Дали господ го создал човекот, или човекот го создал господ?

Дали господ го создал човекот, или човекот го создал господ?


  • Вкупно гласачи
    236

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
А од каде идеата дека некој се обидува да докаже..Се работи за вера и ништо повеќе..во спортивно Бог би се матреријализирал пред нас и потребата од вера не би постоела..
Дали ти веруваш дека постои бог и дали ти треба доказ за тоа?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Срцето треба и служи само за една работа..пумпање на крвта низ телото па и во мозокот, недостаток на кислород во мозокот предизвикува хал....
Да..и по дома да ме викаат R2D2...Има нешто повеќе од обична пумпа во срцето(макар и bocsh)...Некои работи човекот ги спознава со срце некои со мозок..
Дали ти веруваш дека постои бог и дали ти треба доказ за тоа?
Верувам..доказ не ми треба..барем не мене..сепак ова е форум каде се водат дискусии за ова..
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Значи веруваш дека постои господ и не ти требаат докази за тоа, а за што служат докажувањата овде дека постои господ? Дали кон “неверниците“ за да поверуваат или од страв дека некој аргумент ќе поколеба некој верник ??
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Значи веруваш дека постои господ и не ти требаат докази за тоа, а за што служат докажувањата овде дека постои господ? Дали кон “неверниците“ за да поверуваат или од страв дека некој аргумент ќе поколеба некој верник ??
Погледни од кој е отворена темата...од човек кој одговорите ги бара по National geographic channel.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Да..и по дома да ме викаат R2D2...Има нешто повеќе од обична пумпа во срцето(макар и bocsh)...Некои работи човекот ги спознава со срце некои со мозок..

Верувам..доказ не ми треба..барем не мене..сепак ова е форум каде се водат дискусии за ова..
Ај сега не претерувај и ти......кој уред е наречен според некој негов составен дел?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Ај сега не претерувај и ти......кој уред е наречен според некој негов составен дел?
Мислата ми беше дека се чуствувам како робот ако срцето го сведам на пумпа..
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Погледни од кој е отворена темата...
Тема може да отвои кој сака али гледам кој учествува на тема, на пример ако е некој верник и верува во бог, и не бара ни докази за постоење, нема ни да се осврне на тенми кои го доведуваат во прашање постоењето на семожниот или кои се бават со докажување на постоење на истиот.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Тема може да отвои кој сака али гледам кој учествува на тема, на пример ако е некој верник и верува во бог, и не бара ни докази за постоење, нема ни да се осврне на тенми кои го доведуваат во прашање постоењето на семожниот или кои се бават со докажување на постоење на истиот.
Па не сум Ганди ...си ја бранам верата и Тој во кого верувам..плус чуму потреба од овој подфорум ако си ќутиме..
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Мислата ми беше дека се чуствувам како робот ако срцето го сведам на пумпа..
Да го комплетираме роботот..
Коските-носечка конструкција
Мускулите- хидрауликата
Срцето и крвотокот-преносникот на енергија
Органите за варење и дишење- погонот
Мозокот и нервите -контролен центар и информативна мрежа
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Целото христијанско учење е засновано на принципот „верувам„ а не на принципите „гледам, слушам, допирам, вкусувам„ и сл.

Апостолот Павле неслучајно вели дека „...ние не веруваме во на кое го гледаме...туку во она кое треба да дојде...„. Затоа, очигледните одкази не се докажуваат, а токму тие очигледни докази сведочат за славата Божја. Ако верниците и се обидуваат да го докажат Божјото постоење, тоа докажување се работи со очигледните докази-доказите на здравиот разум, кој не е оптеретен со помодни теории за ова и за она. Обидете се на најнеукиот човек кој го познавате, да му (до)кажете, на пример, дека све настанало само од себе или дека човекот потекнува од мајмун. Умот од неуките луѓе не е е оптеретен со коекакви теории и затоа може потрезвено да резонира и заклучува.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Да го комплетираме роботот..
Коските-носечка конструкција
Мускулите- хидрауликата
Срцето и крвотокот-преносникот на енергија
Органите за варење и дишење- погонот
Мозокот и нервите -контролен центар и информативна мрежа
Вака комплетирано само ме потсеќа на комплесноста на човекот и тоа колку е смешно таа креација да се сведе на случајност со "супа" како предјадење(почетокот-еволуција)..
Сепак има многу повеќе од ова во еден човек..На негово наличје..душа дух и тело...ова последното не прави смо роботи..
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Па не сум Ганди ...си ја бранам верата и Тој во кого верувам..плус чуму потреба од овој подфорум ако си ќутиме..
Ти ја браниш со докази дека постои бог а како верник велиш дека за да веруваш не ти треба доказ !!
Мене ми изгледа ова контрадикторно, Исус самиот рече дека секој треба сам да си го земе својот крст, на секој нас на слободната воља му е оставено да поверува или не, ти се мешаш како верник во тоа приклавајќи на една страна од вагата тегчиња за кои самиот велиш дека како на верник не ти се потребни. која е тогаш разликата меѓу верник кој поверувал во постоење на Бог СО ДОКАЗ и оној кој поверувал БЕЗ ДОКАЗ. Дали хиерархијски едниот е над другиот ??

Дали дефинитивно за верата е БИТНО ДА ИМА ДОКАЗ ЗА ПОСТОЕЊЕ НА БОГ ИЛИ НЕ?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Целото христијанско учење е засновано на принципот „верувам„ а не на принципите „гледам, слушам, допирам, вкусувам„ и сл.

Апостолот Павле неслучајно вели дека „...ние не веруваме во на кое го гледаме...туку во она кое треба да дојде...„. Затоа, очигледните одкази не се докажуваат, а токму тие очигледни докази сведочат за славата Божја. Ако верниците и се обидуваат да го докажат Божјото постоење, тоа докажување се работи со очигледните докази-доказите на здравиот разум, кој не е оптеретен со помодни теории за ова и за она. Обидете се на најнеукиот човек кој го познавате, да му (до)кажете, на пример, дека све настанало само од себе или дека човекот потекнува од мајмун. Умот од неуките луѓе не е е оптеретен со коекакви теории и затоа може потрезвено да резонира и заклучува.
Гледаш провалија пред тебе и си викаш не бе не е тоа..и чекориш напред:vozbud:
Умот на неуките луѓе е плодно тло за манипулации.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Ти ја браниш со докази дека постои бог а како верник велиш дека за да веруваш не ти треба доказ !!
Мене ми изгледа ова контрадикторно, Исус самиот рече дека секој треба сам да си го земе својот крст, на секој нас на слободната воља му е оставено да поверува или не, ти се мешаш како верник во тоа приклавајќи на една страна од вагата тегчиња за кои самиот велиш дека како на верник не ти се потребни. која е тогаш разликата меѓу верник кој поверувал во постоење на Бог СО ДОКАЗ и оној кој поверувал БЕЗ ДОКАЗ. Дали хиерархијски едниот е над другиот ??

Дали дефинитивно за верата е БИТНО ДА ИМА ДОКАЗ ЗА ПОСТОЕЊЕ НА БОГ ИЛИ НЕ?
Аман бе Let3....Кој го бара Бог ќе го најде.."доказите" се насекаде..Службата кон Бога те прави поголем или помал верник(иако такви нема...или си или не си) а не начинот на кој си поверувал...тоа остави го на личното искуство..
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Гледаш провалија пред тебе и си викаш не бе не е тоа..и чекориш напред:vozbud:
Умот на неуките луѓе е плодно тло за манипулации.
Неуките луѓе се поподложни на манипулации не поради нивната неукост, туку поради нивната незлобливост и детска наивност.

А поподложни на манипулации се токму денешните луѓе, кај кои поимот „образование„ е надуван и префорсиран до немајкаде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom