Дали вреди да се биде добар?

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
Вреди но не во ова време кога секој гледа само за себе.Па малку појасно кажано Добар кон добрите Лош кон лошите.
 
Член од
21 декември 2009
Мислења
131
Поени од реакции
26
со добрите -добар
со лошите - пак добар
Ако очекуваш "да е исплати", или да добиеш нешто за возврат, тогаш не си добар. него се фолираш.
Ако те направат, глуп или нешо слично, тогаш си наивен.
Не треба да очекуваш некој фала да ти рече. Ако си стварно добар, тогаш самата помисла дека си придонел некој да биде среќен, те исполнува
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.909
Поени од реакции
1.552
Тој што ти праи добро - врати му со добро.
Тој што ти праи лошо - ignore некое време ако ти го пукне курот, врати му со лошо.
 

TheGamer

аут оф мај мајнд...
Член од
11 јуни 2009
Мислења
265
Поени од реакции
8
секогаш им помагам на тие што им е потребна помош..без разлика каква.ама секогаш откако ке му завршам на некој работа после веднаш ми вртат грб...вака се разочарав од многу личности кои што на некој начин ги сметав за светци...сватив дека разговараат со мене само кога им требам за нешто...многу пати решив да се сменам..и во тие периоди не го е*ам ни 2%...ама по некое време ке размислам подобро,ке се запрашам себеси,зошто и јас да паѓам на нивно ниво...па пак помагам..колку и да ме искористуваат,колку и да забораваат на се...некако ко посилно од мене е...
 

Blue_Boy

THE WAY I AM
Член од
29 октомври 2009
Мислења
345
Поени од реакции
33
Не вреди,зошто сега сите си гледаат само за својот гз и неможеш на секому да помагаш со надеж дека и тебе кога ќе ти треба помош ќе ти помогнат.
 
R

Reve0ke

Гостин
Секогаш сум добар и позитивен , му помагам на другите а со тоа си помагам и себеси. Има луѓе и што ме мразат а не ме знаат каков сум , има луѓе што ме мразат иако сум добар, има луѓе ме мразат зш сум добар,има луѓе што ме мразат што сум среќен па јбг мора некој на светов да те мрази :) ... сум успеал да ги хипнотизирам што размислуваат за мене толку :) .
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
Ако некој не е добар спрем тебе, веднаш размисли што според него било лошо,а што добро додека го правел тој престап. Кога ќе го сватиш тоа,ќе го сожалуваш, а нема ниту да му се восхитуваш,ниту да му се лутиш И ти самиот имаш сличен став према доброто и лошото. Значи мораш да му простиш. Ако пак никако не се согласуваш со него за тоа, што е добро а што е лошо, биди милостив према тој што згрешил.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Дали вреди?Ако било кој од нас се водел според тоа дали вреди, или го правел од погрешни причини или не би го направил никогаш
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Во принцип да, вреди да се биде добар, но не до степен каде сите те искористуваат и манипулираат со тебе, туку со резервна доверба во секој.
И кога би ми сторил лошо и да го убијам е џабе, кога веќе е сторено. Едноставно што треба да се направи е да стоиш цврсто и да не дозволиш да се случи нешто.
 

Blue Scarlet

Amazonka
Член од
21 март 2010
Мислења
45
Поени од реакции
6
Branje na definicija za "dobro" e utopija ...
Onaa sto za mene e tocka na belo pole, za nekogo e samo crna tocka ...
Eden umen filozof rekol: "Ne raspravaj mnogu za toa kakov treba da bide dobriot covek, tuku ti samiot bidi takov "
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Доброто е точно помегу љубовта и стравот , добро е све она што си бил пред да се родиш и што ке бидеш кога наводно ке умреш , се друго е набубано и нема ништо од тоа . Добро е да ги сакаш сите затоа што сите се дел од тебе и ти си дел од сите , ама све тоа автоматски си доага ако го надминеш умот-мозокот така да на крај заклучок: биди си она што од секогаш си бил-чиста свест , а не некој што ти кажал да бидеш . Иронијата е во тоа и да бидеш "добар" а да не си заслужен за тоа (набубана работа) и да се надеваш на рај . Подобро е да бидеш расипан и зол барем нема никаква хипокризија у тоа а не да се правиш дека си у состојба на љубов и кога ке ја снема да обвинуеш цел свет за тоа . Најголемите злосторства се направени заради љубов , Хитлер бил крив за милиони убиства заради љубовта кон својата нација . Љубовта и стравот се различни страни на една паричка , искуси ги ама не се идентифицирај со нив за на крај да ги надминеш и да дојдеш до ултимативната работа ..
 
O

okej

Гостин
со добрите -добар
со лошите - пак добар
Ако очекуваш "да е исплати", или да добиеш нешто за возврат, тогаш не си добар. него се фолираш.
Ако те направат, глуп или нешо слично, тогаш си наивен.
Не треба да очекуваш некој фала да ти рече. Ако си стварно добар, тогаш самата помисла дека си придонел некој да биде среќен, те исполнува
а што правиме кога тебе тоа те исполнува и тоа баш така како што сакаш без да очекуваш некој да ти надомести материјално или да ти каже фала али од друга страна ти неможеш да прекинеш да се самосожалуваш себеси заради сето тоа добро што си го направил?..на крај сите ќе бидат среќни и насмеани само ти ќе останеш со тажна фаца и се ќе ти биде црно..а неможеш да бидеш лош со сите зошто тогаш ќе останеш и тажен и сам...и како ќе живееш,секој ден ќе правиш нешто добро и ќе правиш другите да се осеќаат подобро и среќно без да очекуваш фала или нешто за возврат а тебе кога ќе ти биде лошо и се ќе ти се распаѓа ќе чекаш некој рандом од улица да ти каже се ќе биде ок?..понекогаш посакуваш како ти што си направил на твојата најдобра другарка "се ќе биде добро..само ти не се секирај..не вреди знаеш дека е така" да дојде некој и тебе тоа да ти го каже?..ама кога тоа нема да се случи и ќе плачеш сам у соба ќе си го вратиш филмот се добро што си напраил и што не си очекувал ништо за возврат,и ќе видиш колку бедно се осеќаш моментално и ќе сватиш дека тоа што си бил добар со ништо ама баш ништо не ти се вратило ќе ти текне дека следниот пат и ќе сакаш да ти каже фала и дека она ќе биде тука за тебе кога ќе ти биде тешко...:kesa:
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Вреди и те како, само не во оваа држава.:toe:
 
O

okej

Гостин
Вреди и те како, само не во оваа држава.:toe:
до некаде точно...но види го тоа вака...државата е тука само за да работиш во неа и јас ја гледам како еден голем буџет...луѓето се тие што го прават тоа дали да бидеш добар или лош..нема врска во која држава се наоѓаш..
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Џабе ќе работиш тука кога не го ценат трудот, ги ценат лиглињата 24 годишни кои се убутале у влада седат со лап топ цел ден на кеј и кркаат плата од нас обичните што црнчиме по цел ден.Со оваа работа да си негде странство дупло платен и ценет ќе бидеш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom