Дали господ го создал човекот, или човекот го создал господ?

Дали господ го создал човекот, или човекот го создал господ?


  • Вкупно гласачи
    236

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Сега и жената може да ебе како мажот и ако писне мажот дека жената не е добра бидејќи се ебе - ќе има проблеми. :) Претежно тие мажи или ќе ја тепаат жената или ќе се разведат од нејзе или нема да сакаат таква жена до нив што ќе биде рамноправна со мажот и во сексот и во праксите кон внатрешното! А тоа смета кај мажињата...
Тоа е новото што не чини за некои мажи кои се навикнаа на боговите од стариот еон.

И сексот само во стариот еон е забрането овошје, во старите религии - не и во тајните школи кои постојат паралелно и далеку од овие големи зла.

И новиот еон не промени што дишеме, сеуште не може да дишеме под вода, но затоа пак можеме да ја преминеме Бездната и да пробаме да го видеме „божественото“ tete-a-tete - тоа не беше замисливо во стариот еон. Немаше начин, немаше симболи, немаше патокази немаше патека за тоа...
Бидјеќи човештвото еволуира за овие работи - но тоа е далеку од тебе милион години. Гледај си крстот, гледај си Исус, туркај си библијата и не ја тупи многу со нешта кои ниту ги разбираш ниту имаш ти полза од нив. :)

П.С. Гледај си фалусот не се заморувај јас каков модератор сум. Тоа што ти смета дека сум Телемит е твоја работа, не ја туркај тезата дека тоа ме прави лош модератор. Марш таму во твоите теми да проповедаш ново христијанство ајде... остави го новиот еон за нас, другите.
Ти ќе ми кажуваш дали да прашувам дали не член што отворил тема... ај чудни луѓе.
А зо членот што убаво во порака потоа го решивме прашањето и да не скокнеше ти со омразата твоја кон Телема, сега ќе беше тоа средено и немаше да ти пишувам во прво лице едвај еднина...
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.507
Поени од реакции
1.071
Сексот(размножување) е забранет за оние кој не се развиле духовно.Џабе телесно созреани за секс да бидат кога животиснски им е размножувањето...недостасува духот.

"Оној ден кога ќе вкусиш од овошјето ќе умреш"

Да умееа да бидат господари на телото немаше толку "плевел" да дозволат да се насобере.

Ќе "изгорат" во пламен како што е и нивната страст за секс.

п.с.Од вода сите излегле и под вода си дишел некогаш, ама никако бездната да ја поминете.Побитно е каде припаѓаш, наместо од каде си дошол.
Автоматски споено мислење:

...сметаш дека философијата и религијата треба да се обсервираат и абсолвираат како две различни толкувања за животот и човекот?
...јас лично не
...резултатите што ги гледаме и читаме за нив низ историјата не носат до заклучокот дека на човекот му се потребни модерните научни достигнувања и традиционализмот(религијата и философијата) подеднакво.И само така можи да се надева на еден свет поубав од овој во кој што сега живееме
...секое настранување или еднонасочно размислување е погубно и му носи на човештвото само страдања и трагедии
Не си сватил добро зошто човештвото има само страдање, тргадии, крв, омраза, гнев, силувања, убиства, ..дури и природата реагира на човештвото и неговиот начин на живот и неконтолирано размножување.

Исфилозофирај за тоа па после дојди со прашање.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Ама кој те праша било што да ми толкуваш ти како разбираш? Мислиш дека би барал совет или разбирање од некој што ја чита библијата и не сака да прифати дека еврејскиот закон е едно, Исус и новиот завет е друго и дека второто е силување на еврејската мисла и злонамерно зборување злобно за првите?
Не е точно ова и не било никогаш точно освен за христијани и муслимани.
Ако си дел од нив, нека ти биде...

Небитни и неточни ти се идеите што ги имаш во умот бидејќи само библијата си ја читал, другите книги ти собираат прашина.
Фати малку прочитај повеќе за нештата, не трчи не повикан да ги учиш другите за свети книги и „што тие навистина значат“ - бидејќи ти толкуваш како и старите религии од чија книга читаш.
Не знам што да ти одговорам кога вака пишуваш фантастични сказни... ќе оставам други да ти одговорат.

Околу темава:
Во старите религии богот создава се, суди се, единствен е, не може да имаш други богови, има крај за човештвото... а на истокот го имаш спротивното.

Од каде и да доаѓаме, целата историја покажува дека глобализацијата е цел, но со тоа и разбирање на човештвото. Многупати се создавале империи и се поврзувале луѓето но секогаш паѓало во минатото тоа заради неразбирање на различноста.

Денес!
Божественоста не сака монотоност и такво нешто не постои бидејќи искуството би било измилица!
Монотоноста тоа е измислица на одреден тип на луѓе кои не сакаат да има различни, да има другост...

Не може да се докаже дали некој го создал човекот во однос на неговиот внатрешен пат, ниту пак дали умот го создал богот заради бесконечноста пред која е исправен тој ум.
Но постојат пракси каде што умот се губи во самиот себе со оптеретување и во многу учења и пракси постои истото: разумот и неговата логика која се креира преку искуството на Земјата секојдневно е препрека кон спознавање на божественото и реалноста.
Со ова, дека не може да се докаже, не може да се докаже на човек што не стапнал на патеката, кој што нема познавања од препреките кои стојат на таа патека и искуствата кои ги нуди таа патека далеку од секојдневието на луѓето.
Сам на себе си можете да си докажете со пракса и работа врз и со умот... малку парадоксално звучи но, тоа е систем со повратна врска!

Умот е најмрзливото нешто кај човекот и постојано бара начини да не работи. Пробајте да мислите на било што подолго време, посебно ако кажете ќе мислам на цреша 111 мин... нема да издржите ниту 11 секунди без да ви текне на Хепта и неговата идеја да мислите на цреша 111 минути....
Ете таков ум имаат 99% од луѓето од кои 1% сакаат да зборуваат за боговите :)
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.507
Поени од реакции
1.071
Стварно толку сте застраниле од самите себе и поимот човек, што книгите ви се единствен извор на знаење и според нивниот наслов се поделивте на кланови?

"Книгата" е во вас внатре ,а секој пишан збор е блесок од неа.
Што од ова не ти е јасно?

Какви евреи каков Исус, тие книги само сведочат за она кое го читам во себе.

Кога мислам "себе" не се однесува на името, нација или било која поделба од секојдневните разлики кој го делат човек.Мислам на оној гол човек.А тоа е оној исконски дел од секој поединец.

НИТУ ЕДНА КНИГА НЕМАШ ПОТРБА ДА ЧИТАШ,СЕ Е ВО ТЕБЕ /ВАС ВНАТРЕ.

Звучи нестварно.
Епа тоа е духовноста, бог или човек.Поле кое треба да се доживее,а не факултет кој треба да се научи за преодна оценка за титула апостол, првосвештеник или пророк.
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.134
Духовната/Божјата благодат секогаш ја избирам пред телесната ејакулација/секс со партнеркарката/от...сум ги пробал/практикувал и двете,мерев,ставав на вагата и одлучно сум за првата варијанта..втората кратко трае како и се друго што е од/на земјата...п.с.И оваа што го пишувам е жив доказ дека сум уште под дејство на Божјата благодат,а последниот секс го имав пред некој ден и не осеќам ништо од тогаш,како и да не се десил воопшто...:coffee:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
НИТУ ЕДНА КНИГА НЕМАШ ПОТРБА ДА ЧИТАШ,СЕ Е ВО ТЕБЕ /ВАС ВНАТРЕ.
Кога нема да ја цитираш и толкуваш Библијата и што рекол Исус - ќе ти верувам на зборот дека не треба книги читање.

Се дотогаш за мене си избеган христијанин бидејќи од некоја твоја причина не може да бидеш дел од нешто многу поголемо од тебе, од хиерархија, не може да поднесеш некој да може и знае повеќе од тебе. Тоа е проблемот.

И ова што го велиш „тие книги само сведочат она кое го читам во себе“ - кога ќе разбереш дека тоа што јас го читам во Liber AL vel legis (или некој друг во некоја друга света книга) го наоѓам во себе, тоа што го читам во Ведите го наоѓам во себе, тоа што го читам кај христијаните и евреите - го наоѓам во себе. Но тоа е само историското менување на моето себство.

Последното нешто кое го читам кај мене е Законот на Телема. И не може ти или било кој да ми толкувате христијанство и ислам или било што и да ми изнаоѓате ваши оправдувања за вашето читање на сопствениот универзум дека е и мое. Не е.

И таму за некои има создавање од страна на боговите, кај други има постојаност на животот и смртта како во источните учења - и никој не убедува друг или му толкува како Пророкот сакал да каже ова или она...
Има разилка.

Денес светите книги не се толкуваат за друг, тоа раѓа догма и не води кон ништо добро - не е ова стариот еон. Не е ова богот ме создал чекај да ти кажам.. Не нема да ми кажеш, ако тебе те создале богови, ок. АКо некој друг не гледа богови туку правила и закони на природата кои го воодушевуваат - одлично.
Секој може да најде под небото на Нуит сешто... и секој ќе пронајде онолку колку што може да носи.


Ти немаш искуство имаш само премногу размислувано за она што ти било при рака - христијанството. И тој концепт го знаеш бидејќи само тоа си читал.
И сето толкување и извори и што ли не што измислуваш - е да најдеш ново толкување на нешто старо кое не функционира за сите и тоа го знаеме сите.
Така да, намали со тоа фалење како ти имаш искуство (кое искуство во христијанските книги кога ти е забрането да имаш искуство и не може да имаш искуство?) а другите ништо, само зборуваат „оти книги читаат“ :)
Ако читаме книги, „немаме искуство“ според твојата проценка на нештата... тоа што ти си мрзлив и не можеш да читаш нешта со кои не се сложуваш е твој проблем.
Смени партнер или начин на водење љубов штом е до толку дојдена работата Христос да го мислиш сега додека зборуваш за љубов водење.
Или смени го богот бидејќи штом едното не оди добро со другото - матна е работата.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
Стварно толку сте застраниле од самите себе и поимот човек, што книгите ви се единствен извор на знаење и според нивниот наслов се поделивте на кланови?

"Книгата" е во вас внатре ,а секој пишан збор е блесок од неа.
Што од ова не ти е јасно?

Какви евреи каков Исус, тие книги само сведочат за она кое го читам во себе.

Кога мислам "себе" не се однесува на името, нација или било која поделба од секојдневните разлики кој го делат човек.Мислам на оној гол човек.А тоа е оној исконски дел од секој поединец.

НИТУ ЕДНА КНИГА НЕМАШ ПОТРБА ДА ЧИТАШ,СЕ Е ВО ТЕБЕ /ВАС ВНАТРЕ.

Звучи нестварно.
Епа тоа е духовноста, бог или човек.Поле кое треба да се доживее,а не факултет кој треба да се научи за преодна оценка за титула апостол, првосвештеник или пророк.
...не знам зошто,но на твоите коментари ми излезе само една слика пред очите
Автоматски споено мислење:

...една слика заменува илјада зборови,нели @alf ?
 

Attachments

  • 12,2 KB Прегледи: 10
  • 12,2 KB Прегледи: 10

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.507
Поени од реакции
1.071
Те разбирам и сваќам како и на кој начин функционирате.Штом alf пополнува место во твојте размислувања и од петни жили се мачиш да го изанализираш, доволно зборува.
Само како модератор биди пример како не треба да се кршат форумски правила.

@Мистичен , @Acid очекувам психоанализата тука и овде која модераторов си дозволува да ја прави за член да биде санкциониран.А постовите избришани.
Автоматски споено мислење:

...не знам зошто,но на твоите коментари ми излезе само една слика пред очите
Автоматски споено мислење:

...една слика заменува илјада зборови,нели @alf ?
Се согласувам со твојата забелешка исто како и со Исус кој вели "секое дрво кое не дава плод,се сече и во оган се фрла."
 
Последно уредено:

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
...кучињата што лаат и по ветерот што дува не покажуваат храброст
...ова е последниот коментар што како поклон ти го упатувам члену @alf на струја :)
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.507
Поени од реакции
1.071
...кучињата што лаат и по ветерот што дува не покажуваат храброст
...ова е последниот коментар што како поклон ти го упатувам члену @alf на струја :)
Извини, но најди некој друг што ќе ти ги "лиже"раните @Joshua_Tree на батерии. :X3:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
П.С. @alf, @Joshua_Tree пак заминавте во офтопик и тоа ама баш непотребно.
Ако бришам и казнувам, ќе се јадат слатки нели „модераторот не не сака?“ За еден член зборувам, не го знаете :coffee:

Понекогаш мислам дека разбирам зошто некои луѓе имаат потреба да веруваат дека некој бог запишан и опишан во книга, ги создал, такви совршени и посебни снегулки, со некоја за нив цел да се вратат кон богот, кои „сведочат“ за богот и го разбираат напишаното за тој концепт на бог најдобро од сите - такви луѓе не може да прифатат дека се нешто помалку од само еден чекор од божественото.
Над сите и најдобри во однос на целоста, на човештвото.

Не знам како мноштвото не може да разбере дека во секоја света книга зборува за човештвото и колку да се моќни боговите, колку и да се „налутени“ на луѓето, секогаш човештвото Е спасено и продолжува да постои...

Без Човештвото, божественото не постои.

Медитирајте над ова, или поточно ајде, размислете околу ова.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.313
Поени од реакции
4.702
Првиот ден: Бог ја создаде светлината и виде дека е добро.
Вториот ден: ... и виде дека е добро.
Третиот ден ... и виде дека е добро.
Четвртиот ден: ... и виде дека е добро.
Петтиот ден: ... и виде дека е добро.
Шестиот ден: Бог го создаде човекот... и виде каква грешка направи.
Седмиот ден: Бог го создаде казанот за ракија.
Секој пат кога ќе Му текне каква грешка направил да проба да ја заборави.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom