Давање отказ

S

Shellshock nam67

Гостин
epa mislam vo ova ludo vreme na "GAZDI" moze samo da si kutime da pcueme vo sebe i koga ke si otideme doma da se ispukame na onie sto mozeme.za ZAL:toe:
е тоа е лошо зошто гневот да му го пренесиме на домашните
ако се ѓубрина , а се шефовите (посебно ако е женско во мојов случај глупача ) не моеш да се караш зависиш да ја биеш ќе одговраш :pipi:, едино останува да се чека подобра опција за жал некогаш во животот треба да трпиш :гомце:
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
Сакам да поставам едно прашање, веќе се консултирав но ми треба и мислење од некој што завршил правен факултет.

Еден мој познајник дал отказ неколку дена пред крајниот рок. Причината била нередовната плата, некогаш ја добивал некогаш не.
Што сакам да знам сега.
Кој има право да тужи? Кој би го добил спорот? Дали мојот познајник кој бил осигуран затоа што не добивал плата или газдата има право да го тужи заради тоа што мојот познајник не го известил на време за напуштањето на работата?
Па нели никој не сака да работи за џабе? Кој е овде жртвата? Двајцата или само едниот. Колкава би била казната доколку мојот познајник би ја добил ако го загуби спорот?
И дали може да се направи некаква спогодба?
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
retko koj otkazuva od rabota,pretezno site koj sto imaat nekakov problem zimaat odmor ili boluvanje za da se smire malku tenzijata/problemot na rabotata
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Сакам да поставам едно прашање, веќе се консултирав но ми треба и мислење од некој што завршил правен факултет.

Еден мој познајник дал отказ неколку дена пред крајниот рок. Причината била нередовната плата, некогаш ја добивал некогаш не.
Што сакам да знам сега.
Кој има право да тужи? Кој би го добил спорот? Дали мојот познајник кој бил осигуран затоа што не добивал плата или газдата има право да го тужи заради тоа што мојот познајник не го известил на време за напуштањето на работата?
Па нели никој не сака да работи за џабе? Кој е овде жртвата? Двајцата или само едниот. Колкава би била казната доколку мојот познајник би ја добил ако го загуби спорот?
И дали може да се направи некаква спогодба?
Не можам да дадам правен одговор, но можам едно размислување, онака чоечко, однос работник - рабоодавач е заснован на меѓусебни права и обврски, пример, работникот да е редовен, да е лојален да ја извршува зададената работа..... работодавачот да му овозможи услови за работа, редовна плата, одмор.... е сега ако некоја од страните го прекрши прва тој меѓусебен однос.... мислам дека не може да бара од другата да го почитува својот дел.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Тешко кај нас работници и работодавачи секој си тера на своја страна но мислам дека овој класичен модел на работа треба да се укини да се работи на процент тогаш двајцата имаат интерес .

Мислам дека на запад има друг начин и систем на работа само тоа е запад а Македонија секој сака да биде богат без да работи.

Така да приватниот сектор не е разработен правилно можеби треба да влеземе во ЕУ и да пренесеме некое искуство таму како се работи.

Несигурноста на работното место ќе биде како и смрта несигурна и неизвесна со тоа да се помириме него како да имаме доволно примања и да бидеме среќни пред пензија.
 
F

FARANG

Гостин
Сакам да поставам едно прашање, веќе се консултирав но ми треба и мислење од некој што завршил правен факултет.

Еден мој познајник дал отказ неколку дена пред крајниот рок. Причината била нередовната плата, некогаш ја добивал некогаш не.
Што сакам да знам сега.
Кој има право да тужи? Кој би го добил спорот? Дали мојот познајник кој бил осигуран затоа што не добивал плата или газдата има право да го тужи заради тоа што мојот познајник не го известил на време за напуштањето на работата?
Па нели никој не сака да работи за џабе? Кој е овде жртвата? Двајцата или само едниот. Колкава би била казната доколку мојот познајник би ја добил ако го загуби спорот?
И дали може да се направи некаква спогодба?
Во вакви ситуации единствени победници се адвокатите. Нека не се глупираат и 2цата било што било и тоа е тоа
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
Во вакви ситуации единствени победници се адвокатите. Нека не се глупираат и 2цата било што било и тоа е тоа
Нему му е страв да не биде тужен затоа што предвреме, без известување ја напуштил работата бидејќи не бил плаќан редовно.
 
F

FARANG

Гостин
Нему му е страв да не биде тужен затоа што предвреме, без известување ја напуштил работата бидејќи не бил плаќан редовно.
Нема да биде. Ако не бил платен редовно никој газда нема да се срами и да тужи. Нека не очекува да биде воопшто платен тоа што му се дужи. Газдава ќе се вади на тоа дека не дошол на работа и изгубил многу пари.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Нема да биде. Ако не бил платен редовно никој газда нема да се срами и да тужи. Нека не очекува да биде воопшто платен тоа што му се дужи. Газдава ќе се вади на тоа дека не дошол на работа и изгубил многу пари.
За тоа што го одработил мора да биде исплатен без разлика дали дал отказ без најава.

Според мене ненајавен отказ на работникот е царска работа а за газдата лоша работа бидејќи губи пари и време а добива нервоза.
 
F

FARANG

Гостин
За тоа што го одработил мора да биде исплатен без разлика дали дал отказ без најава.

Според мене ненајавен отказ на работникот е царска работа а за газдата лоша работа бидејќи губи пари и време а добива нервоза.
Технички си во право АМА реално тешко тоа. Нема никој да тужи никого овде а 2те страни имаат доволно да се вадат дека се во право. Работодавецот само нека ги плати обврските кон државата вклучувајќи и осигурање за тие месеци а платата може комотно да не му ја исплати и да каже дека го казнува затоа што не дошол на работа. Ако не е оштетена државата ова станува приватен спор кој ќе кошта повеќе да се реши него секој да си оди по својот пат.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Технички си во право АМА реално тешко тоа. Нема никој да тужи никого овде а 2те страни имаат доволно да се вадат дека се во право. Работодавецот само нека ги плати обврските кон државата вклучувајќи и осигурање за тие месеци а платата може комотно да не му ја исплати и да каже дека го казнува затоа што не дошол на работа. Ако не е оштетена државата ова станува приватен спор кој ќе кошта повеќе да се реши него секој да си оди по својот пат.
Не може да не му исплати плата и да се вади на казни, законски може да го казни највеќе 15 % од плата и тоа е.
Во најлош случај ќе мора да му пушти плата според минималец колку и да беше - 15% ако не го напраи тоа од ујп нема да му ја книжат платата за тој месец до кога бил пријавен во истат и си следуваат после други заебанции за фирмата, значи без разлика која е причината наплата на долг,казни мазни ти реков ми рече максимум што може да му земат се 15% од плата.
Знам зашо го имам јадено тој стап :D
 
Последно уредено:
Член од
24 јули 2014
Мислења
118
Поени од реакции
64
Стресна работа е отказ давање. Барем мене ми беше. Од тогаш реков ја више за друг не работам и си отворив фирма, и почнав да работам за кој стигнам. : )))
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.044
Поени од реакции
36.440
Работно време од 240 саата месечно , 13 илјади плата БРУТО , значи морав да ставам пари од мене за касата да беше на рамно. На човек како мене уште во првите 2 недели му беше јасно дека ќе си дадам отказ , само почекав уште 2 недели да земам колку толку што останало од платата , и аутфидерзен.

Пред таа работа па работев на работно место , кое во меѓусебниот договор со газдарицата беше дека немам искуство со работата , и дека тек треба да учам. Во работата спаѓаше вожња од 100 км напред-назад со сопствено возило ( платено гориво од неа ) , развозување низ град за она да си трчка други работи ( што не беше во работното време ) , чекање од мене да и вршам секакви административни работи и фактури поврзани со работата , продавање , услуга , чистење на објектот , значи буквално да водам се. Со моето неискуство во работата ( кое и беше назначено уште од почетокот ) затвори за 40 дена. :pos: И сето тоа за бедна плата од 14 илјади. Мислам дека е членка на форумот и сигурно ќе се препознае ако прочита. Така да госпожа смукај.

Од тогаш брате си возам такси , и не сум бил испод 400 евра месечно никојпат. Ем заработувачката е супер за мене кој што немам големи трошкови , ем сам сум свој газда и ако сабајле ми се спие продолжувам да спијам и не се замарам дека треба да одам на работа. Може да ми се погоди да работам по 25-26 дена месечно и да направам сериозен кеш , а потоа следниот месец да работам 15-20 дена и да си одмарам. Да не спомнувам дека успеав сам да си купам кола , што со платата од рмбање за друг е мисловна именка.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Јас освен на последното работно место на сите други претходни не сум давал отказ туку тие на мене. :icon_lol:
Платата не ми беше проблем на претходните две, туку околината за работа. Не можам да работам на место каде што има дискриминација, владее прост народ што нема култура, ужива да те нервира, мисли дека се знае и мора да е по негово.

Си ја барав правдата и се карав, ама џабе во Македонија каде што има сила нема правда.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
162
Поени од реакции
24
Здраво дечки сакам да ве прашам каде се пријавува дека работодавецот не те осигурува и не те пријавува како веаботен. Тој има издадено потврда дека работам кај него со печат од фирмата. Некако потврдата ми падна в раце.

Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom