Дали би стапиле во брак со партнер кој има вонбрачно дете?

Член од
15 април 2019
Мислења
1.095
Поени од реакции
1.549
mojata komsika taka znaeshe deka ima edno dete i posle ispadna deka imal dve i deka ja izlazal i se zema so nego imashe cel zivot brak ali mislam deka nemaa deca nivni, i tie decata mnogu ja sakaa i ja pocituvaa. a druga komsika pa ima edno dete ostaveno kaj roditelite i taa se premazuva po stopati duri edno vreme go imashe zemeno ali posle posho se raazvede go vrati pak kaj roditelite i posle sakashe pak da go zeme ali detevo nesakashe. i si ostana so baba mu i dedo mu da si zivee. sakam da kazam ima sekakvi slucai.
so se odnesuva do mene jas ne bi prifatila, nema vrska toa so ljubov i da znam i da neznam ne sakam golemi raboti kako brakovi i deca da imal nekoj. sepak drugi statusi se i situcaii i znam dosta slucai kaj so se rckaat karaat i sl. loshi raboti so se desavaat taka da ne fala. ne sum jas za toa.
Автоматски споено мислење:

Чудно е
Да бидеш со некого а да не дознаеш такво нешто
Несакав да ме разберат погрешно
Автоматски споено мислење:


И не ми беше намерата да прашам само да искажам Чудење
aj jas da te prasam na tebe zoso nekoj krie deka ima devojka ili zena ili deca? najcesto znaat ali bog da cuva ima slucai i koga stvarno neznaele.
 
Член од
8 април 2012
Мислења
165
Поени од реакции
84
mojata komsika taka znaeshe deka ima edno dete i posle ispadna deka imal dve i deka ja izlazal i se zema so nego imashe cel zivot brak ali mislam deka nemaa deca nivni, i tie decata mnogu ja sakaa i ja pocituvaa. a druga komsika pa ima edno dete ostaveno kaj roditelite i taa se premazuva po stopati duri edno vreme go imashe zemeno ali posle posho se raazvede go vrati pak kaj roditelite i posle sakashe pak da go zeme ali detevo nesakashe. i si ostana so baba mu i dedo mu da si zivee. sakam da kazam ima sekakvi slucai.
so se odnesuva do mene jas ne bi prifatila, nema vrska toa so ljubov i da znam i da neznam ne sakam golemi raboti kako brakovi i deca da imal nekoj. sepak drugi statusi se i situcaii i znam dosta slucai kaj so se rckaat karaat i sl. loshi raboti so se desavaat taka da ne fala. ne sum jas za toa.
Автоматски споено мислење:


aj jas da te prasam na tebe zoso nekoj krie deka ima devojka ili zena ili deca? najcesto znaat ali bog da cuva ima slucai i koga stvarno neznaele.
Има секакви луѓе на светов
Знам луѓе кој се развеле па се премажиле или прежениле со деца .
Чим биле спремни да прифатат таква оасба која си има обврски од порано тогаш ги прифаќаат и обврските.
 
Член од
15 април 2019
Мислења
1.095
Поени од реакции
1.549
a ima i slucai koga i vo brak im praat deca na drugi pa neznaat partnerite nivni ili moze i znaat ama se praat deka neznaat od mnogu pricini.
brakovi i deca ne se mala rabota spored mene. ali ima lugje so na toa gledaat ko najnormalna rabota i na koj so ne im menuva niso. ili moze samo taka zborat ili se praat.
Автоматски споено мислење:

Има секакви луѓе на светов
Знам луѓе кој се развеле па се премажиле или прежениле со деца .
Чим биле спремни да прифатат таква оасба која си има обврски од порано тогаш ги прифаќаат и обврските.
epa ete si dade odgovor zoso. :)
 
Член од
8 април 2012
Мислења
165
Поени од реакции
84
mojata komsika taka znaeshe deka ima edno dete i posle ispadna deka imal dve i deka ja izlazal i se zema so nego imashe cel zivot brak ali mislam deka nemaa deca nivni, i tie decata mnogu ja sakaa i ja pocituvaa. a druga komsika pa ima edno dete ostaveno kaj roditelite i taa se premazuva po stopati duri edno vreme go imashe zemeno ali posle posho se raazvede go vrati pak kaj roditelite i posle sakashe pak da go zeme ali detevo nesakashe. i si ostana so baba mu i dedo mu da si zivee. sakam da kazam ima sekakvi slucai.
so se odnesuva do mene jas ne bi prifatila, nema vrska toa so ljubov i da znam i da neznam ne sakam golemi raboti kako brakovi i deca da imal nekoj. sepak drugi statusi se i situcaii i znam dosta slucai kaj so se rckaat karaat i sl. loshi raboti so se desavaat taka da ne fala. ne sum jas za toa.
Автоматски споено мислење:


aj jas da te prasam na tebe zoso nekoj krie deka ima devojka ili zena ili deca? najcesto znaat ali bog da cuva ima slucai i koga stvarno neznaele.
Инаку мое мислење е дека ако сакаш некого треба да го прифатиш таков каков што е со сите доблести и мани а ако има дете мислам дека тоа не треба да е проблем
На крај краева има многу такви случаеви и функционираат одлично дури подобро и од претходните бракиви
Автоматски споено мислење:

a ima i slucai koga i vo brak im praat deca na drugi pa neznaat partnerite nivni ili moze i znaat ama se praat deka neznaat od mnogu pricini.
brakovi i deca ne se mala rabota spored mene. ali ima lugje so na toa gledaat ko najnormalna rabota i na koj so ne im menuva niso. ili moze samo taka zborat ili se praat.
Автоматски споено мислење:


epa ete si dade odgovor zoso. :)
Ова е веќе друго
Ако е во брак и прави деца настрана тоа е веќе друга стварв тоа за мене е неодговорност безразлика далие маш или жена .
Не е работата направиго или родиго па така да речам фрлиго или заборави дека постои .
Тоа дете треба да се згрижи и му требаат родители а не да биде заборавено од некого само ради тоа што некој си правел ќеифии.
 
Последно уредено:
Член од
15 април 2019
Мислења
1.095
Поени од реакции
1.549
Инаку мое мислење е дека ако сакаш некого треба да го прифатиш таков каков што е со сите доблести и мани а ако има дете мислам дека тоа не треба да е проблем
На крај краева има многу такви случаеви и функционираат одлично дури подобро и од претходните бракиви
a ima slucai koga ocuvot gi rcka devojcnija i gi maltretira. zatoa covek ne se zaebancija vakvi raboti. i ne se mala rabota. spored mene. a inace od mnogu faktori zavisi toa nekoj ne se premazuvaat od toa so nesakaat nekoj od toa so nemozat.nekoj obratno. a funkcioniranjeto i uspeshnosta nema vrska so toa. sepak stanuva zbor na druga kategorija na lugje. so ne fatish ti nekoja vdovica so dete? ili so ne fatish nekoja so dve deca razvedena? na pr. a decko. ne zborime za neozbilno i za setanje nego za dolgoorcno. sepak ova za sebe si kazuvam sekoj za sebe si e prica. na mene ako ne e nevin ne sakam. :) se salam.
 
Член од
8 април 2012
Мислења
165
Поени од реакции
84
a ima slucai koga ocuvot gi rcka devojcnija i gi maltretira. zatoa covek ne se zaebancija vakvi raboti. i ne se mala rabota. spored mene. a inace od mnogu faktori zavisi toa nekoj ne se premazuvaat od toa so nesakaat nekoj od toa so nemozat.nekoj obratno. a funkcioniranjeto i uspeshnosta nema vrska so toa. sepak stanuva zbor na druga kategorija na lugje. so ne fatish ti nekoja vdovica so dete? ili so ne fatish nekoja so dve deca razvedena? na pr. a decko. ne zborime za neozbilno i za setanje nego za dolgoorcno. sepak ova za sebe si kazuvam sekoj za sebe si e prica. na mene ako ne e nevin ne sakam. :) se salam.
Женет сум
Не сум разведен и имам 3 деца
Сега засега немам потреба од развод или такво нешто
Но мислам дека сепак има луѓе кој знаат да ги ценат и почитуваат другите а и да сакаат искрено.
Имав пример одамна мој роднина се прежени и зема жена со 2 деца машко и женско .
А после добија уште 2 ќерки
Машкото сега е веќе доктор а женското пред 3 години се омажи и направи свадба како од бајките се со помош од очувот.

А и
Автоматски споено мислење:

a ima slucai koga ocuvot gi rcka devojcnija i gi maltretira. zatoa covek ne se zaebancija vakvi raboti. i ne se mala rabota. spored mene. a inace od mnogu faktori zavisi toa nekoj ne se premazuvaat od toa so nesakaat nekoj od toa so nemozat.nekoj obratno. a funkcioniranjeto i uspeshnosta nema vrska so toa. sepak stanuva zbor na druga kategorija na lugje. so ne fatish ti nekoja vdovica so dete? ili so ne fatish nekoja so dve deca razvedena? na pr. a decko. ne zborime za neozbilno i za setanje nego za dolgoorcno. sepak ova za sebe si kazuvam sekoj za sebe si e prica. na mene ako ne e nevin ne sakam. :) se salam.
Ако бараш невин тогаш со среќааа нека ти е само да не испадне некој ептен невин
Хахаха
Секој си има различни ставови и сваќања важно е да најде заеднички јазик со партнерот се другото е пролазно
 
Последно уредено:
Член од
15 април 2019
Мислења
1.095
Поени од реакции
1.549
Женет сум
Не сум разведен и имам 3 деца
Сега засега немам потреба од развод или такво нешто
Но мислам дека сепак има луѓе кој знаат да ги ценат и почитуваат другите а и да сакаат искрено.
Имав пример одамна мој роднина се прежени и зема жена со 2 деца машко и женско .
А после добија уште 2 ќерки
Машкото сега е веќе доктор а женското пред 3 години се омажи и направи свадба како од бајките се со помош од очувот.

А и
Автоматски споено мислење:


Ако бараш невин тогаш со среќааа нека ти е само да не испадне некој ептен невин
Хахаха
Секој си има различни ставови и сваќања важно е да најде заеднички јазик со партнерот се другото е пролазно
jas sum so mash i dete, i so sega? sekakvi primeri ima. i so ima vrska sega ova so go kaza?
znaci vo holivud imaat po nekolku braka i deca od razlicni. ali ne sme rokfeleri sepak obicni smrtnici sme.
Автоматски споено мислење:

Женет сум
Не сум разведен и имам 3 деца
Сега засега немам потреба од развод или такво нешто
Но мислам дека сепак има луѓе кој знаат да ги ценат и почитуваат другите а и да сакаат искрено.
Имав пример одамна мој роднина се прежени и зема жена со 2 деца машко и женско .
А после добија уште 2 ќерки
Машкото сега е веќе доктор а женското пред 3 години се омажи и направи свадба како од бајките се со помош од очувот.

А и
Автоматски споено мислење:


Ако бараш невин тогаш со среќааа нека ти е само да не испадне некој ептен невин
Хахаха
Секој си има различни ставови и сваќања важно е да најде заеднички јазик со партнерот се другото е пролазно
kjuti so iam nekolku jazika :)
 
Член од
1 јуни 2019
Мислења
59
Поени од реакции
130
А човек не заслужува ли нов почеток? Има дете. И што сега? Ај да го отфрлиме сите. Сам да биде со детето. Биднало веќе. Неуспешен брак, вонбрачно дете, младост лудост....Има многу причини поради кои човек може да остане сам со дете/деца. Нормално е дека ќе сака повторно да се заљуби, да биде сакан. Ќе сака и детето да се чувствува сакано од истата личност.
Секој има право на нов почеток. И тоа што некој преживеал потежок период, ние наместо да го отфрлиме, треба да го прифатиме.
Јас лично, прифатив. Он уште на старт ми кажа дека има дете, не ме лажеше и тоа многу го ценам. Го сакам него, и детето. И сега сите среќни заедно живееме. Епа никој, ама баш никој неможе да ме убеди да го сменам мислењето после ова.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.002
Јас би се фатил со некоја со дете по можност над 3 години. Не ми се допаѓаат мали деца и бебиња. А и бременоста и породувањето ми е замарање...вака побрзо и се скокаат некои фази. Само да е психички сериозно изреметрена тоа е ризикот.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Што е толку замарање? Ти ќе го носиш?

Повеќе се проблематични децата од 3-5 години, веќе и разбираат и се сакаат. Не можеш да го излажеш како некое до 3 години.

Ај ако не некое и со завршено школо да ти дадат, за да не се замараш да пишуваш домашна со него и да не одиш на родителска.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.002
Што е толку замарање? Ти ќе го носиш?

Повеќе се проблематични децата од 3-5 години, веќе и разбираат и се сакаат. Не можеш да го излажеш како некое до 3 години.

Ај ако не некое и со завршено школо да ти дадат, за да не се замараш да пишуваш домашна со него и да не одиш на родителска.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Мене коса ми се крева од плачење на бебе...кога ги гледам бебињата со родители и тие врескаат им се чудам, а и малку ми се лоши. Не сум сигурен дека можам да издржам бебе по да речем 4-5 во денот и неколку пати во ноќта да плаче. Тоа би ми било стресно. Незнам не сум имал ама од гледање и теорија ми звучи лошо.
Ај пелени не ми се гади од гомца не дека е убаво...сума сумарум ич не ме привлекуваат бебиња и обично кога ги носат луѓе не си играм со нив и не ми се пријатни. Поголеми деца не ми сметаат многу...
 
Член од
1 јуни 2019
Мислења
59
Поени од реакции
130
Мене коса ми се крева од плачење на бебе...кога ги гледам бебињата со родители и тие врескаат им се чудам, а и малку ми се лоши. Не сум сигурен дека можам да издржам бебе по да речем 4-5 во денот и неколку пати во ноќта да плаче. Тоа би ми било стресно. Незнам не сум имал ама од гледање и теорија ми звучи лошо.
Ај пелени не ми се гади од гомца не дека е убаво...сума сумарум ич не ме привлекуваат бебиња и обично кога ги носат луѓе не си играм со нив и не ми се пријатни. Поголеми деца не ми сметаат многу...
А свесен си дека не плаче само кога е бебе? И на 5 години ќе плаче ако се удри или по играчки итн. И на 8/10 ќе плаче за оценки. И на 15 ќе плаче за дечко/девојка. Епа родител да си не е само да му дадеш да јаде и пелена да смениш. Со детето цел живот ќе треба да си и да му помагаш во се.
Ти не си човек за деца
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.002
А свесен си дека не плаче само кога е бебе? И на 5 години ќе плаче ако се удри или по играчки итн. И на 8/10 ќе плаче за оценки. И на 15 ќе плаче за дечко/девојка. Епа родител да си не е само да му дадеш да јаде и пелена да смениш. Со детето цел живот ќе треба да си и да му помагаш во се.
Ти не си човек за деца
Сум размислувал и генерално од тоа што сум видел повеќе не би имал од што би имал дете. Не ми смета да го учам и да му обајснувам напротив тоа ми е интересно. Ако сака(или има темава) жената може да имам дете, но јас не би инсистирал на такво нешто. Не сум одлучен сеуште зависи од ситуацијата...но знам дека не ме привлекуваат и ми се интересни децата на блиските, има некои ОК посебно поголемите ама малите ми се...:-/
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Сум размислувал и генерално од тоа што сум видел повеќе не би имал од што би имал дете. Не ми смета да го учам и да му обајснувам напротив тоа ми е интересно. Ако сака(или има темава) жената може да имам дете, но јас не би инсистирал на такво нешто. Не сум одлучен сеуште зависи од ситуацијата...но знам дека не ме привлекуваат и ми се интересни децата на блиските, има некои ОК посебно поголемите ама малите ми се...:-/
Кога ќе имаш свое, нема да го доживуваш како страно тело туку како дел од тебе. Се дешава страшен морфинг. Сега си повеќе уплашен од институција дете, не согледуваш реално.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.002
Кога ќе имаш свое, нема да го доживуваш како страно тело туку како дел од тебе. Се дешава страшен морфинг. Сега си повеќе уплашен од институција дете, не согледуваш реално.
Проблемот со дете ми е што кога ќе го имаш неможеш да го вратиш ако не ти се свиѓа заглавен си најмалку 18 години. Не е избор да немаш избор, поради тоа не им верувам на тие што викаат спротивно. Инаку сум читал студии дека среќата на луѓето во Македонија особено значително се намалува кога ќе имаат деца. Ги гледам тие што имаат деца посебно повеќе од едно цел ден и е заглавен со нив. А да се разведеш е да ја изгубиш жената и да плаќаш алиментација ако несакаш да си со детето или ако таа несака со тебе а ти со дететот сакаш го губиш детето...срање избор. Гледам доста проблеми со овој потег поради тоа не сум многу за него има премногу обврски и негативности. Поради тоа не се брзам со тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom