Дали Македонците од дијаспората треба да имаат право на глас?

Дали Македонците од дијаспората треба да имаат право на глас?

  • Да

    Гласови: 100 36,0%
  • Не

    Гласови: 178 64,0%

  • Вкупно гласачи
    278
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.499
Поени од реакции
5.604
25 години не знаете да бирате или пак бирате погрешно. Дозволете им на тие што знаат да изберат ако сакате да не ве снема од политичката карта како мнозинство и на ваше место да дојдат албанците. Дозволете и на македонската дијаспора да гласа и за вас.
Еве им дозволивме. Пред 5 години.
И, што имаме од тоа ?
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Не знам шо глумиш ? Театралност, па,па,па.....
Никој не рече дека главен проблем кај нас е дијаспората како што инсинуираш во драмата погоре. Ама некој овде па и не е глуп па да мисли дека баш дијаспората ќе ни направи подобро. Или како што велиш : “ќе ни го покаже патот кон светлата иднина“
Впрочем, еве 5-6 години имате пратеници од дијаспората. Ако знаеш да ми објасниш како Македонија има видено аир од нив, јас к*рот го сечам.
А тие богами виделе аир од Македонија. Секој од нив ја кошта државата 3000 евра /месечно.
3 пратеници за 10 години ке исцицаат 1 милион евра од буџетот.
И уште толку за организација на гласањето.
Во држава каде не дадоа 40,000 евра за операција на дете.
Па ти после глуми драма.....

Tie 3 pratenici poteknuvaat od dijasporata, ama nemaat vrska so nea, ili konretno ne so mene, jas nitu znam koj se tie, nitu pak me interesitaat. Tie se vprochem izmishljotina (dalavera) na toj shto go glasate 10 god. po red i shto ja donese drzhavata pod prashalnik, dali kje bide drzhava voopshto.
Za korista od dijasporata chitaj pogore shto sum napishal, iako sekoj go znae toa ama nekako go premolchuva. I, chisto se somnevam deka 1€ kje opstoeshe na 61,50 den da ne beshe prilivot na dozhaki od dijasporata.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.497
Поени од реакции
20.614
Секој со државјанство треба да има право на глас, а гласањето да биде во Македонија не по амбасади и конзулати, така да тој кој ја цени и сака својата татковина може да дојде и да гласа тука
И не само тоа, за парламентарни да има непрекинат престој од миниму 9 месеци без прекин до денот на изборите. Онака колку да е во тек со настаните.
 
A

Aexil Kong

Гостин
Ниту е глуп Тео ниту грешно мисли. Во право е потполно. Што ке направат малкумина од дијаспората кога мнозинството владее.
Драмата е кај вас во Македонија. Шекспир е народот што ги гласа пратенициве. А критиката е сосема на место. 25 години не знаете да бирате или пак бирате погрешно. Дозволете им на тие што знаат да изберат ако сакате да не ве снема од политичката карта како мнозинство и на ваше место да дојдат албанците. Дозволете и на македонската дијаспора да гласа и за вас.
Ти се сметаш за Македонец или дијаспорец? Ако си дијаспорец немаш право на глас, само на Македонец со Македонско државјанство на наша територија има право да гласа, ако не ти е јасно како оди тоа.
Денес си направил акаунт и веднаш доаѓаш овде на политичка тема. Алоооо, на некој ако му чини овде живеењето нека си остане овде нека си гласа кој му забранува или пак ете му странство нека егзистира, ама ако сака да гласа само ако дојде во нашата земја. Инаку од дијаспората не треба ни 1 пратеник да има камоли 3, тоа се глупости на 21ви век, колку тој пратеник што го избравте дојде на седници? Секако за џабе лапат пари и тие три од дијаспората што се. Не знам како размислувате глупо, не му се допаѓало овде, си ја најдел иднината во друга држава, таму работи, зима плата, плаќа даноци и сметки и сеуште сака да дава придонес во гласови на наша територија. Дадено ви е прст, сакате цела рака да земете. Не бива така и треба строга забрана да се гласа од дијаспора, било тоа конзулат или амбасади. Тука нема компромиси.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.497
Поени од реакции
20.614
Тоа со гласањето од дијаспората излегува вака :
Некој што не живее тука - одлучува КАКО ќе се живее тука !

Дали тука ќе има повисоки или пониски даноци, дали од буџетот ќе се пренаменат пари за болници,школи или за споменици, дали ќе има повисоки казни за народот, кои лекови ќе бидат на позитивна листа....

Мене ми личи, не малку, туку МНОГУ глупо тоа.
Идете у курац, ако сака да одлучува за битни работи во Македонија - нека дојде да живее тука ! Ко јас да му влезам дома на некој и да му кажам како ќе му биде распоредот на мебелот и како ќе ги троши парите од плата?

Друго се парите за избори, плата и трошоци на пратеници. Во сиромашна држава како нас, каде деца умираат оти нема пари за операција, со катастофални државни болници, школи, студентски домови - ние лупаме милиони евра за пратеници од дијаспората.

Немам јас ништо против дијаспората.
Нека имаат македонски пасош, нека имаат помош од нашите амбасади( дали правна, дали за бизнис контакти), нека имаат и дополнителни стимулации ако решат да отворат бизнис во Македонија.....

Ама за гласање, избори, пратеници - сум апсолутно НЕ !
Тие луѓе едноставно не си ја гледаат иднината тука ( не ги осудувам ), ама најмалку па може да решаваат за иднината на нас тука.
Ке умри некое магаре , Јас и Ти да сме на иста линија околу нешто.
Само некако не гледам дека нешто се противеше кога странци ни кажуваа( и ни кажуваат) како треба да живееме тука, кога и дали треба да има избори, кој да ни биди премиер итн итн, напротив се радуваше како дете на черешна на секоја нивна изјава која ти одеше во прилог. Изгледа твоето одобрување или негодување за кој треба да одлучува за тука посебно за странците( за кои воопшто и не учествувавме во нивниот избор на никаков начин ) иди во зависност дали ти одговара во моментот или не. Не е малце тоа ајде да речам лицемерно од твоја страна. Дали за очекување би било во иднина дијаметрално да го промениш својот став околу тоа ако приликите се променат ?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Ке умри некое магаре , Јас и Ти да сме на иста линија околу нешто.
Само некако не гледам дека нешто се противеше кога странци ни кажуваа( и ни кажуваат) како треба да живееме тука, кога и дали треба да има избори, кој да ни биди премиер итн итн, напротив се радуваше како дете на черешна на секоја нивна изјава која ти одеше во прилог. Изгледа твоето одобрување или негодување за кој треба да одлучува за тука посебно за странците( за кои воопшто и не учествувавме во нивниот избор на никаков начин ) иди во зависност дали ти одговара во моментот или не. Не е малце тоа ајде да речам лицемерно од твоја страна. Дали за очекување би било во иднина дијаметрално да го промениш својот став околу тоа ако приликите се променат ?
Mакедонија, онаква каква шо си ја напраифме, живее од странска помош и пари.
Така да слободно можат да ни кажат како да живееме и шо да праиме.
Ни ЕУ ни ММФ не ни одобруваат кредити оти сме биле убај или најстара цивлизација на цел свет ни дека александар сакал да ги обедини сите народи и да живеат среќно и племенито.
И утре Русија или Кина ако се свртиме кон нив ќе ни даваат пари зато шо ќе ни кажуваат како и шо да праиме.

Е сега то можеме да промениме, пример, место да земаме по 100-200 милиони евра месечно пари од странци, нека ни ги дава дијаспората, еве и под исти услови како шо би ги добиле од некоја европска земја или банка, па тогаш нема да ги слушаме странциве туку ќе си ги слушаме нашите од дијаспора.

Е тогаш на тој дијаспоричаро, нема да му е битно на власт да дојде тој шо ќе напраи најголем лав на плоштад туку оној кој ќе спроведе економски препород во земјата, за да може да му гиврати парињата.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.497
Поени од реакции
20.614
Mакедонија, онаква каква шо си ја напраифме, живее од странска помош и пари.
Така да слободно можат да ни кажат како да живееме и шо да праиме.
Ни ЕУ ни ММФ не ни одобруваат кредити оти сме биле убај или најстара цивлизација на цел свет ни дека александар сакал да ги обедини сите народи и да живеат среќно и племенито.
И утре Русија или Кина ако се свртиме кон нив ќе ни даваат пари зато шо ќе ни кажуваат како и шо да праиме.

Е сега то можеме да промениме, пример, место да земаме по 100-200 милиони евра месечно пари од странци, нека ни ги дава дијаспората, еве и под исти услови како шо би ги добиле од некоја европска земја или банка, па тогаш нема да ги слушаме странциве туку ќе си ги слушаме нашите од дијаспора.

Е тогаш на тој дијаспоричаро, нема да му е битно на власт да дојде тој шо ќе напраи најголем лав на плоштад туку оној кој ќе спроведе економски препород во земјата, за да може да му гиврати парињата.
Ами шо се притресваме толку за изборите и кој треба или не треба да гласа и дали воопшто треба да има избори и кога?
Кој даде најповеќе пари тој нека кажва. Ни влада, ни парламент, ни избори , ни бутур.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.686
Секој шо има Македонско државјанство има право на глас.Не знам шо е спорно тука!?
 
A

Aexil Kong

Гостин
Секој шо има Македонско државјанство има право на глас.Не знам шо е спорно тука!?
Знам дека ги поддржуваш ДПМНЕ и да гласа дијаспората ама
тоа не е спорно, никој не аргументира на тоа дека е спорно, друга спорна работа е, не треба да гласаш во туѓа држава макар било за 1, 2 или 3 пратеник/пратеници. Кога ќе си дојдеш на своето избирачко место гласај за кој сакаш. Јасно?
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.686
Знам дека ги поддржуваш ДПМНЕ и да гласа дијаспората ама
тоа не е спорно, никој не аргументира на тоа дека е спорно, друга спорна работа е, не треба да гласаш во туѓа држава макар било за 1, 2 или 3 пратеник/пратеници. Кога ќе си дојдеш на своето избирачко место гласај за кој сакаш. Јасно?
Тоа дали јас гласам за некого е небитно.Битно е на секој шо има Македонско државјанство да му се овозможи да гласа.А,за кого ќе гласа тоа си е негово право.Јасно?
 
A

Aexil Kong

Гостин
Тоа дали јас гласам за некого е небитно.Битно е на секој шо има Македонско државјанство да му се овозможи да гласа.А,за кого ќе гласа тоа си е негово право.Јасно?
Ти најде да ми објаснуваш :facepalm:
Ти можеби и немаш право да гласаш сеуште штом не знаеш дека на секој Македонец му е овозможено да гласа со наполнети 18 години и со место на живеалиште на територија на МКД. Така да, нема потреба да ми кажуваш дали е небитно за кого гласаш, битно е оти таквите како тебе мрсули ни за во отпад не се стават.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.686
Ти најде да ми објаснуваш :facepalm:
Ти можеби и немаш право да гласаш сеуште штом не знаеш дека на секој Македонец му е овозможено да гласа со наполнети 18 години и со место на живеалиште на територија на МКД. Така да, нема потреба да ми кажуваш дали е небитно за кого гласаш, битно е оти таквите како тебе мрсули ни за во отпад не се стават.
Говно каде бре претходно те навредив бе ,посранко еден
 
A

Aexil Kong

Гостин
Говно каде бре претходно те навредив бе ,посранко еден
Кај немаш аргументи одозгора и трескаш глупости на квадрат. Колку да се напише нешто. Како треба да ти се обратам на цивилизиран начин за да ме сфатеш?
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.686
Кај немаш аргументи одозгора и трескаш глупости на квадрат. Колку да се напише нешто. Како треба да ти се обратам на цивилизиран начин за да ме сфатеш?
Кој цивилизиран начин бе одма вреѓаш ,далеку си ти од цивилизирано понашање.Од кај знајш пак за кого ќе гласа диаспората па одма се палиш?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.499
Поени од реакции
5.604
Ке умри некое магаре , Јас и Ти да сме на иста линија околу нешто.
Само некако не гледам дека нешто се противеше кога странци ни кажуваа( и ни кажуваат) како треба да живееме тука, кога и дали треба да има избори, кој да ни биди премиер итн итн, напротив се радуваше како дете на черешна на секоја нивна изјава која ти одеше во прилог. Изгледа твоето одобрување или негодување за кој треба да одлучува за тука посебно за странците( за кои воопшто и не учествувавме во нивниот избор на никаков начин ) иди во зависност дали ти одговара во моментот или не. Не е малце тоа ајде да речам лицемерно од твоја страна. Дали за очекување би било во иднина дијаметрално да го промениш својот став околу тоа ако приликите се променат ?
Ај аирлија ако сме на иста линија.....
Абе, Владе, јас сум секогаш против тоа други да ни решаваат. Ама од некои работи нема бегање. На геополитичка карта - не да сме мали, туку не постоиме. Македонија нема доволно храна, нема нафта, нема доволно струја. Се ова увезува. Остај тоа, туку нема и пари за да увезува, па мора да се задолжува кај странци. Па сега ти види дали е можно да не играш како што други ти свират ? И дали воопшто постои таков маж што ќе го ставиме за премиер и ќе ги одјебе странците ?

Претпоставувам дека алудираш на мојот став окулу вмешаност на странци во моментална политика. Нема лицемерие кај мене. Јас гласав во 2006 за Глујо. И, дури не се кајам, затоа што требаше да се казни претходна гарнитура. Исто како што сега треба да се казни моментална владеачка партија. За мизеријата во која дозволија да западнеме. Пази, имаш докази за криминал кои секој со здрав разум не може да ги игнорира. Остај приказните за сечени и лепени снимки или жолти комбиња. Тоа е за проста маса. Криминал, батка во сите сфери на општеството. Ама -апла КРИМИНАЛ. Да беше паметен пастирот, требаше да се повлече со цела прва гарнитура, да намести марионети и да оди на избори со прифаќање на сите услови од опозиција. И верувам дека пак ќе победеше ВМРО. Не го направи тоа, туку за завлече државата во каша од која нема назад и мораше да се замешаат странци. Затоа што или ќе се испотепаме меѓу себе, или ќе направиме од државата феудален посед на фамилијата. И затоа оправдувам странци за помош за воспоставување на нормална правна држава. ( Ако воопшто е можно ?)

Окулу темава.
Ако веќе има причина да бараме вмешаност од странци моментално за некои повисоки долгорочни цели, апсолутно нема причина вмешаност на дијаспора во одлучување на иднина. Избори, пратеници, се е непотребен трошок без никаков бенефит. И како што пиша некој исселеник , тие тројца пратеници нити ја преставуваат дијаспората, нити дијаспората има некоја корист од нив.
Уште една утка на патриотите....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom