Гуми (пневматици)

Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
Dzish напиша:
Абе Саше... тубелес гума може да има 10 штрафа во неа... и пак да стои напумпана :) а ако има внатрешна дефинитивно ке се истуши. Ич не се секирај. Тој ставил чивија во неа, така се лепат тубелес гумите. Е сега ако не држи и чивијата т.е. дупката е преголема се става внатрешна.
blagodaram od se srce!!
 
Член од
1 март 2007
Мислења
110
Поени од реакции
13
TOYOTA Corolla 9та серија ( бензин 1.4/97hP гуми 195-60-15)
Фабричките Michelin се покажаа како (извинете на изразот:kesa:)
ѓубре, во вистинска смисла на зборот ... Не лепат, на малку влага се вртев неколку пати во блага кривина, на суво-топло шкрипат и сл.
Како што реков тотално разочран...

сега...

наближува зима
Како велат оваа ќе била зимска, снежна, ладна ...
така дојдовме до гуми за истата !!!

Возев Nokian на Peugeot206 1.4 ... 1ен збор ФАНТАСТИЧНИ
Зимските посебно, иако и летните не беа за потценувње

Не разбирам зошто мора да пишува Michelin и да мислиш дека си сигурен со нив
Возев и Michelin-Pilot *Exalto* .... катастрофа
Предните се изедоа за 5-6000 км (да, да ... пет-шест илјади)


Mи се врти паметот повторно на овие

NOKIAN WR

Сакам ваши предлози, сугестии, мислења, тестови ... ама малку поактивно од ова до сега:wink:

другарски поздрав
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Јас имав Нокиан на нивата. 225/75 R 15. Имаа поминато некаде 40.000 и добри беа, а да напоменам дека и на старо ги земав. Значи за нив можам да гарантирам дека се добри.
Моментално на фиестата имам Корморан- англиско производство на Мишелин М+Ѕ. Доста се добри и задоволен сум, а и не се скапи 2.200 денари нова.
На ескордот имам Goodyear, со такви го зедов, и добри се. Малку се крути. Дефинитивно најнезадоволен сум од Пирели. Имам такви на кадетот ама едноставно се катастрофа. Знае да пролизга на смешни ситуации. Пр. некој ја прска улицата и наеднаш влегуваш во водата... Држ се машки оти отиде некаде. Па сакам да ги заменам во иднина но што ке ставам... зависи од буџетот на располагање и советите вака што ке ги слушнам... инаку на кадетот треба да ставам 195/55 R 15
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
296
Поени од реакции
0
Ми треба ваше мислење. Имам гуми 205/40 r17 и сакам да ги сменам. Ќе ставам гуми со големина 215/45 r17. Ми треба совет за марките. Еве ја понудата која ја имам и од која би бирал

Dunlop 157 евра
Pirelli 130 евра
Falken 105 евра
Firenza 90 евра

Според финансиите, во можност сум да земам Фалкен, (за кои ми рекоа дека се добри па дури дека се во ранг на пирелито (и за тоа ми треба коментар). Па ме интересира ваше мислење во врска со марките и дали би ми било подобро да почекам некое време и да си земам некоја од поскапите марки.

пс. Ми треба совет до утре :)
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Побарај и Нокиан. МНОГУ добри гуми се. Пирели не. Не ги бива.
Фалкен и Фиренца не знам!
 
Член од
20 ноември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
64
Мишелин ...све друго е после него ...( мое мослење ) хехе
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
За Нокиан и јас можам да ти речам дека се добри. Пирели се срање, имам лично искусво, а овие другите појма немам какви се. А си прашал за јокохама? И тие се доста добри.
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
296
Поени од реакции
0
Бидна работа дечки, земав фалкен и не се каам, супер испадна и башка добри се гумите (одење низ дупки и сл.) Ќе постирам слика утре.
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
296
Поени од реакции
0
TOYOTA Corolla 9та серија ( бензин 1.4/97hP гуми 195-60-15)
Фабричките Michelin се покажаа како (извинете на изразот:kesa:)
ѓубре, во вистинска смисла на зборот ... Не лепат, на малку влага се вртев неколку пати во блага кривина, на суво-топло шкрипат и сл.
Како што реков тотално разочран...

сега...

наближува зима
Како велат оваа ќе била зимска, снежна, ладна ...
така дојдовме до гуми за истата !!!

Возев Nokian на Peugeot206 1.4 ... 1ен збор ФАНТАСТИЧНИ
Зимските посебно, иако и летните не беа за потценувње

Не разбирам зошто мора да пишува Michelin и да мислиш дека си сигурен со нив
Возев и Michelin-Pilot *Exalto* .... катастрофа
Предните се изедоа за 5-6000 км (да, да ... пет-шест илјади)


Mи се врти паметот повторно на овие

NOKIAN WR

Сакам ваши предлози, сугестии, мислења, тестови ... ама малку поактивно од ова до сега:wink:

другарски поздрав
V@NJ@ и јас имам Корола, 2005 година, да ти кажам јас немав некои проблеми со Мишелин-от :toe:.Со нив поминав ~ 35000км без проблеми, потоа ставив алуминиумски бандажи со гума 205/40 r17 марка Gislaved (слика тука). Овие гуми барем за мене беа ептен за никаде, беа премногу ниски и на секоја дупка мала и голема, тропаа. По поминати ~4000км со овие еве конечно се отарасив од нив, си ставив Фалкен 215/45 r17 и како за прв работен ден испаднаа одлични :).
Со Нокиан немам искуство така да немам што да напишам. :toe:
 
Член од
1 март 2007
Мислења
110
Поени од реакции
13
V@NJ@ и јас имам Корола, 2005 година, да ти кажам јас немав некои проблеми со Мишелин-от :toe:.Со нив поминав ~ 35000км без проблеми, потоа ставив алуминиумски бандажи со гума 205/40 r17 марка Gislaved (слика тука). Овие гуми барем за мене беа ептен за никаде, беа премногу ниски и на секоја дупка мала и голема, тропаа. По поминати ~4000км со овие еве конечно се отарасив од нив, си ставив Фалкен 215/45 r17 и како за прв работен ден испаднаа одлични :).
Со Нокиан немам искуство така да немам што да напишам. :toe:
Другар фала на исцрпниот одговор
иако не сум чул ни за Gislaved, ни за Фалкен гуми ... Corolla-та одлично изгледа
Генерално гледано немам особени поплаки за Michelin-от (фабрички)
3та година ги возам ама некако несигурно се осеќам со нив !?
не си :uvo:


Дефинитивно одам на Nokian WR зимски а за летоска ...здравје и [SIZE=-1]€[/SIZE][SIZE=-1]€[/SIZE][SIZE=-1]€ :wink:[/SIZE]
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Инаку да ве информирам дека и ТИГАР станаа реномирана фирма, веќе се во сопственост на Мишелин и ако се сеќавам добро претпоследната серија на Мишелин веќе ги носат ознаките ТИГАР, а се за упола цена, па размислувајте и за Тигар.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Вања мишелинот се меки и лепат и не се агресивно возење туку се за опуштено до сега секогаш сме ставале мишелин и секогаш биле одлични, меки и удобни за возење.
Еве сега на новата кола фабрички дојде со Bridgestone па ќе видиме како ќе се покажат.
Пирелите се дефинитивно тврди и крути и пролизгуваат повеќе.
 
Член од
19 март 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Jas na Skodata fabricki gumi imam matador-made in slovakia, dimenzii 165/70 R13 79T pa od niv ne sum zadovolen. Pred edna nedela dve gumi smenav i postaviv sava perfecta-made in poland . pa za niv vremeto ke kazi dali i kolku se dobri. ne mora da se mnogu skapi gumite za da se rece deka se dobri. matador se mn tvrdi, a sava se pomeki. na 101-ot imam sava effecta-made in slovenia, pa dobri se, dimenzii 145/80 R13 75T a na skodata doprva ke se vidat. od matador ednata mi se iskrivi, a drugata mi se skina pa edno 6 meseci ja vozev so vnatresna. e sega koga kupiv novi gumi povtorno go vrativ na tubeles. so matador nekolkupati pretrpev akvaplaning
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Инаку да ве информирам дека и ТИГАР станаа реномирана фирма, веќе се во сопственост на Мишелин и ако се сеќавам добро претпоследната серија на Мишелин веќе ги носат ознаките ТИГАР, а се за упола цена, па размислувајте и за Тигар.
Токму така, за цената по која се продаваат се екстра добри плус тоа новата генерација се троа помеки (ала Мишелин) и досега сите ги фалат :toe:

Можам да кажам и дека Contintental се доста квалитетни гуми, издржаа 7 години додека да ги сменам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom