Дали верувате во егзорцизам?!

Apash

Od kol na kol, kolot vo gazot!
Член од
10 март 2007
Мислења
567
Поени од реакции
15
Marina_21 напиша:
veruvam vo egzorcizam, zasto posledina na toa sto veruvam vo Bog e da veruvam i deka ima zlo olicetvoreno vo Gavolot i negovite angeli, ama ne veruvam deka denes ima luge koi se dovolno verni na Bog za da mozat da vrsat egzorcizmi.Baska tie sto veruvaat vo Bog nema potreba da se plasat deka ke bidat napadnati od gavolot, zasto Bog toa go vetil vo Biblijata.
јас верувам дека ти врска немаш што пишуваш, нема такво нешто во библијата и немој да тврдиш тука нешто без везе......али сепак твое мислење ......
не верувам ни во бог ниту пак во егзорцизам
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Imam vrska zasto vo Biblijata jasno pisuva deka Isus proteruval demoni od opsednati luge, sluckata so covekot koj imal cela legija demoni, pa Isus gi pratil vo svinjite koi potoa se udavile.
Taka da prvo procitaj pa demantiraj so fakti!
Demoni ima i sega kako i sekogas.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Опседнат со демони: тоа повеќе ми личи на шизофреничар, ретардиран, халуциониста и било која друга умоболна болест.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.520
Поени од реакции
82.071
Самото Крштевање претставува егзорцизам. Православниот егзорцизам зад себе го нема Холивуд, затоа малку е познат. Егзорцизам во Руската Православна Црква:

 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Abe imalo ekzorcizam i vo PRAVOSLAVNI CRKVII?? Kako be ? Jas pak samo znaev deka ima vo oni Katolicki (amerikancine so se vo film vlezeni :):):)) a ne i pravoslavni. Inace ne, ne veruvam. Ni vo demoni ni vo... :):):)
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Не веруваме во Егорцизам овдека :)
Верувам во секс и во програмирање,учам сега аирлија нека е :smir:
 

Dark Angel Nora

Angel In Disguised
Член од
30 септември 2008
Мислења
223
Поени од реакции
10
Сега прв пат гледам дека имало егзорцизам и во православието. А дека човек може да биде опседнат со демони, тоа верувам. Постои и параноја, шизофренија итн. и итн. т.е. умствена болест, но постои и опседност со демони. Има разлика.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Шизофренијата Е болест, поради денонското влијае врз човековиот мозок. Лукавиот точно знае каде да „гаѓа„: со тоа, го спречува човековиот разум да размислува за Севишниот и да ја прифати Неговата вистина.
 

MkForces

тантара пантара
Член од
25 јануари 2007
Мислења
600
Поени од реакции
19
Шизофренијата Е болест, поради денонското влијае врз човековиот мозок. Лукавиот точно знае каде да „гаѓа„: со тоа, го спречува човековиот разум да размислува за Севишниот и да ја прифати Неговата вистина.
Јас не размислувам за севишниот и не ја прифаќам неговата вистина... Уствари кој е тој? :) Значи јас сум шизофреничар, така? омг...:vozbud:
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Опседнат со демони: тоа повеќе ми личи на шизофреничар, ретардиран, халуциониста и било која друга умоболна болест.
Па Гижо, јас лично верувам дека сите тие т.н. психолошки болести се токму тоа-демонска опседнатост...инаку како поинаку би ја објаснил шизофренијата, на пример? Уште нешто што ме упатува кон тоа мислење е фактот што Сатаната ги напаѓа нашите умови, работи со нашите стравови, сомнежи, вина....така да логично е и добар дел од тие умни болести да се токму тоа.....
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
12
Поени од реакции
0
Верувам, па тоа ми е јасно уште од мала, бидејќи како деца се уште имаме некое „шесто“ сетило за постоењето на демоните и ангелите.
 
A

ateist

Гостин
Верувам, па тоа ми е јасно уште од мала, бидејќи како деца се уште имаме некое „шесто“ сетило за постоењето на демоните и ангелите.
ОЗБИЛНО ?

ЗНАЧИ ЈАС ИМАМ 5 СЕТИЛА ..БАШ ТОА МИ ФАЛИ за постоењето на демоните и ангелите

ИИИИИИИИИИИИИИИИ ????????

ШТО АКО ПОЧУСТВУВАШ ДЕКА ТЕ ОПСЕДНАЛ ДЕМОН (А ЗНАЕШ ЛИ ШТО ЗНАЧИ ТОЈ ЗБОР)

1 ) ИДЕШ КАЈ ГОСПОД У БЕЛИОТ МАНТИЛ ДА ТЕ ПРЕГЛЕДА КАКВИ БАГОВИ ТЕ ИМААТ СПОПАДНАТО У ГЛАВАТА......МОЖЕ ДА СИ ПОМИНЕШ ПОЛЕСНО И СО НЕКОЈ АП ИЛИ СЕАНСА

2 ) ИЛИ КАКО ПОСТРУЧНИ ГИ СМЕТАШ СВЕШТЕНИЦИ КАКО ЕКСПЕРТИ ЗА ЛОБОТОМИЈА И ЗАГАРАНТИРАНО ЕЛИМИНИРАЊЕ НА ДЕМОНИТЕ ( ДОБРО ДЕ УСПУТ МОЖЕ ЌЕ СЕ ЈАВИ И НЕКОЈА КОЛТЕРАЛНА ШТЕТА .........ЌЕ ОТЦПАТ ПОЈЌЕ ОД СИВАТА МАСА ПА ДРУГ ПАТ ДА НЕ ТЕ (НА) ПАЃААТ ТАКВИ ГЛУПОСТИ НА ПАМЕТ )
 

Kajgana Shop

На врв Bottom