Дали верувате во знаци?

Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Дали верувате во знаци и дали сте имале такво искуство ,да побарате знак за да знаете дали нешто ќе биде добро или не и некако да ви се претскаже преку нешто дека се ќе биде во ред??
Пример мој личен .Пред 10-тина години нема да заборавам бидејки беше многу језиво ,бевме во Охрид на Плаушник со моите и требаше да се враќаме тој ден за Скопје али падна снег имаше магла,све беше мутно,цело време никакво а мајками е паничар малце па се паничеше за патот .. Јас бев мал пример 13-14 год и мајками иде по пат и вика боже дај ни знак дека убаво ќе стигнеме до дома а тогаш беше и војнава кај нас и тоа бетер страв кај неа.. и одиме по уличкине на стариот дел на Охрид и мајками го повторува тоа и од една врата излага едно девојче со мајка и и девојчево се врти накај нас и ни вика ''Идете ни со здравје добри луѓе'' ,се насмеавме тука сите али после 1 минута сите заќутевме и ко да ни беше јасно дека некако сме добиле знак дека све ќе биде добро ,богда чува ...и стварно све пројде добро и со снегот и лизгавото време и по патот кај тетово, гостивар све беше во ред..Можда било знак можда е само некаква безвезна реченица од девојчето али е језиво во секој случај..

Дали вие сте имале некоја ваква случка со некаков ваков знак или претскажување?
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Да,е сега незнам колку беше знак,ама еден ден за на школо,се успав,и си викам ај се,ми избегал автобусот,ми избегал,друг ќе дојде.
Кога,тов автобус во кој требаше да бидам,имаше направено сообраќајка.
И,верувам,да :)
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Се се случува спонтано.Само ако има нешто необично пред случката си мислиме дека е некој предзнак.Неверувам во такви работи.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Многу пати.Особено за одење на пат.Последниот пат ко ми се деси квалитетна фрка по пат, цела вечер ми беше лошо со главоболки, температури и повраќање,а упорен да одам (имав некоја важна работа во др.град).И ете ти инцидент на патот.А во меѓувреме 3-4 луѓе ми рекоа полека по пат.
Ова едно од доста пати.И една многу грда работа, доста пати имам претчувство за лоши работи пред да се случат.Не знам точно шо, ама лоши расположение имам и после некој ден слушам некоја лоша вест како смрт на близок роднина, пријател или сообраќајка.Грдо!
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Ваљда не треба ова тука да го кажам, ама слично е со темава и ќе биде интересно ветувам :D Сеа пред неколку недели коа беше земјотрес у Битола, претходната вечер сањав како во Битола имало земјотрес, и уште како сум пишувал статуси на фб околу тоа. Утредента на вести гледам земјотрес во Битола :ROFLMAO:
Иначе не верувам во знаци и такви работи. Чисти случајности :D
 
Член од
4 април 2011
Мислења
152
Поени од реакции
89
Ништо не е случајно. Се разбира дека верувам дури и се водам по нив :)
 
Член од
16 октомври 2011
Мислења
80
Поени од реакции
22
Целата идеја околу тоа дека постојат знаци, претскажувачи итн., јас мислам дека е чиста глупост, и целото ова ми изгледа премногу очајно (патем, не навредувам никој). Концептот, како во првичниот пост, да се молам или пак да чекам некаков знак, за мене нема ама баш никаква смисла. Е сега да кажам зошто. Затоа што се што се случува околу мене и на мене, е човечки фактор, нема виша сила, нема знак и после тоа да си речам „Е тој глупакот ме погледна напреку, и ме урочи, море и клетва ми фрли“ -НИКАКО!
Конечен одгоровор: НЕ!
--- надополнето: Nov 1, 2011 8:31 AM ---
Ваљда не треба ова тука да го кажам, ама слично е со темава и ќе биде интересно ветувам :D Сеа пред неколку недели коа беше земјотрес у Битола, претходната вечер сањав како во Битола имало земјотрес, и уште како сум пишувал статуси на фб околу тоа. Утредента на вести гледам земјотрес во Битола :ROFLMAO:
Иначе не верувам во знаци и такви работи. Чисти случајности :D
Многу седиш на ФБ!
 
Член од
1 ноември 2011
Мислења
4
Поени од реакции
1
Дали верувате во знаци и дали сте имале такво искуство ,да побарате знак за да знаете дали нешто ќе биде добро или не и некако да ви се претскаже преку нешто дека се ќе биде во ред??
Пример мој личен .Пред 10-тина години нема да заборавам бидејки беше многу језиво ,бевме во Охрид на Плаушник со моите и требаше да се враќаме тој ден за Скопје али падна снег имаше магла,све беше мутно,цело време никакво а мајками е паничар малце па се паничеше за патот .. Јас бев мал пример 13-14 год и мајками иде по пат и вика боже дај ни знак дека убаво ќе стигнеме до дома а тогаш беше и војнава кај нас и тоа бетер страв кај неа.. и одиме по уличкине на стариот дел на Охрид и мајками го повторува тоа и од една врата излага едно девојче со мајка и и девојчево се врти накај нас и ни вика ''Идете ни со здравје добри луѓе'' ,се насмеавме тука сите али после 1 минута сите заќутевме и ко да ни беше јасно дека некако сме добиле знак дека све ќе биде добро ,богда чува ...и стварно све пројде добро и со снегот и лизгавото време и по патот кај тетово, гостивар све беше во ред..Можда било знак можда е само некаква безвезна реченица од девојчето али е језиво во секој случај..

Дали вие сте имале некоја ваква случка со некаков ваков знак или претскажување?
Јас еднаш спасив другар да не го удри автобус пред школо додека чекавме нешто ми се сврте свеста и како да знаев дека автобусот ќе налета е сега што беше тоа не знам...:)
 
Член од
16 октомври 2011
Мислења
80
Поени од реакции
22
Јас еднаш спасив другар да не го удри автобус пред школо додека чекавме нешто ми се сврте свеста и како да знаев дека автобусот ќе налета е сега што беше тоа не знам...:)
Adrenaline Rush! :D
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Дали верувате во знаци и дали сте имале такво искуство ,да побарате знак за да знаете дали нешто ќе биде добро или не и некако да ви се претскаже преку нешто дека се ќе биде во ред??
Пример мој личен .Пред 10-тина години нема да заборавам бидејки беше многу језиво ,бевме во Охрид на Плаушник со моите и требаше да се враќаме тој ден за Скопје али падна снег имаше магла,све беше мутно,цело време никакво а мајками е паничар малце па се паничеше за патот .. Јас бев мал пример 13-14 год и мајками иде по пат и вика боже дај ни знак дека убаво ќе стигнеме до дома а тогаш беше и војнава кај нас и тоа бетер страв кај неа.. и одиме по уличкине на стариот дел на Охрид и мајками го повторува тоа и од една врата излага едно девојче со мајка и и девојчево се врти накај нас и ни вика ''Идете ни со здравје добри луѓе'' ,се насмеавме тука сите али после 1 минута сите заќутевме и ко да ни беше јасно дека некако сме добиле знак дека све ќе биде добро ,богда чува ...и стварно све пројде добро и со снегот и лизгавото време и по патот кај тетово, гостивар све беше во ред..Можда било знак можда е само некаква безвезна реченица од девојчето али е језиво во секој случај..

Дали вие сте имале некоја ваква случка со некаков ваков знак или претскажување?

Темава ми е асоцијација на Final Destination филмот, ако го немаш гледано глеј го :)Иначе верувам;)
 
V

Vollstandig

Гостин
Ништо не е случајно. Се разбира дека верувам дури и се водам по нив :)
Значи ако видиш црна мачка, ти премини преку улица кај и да си тргнала си идиш дома. Ако ти застани чавка на куќа ти грака, одма трчаш до погребално викаш попови пошто кај да е ќе умри некој. Ако ти фрли некој црвено крпче одма автоматски се ќе ти тргни на лошо во живото и не инвестираш во ништо....

Претерано суеверие не треба, секој човек потсвесно си е суеверен и се води по некој закони потсвесни кое како да биди што да биди.
Верувам јас во знаци кои имаат за значење а најчесто сонови затоа што сонувам реални сонови и најчесто се остварува истото во иднината.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Значи ако видиш црна мачка, ти премини преку улица кај и да си тргнала си идиш дома. Ако ти застани чавка на куќа ти грака, одма трчаш до погребално викаш попови пошто кај да е ќе умри некој. Ако ти фрли некој црвено крпче одма автоматски се ќе ти тргни на лошо во живото и не инвестираш во ништо....

Претерано суеверие не треба, секој човек потсвесно си е суеверен и се води по некој закони потсвесни кое како да биди што да биди.
Верувам јас во знаци кои имаат за значење а најчесто сонови затоа што сонувам реални сонови и најчесто се остварува истото во иднината.
Тоа не се знаци :), суеверие е. Знаци се нешто друго.

Јас не ги забележувам знаците, ама секогаш се трудам да се потпрам на првата помислена работа, она што прво ќе го помислиме секогаш е вистина и затоа не се концентрирам на знаците.
 
V

Vollstandig

Гостин
Тоа не се знаци :), суеверие е. Знаци се нешто друго.

Јас не ги забележувам знаците, ама секогаш се трудам да се потпрам на првата помислена работа, она што прво ќе го помислиме секогаш е вистина и затоа не се концентрирам на знаците.
Просветли ме, кажи ми што се знаци:)

Суеверие е верување во такви работи а знаци се тоа што ги набројав, Суеверие е дека во празник не смееш да се капиш на пример.Тука нема знак, туку суеверие од старо време.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Просветли ме, кажи ми што се знаци:)

Суеверие е верување во такви работи а знаци се тоа што ги набројав, Суеверие е дека во празник не смееш да се капиш на пример.Тука нема знак, туку суеверие од старо време.
Знаците се индивидуални, тоа што за мене е знак за тебе не е и обратно. Идејата за црната мачка што ќе ти го пресече патот и не знам од кај потекнува ама знам дека тоа не е знак и не носи никаква несреќа ни среќа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom