Дали Исус Христос ќе дојде по втор пат?

Член од
6 мај 2018
Мислења
996
Поени од реакции
2.313
Одговор на прашањето.

Нема да дојде. Ако постоел, починал, а луѓето не може да воскреснат бидејќи телото се распаѓа поради ентропијата. Душа не постои. Верувањата дека Исус воскреснал и е Бог се христијанска фикција исто како и верувањата дека Иса маченикот ќе се врати кои се исламска фикција. ¯\_(ツ)_/¯
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
1.837
Поени од реакции
681
Одговор на прашањето.

Нема да дојде. Ако постоел, починал, а луѓето не може да воскреснат бидејќи телото се распаѓа поради ентропијата. Душа не постои. Верувањата дека Исус воскреснал и е Бог се христијанска фикција исто како и верувањата дека Иса маченикот ќе се врати кои се исламска фикција. ¯\_(ツ)_/¯
Двеилјадигодишното живо сведочење на нашите предци(Црква), наспроти твоево гносеолошко, 5 минути материјалистичко поимање...
Незнам сам дали можеш да си поверуваш, јас сигурно не
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
3.505
Поени од реакции
6.291
Двеилјадигодишното живо сведочење на нашите предци(Црква), наспроти твоево гносеолошко, 5 минути материјалистичко поимање...
Незнам сам дали можеш да си поверуваш, јас сигурно не
Кое е тоа живо сведочење на вашите предци (Црква)?
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
302
Поени од реакции
748
Она што го познаваме во Лицето на Македонската Правословна Црква
...вистината е поинаква а тоа го знаеш и сам,па не знам како успеваш да бидеш начисто со себе и со она во кое веруваш
...со името Господово и со името на црквата низ историјата на човештвото па се до денешен ден се правеле и се прават толку злодела и нечовештини што и Нечестивиот би им позавидел на нивната креативност
...резултатот го гледаш и сам...врската меѓу верниците и црквата е непоправливо прекината
...тажно но вистинито
 

Mystical

Profoundly Mistical
Член од
26 ноември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
49
-Cudni se patistata bozji. - Nesfatlivi i misticni. Ne se kako sto navidum ni se cinat,
 
Член од
6 април 2017
Мислења
268
Поени од реакции
345
Сепак во Светото Писмо јасно е напишано дека Исус умрел на крстот но исто така и воскреснал третиот ден и имало повеќе од 500 луѓе сведоци кои го виделе воскреснатиот Христос. Самиот Исус им вели на фарисеите(еврејски свештеници)во моментот кога го судат: Исус рече: „Јас сум; и ќе Го видите Синот Човечки како седи од десната страна на Силата и како доаѓа на облаците небески.“
Марко 14:62 MK2006D
https://bible.com/bible/1272/mrk.14.62.MK2006D Таа изјава јасно е дека се однесува на неговото второ доаѓање во слава бидејќи сеуште не се остварило. А доколку пак не веруваме дека Исус воскреснал тогаш е залудна нашата вера, да јадеме и да пиеме зошто утре ќе умреме.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
1.837
Поени од реакции
681
...вистината е поинаква а тоа го знаеш и сам,па не знам како успеваш да бидеш начисто со себе и со она во кое веруваш
...со името Господово и со името на црквата низ историјата на човештвото па се до денешен ден се правеле и се прават толку злодела и нечовештини што и Нечестивиот би им позавидел на нивната креативност
...резултатот го гледаш и сам...врската меѓу верниците и црквата е непоправливо прекината
...тажно но вистинито
Црквата е Божествена установа, раководена од Светиот Дух, но неа ја сочинуваат и живи луѓе, грешници (верен народ и свештенство) кои се повикани на осветување што е и целта, истото важи и за нашите предци, доколку не ја ИДЕАЛИЗИРАШ човечката димензија ќе се ослободиш од овие предрасуди, напротив, реално ќе ја разбереш мисијата на Црквата.

Верниците се жива структура на Црквата, апсурдно е да се каже дека е изгубена врската на нештото што самите тоа го претставуваат, во случајов верниците се Црквата, со призив на Царско свештенство(апостол Петар).
Ова се елементарни познавања за Црквата, кои за твој срам не си ги припрочитал, тажно но вистинито.:)
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
302
Поени од реакции
748
...интересно е како го генерализираш и релативизираш сето она што се факти и реалност,као не е тоа ништо сите ние сме грешни
...а во исто време мене лично ме напаѓаш за моето незнаење
...кој и колку не знае(или се прави да не знае) и не е толку важно,колку е важно да научиме да не си бидеме сами на себе лицемери.Само така можеме да излеземе од лавиринтот на нашите верувања,предрасуди,желби и очекувања... :)
 

*Orce*

*ORCE*
Член од
14 мај 2009
Мислења
19
Поени од реакции
18
Sopred ona sto nie go pravime na planetata zemja ke bide "Pogledaj dom svoj, andjele > Pa budi andjeo osvete "
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
3.505
Поени од реакции
6.291
Она што го познаваме во Лицето на Македонската Правословна Црква
Онаа црква ли која испраќаше крстоносци да палат и убиваат во името на Исус? Оти Исус е и нивни учител.
Или ајде поблиску, црквата што на криминален начин го купи хотелот „изгрев“? Мафијаш до мафијаш, праведни пред лицето на Исус?
Сепак во Светото Писмо јасно е напишано дека Исус умрел на крстот но исто така и воскреснал третиот ден и имало повеќе од 500 луѓе сведоци кои го виделе воскреснатиот Христос.
Да, така пишува, но дали тоа е точно? Многу работи пишува во Библијата, ама има многу противречности во неа.
 
Член од
6 април 2017
Мислења
268
Поени од реакции
345
Онаа црква ли која испраќаше крстоносци да палат и убиваат во името на Исус? Оти Исус е и нивни учител.
Или ајде поблиску, црквата што на криминален начин го купи хотелот „изгрев“? Мафијаш до мафијаш, праведни пред лицето на Исус?
Да, така пишува, но дали тоа е точно? Многу работи пишува во Библијата, ама има многу противречности во неа.
Мислам дека темата не се грешките кои црквата ги правела т.е.некои од челниците на црквата за што тие ќе си дадат сметка пред Бога.Би сакал да знам кои противречности ги има во светото писмо кога веќе спомнувате, посебно што се однесува до горенаведената тема, зашто јас не сум сретнал такви!?
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
3.505
Поени од реакции
6.291
Мислам дека темата не се грешките кои црквата ги правела т.е.некои од челниците на црквата за што тие ќе си дадат сметка пред Бога.Би сакал да знам кои противречности ги има во светото писмо кога веќе спомнувате, посебно што се однесува до горенаведената тема, зашто јас не сум сретнал такви!?
Тоа значи дека не си ја читал внимателно Библијата. Почни повторно и размислувај. Дали Ева е создадена од реброто на Адам или се создадени истовремено? Дали животните се создадени пред човекот или обратно? Читај, кога ќе наидеш на овие работи (и многу други) препиши ги, подоцна ќе наидеш на спротивни изјави.
Проучи го добро Големиот Потоп. Ама со размислување и разбирање, не само да прочиташ и слепо да веруваш.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.037
Поени од реакции
1.929
Тоа значи дека не си ја читал внимателно Библијата. Почни повторно и размислувај. Дали Ева е создадена од реброто на Адам или се создадени истовремено? Дали животните се создадени пред човекот или обратно? Читај, кога ќе наидеш на овие работи (и многу други) препиши ги, подоцна ќе наидеш на спротивни изјави.
Проучи го добро Големиот Потоп. Ама со размислување и разбирање, не само да прочиташ и слепо да веруваш.
Метафора е во моето читање, адам и ева, го читам како прво природата го создала машкиот принцип, акција во светот, моторика, нагони... а после го надоградила со женскиот, грижа, емоција... рбетен мозок па лимбичен.....

Апнале од дрвото на знаењето - се развил неокортекс... пропадени од рајска градина - веќе не си во синк со природата како што се животните оти знаеш дека ќе умреш.

Во овие книги гледам мудрост, напишани се симболично, денес сеуште ги сваќаме буквално.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom