Дали да се воведе сексуално образование во училиштата?

Сексуално образование во школо За или Против


  • Вкупно гласачи
    218

Кртот

Лоботомичар
Член од
19 април 2007
Мислења
653
Поени од реакции
23
Abe ne fakultativen ama... Abe ljuge mora da se vovede vakvo nesto zasto veruvajte imam drugar so neznae da stavi pravilno kondom i posle puknal epa.... Duri i mi se desilo uz muabet da kazam KLIT i da me poglednat cudno.
Zatoa vikam hitno seksologija ako ne kako moralen neka bide izboren mada mislam na site pozitivno ke im ostavi vpecatok zasto nema loso iskustvo od seto ova!!!!!!!!!!!
 

Бејко

unregistered user
Член од
14 ноември 2005
Мислења
222
Поени од реакции
1
Обавезно сексологија, што е можно порано. Не мора како предмет туку лекции во склоп на ЗПО (постојат такви предмети или бизнис и менаџмент сега учат од мали?). И не да се оди брутално, со лекцијашки предавања и да се плашат децата од оценки туку, да се разговара најнормално. Муабети од типот „ти станва курето” звучат сељачки ама итоа како помагаат. За сексуалното образование се одговорни и родителите , ако од дома не те воспитале да го надминиш срамот или напротив, ти всадиле уште толку „срамотни места” и „срамотни работи” во главата, џабе ти е уката.
 

Black Rose

дете на цвеќето
Член од
12 февруари 2007
Мислења
1.972
Поени од реакции
38
Треба, треба ко шо се тргнати маливе...... (под мали мислам 5-6 одд.)
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Па не е лошо да се воведе нешто вакво.Во секој случај не би штетело ама ако се сфати сериозно,а ако се заебаваат сите на часот нема да личи на ништо.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Ahh a onie sektite sto dosle vo skolo da predavaat seksologija kakvi se pa tie luge,tie se frikovi da ne vratat vo kameno vreme ebate seljacite,treba da ima seksologija no da ne se vrtat takvi frikovi go zagrozuvaat covestvoto.
 

Кртот

Лоботомичар
Член од
19 април 2007
Мислења
653
Поени од реакции
23
Epa i toa e poentata sto ne smee da se svati kako sala ili obicni predavanja nego predmet koj vlaga vo prosek :)))
 

Mandy

~Carpe florem~
Член од
26 февруари 2006
Мислења
1.578
Поени од реакции
23
KrToT напиша:
Epa i toa e poentata sto ne smee da se svati kako sala ili obicni predavanja nego predmet koj vlaga vo prosek :)))
Во просек?? И што..ти доаѓа професорицата,ти вика ааа ти не ми научи за тоа кога е вистинско време за секс,слушам си имал уан најт стенд со некое девојче,седи кец?!?!
Сексуално образование треба да почне од дома! Ако се правиме толку прогресивни треба да останеме такви во секој аспект...мама и тато треба да одвојат саат време од зафатените распореди и да си ги седнат дечињата и да им кажат како се одвиваат работите,а не да чекаат друг да го направи тоа наместо нив!
 

Кртот

Лоботомичар
Член од
19 април 2007
Мислења
653
Поени од реакции
23
Dobro mislam deka e neprijatno roditel da zboruva so dete za takva delikatna tema!!!!!!!!!!
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
abe treba da ima... mislam ona kao zastita p[osledici bolesti.... no bez otcenki no da mora zadolzitelno da se posetuvaat casovite....

 

Mandy

~Carpe florem~
Член од
26 февруари 2006
Мислења
1.578
Поени од реакции
23
KrToT напиша:
Dobro mislam deka e neprijatno roditel da zboruva so dete za takva delikatna tema!!!!!!!!!!
А извини позгодно е професорица да те учи кога е време да имаш секс со некоја???
Муабетот ми е дека родителите се тие што те учат на вредности,на емоции,на односи со луѓето итн. Ти ако знаеш како да се однесуваш со луѓето во глобала,ќе знаеш и како да постапиш кога ќе осетиш љубов за некоја и кога е време да имаш односи со неа...не бидете толку буквалисти...за сексот како и за моралните вредности се учи уште од мали нозе и од примери од најблиската околина...
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
Да треба да се воведе бидејки денешните млади, мислат ека знаат многу, но кога ќе дојде моментот на нашто да се направи, се се губи! Треба да се воведе, и на крај краеви повеќе би учела Секосологија него Веронаука!
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
185
Поени од реакции
1
i jas se soglasuvam deka treba da se vovede za da znaat barem kako treba da se odnesuvaat mladive pri prviot odnos za da ne napravat nekoja greska koja bi gi cinelo rasipuvanje ili unistuvanje na celiot ponatamosen zivot
 

Кртот

Лоботомичар
Член од
19 април 2007
Мислења
653
Поени од реакции
23
Mandy напиша:
А извини позгодно е професорица да те учи кога е време да имаш секс со некоја???
Муабетот ми е дека родителите се тие што те учат на вредности,на емоции,на односи со луѓето итн. Ти ако знаеш како да се однесуваш со луѓето во глобала,ќе знаеш и како да постапиш кога ќе осетиш љубов за некоја и кога е време да имаш односи со неа...не бидете толку буквалисти...за сексот како и за моралните вредности се учи уште од мали нозе и од примери од најблиската околина...
Epa da nezgodno e i toa mn..!!! Posebno vo vakvi situacii vo koj sum jas zasto tatko mi ne beshe so mene da mi kaze sine drkaj ili sene vaka se drka ili sine na devojka ti vaka ili onaka da i praish zatoa site semejstva ne se isti zasto mene majka mi ne mozese da mi kaze od mashka perspektiva sto se prai razbra? Mislam ja svati poentata?!!!!!!!!!
 

Mandy

~Carpe florem~
Член од
26 февруари 2006
Мислења
1.578
Поени од реакции
23
Океј,океј ај гет д поинт и без толку многу извичници:smir:
Само ти мене не ми ја разбираш очигледно...јас не зборам за машка или женска перспектива...мене поентата ми е дека подобро родителот(без разлика на полот)да се пресрами и да му објасни на своето дете отколку некој во школо да му попува,зашто сите многу добро знаеме како се сфатени предметите и во глобала школото...
На крај краева во самото воспитување уште од мали нозе те учат за однесување,твојата работа е да го примениш тоа во секој аспект на животот...


Peace!:icon_roll
 

Damien

Ave Domini Inferi
Член од
18 мај 2007
Мислења
26
Поени од реакции
0
Па не мора да има професори кои ќе бидат вработени во школите, туку може да се викнат некои организации кои би доаѓале по еднаш или два пати неделно на предавање и така, нема да бидат буквално сфатени предавањата, да се ставаат оценки и да има испрашувања, туку еднаш месечно да им се дава анкета на децата и да видат до кој степен стигнале во нивното дотогашно образование за сексот.

Поздрав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom