ДХЛ Македонија Дерење до коска

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.984
Поени од реакции
2.151
Погледнете го само ова. Телефон Нокиа за да го пратам до Лондон по ДХЛ ми излегува од 2700 до 3700 денари, додека за истиот преку ЕМС, односно регуларна пошта платив само 300 и некој денар. А вредноста на телефонот е 2500 денари! Разлика астрономска!

Screenshot_1.jpg
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
310
Поени од реакции
302
Порачав Ардуино од англискиот ибеј преку signed royal mail или така нешто со тракинг (околу 8 фунти кошта шипингот). Пишува за 3-5 дена стига ама чисто сумњам. Има некој искуство со ваков шипинг? И дали да очекувам царинење? Околу 20 фунти кошта само пратката, башка достава.
 
Член од
17 јуни 2013
Мислења
41
Поени од реакции
50
Пратка од две дуксерки ми ја проценија дека вреди 180 евра и отприлика ми кажаа дека треба да се плати за истата околу 9000 денари. Дали се нормални и зошто не?o_O
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
173
Поени од реакции
54
Пратка од две дуксерки ми ја проценија дека вреди 180 евра и отприлика ми кажаа дека треба да се плати за истата околу 9000 денари. Дали се нормални и зошто не?o_O
Не ја примај пратката и речи да се врати на испраќачот. Контактирај го сајтот и речи им да ти ги вратат парите.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.003
Порачав Ардуино од англискиот ибеј преку signed royal mail или така нешто со тракинг (околу 8 фунти кошта шипингот). Пишува за 3-5 дена стига ама чисто сумњам. Има некој искуство со ваков шипинг? И дали да очекувам царинење? Околу 20 фунти кошта само пратката, башка достава.
За толку време стигнува,само нашиве бирократи го дрват по 10тина дена додека ја добиеш пратката.
 
Член од
17 јуни 2013
Мислења
41
Поени од реакции
50
Не ја примај пратката и речи да се врати на испраќачот. Контактирај го сајтот и речи им да ти ги вратат парите.
Ја вратив веќе, колку да доловам ситуација шо се дешава беше ова..
 
Член од
8 јуни 2006
Мислења
7
Поени од реакции
3
Aјде сите кои имаме фактури и доказни материјали да ги собереме и јавно да се објават, или преку новинари.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.097
Поени од реакции
7.339
Ја вратив веќе, колку да доловам ситуација шо се дешава беше ова..
Побара да ја вратиш назад, дали ти побараа од ДХЛ пари за враќање на пратката?[DOUBLEPOST=1413297585][/DOUBLEPOST]
Нема што да им се бери памет, нема тука барање логика. Едноставно бидете спремни дека со пратки од ДХЛ, Федекс, ТНТ и сл. на нив 99 % имате верјатност да ви наплатат едно мин. 3-4000 ден. екстра трошоци. Сум имал слични искуства како изнесените погоре и секогаш ВРАЌАЊЕ ПРАТКАТА НАЗАД НА ИСПРАЌАЧОТ.
Мој совет е кога сте во можност да испраќате/примате пратки испратени со регуларна пошта по можност со бројче за следење т.е. препорачана пратка.
Ок им рече на ДХЛ дека ја враќаш пратката назад, дали тие нешто побараа за враќање назад?
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
173
Поени од реакции
54
Побара да ја вратиш назад, дали ти побараа од ДХЛ пари за враќање на пратката?[DOUBLEPOST=1413297585][/DOUBLEPOST]
Ок им рече на ДХЛ дека ја враќаш пратката назад, дали тие нешто побараа за враќање назад?
Никој ништо пари не ти бара, ни ДХЛ ни сајтот. Само може некој денар да загубиш на конверзија (или да добиеш) на денарот - долар и обратно ама тоа е малку .
 
Член од
17 јуни 2013
Мислења
41
Поени од реакции
50
Побара да ја вратиш назад, дали ти побараа од ДХЛ пари за враќање на пратката?[DOUBLEPOST=1413297585][/DOUBLEPOST]
Не, не ми побараа пари. Мене од физичко лице ми беше пратката, ама и нив не им побарале.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.097
Поени од реакции
7.339
Никој ништо пари не ти бара, ни ДХЛ ни сајтот. Само може некој денар да загубиш на конверзија (или да добиеш) на денарот - долар и обратно ама тоа е малку .
Фала за одговорите.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.086
Поени од реакции
3.891
Побара да ја вратиш назад, дали ти побараа од ДХЛ пари за враќање на пратката?[DOUBLEPOST=1413297585][/DOUBLEPOST]
Ок им рече на ДХЛ дека ја враќаш пратката назад, дали тие нешто побараа за враќање назад?
Не беше со ДХЛ туку со Федекс, ама исти г**** се. Не ми побараа ништо екстра за враќање назад туку пополнив само изјава дека сум согласен да се врати пратката.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: M-1

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.264
Поени од реакции
52.046
Вие што објавувате ценовници од царина, можете комотно тоа да не го правите.
Имам миљарда случаи кај што не е ебаван 2% тој ценовник. Тој постои само за да се каже дека постои.
Суљо од УЧК или Ставре од Дељадровце (кои се изналепиле плакати за цел живот) лично и персонално одредуваат кој колку ќе плати. Пак ќе кажам - имам примери миљарда.
Така е.[DOUBLEPOST=1413464698][/DOUBLEPOST]
Aјде сите кои имаме фактури и доказни материјали да ги собереме и јавно да се објават, или преку новинари.
ROFL
Ти бе да не живееш у Луксембург?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.003
Вие што објавувате ценовници од царина, можете комотно тоа да не го правите.
Имам миљарда случаи кај што не е ебаван 2% тој ценовник. Тој постои само за да се каже дека постои.
Суљо од УЧК или Ставре од Дељадровце (кои се изналепиле плакати за цел живот) лично и персонално одредуваат кој колку ќе плати. Пак ќе кажам - имам примери миљарда.
Така е.[DOUBLEPOST=1413464698][/DOUBLEPOST]
ROFL
Ти бе да не живееш у Луксембург?
Не е така како што пишуваш.
Кога имам пакет од фирма со царинска декларација и ако фактурата ми е поголема од 45 евра плаќам царина 15% и данок 18%.
Кога имам пакет од физичко лице во царинскаата декларација заведено како поклон на плаќам ништо.
Ситнурии до 22 евра немам купувано и не можам да се произнесам во моментот.
Чекам по прв пат пакет со ситнурии во вредност од 20 евра од физичко лиц за кое дополнително ќе пишам како ќе поминам.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.264
Поени од реакции
52.046
Не е така како што пишуваш.
Кога имам пакет од фирма со царинска декларација и ако фактурата ми е поголема од 45 евра плаќам царина 15% и данок 18%.
Кога имам пакет од физичко лице во царинскаата декларација заведено како поклон на плаќам ништо.
Ситнурии до 22 евра немам купувано и не можам да се произнесам во моментот.
Чекам по прв пат пакет со ситнурии во вредност од 20 евра од физичко лиц за кое дополнително ќе пишам како ќе поминам.
Да не си ти тој шо работи у пошта на таа царинска позиција?
Пошто си једини што кажуе дека според прописи царинат нарачки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom