Давање отказ

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Здраво дечки сакам да ве прашам каде се пријавува дека работодавецот не те осигурува и не те пријавува како веаботен. Тој има издадено потврда дека работам кај него со печат од фирмата. Некако потврдата ми падна в раце.

Поздрав
http://dit.gov.mk/
 
Член од
25 август 2009
Мислења
2.078
Поени од реакции
1.243
Здраво дечки, им кажав на одговорните у фирма дека давам отказ т.е. за 30 дена колку што е по закон и во договорот си заминувам, е сега ми рекоа дека морало писмено да биде. Некој ако може во ПП да ми прати пример документ, или тука да напише што треба да напишам на листот пред да им го однесам. Ваљда не е само, Јас тој и тој изјавувам дека си заминувам од фирмава за месец дена ...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Здраво дечки, им кажав на одговорните у фирма дека давам отказ т.е. за 30 дена колку што е по закон и во договорот си заминувам, е сега ми рекоа дека морало писмено да биде. Некој ако може во ПП да ми прати пример документ, или тука да напише што треба да напишам на листот пред да им го однесам. Ваљда не е само, Јас тој и тој изјавувам дека си заминувам од фирмава за месец дена ...
Па само пишуваш молба до фирмата. Јас тој и тој поради лични причини од тој и тој датум барам да ми се прекине работниот однос во вашата фирма. Ви благодарам на досегашната соработка.

Кратко и јасно, без филозофирање. :D
 
Ф

Флеш

Гостин
Прашање,во договор имам клаузула,ако дадам личен отказ,морам или да чекам 2 месеца или да платам парична оштета од 3 последователни плати ....И сеа не можам да чекам временски,зошто овие од друга фирма ме чекаат да им кажам дата за договор,да почнам одма ....Дали јас како работник,сум принуден да му дадам пари за отказ на газдата што бара ?Дали смее газдата да ми бара пари,вика,со одење на нотар да потпишам?Иначе врачив веќе писмен отказ до првиот претпоставен и кажав дека веќе не доаѓам на работа....
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
72
Поени од реакции
83
Најголем проблем е тоа во МК, што нема избор многу, за да можеш едноставно да излезеш од работното место.

Кај нас ако му кажеш на шефот дека сакаш поголема плата, класика одговара "Вратата е отворена, ќе најдам некој и за помала плата..".
 
Ф

Флеш

Гостин
Најголем проблем е тоа во МК, што нема избор многу, за да можеш едноставно да излезеш од работното место.

Кај нас ако му кажеш на шефот дека сакаш поголема плата, класика одговара "Вратата е отворена, ќе најдам некој и за помала плата..".
Ме интересира ваш совет,што мерки понатаму да направам ?Бев кај адвокат,врачи му писмено,ако избегне документи да врачи,до трудова ....[DOUBLEPOST=1506168740][/DOUBLEPOST]
Ме интересира ваш совет,што мерки понатаму да направам ?Бев кај адвокат,врачи му писмено,ако избегне документи да врачи,до трудова ....
Ништо да не потпишам,ни враќање пари,ни пари,кажано да не мора да мусе давам пари ....Он сака уште кажано да врзе
 

peac+tapanar

музицар
Член од
22 јануари 2015
Мислења
71
Поени од реакции
18
Баш во петокот стигнувам на работа, кога на бирото во канцеларија начекав едно плико кое ме чекаше да го отворам. Го отворив и читам решение за прекин на работен однос ти реков ми рече...и фино лепо напишано како договорот кој што сум го потпишал на 9 месеци истекол на 30.11, па поради икс причини не ми го продолжиле и ме одјавиле истиот ден (Арно ама јас немав потпишано НИКАКОВ договор, туку на образецот кој што го носев за пријава на работен однос во завод пишуваше одредено време - 48 месеци). Е сега, мене никој не ми кажа дека сум избркан. Човечки е да се каже такво нешто, а и законска обврска е минимум 15 дена пред бркање да ти кажат : ало дечко, лајно, гомно кој и да си, не ни требаш, гони се у пичку матер...поштено е нели? За разлика од пичкарското ќутење и немање муда да се соочат со едно 24 годишно прле...и ајде викам ќе отидам кај главниот да се разберам најкултурно и најчовечки, бидејќи од сите вработени, јас бев со највисока титула(читај - во Македонија благе везе нема и да си доктор на науки). И секако главниот го немаше, па веднаш ми притрчаа неговите анусолижачи со "загрижени лица" дали сум ок и слично. Им викам сами се издадовте со фациве, барем да се правевте на тошо дека не знаете...нејсе, не се тие криви, така им се диригира. Му ѕвонам на пичлето од господин, не ми крева...ѕвонам упорно од службениот мобилен, кој што ме тераа да им го вратам, ама реков дури не се разберам со фацава, нема шанса да го предадам телефонот. И не е битно, малото битолско шунде сеуште нема јајценца да се соочи со мене. Капак на се е, платата (еве и отпремнина да ја крстиме) која ми стигна и која изнесуваше 9300ден :icon_mrgr: и после тој педерски потег одлучив, ако сака да си ги мериме, редно е и јас да ги извадам моите (намерно множина), па ако треба да се докажуваме, не е проблем...муабетов ми е, за 9 месеци успеав да му фатам 4ца крадци кои го крадеа со години, и кои сеуште не ги избрка. Успешно работев на проекти, си ебавав матер по обуки, имаше цели денови не се прибирав дома, бркав луѓе, носев контакти, фирмата ја кренав многу погоре од што беше, отворивме уште една и таму ист принцип на носење здрави цврсти клиенти, спроведов совршена дисциплина за работа, здравјето си го упропастив од тој нередовен живот...небитно, битно бев посветен ко говедо на таа фирма...ни едно фала не добив. А бев најобразуван од сите таму, и сепак земав најмала плата. Сакам да ви кажам дека ваквите мамлази во земјава ги врие, т.е. само вакви мамлази постојат. И секако секој сака трудот, саатите, енергијата, живците...да му бидат наградени. Тоа во Македонија е редок случај, во изумирање. Мој совет - бидете си сам свој газда, мирна капа. Јас почнувам со сопствен бизнис и се надевам никогаш повеќе нема да работам за некој што ме гледа само за корист, зошто доблест е на еден газда да се грижи за вработениот, во спротивно ќе ги менува ко чорапи, а работата ќе му тапка, т.е. никогаш нема биде она што посакувал, туку само некоја бледа сенка на ситна душа, која мислејќи со понижување на другите, успева...а не е точно.
И најбитното, не дозволувајте некој да си игра со вашите емоции и здравје, никој не е побитен и поголем од тоа, ако не чини, отказ и тоа е тоа. Само што овде овие процедури секогаш завршуваат болно, јас не знам пример каде некој со гушки, бацки и срдечни поздрави си заминал од работно место. А мршојадци, имало и ќе има, само треба да се пазиме од нив. Мене ова ми беше одлична лекција која се надевам дека нема да му се случи на никој.
Interesen tekst.vikas najucen u firma,a go kudese direktorot,da ne bese nesto tehnicki direktor?hah.se zezam.i kako posto e po odamna statusot,napraj li sopstven biznis,se prodava li nesto interesno?:LOL::LOL::LOL::D
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
19
Поени од реакции
12
Zdr, bevme na obuka trebaae 20 dena mi dadoa 9tkaz na mene i na uste eden, kolega ...negde samo 10 dena rabotevme...Mene mi rece ne sum bila ozbilna, i sum pravela muabet...A sekoj si pravese muabet bukvalni site....I sve na mene covekot...Se nafrla..Mi kazuvashe "e ako ne znaes da rabotiah, posle ke baras pari od majka ti dade za na kafe, bla blaa....Mi vika ti si mnogu mrzlivo devojce..Bukvalno me povreduvashe, posle rabota placevvvv, ne znam.zosto se nametna tolku na mene..Na drugite im dade sansa site tuka bevme so obuka, i baska site si muabeteea...Mnogu mi e krivo plus doma, sega, sakav da zarabotam svoi parii, da pomognam kolku mozam , i sega se osekjam grdo, sjebano deka ne me biva za nistoo..Sto da pravam slusnav trebali do kraj da zavrsi obukata, ama edni isto taka vikaat, ke mi dzvonele od covecki resursii, mozdaa ke me vratele ama ne znammm ...Teski mi ee soveet kaj da se obratam :'(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom