Дали верувате во егзорцизам?!

N

Nen@d

Гостин
А зошто да не....
Егзорцизмот постоел оддамна...само што е забранет со закон... Барем јас колку што знам.
Значи чим црквата применувала таков вид на процес за да се истера демонот...зошто пак да не верувам. :)
 

EarthSea

Sexy Witch
Член од
28 јануари 2007
Мислења
134
Поени од реакции
1
Што е демон?
Најверојатно ентитет.. Собрана енергија што не ти прија. Значи можно е прво и основно сам да си ја створил. Али ако таа енергија не си ја припоиш (психолошки, ако не се соочиш со проблемот, не го решиш), ќе работи против тебе. Значи нешто како - пушач си, тоа не ти прија и работи против тебе..Па сеа не е страшно. Али истовремено создава негативна енергија за тебе. Работиш против себе. Значи тоа е едно исто. Магиското објаснување никогаш не го исклучува научното, а и обратно. "едното не го исклучува другото"
Исто така верувам во енергии кои не се наши (читај демони), не сме ги створиле ние, а сепак можат да ни наштетат. Затоа што секој облик на егзистенција бара начин да преживее...
 
S

Sasha

Гостин
Ednas na satelitska gledav u zivo kako pravat egzorcizam,i bese mnogu neprijatno za gledanje,po taa emisija bi rekla deka se e vozmozno!
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
sasha напиша:
Ednas na satelitska gledav u zivo kako pravat egzorcizam,i bese mnogu neprijatno za gledanje,po taa emisija bi rekla deka se e vozmozno!
hm... a na koga programa za da znaem i ja nekogas ako fatim da gledam toa...
 

SeaGull

Walter
Член од
17 мај 2005
Мислења
763
Поени од реакции
9
Nen@d напиша:
А зошто да не....
Егзорцизмот постоел оддамна...само што е забранет со закон... Барем јас колку што знам.
Значи чим црквата применувала таков вид на процес за да се истера демонот...зошто пак да не верувам. :)
Crkvata primenuvala mnogu raboti odamna ... potsetuvanje samo za Inkvizicijata!!!
Taka da, ne mora da veruvass vo se sto e izlezeno od crkvata, zatoa sto kolku sto tie imaat praveno zlodela, ne mozat da se iskupat duri postoi svetot :)
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
Lucifer напиша:
Ne verujam u gospod , lucifer or demoni,angeli i staf.
You stupid Emo stop talkin bout shit u dont understand!
I hear thers an Emo party at Opatija 2night!:nenene:

EarthSea напиша:
Што е демон?
Најверојатно ентитет.. Собрана енергија што не ти прија. Значи можно е прво и основно сам да си ја створил. Али ако таа енергија не си ја припоиш (психолошки, ако не се соочиш со проблемот, не го решиш), ќе работи против тебе. Значи нешто како - пушач си, тоа не ти прија и работи против тебе..Па сеа не е страшно. Али истовремено создава негативна енергија за тебе. Работиш против себе. Значи тоа е едно исто. Магиското објаснување никогаш не го исклучува научното, а и обратно. "едното не го исклучува другото"
Исто така верувам во енергии кои не се наши (читај демони), не сме ги створиле ние, а сепак можат да ни наштетат. Затоа што секој облик на егзистенција бара начин да преживее...
Sho se zamarash , botu!?
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
217
Поени од реакции
1
epa na nekoj nacin veruvam, znam dosta za hristijanstvoto(slavni, katolici i tn), a i nekoi drugi religii i sekti, a sum cital i dosta za pagani, interesno e deka sekade se spomnuvaat demoni i takvi stvari, pa toa spored mene e najvistinito od site kazuvanja za bogovi i takvi nesta. Poveke veruvam deka postojat demoni koi gi "iskoristuvaat" i izmacuvaat lugjeto otkolku vo Gospod Bog.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
EarthSea напиша:
Што е демон?
Најверојатно ентитет.. Собрана енергија што не ти прија. Значи можно е прво и основно сам да си ја створил. Али ако таа енергија не си ја припоиш (психолошки, ако не се соочиш со проблемот, не го решиш), ќе работи против тебе. Значи нешто како - пушач си, тоа не ти прија и работи против тебе..Па сеа не е страшно. Али истовремено создава негативна енергија за тебе. Работиш против себе. Значи тоа е едно исто. Магиското објаснување никогаш не го исклучува научното, а и обратно. "едното не го исклучува другото"
Исто така верувам во енергии кои не се наши (читај демони), не сме ги створиле ние, а сепак можат да ни наштетат. Затоа што секој облик на егзистенција бара начин да преживее...
Mi gi citas mislite devojko :) Najlosoto e sto se hranat od nasiot strav, zatoa sto taa emocija e u stvari negativna energija sama u sebe. Sto povise se plasis (ako ima u tvoe prisustvo takva negativna energija sto ne si ja sozdal/a sam/a), tolku posilni stanuvaat tie demoni/negativni energii.
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
21
Неверувам у демони и такви ствари....глупости се тоа според мене и никој нема да ме натера да поверувам дека постои такво нешто
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Vo egzorcisam voopsto ne veruvam zasto ne postojat nesto sto ne e realno sto e potsvesno.Edinstveno demoni ne postojat i tocka.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Абе не верувам,ама нешто те тера да мислиш дека постојат.....
Мора да го гледате егзорцизмот на Емили Роус...
па ајде да ве видам да зборуваме тогаш кој е во право
 
Член од
7 февруари 2007
Мислења
227
Поени од реакции
0
Верувам во такви работи. Дедоми велеше дека откако е пуштено уличното осветлуванје помалку ги има тие работи.
А иначе за филмот Exorcism of Emily Rose е правен по вистинска случка од денешново современо општество. За тие што не веруваат нека проверат на нет
 

Kajgana Shop

На врв Bottom