ДУИ- Политичка партија

Член од
7 септември 2016
Мислења
20.308
Поени од реакции
35.836
... би требало да има тема и за партијата која од 2001 година стана главен фактор за збиднувањата во МКД, а можеби и идни турбулентни настани, не само во МКД, туку и во регионот со покана на лидерот на ова политичка партија да се појави во Специјалниот суд во Хаг,

_uploads_thumbs_resize_800x420_399718.jpg ДУИ-знаме.jpg Un-profilo-di-Ali-Ahmeti-leader-politico-dell-ex-UCK-macedone.jpg ali-ahmeti.jpg

да би ги оделиле настаните на членството на оваа партија и нејзиниот лидер од темите од другите партии, еве посебен простор,
 

Dino-Juve

Juve Per Sempre
Член од
20 октомври 2005
Мислења
1.147
Поени од реакции
458
Напишав пост, во темат новата влада на РМ, и добро е што се отоври тема за ДУИ таму напишав дали некој знае што ќе се дешава со Ахмети дали има шанси да поднеси оставка ради тоа што треба да иде во ХАГ пошто деновиве се вртеа тие муабети ?
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.436
Поени од реакции
3.694
Напишав пост, во темат новата влада на РМ, и добро е што се отоври тема за ДУИ таму напишав дали некој знае што ќе се дешава со Ахмети дали има шанси да поднеси оставка ради тоа што треба да иде во ХАГ пошто деновиве се вртеа тие муабети ?
Ахмети е повикан во Хаг во својтво на сведок, нема врска тоа со некаква оставка.

Инаку ахмети ако даде оставка, од толку кланови кои се во партијата, за рок од 2 месеци ќе се растури цела партија.
 

Dino-Juve

Juve Per Sempre
Член од
20 октомври 2005
Мислења
1.147
Поени од реакции
458
Ахмети е повикан во Хаг во својтво на сведок, нема врска тоа со некаква оставка.

Инаку ахмети ако даде оставка, од толку кланови кои се во партијата, за рок од 2 месеци ќе се растури цела партија.
Најинтересно ќе биде кога би го немало Ахмети, кој би го заменил и како би функционирала партијата, знаејќи дека таков авторитет како што е Али у ДУИ нема никој моментално, дали они до сега изградиле лик за наследник на Ахмети? Мое мислење е не! Бидејќи тие излегоа со кандидат за премиер со човек кој бил главна алка во ПДП, значи во 18 годишно постоеење не успеале да изградат лик за таква позиција
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Најинтересно ќе биде кога би го немало Ахмети, кој би го заменил и како би функционирала партијата, знаејќи дека таков авторитет како што е Али у ДУИ нема никој моментално, дали они до сега изградиле лик за наследник на Ахмети? Мое мислење е не! Бидејќи тие излегоа со кандидат за премиер со човек кој бил главна алка во ПДП, значи во 18 годишно постоеење не успеале да изградат лик за таква позиција
Па ДУИ е формирана од ПДП+ОВК. ПДП се интелектот, а ОВК се мускулите.
 

Dino-Juve

Juve Per Sempre
Член од
20 октомври 2005
Мислења
1.147
Поени од реакции
458
Па ДУИ е формирана од ПДП+ОВК. ПДП се интелектот, а ОВК се мускулите.
Мешавина е од повеќе партии во Македонија, ама никој кој биле во првите редови на албанските партии во Македонија не беше во високите структури во ДУИ, јас сакав да потенцирам дека не успеаа да изградат нивни лични кадар како ДУИ за цели 18 години.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.270
Поени од реакции
18.094
Ахмети е повикан во Хаг во својтво на сведок, нема врска тоа со некаква оставка.

Инаку ахмети ако даде оставка, од толку кланови кои се во партијата, за рок од 2 месеци ќе се растури цела партија.
Тоа не го знаеме во моментов. Во каква улога е свикан, тоа не е сигурно.
Кој беше така повикан за сведок, па остана како обвинет, Шешељ?

Во секој случај ова е германска политика против американциве.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.855
Одличен бизнис партнер на жмро, од кој за возврат добиваат амнестија на злосторства против човештвото кои ги извршиле во 2001 АНА т.е ОВК од каде призлегува ДУИ, Антонио Милошовски гласа против ако не се лажам и експресно е сменет од функцијата Министер за надворешни работи поради тоа шо покажа непослушност кон Пастирот.

При ова буквално побратимување прават политички преседан со тоа шо го назначуваат Талат Џафери кој е командант на АНА и дезертер на АРМ, на чело на МО. Исклучително понижувачки чекор и притоа една така чесна и патриотска власт организира хајка против секој еден кој се спротивставува на овој потег.

Дел од секоја власт откако станаа „политичка партија“, инаку чисто криминално милитантна структура која фигурира како политичка партија, шо е донекаде и разбирливо за структура која произлегува од паравоена формација.

Увертирата е чисто процедурална поради тоа шо супер беа ДУИ дури „печалеа“ заедно со жмро.
 

Dino-Juve

Juve Per Sempre
Член од
20 октомври 2005
Мислења
1.147
Поени од реакции
458
Одличен бизнис партнер на жмро, од кој за возврат добиваат амнестија на злосторства против човештвото кои ги извршиле во 2001 АНА т.е ОВК од каде призлегува ДУИ, Антонио Милошовски гласа против ако не се лажам и експресно е сменет од функцијата Министер за надворешни работи поради тоа шо покажа непослушност кон Пастирот.

При ова буквално побратимување прават политички преседан со тоа шо го назначуваат Талат Џафери кој е командант на АНА и дезертер на АРМ, на чело на МО. Исклучително понижувачки чекор и притоа една така чесна и патриотска власт организира хајка против секој еден кој се спротивставува на овој потег.

Дел од секоја власт откако станаа „политичка партија“, инаку чисто криминално милитантна структура која фигурира како политичка партија, шо е донекаде и разбирливо за структура која произлегува од паравоена формација.

Увертирата е чисто процедурална поради тоа шо супер беа ДУИ дури „печалеа“ заедно со жмро.
Сега кога печалат со СДС, во ред е сега се! Најчесни се де, заедно со Зоќе...:tapp:
 
Член од
10 декември 2019
Мислења
77
Поени од реакции
221
Волците во овча кожа.

Имаше на времето една Бела книга за тероризмот на ОНА издадена од МВР на Македонија, со графички фотографии од убиените, масакрирани, спалувани припадници на безбедносните сили на Македонија, со детални прегледни на настаните во 2001 година, списоци на убиените и повредени бранители, киднапираните и измачувани цивили.

Тоа е ДУИ.

Книгата денес е избришана од секаде каде беше прикачена на интернет, најверојатно со интервенција на јенките, за да се заборават злосторствата против човештвото кои не застаруваат никогаш (пази, преку амнестија, надвор од сите меѓународни правни принципи).

Македонија 20 години е заложник на оваа терористичка организација, која упорно работи на федерализација, отцепување и формирање Голема Албанија. Ова во меѓувреме е наплата на фактурата испорачана во 2001, првин мора да се обогатат на сметка на Македонецот.

Крајната цел на Западот е Македонецот да се омаловажи материјално, морално, психички, национално, религиски, до тоа ниво, да сам побара одвојување.
 

Dino-Juve

Juve Per Sempre
Член од
20 октомври 2005
Мислења
1.147
Поени од реакции
458
Ти од кој мој текст стигна до ваков заклучок?
Ти кажуваш само со ВМРО демек краделе, како со СДСМ да не владеале, реално гледано 2002-2006 со СДСМ беа во иста влада, 2017-2020, до сега 9 години се и со ВМРО толку, беа на власт, али нејсе повеќе со ВМРО краделе...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.845
Поени од реакции
80.400
Одличен бизнис партнер на жмро, од кој за возврат добиваат амнестија на злосторства против човештвото кои ги извршиле во 2001 АНА т.е ОВК од каде призлегува ДУИ, Антонио Милошовски гласа против ако не се лажам и експресно е сменет од функцијата Министер за надворешни работи поради тоа шо покажа непослушност кон Пастирот.

При ова буквално побратимување прават политички преседан со тоа шо го назначуваат Талат Џафери кој е командант на АНА и дезертер на АРМ, на чело на МО. Исклучително понижувачки чекор и притоа една така чесна и патриотска власт организира хајка против секој еден кој се спротивставува на овој потег.

Дел од секоја власт откако станаа „политичка партија“, инаку чисто криминално милитантна структура која фигурира како политичка партија, шо е донекаде и разбирливо за структура која произлегува од паравоена формација.

Увертирата е чисто процедурална поради тоа шо супер беа ДУИ дури „печалеа“ заедно со жмро.
Ja би го додал светски уникатниот закон за знамиња, од 2011-та, после кој знамето на Република Албанија се вее на нашите државни институции.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.286
Поени од реакции
18.840
Ти кажуваш само со ВМРО демек краделе, како со СДСМ да не владеале, реално гледано 2002-2006 со СДСМ беа во иста влада, 2017-2020, до сега 9 години се и со ВМРО толку, беа на власт, али нејсе повеќе со ВМРО краделе...
Друго вика он ама сакаш да избегнеш да го признаеш тоа, дека и двете партии се исто гомно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom