Дали би стапиле во брак со партнер кој има вонбрачно дете?

Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Присуство на мајката сакаш или не ќе го има, средбите помеѓу нив двајцата ќе ги има, сепак тоа дете мора и таа и тој да го гледа. Е сега твое е ти како негова идна сопруга(хипотетички) да изградиш заедно со него (врска) брак кој ќе биде помеѓу вас двајцата базиран на доверба и сигурност, а не да се сомневаш дека еден ден ќе се врати кај неа, а ти би останала изиграна.:)
Не реков да ја нема, но да не ја има дома кај мене секој ден. Ако се поделени - односно ако тој го има старателството, детето ќе оди за викенди кај неа, телефонски можат да се договорат итн.
Но сепак, иако не би ми пречело тој доколку има дете, би го чувала како свое, дотолку би ми пречело ако неговата мајка е присутна во неговиот живот.
Значи се зависи од ситуацијата. Ако мајката е мртва, или ги напуштила, или на било кој начин ја има минимално во нивните животи - би прифатила. Но ако тие двајца си имаат ,,добри,, односи, и детето би било растргнато меѓу мојата улога на маќеа и неговата вистинска мајка, не би одбрала да живеам во таква ситуација. Веројатно со човекот би прекинала многу пред да има вакви работи за размислување.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
I da e vonbracno, i da e bracno pa se razvel od zenata, i da e vdovec...vo sekoj slucaj da.
Pogotovo prviot slucaj mi kazuva deka e odgovorna licnost. Ete ima vonbracno dete, no go izdrzuva, ne go napustil, go priznal za svoe.
Ama pod dva uslova:
Prvo, zenata koja sto e majka na deteto da ne se mesa vo nasiot zivot, osven toa sto se odnesuva na deteto (viduvanje, poseti i sl.)
Vtoro, uste povazno od prvoto, da saka da ima uste deca.Tesko bi se pomirila so faktot deka nema da imam svoe dete.

Inaku, zavisi od situacijata, se razbira, no bi nastojuvala deteto da zivee so nas.
Od prakticni pricini.
Ете колку траеше нормалниот свет, до следната тема :)
--- надополнето: 1 февруари 2012 во 00:39 ---
Боже кој затуцан народ има овде немам коментар...
А бе да си ебете векот вие сте безгрешни светци џоа деви марии а сите останати се грешници право за во пеколот.
Ебем ти менталитет . Да не цитирам бисери по дискусијава. Ама стварно затуцан народ има во земјава.

Ја би иако I don't do love relationships.
Никад не знаеш шо животот ќе ти донесе а љубовта е ептен слепа ...
Остави ги заклучоците настрана, кажи лек :)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Епа од ваквите "слободоумни сфаќања" си патиме. Ја што не би сакала да бидам во врска со маж што има деца сум затуцана, а вие што прифаќате такви врски ама под услов мајката/таткото да не се меша вие сте модерни.

Како прво ова вашево е лицемерие од најлош вид. Нормално е дека мајката и таткото на децата после разводот треба да се гледаат и да разговараат за децата, а колку често ќе биде тоа гледање не зависи од вас туку од децата.

А, како второ, наместо да се правите модерни и современи, размислите со кого влагатe у брак, на колку години и дали сте спремни да имате деца. Да се биде во брак со некој, не по дифолт значи дека мора да се има деца.

И трето, темава не е зафрканција туку сериозно мора да се сфати, зашто ситуацијата кај нас станува екстремно ненормална. Сите се мажат/женат и раѓаат деца, иако се уште не се спремни ни за брака а уште помалку за деца, а потоа за помалце од две години се разведуваат. Наместо да размислувате да прифаќате партнери со деца, размислувајте како да си го зачувате сопствениот брак, за да утре не дојде некоја која ќе го прифати вашиот екс-сопруг со деца и не прави драми зашто мајката многу се мешала.
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
575
Поени од реакции
480
Епа од ваквите "слободоумни сфаќања" си патиме. Ја што не би сакала да бидам во врска со маж што има деца сум затуцана, а вие што прифаќате такви врски ама под услов мајката/таткото да не се меша вие сте модерни.

Како прво ова вашево е лицемерие од најлош вид. Нормално е дека мајката и таткото на децата после разводот треба да се гледаат и да разговараат за децата, а колку често ќе биде тоа гледање не зависи од вас туку од децата.

А, како второ, наместо да се правите модерни и современи, размислите со кого влагата у брак, на колку години и дали сте спремни да имате деца. Да се биде во брак со некој, не по дифолт значи дека мора да се има деца.

И трето, темава не е зафрканција туку сериозно мора да се сфати, зашто ситуацијата кај нас станува екстремно ненормална. Сите се мажат/женат и раѓаат деца, иако се уште не се спремни ни за брака а уште помалку за деца, а потоа за помалце од две години се разведуваат. Наместо да размислувате да прифаќате партнери со деца, размислувајте како да си го зачувате сопствениот брак, за да утре не дојде некоја која ќе го прифати вашиот екс-сопруг со деца и не прави драми зашто мајката многу се мешала.
По се изгледа во денешно време е битно да докажиш дека си модерен,по секоја цена!
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Епа од ваквите "слободоумни сфаќања" си патиме. Ја што не би сакала да бидам во врска со маж што има деца сум затуцана, а вие што прифаќате такви врски ама под услов мајката/таткото да не се меша вие сте модерни.

Како прво ова вашево е лицемерие од најлош вид. Нормално е дека мајката и таткото на децата после разводот треба да се гледаат и да разговараат за децата, а колку често ќе биде тоа гледање не зависи од вас туку од децата.

А, како второ, наместо да се правите модерни и современи, размислите со кого влагатe у брак, на колку години и дали сте спремни да имате деца. Да се биде во брак со некој, не по дифолт значи дека мора да се има деца.

И трето, темава не е зафрканција туку сериозно мора да се сфати, зашто ситуацијата кај нас станува екстремно ненормална. Сите се мажат/женат и раѓаат деца, иако се уште не се спремни ни за брака а уште помалку за деца, а потоа за помалце од две години се разведуваат. Наместо да размислувате да прифаќате партнери со деца, размислувајте како да си го зачувате сопствениот брак, за да утре не дојде некоја која ќе го прифати вашиот екс-сопруг со деца и не прави драми зашто мајката многу се мешала.
Во право си..... НО.....
Согледај ја седнава ситуација. Многу млади склопиле брак, кога се уште не се зозреани и одвоени од сопствените родители и тој брак се распаѓа
Но од тој брак има деца...
Зарем таквите не смееат повторно да стапат во брак поради тоа што имаат деца од претходниот брак?
Познавам една девојка, која се омажи на 18 години и роди дете ( затоа и толку нагло се омажи ). Во прво време живее со мајката на момчето и по не цела година тој брак се распадна.
После 15 години, сега како зрела особа среќава друг маж исто раставне и тоа со две деца и тие склопуваат брак.
И сега живеат таа и тој со едно нејзино дете и едно негово дете
Што е тука лошо?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Во право си..... НО.....
Согледај ја седнава ситуација. Многу млади склопиле брак, кога се уште не се зозреани и одвоени од сопствените родители и тој брак се распаѓа
Но од тој брак има деца...
Зарем таквите не смееат повторно да стапат во брак поради тоа што имаат деца од претходниот брак?
Познавам една девојка, која се омажи на 18 години и роди дете ( затоа и толку нагло се омажи ). Во прво време живее со мајката на момчето и по не цела година тој брак се распадна.
После 15 години, сега како зрела особа среќава друг маж исто раставне и тоа со две деца и тие склопуваат брак.
И сега живеат таа и тој со едно нејзино дете и едно негово дете
Што е тука лошо?
Лошо е тоа што кажа, дека не биле спремни за брак, родиле дете и се развеле. Тоа е лошо.

Јасно ми е дека животот продолжува, меѓутоа не ми е тоа поентата. Ако некој дојде до таква ситуација да се заљуби, ќе се заљуби и ќе продолжи понатаму во животот и нема да му треба форумов да не чита нас, меѓутоа не сакам тука јавно да дадам поддршка за тоа, зашто јасно ми е дека многу деца во моментов не читаат и ќе не читаат и сметам дека нашите "слободоумни сфаќања" можат многу погрешно да ги разбират затоа што тоа што ние го знаеме не важи и за новите генерации.

Мојата цел е сите да се свеснат и посериозно да ја сфатат темата брак за да не доаѓа до растурање на семејства, зашто не е во ред секое второ семејство да биде распаднато бидејќи ако се продолжи со оваа мода само замисли што ќе се случи за неколку години во иднина.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Јас не сум се нашол во таква ситуација но според моите размислувања јас да би стапил во таков брак иако веќе имам девојка така да препоставувам нема да се случи но бидејќи пред се луѓе како луѓе сите правиме грешки. Бидејќи луѓето најчесто понекогаш знаат да се залетаат да стапат во брак и при тоа најчесто млади луѓе кои сеуште се незрели доволно стапуваат во брак а потоа откако ќе направат дете и ќе видат дека уствари нивните филмови кои ги имаат направено уствари реалноста била сосема поинаква. Брак како брак е навистина сериозна работа поточно кога ќе дојде на свет детенце бидејќи да се грижиш сега на денешно време е тешко прво за себе а башка за дете свое, најпрво на финансиски план а потоа и за останатите работи. Затоа мене не ми пречело тоа размислување за некој да стапи во брак веќе едната личност да има дете од предходен брак бидејќи тоа дете иако ќе има некоја промена кај него секако и кај мајката или таткото зависи за кој пол станува збор но сепак веќе ако се има направено грешка тоа не значи дека тука завршуваат работите и дека мајката или таткото кои направиле грешка дека треба да останат сами, и да не бидат прифатени. Напротив животот продолжува без разлика на минатото, секогаш работите можат да почнат од нула. Кога се работи за љубов јас лично мислам дека секој човек може да подари љубов одново и одново затоа човекот без разлика на минатото треба да продолжи напред иако има дете, тоа детенце треба да се одгледува со љубов а тоа што било од предходен брак нема да има големо влијание на не го доколку родителите му посветат внимание и му подарат љубов.
--- надополнето: 1 февруари 2014 во 02:51 ---
Епа од ваквите "слободоумни сфаќања" си патиме. Ја што не би сакала да бидам во врска со маж што има деца сум затуцана, а вие што прифаќате такви врски ама под услов мајката/таткото да не се меша вие сте модерни.

Како прво ова вашево е лицемерие од најлош вид. Нормално е дека мајката и таткото на децата после разводот треба да се гледаат и да разговараат за децата, а колку често ќе биде тоа гледање не зависи од вас туку од децата.

А, како второ, наместо да се правите модерни и современи, размислите со кого влагатe у брак, на колку години и дали сте спремни да имате деца. Да се биде во брак со некој, не по дифолт значи дека мора да се има деца.

И трето, темава не е зафрканција туку сериозно мора да се сфати, зашто ситуацијата кај нас станува екстремно ненормална. Сите се мажат/женат и раѓаат деца, иако се уште не се спремни ни за брака а уште помалку за деца, а потоа за помалце од две години се разведуваат. Наместо да размислувате да прифаќате партнери со деца, размислувајте како да си го зачувате сопствениот брак, за да утре не дојде некоја која ќе го прифати вашиот екс-сопруг со деца и не прави драми зашто мајката многу се мешала.
Точно со пола од твоето мислење јас се согласувам најмногу во мислењето за брак, точно пред да се стапи во брак треба да се размисли најмногу дали навистина партнерот е способен да живеете заедно бидејќи бракот денеска не се сфаќа толку сериозно повеќето јас добивам мислење дека кога стапуваат во брак исто како да гледале некоја бајка каде работите се совршени и тоа на некој начин е во нив и кога ќе стапат во брак кога ќе дојдат оние моменти тешки тука веќе пука бракот. Бидејќи јас имам една формула за тоа да се види дали двајца партнери се за брак тоа е заедничкиот живот доста е една година заедничко живеење за да се види како можат двајцата фукционираат заедно, дали можат заеднички да се грижат за себе си а доколку можат и се биде нормално без некои поголеми проблеми тогаш може да се стапи во брак а точно кога ќе се стапи во брак нема потреба одма да се прави дете. Но денешно време најчесто браковите се склучуваат поради детето што искрено многу лоша работа бидејќи детето по само себе носи одговорност и тоа дете треба да има добра иднина, да биде растено со двајца родители и со љубов и внимание. Но денеска повеќето бракови ги склучуваат поради несаканата бременост и потоа истиот тој брак пука после некои 5-6 години кога веќе тој брак ќе стане неподнослив и сите чуства и страст и сл. ќе исчезнат. Што потоа откако ќе ичезнат сите тие работи личноста си посакува друга личности тоа е тоа тука завршуваат работите со поранешниот сопруг а од тој предходен брак кога ќе излезе таа личност добива школо поточно кажано научена лекција за во следниот брак работите препоставувам нема да бидат истите како во предходниот. Има доста примери секој различно си ги гледа работите и не дека ваквите мои мислења или пак на останатите се модерни туку тоа се мислења со кои работите ги сфаќаме од поинаков агол.
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
Прочитав многу мислења и просто се запрепастив од некои одговори...
"Другиот татко да го финансира детето,па што ако беше мое па што ако беше на комшијата"одговори.
Не треба да се размислува на тој начин бидејки и вие сте можеле да бидете во таа позиција, не размисливте?
Да се изразам подобро.
Како ви би било да сте вонбрачно дете, да ви дојде очувот и да вели: Што има јас да го финансирам него, нека го финансира биолошкиот татко.
Нема да се почуствувате отфрлени, не сакани од страна на очувот?
Не велам во никој случај дека и тоа не е одговорност на биолошкиот татко но кога веке си прифатил да стапиш во брак со таа што ја сакаш па по мера и да има дете мораш да ја прифатиш и таа одговорност.
Зошто има родители, посебно татковци кои не сакаат да слушнат за своето вонбрачно дете а не пак да го финансира.

Мојот одговор на темата е и дека детето нема да ми претставува никаква пречка да се грижам за него. Ако сакам некој без разлика на тоа што има веке потомок ке прифатам. Нема да барам додатни изговори. Детето не е виновно за ништо. Туку баш напротив, ке го изгледам како моето родено дете, ке го сакам како мое родено дете...
И на крајот на краиштата родител не е оној кој ке го роди и направи, родител е оној кој ке го исчува и ке му дава парче леб и покрив на глава.
 
Член од
8 март 2018
Мислења
45
Поени од реакции
14
Јас стапив и од после дознав дека има. Не ми е жал шо тоа дете постои, и ќе живее со нас, дете е не ми смета. Жал ми е што веќе 5 години постои и ништо не знам, жал ми е што сум била лажена толку време.
 
Член од
8 април 2012
Мислења
165
Поени од реакции
84
Јас стапив и од после дознав дека има. Не ми е жал шо тоа дете постои, и ќе живее со нас, дете е не ми смета. Жал ми е што веќе 5 години постои и ништо не знам, жал ми е што сум била лажена толку време.
Како не си дознала цели 5 години
 
Член од
8 април 2012
Мислења
165
Поени од реакции
84
zoso postavuash vakvi prasanja?
Чудно е
Да бидеш со некого а да не дознаеш такво нешто
Несакав да ме разберат погрешно
Автоматски споено мислење:

zoso postavuash vakvi prasanja?
И не ми беше намерата да прашам само да искажам Чудење
 

Kajgana Shop

На врв Bottom