ДХЛ Македонија Дерење до коска

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.003
Да не си ти тој шо работи у пошта на таа царинска позиција?
Пошто си једини што кажуе дека според прописи царинат нарачки.
Еднаш сакав да платам помалку не покажав никаков документ па ми ставија давачки од ракав па морав да плаќам
 
Член од
8 јуни 2006
Мислења
7
Поени од реакции
3
Не е така како што пишуваш.
Кога имам пакет од фирма со царинска декларација и ако фактурата ми е поголема од 45 евра плаќам царина 15% и данок 18%.
Кога имам пакет од физичко лице во царинскаата декларација заведено како поклон на плаќам ништо.
Ситнурии до 22 евра немам купувано и не можам да се произнесам во моментот.
Чекам по прв пат пакет со ситнурии во вредност од 20 евра од физичко лиц за кое дополнително ќе пишам како ќе поминам.
Дали си наачал нешто преку DHL ?

Ако не си нарачал ништо досега, би те замолил копуси едно пенкало од некаде и достава со DHL, па ќе видиш колку ќе те кошта. Имам докази за пратка од 38еур, со вклучена поштарина и фактура од 2555 денари давачки за истата.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.003
Дали си наачал нешто преку DHL ?

Ако не си нарачал ништо досега, би те замолил копуси едно пенкало од некаде и достава со DHL, па ќе видиш колку ќе те кошта. Имам докази за пратка од 38еур, со вклучена поштарина и фактура од 2555 денари давачки за истата.
Се што купувам ми праќаат со ДХЛ и ТНТ
Можеш да дадеш на увид и ф-ра со 22 евра за помалку да платиш ама зависи кои износ го навел продавачот на царинската декларација па според тој износ плаќаш давачки на државата
Последниве 10тина купувања ми се од ибеј а како продавач било физичко лице и немам платено ни денар.
Само во еден случај од ибеј продавач беше правно лице и на царинската делкларација го пишуваше вкупниот износ (78.90) па си платив 15% царина и 18% ДДВ.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
1.755
Поени од реакции
3.612
Ај кажете како да пратам пратка у Анкара, куфер заборавен у кола кај нас што тржи 10кг па и више

Според ценовников минимум 300 евра? Осврн ДХЛ друго нешто?

Автобус не знам дали има директен до Анкара
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
3.363
Поени од реакции
2.038
Тиквари,спијат. Пратка од Германија до Македонија, од моментот на испраканје до пристигнуванје во МАкедонија, поминуваат 2дена. Еве после 6 дена пратката уште не е доставена. Жаленје по телефони ти е джабе, не се замараат ич.
 
Член од
31 август 2018
Мислења
3
Поени од реакции
1
Еве и мое прво негативно искуство. Лани порачав суплементи во вредност од околу 45 УСД и стигнаа на врата без никакви проблеми во рекорден рок од 3-4 дена. Пред десетина дена исто порачав суплементи (значи временски размак од година дена) со вредност од 100-тина Евра со разни суплементи, за која ДХЛ ми испрати профактура и им платив царина и останати давачки од 60 и кусур евра. Денес ме известуваат дека царина не прифаќала да се царини на физичко лице бидејќи продуктите биле за комерцијална употреба, (а во пратката има 11 разни суплементи кои ги нема во ниедна аптека и се лично за мене и за семејството) и нормално сум ги платил јас со картичка за што им приложив извод. Значи претежно по една кутија а 4 продукти има по две пакувања. Да знаев дека царинава е волку крута и неписмена немаше да влегувам во ваква нарачка. Од друга страна како што реков на ДХЛ им платив по нивна профактура дополнителни 60-тина евра на име царински шпедитерски и останати трошоци. Утре ме тераат да сум се обидел во Царина лично да ја царинам со усна царинска декларација.
Кога сме кај усно дали е паметно да бидам „вербален“ утре или да бидам смирен. Ќе ве известам што сум направил.
 
Член од
31 август 2018
Мислења
3
Поени од реакции
1
Како што најавив, еве го епилогот. Појдов во царина и на шалтер завршив работа без ниту едно потпрашање. Ексик малтретирањето од сега натаму ќе нарачувам помали количини без царина. Инаку која е логиката не сфаќам. Ем плаќаш царина плус ДДВ, а ако нарачаш помалку ќе платиш само поштарина без никакви давачки. Значи државата нема ќар од тебе, наместо да ти оцаринат без збор тие те гледаат како шверцер. А навистина немам потреба да правам „бизнис“ од тој вид.
 
Член од
12 март 2019
Мислења
42
Поени од реакции
2
Порачана беше пратка со Fedex.. Пратката реди 110$ shipping 150$ мислам.. На ливчето декларирана 70$.. Иди FedEx.. И се јавуваат дајте ни слика од на банка колку повлече.. Со inspect element точно 110 напраја.. А неможи толку да повлече.. И shipping сакаат да се царини :)))

Лежарина дека стигнала во Fedex 1500..
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
964
Поени од реакции
1.281
Можно е ако бараат многу пари од ДХЛ за подигнување на пратка да му речам дека не сакам да ја примам и да ја вратат назад? Или обврзан сум да ја подигнам?

Имам порачано мало делче од ebay, пратено од Германија.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
4.123
Поени од реакции
9.639
Можно е ако бараат многу пари од ДХЛ за подигнување на пратка да му речам дека не сакам да ја примам и да ја вратат назад? Или обврзан сум да ја подигнам?

Имам порачано мало делче од ebay, пратено од Германија.
Три страни се.
Го има одговорот на твоето прашање најмалку два пати.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.643
Поени од реакции
928
Рекламен материјал со големина помала од кутија цигари (во вид на визит карти). Две такви пратки, во пликоа. Вредност - ти кажи, али како и да е, многу е помала од твојата.
Шемата им е следна: Ти се јавуваат сабајле у девет, да речеме. Ти викаат пратката ви е задржна на царина, дајте ни овластување ние да ја цариниме, ама мора одма сега, иначе ќе остане за утре. Ние за инат најбрзо, истиот момент им доставуваме документи, али ете после ни се јавуваат дека сепак за утре останало царинењето. Утре, истиот муабет - дека поради икс причини не можела да се царини, па ај за задутре.
Ни доаѓа сметка од DHL 7000 и нешто! За тие две пликоа со два триесет картици и плус некои врвци за да се закачат картиците на врат!
Ја глеаш сметката и глеаш дека за царина има помалку од пола од сумата, а за DHL поголемиот дел, од кој најголем дел е за лежарина, што лежела стоката кај нив у магацин, дур дошла на ред за царинење.

Оваа финта ја праат DHL у договор со царина. Пошто ниту пратката е за царинење, ниту беше потребно да лежи кај нив у магацин толку време. Вака им извлекуваат нелегално пари на фирми повеќе, ама ете гледам и на поединци.
Затоа после две вакви слични искуства, преземавме нешто и сега најнормално си стигаат глупите пратки, со глупиот рекламен материјал, како да сме у нормална земја.

Со пошта има сличен проблем, во кој исто така игра улога тој што е најпаметниот човек на светот, кој треба да одлучи дали нешто и колку ќе се царини. Тука нив ги боли кур за тоа како е според закон, него некад слушам базука, панда и сиријски бегалци поминуваат без ништо, а некад хартиени марамчиња ги царинат со 2000 денари.
Од памти век е ова али ако не ти е проблем и те држи меморија сподели у кратки црти што е преземено.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
967
Поени од реакции
1.377
Да не отварам нова тема, ваљда има некој поиусен да ми објасни што/колку ќе кошта.

Се нарачуваат некои ЛЕД панели од Кина, со се достава (DHL/FedEX) чинат 800ЕУР (доставата е околу 135ЕУР).

Значи финална сума 800ЕУР од парче. Колку ќе ме коштаат вкупно кога ќе стигнат тука кај нас? Преку фирма ќе се зимаат. Ќе иде преку ДХЛ или Федекс, за да стигнат за недела/две.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.643
Поени од реакции
928
Да не отварам нова тема, ваљда има некој поиусен да ми објасни што/колку ќе кошта.

Се нарачуваат некои ЛЕД панели од Кина, со се достава (DHL/FedEX) чинат 800ЕУР (доставата е околу 135ЕУР).

Значи финална сума 800ЕУР од парче. Колку ќе ме коштаат вкупно кога ќе стигнат тука кај нас? Преку фирма ќе се зимаат. Ќе иде преку ДХЛ или Федекс, за да стигнат за недела/две.
За таа сума ако не се лажам ќе мора шпедитер да поведе царинска постапка. Сигурно ќе иде 18% ддв и 20% царина.
Останатите трошоци јави се во DHL би требало да ти кажат горе доле.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.123
Поени од реакции
8.709
Да не отварам нова тема, ваљда има некој поиусен да ми објасни што/колку ќе кошта.

Се нарачуваат некои ЛЕД панели од Кина, со се достава (DHL/FedEX) чинат 800ЕУР (доставата е околу 135ЕУР).

Значи финална сума 800ЕУР од парче. Колку ќе ме коштаат вкупно кога ќе стигнат тука кај нас? Преку фирма ќе се зимаат. Ќе иде преку ДХЛ или Федекс, за да стигнат за недела/две.
Јас сум од оние што не препорачувам ДХЛ...Последно патики нарачани од АСОС, сума 88еур+шипинг 19еур, за давачки и ДХЛ платив 4800ден..
Безобразни и дрски, на никого не ги препорачувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom