Дали Христијаните прават така како што правел Иса а.с. - Исус?

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Па, најверојатно не го прават она кое во првиот пост го има напишано муслиманот, бидејќи Исус такви работи не проповедал.
(Стар Завет+измислици од исламски центар + фантазии од секакви светски исламски фундаменталисти) (Нов завет + Исус)
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Па, најверојатно не го прават она кое во првиот пост го има напишано муслиманот, бидејќи Исус такви работи не проповедал.
(Стар Завет+измислици од исламски центар + фантазии од секакви светски исламски фундаменталисти) (Нов завет + Исус)
Од каде знаеш ти што проповедал еден од најголемите Божји пратеници Исус Алејхи Селам (нека е секој мир и спас врз него) ?
Ајде да прочитаме и ние, не е на одмет некој доказ.

--- надополнето ---

Кај пишува дека Исус така се клањал?
Исус е бог
ако е исус Бог која е поентата да падне со лице ничкум и да со себе разговара?
А која е поентата Бог сам на себе да се прашува зошто бил оставен, одговори ми.

--- надополнето ---

Шубо вака од страна ко ќе фекалираш врз верувања на други.

“еееј ѓаури Иса ваш серел и не бил син божји“

За христијани верници Исус бил син божји одел по вода оживувал мртви правел чуда и проповедал. Ти можеш да веруваш во тоа а и не мораш. Нигде во светите книги не стои дека мочал прдел или повраќал. То може да го каже некој кој го мрази христијанството и ј презира христијанскката вера. Исто како што нигде во светите книги не стои дека Мувамед бил епилептичар кој ја плагијатирал Библијата дур клецкал 6 годишни чупиња во пештери па затоа и не може да се тврди дека е така.
Си се збркал до немај каде. Синот Божји кога има потреба од јадење и пиење нормално дека ќе има потреба за вршење на помала и поголема нужда :pos2:
 
Ч

Чај

Гостин
А ШТО АКО ТОЈ КОГА ИМАЛ 18 ГОДИНИ 2 НЕДЕЛИ И 5 ДЕНА, ОДЕЛ ВО ВЕЦЕ АМА СЕ ЛИЗНАЛ НА ПЛОЧКИТЕ И ПАДНАЛ?
МОРА СИТЕ НА ИСТАТА ВОЗРАСТ ДА ПАДНИМЕ ВО ВЕЦЕ И ДА СЕ ЛИЗНИМЕ?
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
А ШТО АКО ТОЈ КОГА ИМАЛ 18 ГОДИНИ 2 НЕДЕЛИ И 5 ДЕНА, ОДЕЛ ВО ВЕЦЕ АМА СЕ ЛИЗНАЛ НА ПЛОЧКИТЕ И ПАДНАЛ?
МОРА СИТЕ НА ИСТАТА ВОЗРАСТ ДА ПАДНИМЕ ВО ВЕЦЕ И ДА СЕ ЛИЗНИМЕ?
Кога реков следбеници, мислев на следење на тоа што го проповедал.
А колку што се сеќавам јас, Исус а.с не раскажувал приказни како поминал во веце и тн. :vozbud:

--- надополнето ---

П.С Во твојот "хумор" каде патетично се трудиш да испаднеш интересна, си заборавала на Исуса а.с да му додадеш месеци :vozbud:
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
А ШТО АКО ТОЈ КОГА ИМАЛ 18 ГОДИНИ 2 НЕДЕЛИ И 5 ДЕНА, ОДЕЛ ВО ВЕЦЕ АМА СЕ ЛИЗНАЛ НА ПЛОЧКИТЕ И ПАДНАЛ?
МОРА СИТЕ НА ИСТАТА ВОЗРАСТ ДА ПАДНИМЕ ВО ВЕЦЕ И ДА СЕ ЛИЗНИМЕ?
Добра поента. Небаре муслиманите го имитираат Мухамед во се што правел.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.802
Поени од реакции
2.600
И Исус ја раздвоил водата на два дела за да им помогне на луѓето кои патувале со него,ама ние не можеме,дали тоа значи дека ние не сме следбеници на Исус?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
бош муабети правите .. не е Чек Дис Аут подфорумов ...
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
59
Поени од реакции
6
Кај пишува дека Исус така се клањал?
Исус е бог
ако е исус Бог која е поентата да падне со лице ничкум и да со себе разговара?
Хахаха бог е а?

36 Тогаш Исус дојде со нив на местото, кое се вика Гетсеманија, и им рече на учениците: „Седете тука додека Јас отидам онаму да се помолам.”
(на кој да се помоли со лицето на земја ако е бог?)
37 И ги поведе со себе Петра и двајцата Зеведееви синови и почна да тагува и да се вознемирува.
38 Тогаш им рече: „Мојата душа е длабоко натажена до смрт; останете тука и бдејте со Мене!”
39 И отиде малку потаму и падна на Своето лице и се помоли, велејќи: „Татко Мој! Ако е можно, нека Ме одмине оваа чаша; но не како што сакам Јас, туку како Ти!”
40 И дојде при учениците, и ги најде како што спијат, и му рече на Петра: „Така! Не можевте ли да пробдеете со Мене еден час?
41 Бдејте и молете се, за да не паднете во искушение! Духот е бодар, но телото е слабо!”
42 Пак, повторно отиде и се помоли, велејќи: „Татко Мој! Ако не е можно да Ме одмине оваа чаша, да не ја пијам, нека биде Твојата волја.”
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
А ШТО АКО ТОЈ КОГА ИМАЛ 18 ГОДИНИ 2 НЕДЕЛИ И 5 ДЕНА, ОДЕЛ ВО ВЕЦЕ АМА СЕ ЛИЗНАЛ НА ПЛОЧКИТЕ И ПАДНАЛ?
МОРА СИТЕ НА ИСТАТА ВОЗРАСТ ДА ПАДНИМЕ ВО ВЕЦЕ И ДА СЕ ЛИЗНИМЕ?
Имало плочки во тоа време?:vozbud:
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Добра поента. Небаре муслиманите го имитираат Мухамед во се што правел.
:vozbud:Муслиманите земаат пример од пратеникот гледано од Верски аспект, не од тоа како извршувал нужда или како имал секс :vozbud:

--- надополнето ---

И Исус ја раздвоил водата на два дела за да им помогне на луѓето кои патувале со него,ама ние не можеме,дали тоа значи дека ние не сме следбеници на Исус?
Кога ќе се информираш зошто Исус а.с правел чуда, тогаш постави го прашањево.
Исус а.с со тоа носел доказ дека е навистина испратен од Бога, да ги упати луѓето.
:raz: Зошто ти би правел некое чудо слично на неговото ? :tv:
Умрев од смеење со темава.
Халалете ми ако навредив некого, не ми е таква намерата.
 
Член од
30 мај 2010
Мислења
100
Поени од реакции
7
Al Khalid , извини деЏго ама да те прашам чисто информативно во кој век живееш ? Или пак само во некое си селце во кое времето застанало во средниот век ..

Ја гледав темава од гледна точка на атеист , и морам да кажам на ова ‘‘8:На Христијанките им е наредено да ги покриваат главите(Коринтјаните 11)-Муслиманките ги покриваат со шамии главите.Дали Христијанките?‘‘ највише се утепав од смеење , иако целата тема е дневна доза хумор за сите разумни луѓе .

Он земал да ми расправа за вера , хахха , уверен сум дека незнае од историска и научно гледана точка која вера од каде и од кога потекнува .

Типов е во стилот слушнал за две вери Муслиманска и Христијанска , а доколку го прашаш дали познава друга вера ќе ти одговори православна .

ахаххаха
Ај те молам и друг пат отварај вакви теми кога ми е досадно стварно имам на што да се смеам ...
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.802
Поени од реакции
2.600
:vozbud:Муслиманите земаат пример од пратеникот гледано од Верски аспект, не од тоа како извршувал нужда или како имал секс :vozbud:

--- надополнето ---



Кога ќе се информираш зошто Исус а.с правел чуда, тогаш постави го прашањево.
Исус а.с со тоа носел доказ дека е навистина испратен од Бога, да ги упати луѓето.
:raz: Зошто ти би правел некое чудо слично на неговото ? :tv:
Умрев од смеење со темава.
Халалете ми ако навредив некого, не ми е таква намерата.
Признавам,постот беше за сеир,но е соодветен за значењето на темата.:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom