Дали би заминале во странство?

Дали би прифатиле да одите во странство?

  • Да

    Гласови: 485 77,7%
  • Не

    Гласови: 139 22,3%

  • Вкупно гласачи
    624

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.458
Поени од реакции
47.317
Jок бе не можам јас на одмор кога идам поише од 8 дена немам издржано ме удираaт носталгии не пондесувам туѓина сакам да сум си меќу свои љуѓе sd
Али живот чуда биваат кој ти знае може еден ден ке се забаталам негде и од татковината ке ми се сведе се на мсн и Кајгана,и позз4иња на Исленички Џубокс sd
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Се додека носталгичното чувство е толку силно во мене па макар и на две недели кога имам излезено,немам намера да мрдам од овде.

Не течи мед и млеко ама засега сум задоволна од мојот живот и од ова парче земја.
Иднината незнам што ми носи така да неможам да гарантирам дека до старост ќе останам овде.
 
Член од
4 март 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
nikogas

Никогаш не би заминала во странство, колку и да нема работа и пари тука!Каде и да одиш-само дома си е дома.Целиот живот сум го поминала тука и се да оставам за пари е чиста глупост-не дека се фолирам сега нешто...туку само сум човек.А ако не знаеш да стигнеш до пари и работа овде,тогаш пола од проблемот е до тебе.Нема ука без наука,и нема работа без ука.:wink:
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Никогаш не би заминала во странство, колку и да нема работа и пари тука!Каде и да одиш-само дома си е дома.Целиот живот сум го поминала тука и се да оставам за пари е чиста глупост-не дека се фолирам сега нешто...туку само сум човек.А ако не знаеш да стигнеш до пари и работа овде,тогаш пола од проблемот е до тебе.Нема ука без наука,и нема работа без ука.:wink:
Да, така е.
Но, ти не размислуваш со отворен мозок.
Ако заминеш во некоја друга држава, тогаш не си дома?
Можеби, поради тоа што не размислуваш, ќе мислиш дека не си дома.
Јас доколку би го сторил тоа, би се чуствувал како да сум дома.
Мене ДОМ ми е целата оваа планета....
Хмм...и на некоја др планета кога би се преселил, пак би се чуствувал како дома....ДОМ ми е целиот овој УНИВЕРЗУМ....

За идеали гинат/страдаат будали.....
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
Сум бил, сум видел, било добро било и лошо ама и пак би идел не за друго туку за самосталноста која ја имам таму. Живот со цимери, моја плата, сам се издржавам.... А не тука да ти е*ам се гребам по стотка од моите за цигари и за незнам што .... и ги служам по 100 пати на ден дека многу пари сум трошел итн.... А пак за да се осамосталиш у државава треба да имаш кеш, што не сите го имаат доволно! И преку ова ми е да бидем ко со гзно црево поврзан со моите! И ќе идам пак здравје боже следната година коа ке го мавнам факулетов од глава.
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Да имам можност подетално би размислила за оваа тема.Сега за сега колку сакам толку и не сакам.Сакам поради тоа што тука нема никаква перспектива.Не дека во странство не чекаат со раширени раце ама барем ако работиш го ценат тоа и твоето знаење.А тука ако имаш кеш и врски го ценат тоа.Е сега не би сакала поради моите дома затоа што страшно ќе ми недостигаат.Но како што реков ако дојде до такво нешто ќе размислам и се надевам ќе го одберам најдоброто за мене и мојата иднина.
 

EVIL-B

Hip-Hop Legend
Член од
2 декември 2007
Мислења
357
Поени од реакции
4
Да,би заминал без размилсување.Посакувана дестинација Америка,Италија,Шпанија
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
105
Поени од реакции
1
Veke 2 god. ziveam vo stranstvo i mislam deka veke dusata ke mi pukne ovde...Nostalgia do usi!!! Da ne bev 1 mesec na odmor (doma u mk) ko zbudalena ke bev...
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Уште утре, без двоумење.Некаде во Европа...
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Сега каква што ми е ситуацијата нема теоретски шанси д одам во странство! Тука ми е семејство, пријатели, девојката...цел живот! И не се жалам, мене ми е супер само да си остане вака ништо повеќе не сакам, не сум мегаломан. Меѓутоа ако се деси некој голем пресврт во мојот живот, тогаш продавам се и ќе си отворам еден тропски бар на плажа на некој далечен остров! :vozbud::vozbud::vozbud:
 

E*V*I*L~G*I*R*L

>>>uvek tu<<<
Член од
2 декември 2007
Мислења
192
Поени од реакции
5
Нема муабет овде ни надеж за подобро утре ни ништо:toe:
 

ludAAAAAA

блесава џукела
Член од
26 септември 2007
Мислења
84
Поени од реакции
0
па нормалнооооооо.одма би се спакувала,ич не би се мислела дали да одам или не.незнам зашо ама уше од мала сум сакала да живеам во странство.дефинитивно би одела.....
 
Член од
9 февруари 2008
Мислења
542
Поени од реакции
15
bi zaminala pri prva prilika......barem na malku iako znam deka ke me fati nostalgija....ne bev edna nedela vo makedonija i ....stvano se nazaliv.....ali se gleda ovde nema zivot....bi otisla.....ali sepak na kajot znam ke se vatam tuka....iako ne sme naj naj ali sepak doma si e doma:)
 

WindChill

3NitY
Член од
13 февруари 2008
Мислења
138
Поени од реакции
2
Значи имав неколку месеци да размислувам на таа тема, дали да одам во странство или не. И кога дефинитивно решив дека си идам од тука, земав и виза, си обезбедив и сместување, аплицирав и на факултет,ме примија, резервирав карти и три недели пред да тргнам се откажав. Едноставно не ми се заминуваше од тука. И ме фати огромна паника, сите пријатели, роднини и луѓе кои ги сакам се тука, а јас треба да живеам тамо некаде сама :shok: И сега ко ќе размислам да имам шанса повторно да заминам некаде не би идела, па колку и да е лоша ситуацијава во нашава држава, и колку и да е полесно да се снајдеш и да си ја обезбедиш иднината некаде на страна, јас останувам. Сметам дека ако си доволно упорен, снаодлив и самоуверен дека и тука можеш да успееш. Можеби ќе биде потешко од некое друго место, можеби и ќе трае подолго ама ако те бива кај и да си ќе се снајдеш :salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom