Дали вреди да се биде добар?

Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Не вреди, што знам. У ствари зависи кон кого, ама ако си добар не можеш да бираш, јбг. Ил си добар со сите ил не си. А при ова првото честопати...прц со прстот у уста човек ќе си остане. Она второто е она што успева во општествово. Хм, добрината би ми успеала ако живеам со бушманите.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Не вреди, што знам. У ствари зависи кон кого, ама ако си добар не можеш да бираш, јбг. Ил си добар со сите ил не си. А при ова првото честопати...прц со прстот у уста човек ќе си остане. Она второто е она што успева во општествово. Хм, добрината би ми успеала ако живеам со бушманите.
Ne se soglasuvam bas so toa druze.
Smetam deka seto toa zavisi od sposobnosta da "manipuliras" so samiot sebesi t.e. sto e mozno poveke racionalno da rakovodis so cuvstvata, impulsivnosta, delata i postavenosta kon drugite.

Znaes, koga znam deka nekoja zenska e stvarno pametna, fina, dobra i ja biva, pet saata neprestanato da ja slusam ne mi pretstavuva problem, pa i ke se odnesuvam kon nea ko Cleopatra da e.

A koga znam deka nekoja e tupava i smotana ( makar i da ima g'z ko J.Lo ), "A" da kaze pod itna postapka ke i slapnam eden bajat u faca, za da tri godini ne i tekne da kaze zbor. Jebiga, glupava e, ne treba ustata da ja koristi za zborenje, nego za nesto drugo... :) :toe:

p.s. inaku sepak smetam deka generalno e dobro da se bide dobar, no sekogas so pretpazlivost da ne se pomine granicata, onaa kon naivnosta...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Ne se soglasuvam bas so toa druze.
Smetam deka seto toa zavisi od sposobnosta da "manipuliras" so samiot sebesi t.e. sto e mozno poveke racionalno da rakovodis so cuvstvata, impulsivnosta, delata i postavenosta kon drugite.

Znaes, koga znam deka nekoja zenska e stvarno pametna, fina, dobra i ja biva, pet saata neprestanato da ja slusam ne mi pretstavuva problem, pa i ke se odnesuvam kon nea ko Cleopatra da e.

A koga znam deka nekoja e tupava i smotana ( makar i da ima g'z ko J.Lo ), "A" da kaze pod itna postapka ke i slapnam eden bajat u faca, za da tri godini ne i tekne da kaze zbor. Jebiga, glupava e, ne treba ustata da ja koristi za zborenje, nego za nesto drugo... :) :toe:

p.s. inaku sepak smetam deka generalno e dobro da se bide dobar, no sekogas so pretpazlivost da ne se pomine granicata, onaa kon naivnosta...
Океј, но не секој го може тоа (болдот) или не секој го може тоа успешно. Значи сепак постојат разни типови, карактери и според тоа и се разликуваме, а и тоа е добро-разноликоста и шаренилото во овој смисол кај луѓето е дар со голем потенцијал.

Со примерот со разни типови девојки (па и примери со познаници, колеги) и различен однос кон нив, пак не се покажува она вистинското во себе-ако е односот различен. На пример јас не можам кон некого да сум, а кон некого да не сум. Ако кон некого кој ми се ареса сум позитивен, добар, мил и фин, а кон оној кој ми е досаден, одвратен... (како во вториот пример) сум лош, тогаш не би рекол дека сум добар. У ствари тогаш не би можел да се определам за апсолутно добар или лош. Кај мене малку е поинаков односот од тој аспект. Или сум океј или ако гледам дека е туп/а, ми иде на нерви...тогаш одма фаќам дистанца, се тргам. Поарно отколку да го/ја повредам (колку и да заслужува). Дали е тоа во мојот дом, дали на работното место, овде на форумов или во друштво...секогаш гледам доброто да излезе од мене. Ако не, гледам да ме снема-буквално, пошто злото раѓа зло, лоши мисли, делува многу на психата во негативен смисол на лицето кон кое е насочено. Не се тргам од страв за себе туку од страв да не нанесам зло на некој друг. Ама па некогаш и ако си само добар знае да и досади на твојата околина.

Па и самиот живот најчесто игра голема улога во определбата и предимството на едната или другата особина...како тече, постојано делува на нашето добро и нашето зло во нас.

Инаку во горниот пост погрешно го потенцирав она -или си добар или не си- пошто тука царува (како и насекаде) познатото -во секое добро има зло и во секоа зло има добро (јин јанг). Ако успееме да го потиснеме тоа зрно зло, тогаш сме направиле многу за другите (индиректно и за себе).


Оф
Jebiga, glupava e, ne treba ustata da ja koristi za zborenje, nego za nesto drugo... :) :toe:
Ова е јако. Е тогаш не бегам, си ќутам и си ...гледам надолу :pos2:
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Епа друже. Ако бидеш добар со себе, тогаш ке бидеш добар и со другите. Ако бидеш добар т.е. го најдеш доброто во себе... Ке го смениш тоа твое мислење погоре :smir:
кое мое мислење треба да го сменам...?Јас себеси не се сметам за којзнае колку добра личност.Правам нешто добро одвреме навреме но правам и лоши работи што би значело некоја позитивна нула.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
не знам што им станува на луѓето ама навистина се кретени...секогаш добро со лошо ти го враќаат .. и немаат никакво објаснување за тоа..
но сепак јас..ќе бидам тоа што сум.. и знам еден ден сета таа добрина ќе се исплати
 
T

TaMчЕ

Гостин
не знам што им станува на луѓето ама навистина се кретени...секогаш добро со лошо ти го враќаат .. и немаат никакво објаснување за тоа..
но сепак јас..ќе бидам тоа што сум.. и знам еден ден сета таа добрина ќе се исплати
верувај дека ќе се исплати и дека има луѓе што на твоето добро уште долго време ќе ти враќаат со добро и ќе бидат секогаш тука за тебе :wink:
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
верувај дека ќе се исплати и дека има луѓе што на твоето добро уште долго време ќе ти враќаат со добро и ќе бидат секогаш тука за тебе :wink:
па знам,, секогаш доброто ќе се исплати но најважно е да не дозволиме луѓето што не ја ценат добрината да ни ја земат желбата за да бидеме добри и да помагаме... а тоа што ќе се најдат луѓе што ќе ја ценат нашата добрина.. тоа е убавината на правење убави работи..
 

lalica

Нешто
Член од
13 јули 2009
Мислења
7
Поени од реакции
2
Биди фин кон сите луѓе, не знаеш кој од нив утре ќе ти биде шеф :Р
Инаку јас мислам дека вреди да се биде добар. Ако си добар кон другите, си добар за себе, за твојата душа...знам дека многу пати луѓето ја искористуваат добрината, но запомнете: се се враќа, се се плаќа...а и твојата добрина секогаш сигурно ќе биде ценета од некој :)
:salut:
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Искрено мислам дека вреди.

Сум се изгорела многу пати и ете сепак сум имала и позитивни нешта од тоа. Животот е еден и треба да го поминеме помагајќи им на другите секогаш кога можеме. Тешко е кога тоа не е возвратено, среќни се оние кои и не бараат да им биде возвратено. Вреди да се биде добар без да се очекува нешто, вреди да се биде добар за самиот себе. Ќе се почувствуваш горд на стореното, срцето ќе ти биде исполнето, но ќе внимаваш да не се претвориш во наивна будала што сите ја искористуваат. Генерално тешко е да се повлече линија меѓу тие нешта, балансот е многу битен, а тешко е да се воспостави.

За добрите добар, за лошите лош. Не знам дали воопшто е можно такво нешто. Да се однесуваш со луѓето според тоа каков однос имаат тие со тебе, сум пробала и така, но не е толку лесно да се обидеш да правиш нешта што се косат со твојот карактер.
Ако си личност што тешко ги пребродува повредите, тешко е да се биде добар, но не е лесно да се промениш.
Сепак јас обратно би ја поставила целата ситуација. Дали вреди да се биде лош? Која е ползата од тоа? Освен материјална корист не гледам ништо друго. Ако на некој тоа го исполнува не знам, јас не наоѓам голема среќа таму.
 

брицо

liverpool
Член од
22 мај 2009
Мислења
567
Поени од реакции
2
па вреди да бидеш добар на некој ќе му помогнеш а утре од кај да знаеш може ќе ти треба помош токму од него
 
D

drle

Гостин
па вреди да бидеш добар на некој ќе му помогнеш а утре од кај да знаеш може ќе ти треба помош токму од него
А што ако тој истиот откако ќе му помогниш не те познава и ако ти треба помош не е достапен?
 
Член од
6 август 2009
Мислења
43
Поени од реакции
7
А што ако тој истиот откако ќе му помогниш не те познава и ако ти треба помош не е достапен?
Па добро не се помага на секого нели ?
Иначе вреди да се биде добар :smir:
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
217
Поени од реакции
8
Во секој случај вреди да се вбиде добарпрво затоа што се во животот си има свој правец и секоја работа се врака и плака , ако второ барем духовно ке бидеш исполнет и ке имаш мирна совес дека си помогнал на некој кој стварно имал потреба а дали утре ке те познава или не и дали ке ти врати со иста мера тоа и не е битно толку ......ти знаеш дека си помогнал а него пак ке му притреба помош е тогаш може и ке се кае што не ти помогнал.А ако така гледаме никој на никој не треба да му помага.
еве чист пр е тоше на сите помагаше а што добиваше за возврат ..апсолутно ништо во материјален поглед, ама сепак помагаше значи сигурно добивал нешто, нешто што него го правеше баш таков исполнет весел и позитивен......баш тоа е прав добар човек.
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
Немој да размислуваш како некој кој би сакал да ти наштети, или така како што тој би сакал ти да мислиш. Гледај ги нештата какви што се вистински.Суштината на општото добро е секогаш да дејствува добро.И ќе повторам.
Големо спокојство поседува оној кој не се грижи што другиот зборува,прави или мисли,туку само за сопствените дела, кои треба да бидат праведни и чесни. Не му прилега на добар човек да ја бара темната страна кај другите , туку треба да се стреми право кон својата цел и да не гледа наоколу.

Добрата судбина е добронамерноста на душата, добрите намери и добрите дела .
 

Barbara.

Irreparable perfectionist
Член од
23 јули 2009
Мислења
369
Поени од реакции
15
Секој ден се` повеќе сваќам дека не вреди,..не се исплаќа со оглед на то ашто го добиваш за возврат.., ако си строг спрема другите тие ке ја знаат твојата граница која не би требало да ја преминуваат а во другиот случај..ако забележат дека си добар, ќе мислат дека си и наивен и ќе можат да те искористуваат до крај без и да го забележиш тоа...денешниве луѓе се доста „тренирани“ па не можеш да знаеш на кој уствари навистина му помагаш,..сите се со двојни лица. :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom