Дали ДПА се распаѓа?

Член од
13 јануари 2008
Мислења
570
Поени од реакции
18
Ako celis na toa da dokazes deka albancite go mrazat radi istata pricina radi koja makedoncite go sakaat, i na toj nacin da gi pretstavis albancite kako nekoi radikalisti, gresis, ne e toa pricinata.
Kazav, od covek koj sto ne zboruva so pola i vise od negovite soselani, ne mozes da ocekuvac nesto dobro, ne e do negovota umerenost i vrednost, do licniot kredibilitet e, do stepenot na moral koj sto go poseduva e.
Не сум знаел дека Селмани, не е омилен во Шишево кај своите соселани. Местоположбата на неговата куќа (т.е. палата со фудбалски, тениски игралишта и базени) можеби укажува на тоа, бидејќи е многу оддачечена од албанското маало (накај црквата Св.Атанасиј и џамијата), т.е. се наоѓа скоро на крајот од Шишево (накај езерото Треска и полето), после маалото населено со мнозинство Македонци.

Како и да е, нека се распадне ДПА, баш ми е гајле за нејзе. Исто колку што на нив им е гајле за мене.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Уште неколку денови ќе бидеме во илегала, вели висок функционер на ДПА за А1. По ова ќе излезат со став за расколот во партијата.
Во меѓувреме, и во двата табора трка по разграноците, врбување на пратениците и функционерите. Гостиварскиот огранок му го сврте грбот на Тачи. Екс министерот за образование Сулејман Рушити се определи за опцијата на Селмани.
И пратеникот Абедин Зимбери, некогашниот командант на воената полиција на ОНА го сместуваат во крилото на Селмани, а кај него најверојатно ќе оди и Ружди Матоши, кој себеси се гледа како пратеник доколку се остварат најавите дека за неколку месеци со едно до две министерски места Селмани би влегол во тимот на Груевски. Селмани не крие дека амбициите на новата партија се да можат да ја креираат политиката во државата.
„Се разбира дека целта на формирање на политичката партија е да се има влијание, а влијанија се има кога се има мнозинство во Парламентот и кога имате Влада, меѓутоа апсолутно не ни е целта сега веднаш да бидеме составен дел на Владата. Еден ден да бидеме, меѓутоа не утре“, изјави на 04.09 Имер Селмани.
Од скопскиот регион сигурни играчи кај Селмани се и членовите на Централното претседателство, Аргетим Нагавци и еден од партиските спонзори, Наим Халими, а се споменува и поранешниот министер за екологија Џелал Бајрами.
Тачи го загуби Скопје, велат од кај Селмани. Од ДПА, пак, признаваат скопско и липковско одамна се изгубени. Тетово засега останува бастион на Тачи.
За експертите Тачи требаше да го исполни ветувањето во изборниот период и да си даде оставка.
„Обично политичките лидери во Македонија забораваат на своите изјави пред и по изборите, така што тие се соочуваат со последиците коишто се по дефиниција природни за политичките партии, по губењето на изборите“, рече Владимир Мисев, Институт за демократија.
Колкава ќе биде реалната сила на новата партија, ќе се види на локалните избори.



sam si se radvam za predviduvanjavaza toa deka selmani i gruevski se vo ``ljubovna`` vrska
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Sto poraskarani ni se brakjata, tolku poarno za nas, Makedoncite :smir:

Gujo znaet so praet:toe:
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Имаш њух огледало...искусен си Ти.
Искрено не се надевав дека Селмани ќе формира инстант партија.
ostaj toa nego me mava umot deka ako dojde do pukanje na kolaicijava so dui ( voopsto ne me cudi ) selmani da bide ``jokerot`` od albanskiot blok koj na mala vrata ke ja vrati dpa ( normalno so novo ime ) vo vlada, ke povlece so ke povlece na prvo pratenici po nekoj mesec op nekoj od dpa ke idis zaminal vo nezavisen pratenik i po nekoj mesec op kaj selmani
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
ostaj toa nego me mava umot deka ako dojde do pukanje na kolaicijava so dui ( voopsto ne me cudi ) selmani da bide ``jokerot`` od albanskiot blok koj na mala vrata ke ja vrati dpa ( normalno so novo ime ) vo vlada, ke povlece so ke povlece na prvo pratenici po nekoj mesec op nekoj od dpa ke idis zaminal vo nezavisen pratenik i po nekoj mesec op kaj selmani
Да се надеваме дека нема да дојде до тоа.
Опасни се тие сценарија сеуште за нашата таканаречена демократија.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Ne opasni, tuku kobni.
Sto pobrzo site vo drzavava go razberat toa tolku podobro.
i jas se slozuvam deka ne treba takva avantura, barem ne posle jasniot odnos na silite na poslednive izbori, ali nisto ne e za cudenje. apsolutnoto mnozinstvo na vmro vo parlament moze da se pretvori vo pregolema samodoverba pa ne isklucuvam i ``igri od pozadina``.

megjutoa ako odam vo druga nasoka , spored mene izvesnoto brzo priznavanje na kosovo vo moment koga dui e vo vlast ke ja zacementira dominacijata na dui vo ``albanskiot`` blok.

edno e izvesno taci kako i da se zeme dobiva pregolemi udari po koi tesko moze da se oporavi vo toj kontekst go gledam i angazmanot na imer aliu vo sobranie so podnesuvanje ( sega procedurata navodno ne bila zapazena ne bilo toa vo arhiva predadeno ) na rezolucijata na dpa za priznavanje na kosovo kako akt kolku tolku da se kjari nesto .
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
i jas se slozuvam deka ne treba takva avantura, barem ne posle jasniot odnos na silite na poslednive izbori, ali nisto ne e za cudenje. apsolutnoto mnozinstvo na vmro vo parlament moze da se pretvori vo pregolema samodoverba pa ne isklucuvam i ``igri od pozadina``.

megjutoa ako odam vo druga nasoka , spored mene izvesnoto brzo priznavanje na kosovo vo moment koga dui e vo vlast ke ja zacementira dominacijata na dui vo ``albanskiot`` blok.

edno e izvesno taci kako i da se zeme dobiva pregolemi udari po koi tesko moze da se oporavi vo toj kontekst go gledam i angazmanot na imer aliu vo sobranie so podnesuvanje ( sega procedurata navodno ne bila zapazena ne bilo toa vo arhiva predadeno ) na rezolucijata na dpa za priznavanje na kosovo kako akt kolku tolku da se kjari nesto .
Hehe, go izbrisav mislenjeto, zosto znaev deka ke ima dolga diskusija po toa prasanje, a ja pa i ne sum bas nesto vo kondicija vecerva, ama ete pobrz si od mene :)

Aj da se vratime na temata.. :)

Od iminjata koi se spekuliraat vo javnosta vcera i denes, edino Argetim Nagavci e donekade zdrav izbor, ako za nisto drugo ne e kompromitiran. A drugite, koj od koj. Ako nameral Selmani da pravi partija so Rusiti, Matosi i co. si go obral bostanot.

Zatoa i porano pisuvav, ne sum siguren kolku Selmani ima kapacitet i kredibilitet da ja sobere albanskata inteligencija okolu sebe. A toa e edinstven nacin za da uspesno se lansira megu najjakite.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Ме интересира, албанската интелигенција активна е во политика или повеќе седи по страна?
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Ме интересира, албанската интелигенција активна е во политика или повеќе седи по страна?
Del da, del ne.
No problemot se sostoi vo toa sto golem broj od tie sto se aktivni se istroseni, neinventivni, i kompromitirani kadri.
Smetam deka gore dole sto se odnesuva do ovaa rabota situacijata e slicna i kaj albancite i kaj makedoncite.
 
N

n/a

Гостин
Има тука само една непозната.
А тоа е Руфи Османи.
Ако тој реши да влезе пак во политиката...
(што неминовно значи дека тој,а не Селмани мора да е лидер)
ќе има и те како моќна нова партија.

До потврда на таа можност... слушајте го Quark.
Имер Селмани е само добар позер и популист.
Ама не и човек од акција.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Има тука само една непозната.
А тоа е Руфи Османи.
Ако тој реши да влезе пак во политиката...
(што неминовно значи дека тој,а не Селмани мора да е лидер)
ќе има и те како моќна нова партија.

До потврда на таа можност... слушајте го Quark.
Имер Селмани е само добар позер и популист.
Ама не и човек од акција.


abdulmenaf bedzeti e vazen igrac isto, a da go spomnam i aslan selmani edno vreme se zboruvase za enda partija DAAM i toj bese vo nea ama so bidna ne znam
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Има тука само една непозната.
А тоа е Руфи Османи.

Ако тој реши да влезе пак во политиката...
(што неминовно значи дека тој,а не Селмани мора да е лидер)
ќе има и те како моќна нова партија.

До потврда на таа можност... слушајте го Quark.
Имер Селмани е само добар позер и популист.
Ама не и човек од акција.
Da.
Ako Rufi se odluci da se vkluci vo politika, veruvam deka ke dobie ogromna podrska od naselenieto, i toa sosem opravdano.
No, kolku eden Rufi Osmani ( za kogo siguren sum deka e svesen deka vo ocite na albancite toj sporedeno so Selmani e kako Isus prema nekoj obicen smrtnik ) e podgotven da bide samo del od edna partija, e golem znak prasalnik. Moe ubeduvanje e deka koga i da se vkluci toj, toa ke bide vo nekoja partija kade sto toj ke bide lider, a ne vo partija na nekoi pisman adzii, koi do vcera se plasea i eden glas da zucnat koga jadea samari od nivniot boss- Taci.

a da go spomnam i aslan selmani edno vreme se zboruvase za enda partija DAAM i toj bese vo nea ama so bidna ne znam
Auuuuuuuuuu, ne ne ne druze, ne.... Auuuuuuuu ne... toj ne... ako toj vleze ja garantiram deka nad 1000 glasovi ne dobivaat. :)
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Ме интересира, албанската интелигенција активна е во политика или повеќе седи по страна?
На страна, остај кварк шо збори :):) Тие што се излитени дефинитивно не се интелегенција :) изиграваат интелегенција, ама нејсе.

Има тука само една непозната.
А тоа е Руфи Османи.
Ако тој реши да влезе пак во политиката...
(што неминовно значи дека тој,а не Селмани мора да е лидер)
ќе има и те како моќна нова партија.

До потврда на таа можност... слушајте го Quark.
Имер Селмани е само добар позер и популист.
Ама не и човек од акција.
Баче...сус конушма да'

Ко прво, Руфи сам се има изјаснето дека народов не е спремен на неговата политика...ни албанци, ни македонци. Нема намера да крши глава со глупав народ кој дава глас за 25кг брашно, или па работно место во комуналец или нешто слично. На типот му убија дете дур беше во затвор. Евлад. Ти Зевс, би седнал на маса со некој кој ти го убил чедото? Да преговараш за закон за енергетика или нешто слично? Друже...Руфи ако прифати такво нешто, членување во таква некоја партија, значи дека си гризнал од сопствениот збор...од неговиот став. Да не заборавиме, албанците го фаворизираат Руфи БАШ поради таквиот став...е сеа, ако го промени...друг муабет е.

Евлад Зевс, евлад...
 

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
Време е сите партии да се консолидираат односно најдобрите кадри од сите партии да ја водат оваа наша непрежалена татковина Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom