зборуваат со нивните деца, така што, добро е некој друг да го направи тоа место нив.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Јас сум за, да се воведе но од 2 година гимназија, оти воведувањето уште во основно образование ќе им даде поголема сигурност на децата и ќе стапуваат во односи уште од 11-12 години. Секако кај нас сексуалното образование ќе се сфати несериозно од многуте неедуцирани родители кои ќе мислат, ги носиме децата нашколо и таму ќе ги учат нашите ќеркички како да се ебат уште невлезени во пубертетот. Затоа ако владата планира да воведе вакви часови би било подобро наместо глупости со оние рекламите за срцето и умот да почне со реклами за сексуално преносливи болести и важноста за децата да се сексуално образовани. Барем јас така мислам.

Инаку со интернетов и телевизијата денешниве деца многу знаат да сексот, сега скоро слушнав прво одделенци како зборат за повозрасна девојка, дека имала големи цицки. Јас на прво одделение немав блага веза од животот.:pos:
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
па треба во основно да се воведе, ама не е лошо ни во средно да има оти има на моја возраст деца појма немаат од животот,а камо ли од сексуално воспитување :toe:
 

blaster1

Искусен Кајганџија
Член од
16 декември 2008
Мислења
777
Поени од реакции
26
Да,мислам дека би требало да се воведе сексуално образование во училиштата но и во средните со цел запознавање и афирмирање со сексот,потомството,потребата од секс...
Позз
 
Член од
27 септември 2009
Мислења
86
Поени од реакции
9
Мислам дека треба да се воведе и полека со текот на времето нема да биде така баук. Ретки се оние кои дома слободно можат да разговараат или да прашаат нешто што не им е јасно во врска со сексуалното воспитување, па учат од пријатели и другари што слушнале ,или пак по интернет висат и гледаат порничи и добиваат сосема погрешна престава за највозвишената работа на светот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom