Дали да се воведе сексуално образование во училиштата?

Сексуално образование во школо За или Против


  • Вкупно гласачи
    218

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
да дефинитивно треба...аама можам да замислам како ќе биде тоа во наше школо..:pos2: хаос би било, некој може да извади и да :drk:. Не е ништо чудно, кај мене во основно имаше вакви глупости.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
за момент....дискавери нели објасни доволно??????





Sweat baby sweat baby sex is a texas drought
Me and you do the kind of stuff that only prince would sing about
So put your hands down my pants and Ill bet youll feel nuts
Yes Im siskel, yes Im ebert and youre getting two thumbs up
Youve had enough of two-hand touch you want it rough youre out of bounds
I want you smothered want you covered like my waffle house hashbrowns
Come quicker than fedex never reach an apex like coca-cola stock you are
Inclined
To make me rise an hour early just like daylight savings time

Do it now
You and me baby aint nothin but mammals
So lets do it like they do on the discovery channel
Do it again now
You and me baby aint nothin but mammals
So lets do it like they do on the discovery channel
Gettin horny now

Love the kind you clean up with a mop and bucket
Like the lost catacombs of egypt only God knows where we stuck it
Hieroglyphics? let me be specific I wanna be down in your south seas
But I got this notion that the motion of your ocean means small craft advisory
So if I capsize on your thighs high tide, b5 you sunk my battleship
Please turn me on Im mister coffee with an automatic drip
So show me yours Ill show you mine tool time youll lovett just like lyle
And then well do it doggy style so we can both watch x-files

Do it now
You and me baby aint nothin but mammals
So lets do it like they do on the discovery channel
Do it again now
You and me baby aint nothin but mammals
So lets do it like they do on the discovery channel
Gettin horny now

You and me baby aint nothin but mammals
So lets do it like they do on the discovery channel
Do it again now
You and me baby aint nothin but mammals
So lets do it like they do on the discovery channel
Do it now
You and me baby aint nothin but mammals
So lets do it like they do on the discovery channel
Do it again now
You and me baby aint nothin but mammals
So lets do it like they do on the discovery channel
Gettin horny now
 

Џ.

Ќутам на различни теми!
Член од
14 јули 2007
Мислења
868
Поени од реакции
183
Еден пример од мојот гинеколог. Доаѓа не преглед девојче од 14 години со страшни болки во долниот дел од стомакот, и гинекологот нормално ја прашува дали имала односи (дали е невина) за да знај како да ја прегледа девојчето вика сум немала. Шири нозе на боксот и гинекологот гледа дека имала а на тоа девојцето одговара "Абе то лани беше не беше сега" !

Дефинитивно треба да се воведи сексуално образование, има деца кои неможат да разговараат на оваа тема отворено со родителите па се случуваат и вакви работи.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
..Ја сум против.Не зашто не епотребно,но мислам дека ќе биде многу за основци.Покрај тоа што имаат богословиа и + уште еден јазик,зарем им е потребно ова? Ја мислам не.Зашто сеа да,напредна е младинава но тоа они секако го учат во средно.Така да нема потреба од + професори и + книги.

Ако сакаат да ги научат нешто повеќе,некад направат онака со флаери,нека ги посетат и нека им објаснат.ВЕрувам дека ќе сватат.Но ваков предмет да се изучува цели 9 месеци? мислам дека не е потребно.
Ne mora da bide predmetot za ocenka, neka bidat samo redovni na cas, i na kraj da se davaat potpisi deka ja posetile nastavata (isto kako kaj proektnite aktivnosti, ne se stava ocenka samo se dava potpis deka redovno ja posetuvale nastavata i proekt da se naprai, aj eve tuka neka ne praat ni proekt). Veronaukata ja ukinaa, taka da na nejzino mesto moze da se vovede seksualno obazovanie. Mnogu poveke ke im koristi nego li veronaukata i oce nas.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Не сум за да. Едноставно поради тоа што сметам дека е беспотребно предметов да се изучува цела година, доволно е еднаш во месецот да имаат некакво предавање и готово. Ништо не ке смени ако се изучува редовно како предмет, ако некоја си зацрта да има односи ке има, без разлика на лекциите кои што ке ги слуша и учи.
Доволно е да бидат информирани преку начинот на кој што го пишав, а секојдневно тмбарење не е потребно.
 

login.php

404 Error on index.php
Член од
5 јуни 2009
Мислења
696
Поени од реакции
28
гласав против не дека не треба
току ке станат премногу часови
според мене треба ама ако во замена за тој предмет се укине некој друг така се сложувам :nesvest:
 

Аеродром

Faithful :)
Член од
15 август 2008
Мислења
2.217
Поени од реакции
256
Јас мислам дека треба.Со тоа децата би биле повнимателни при сексуалните односи и нема да дојде до несакани ситуации.
 

VertigO

750ml ракија
Член од
11 декември 2008
Мислења
297
Поени од реакции
47
Би требало да има. Но како што имаше една епизода од саут парк:
Да не се дозволи првото сексуално воспитување на децата да биде од училиштата, туку да биде од самите родители. Од каде ќе знаеме кој ќе се погоди да го образува нашето дете, дали тој/таа имал/а или немал/а сексуално искуство, какви сфаќања има во врска со сексот итн итн.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Под сексуално образование не се мисли некој да ви објасни како да го правите тоа. Целта на сексуалното образование е сосема друго.
На овие часови пред се се запознавате со репродуктивниот систем кај мажите и жените, потоа значењето на циклусот на жената, оплодувањето, менување на партнери/ки колку е тоа во ред или не, до сексуално преносливи болести.
И потоа се зборува за возвишеното чуство љубов, што значи да сакаш, сексуалниот мотив негови пореметувања, појава на социопатии и т.н.
 
Член од
6 јули 2009
Мислења
491
Поени од реакции
16
Мислам дека треба да има предмет сексуално воспитание и сум ЗА таа ствар, али не само во средните треба да има и во основните, како што се менуваат времињава се менуваат и генерациите, денешниве генерации, еве девојчињата да ги земам за пример, уште на 13-14 години влегуваат во сексуален чин без разлика дали е тоа дечкото или „мувачот“. Тоа девојче е уште дете, организмот сеуште ги нема развиено сите потребни функции, не е сосема зрела, не размислува зрело за последиците кои можат да произлезат, неможе да донесе правилна и конечна одлука дека тоа е она што го прави и она што го сака. Девојчињата се развиваат до својата 20-21 година. Но сепак, свој живот свои правила, животот си го крој секој на свој начин. Како и да, гласно гажувам ДА ДА ДА за ЗАДОЛЖИТЕЛНО сексуално воспитание и образование во основните и средните училишта. Ова е мојот став! :)
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
дефинитивно и тоа од 7 одд.
по еден час во неделата е доволен.Денешниве цурици забременуваат во на 14 години баш поради тоа што немаат доволно информации
тие имаат еден куп информации но ги немаат вистинските.Сексуално образование ги подразбира и последиците од сексот што ретко кој од децава ги сваќа.
 

брицо

liverpool
Член од
22 мај 2009
Мислења
567
Поени од реакции
2
па требе ама би биле цела ден на школо што многу не сакам а на тој час би се правеле многу глупости
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Дефинитивно треба да не учат како поуспешно да легнуваме девојки.
не учат на секакви глупости, а не за она што е навистина важно.
На кој би му требала историја или македонски да учи?
дај кажете ни што треба да направиме за да ја легнеме Каролина или Натали например...
колку пари, каков статус, какво држење... тие се работите кои значат и кои се важни, се друго е беспотребно..
нема смисла тоа што е најважно во живот, да го учиме на своја рака, а глупости од типот на биологија, географија да ни се задолжителни.
јазк..
Вашио глуп и патетичен мозок е програмиран да мисле само на сексо.....а женските ви служат како играчка не дека не сакате....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom