Грчките острови

Најубав грчки остров и најдобар за летен одмор според мене е:

  • Крф

    Гласови: 10 16,9%
  • Закинтос

    Гласови: 19 32,2%
  • Родос

    Гласови: 3 5,1%
  • Кефалонија

    Гласови: 6 10,2%
  • Тасос

    Гласови: 9 15,3%
  • Крит

    Гласови: 4 6,8%
  • Итака

    Гласови: 3 5,1%
  • Санторини

    Гласови: 14 23,7%
  • Други

    Гласови: 10 16,9%

  • Вкупно гласачи
    59
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Грција, колевката на светската култура, на туристите од цел свет им нуди острови од чија убавина биле инспирирани многу митови и легенди. Тука пловел Одисеј на своето епско враќање дома, тука се бореле џиновите и титаните, тука се пишувала историјата на модерниот свет. Прекрасна природа, зеленило, раскошни плажи, минатото и иднината кои се преплетуваат им даваат посебна убавина на грчките острови. Секој од нив е убав на свој начин: пусти планински падини, прекрасни песочни плажи, маслинови дрва, симпатични рибарски села и како круна на сè, културни споменици стари илјадници години.
Грција, колевката на светската култура, на туристите од цел свет им нуди острови од чија убавина биле инспирирани многу митови и легенди. Тука пловел Одисеј на своето епско враќање дома, тука се бореле џиновите и титаните, тука се пишувала историјата на модерниот свет. Прекрасна природа, зеленило, раскошни плажи, минатото и иднината кои се преплетуваат им даваат посебна убавина на грчките острови. Секој од нив е убав на свој начин: пусти планински падини, прекрасни песочни плажи, маслинови дрва, симпатични рибарски села и како круна на сè, културни споменици стари илјадници години.

Во Грција постојат околу 1400 острови. Од нив само 227 се населени, додека останатите претставуваат потполно мали и ненаселени места. Секој грчки остров е уникатен и ги чува сопствените традиции, култура и минато кое секаде во Грција е испреплетено со модерниот живот. Некои острови се мирни и тивки, некои се диви, нудат неверојатни плажи заплискани со прекрасна тиркизна вода, археолошки наоѓалишта, убава природа и гастрономски специјалитети за паметење.

КРФ

Островот Крф се наоѓа на Јонскиот архипелаг. Може да се пофали со бујна вегетација, прекрасни плажи, воодушевувачка архитектура, живописни села, весел ноќен живот и космополитски начин на живот. Крф е меѓу првите острови кои се свртија кон туризмот и денес има сè што неговите посетители можат да посакаат. Заради благата медитеранска клима и големата влажност обилува со бујна вегетација и диви растенија, поради што го носи епитетот
„еден од најзелените острови во Грција“. Островот го добил името по нимфата Коркира, ќерката на реката Асопос во која се заљубил Посејдон, ја киднапирал и ја довел на Крф.

ЗАКИНТОС

Островот Закинтос, или Занте, како што го нарекува локалното население, се наоѓа во Јонското Море. Од Пелопонез е одалечен околу 17 наутички милји, а од Кефалонија 13 наутички милји на југ. На секој чекор на овој остров со површина од 410 квадратни километри се чувствува духот на минатото и дамнешните цивилизации кои го населувале. И природата била многу дарежлива кон него. Мноштво камени предели со прекрасни песочни плажи и темни пештери во кои длабоко навлегува морето, и богата вегетација со буен растителен свет го прават овој остров еден од најубавите во Јонското Море и многу популарна туристичка дестинација. Кога на тоа ќе се додаде дека Закинтос е место каде во текот на периодот на репродукција своите јајца ги положува загрозениот вид желки карета (Caretta-Caretta), како и тоа дека во водите околу него може да се видат прочуените Monachus - монк фоки (единствениот вид фоки кои можат да се најдат на Медитеранот), тогаш навистина се гледа целата убавина и привлечност на овој остров.
Една од најпознатите и најубавите плажи на Закинтос е плажата Navagio, со прекрасно сафирно-сино море и ситен песок во камениот кањон насреде кој стои засуканиот криумчарски брод. Оваа плажа е заслужна за многубројните туристи кои секоја година доаѓаат на Закинтос и се смета за една од најфотографираните места на светот.

КЕФАЛОНИЈА

Кефалонија е најголемиот остров во Јонското море, сместен јужно од Лефкада и Итака и северно од Закинтос. Претежно е планински остров, се состои од два поврзани дела - источен, кој е свртен кон копното и има прекрасни плажи кои постепено влегуваат во морето и западен, чие копно стрмоглаво се спушта во морето. Кефалонија изобилува со природни богатства кои на овој остров му даваат посебна привлечност. На врвот на островот се наоѓа т.н. „црна шума“, раритет во Грција и во Европа, дом на кефалонискиот бор кој до неодамна можеше да се најде само на овој остров. Бидејќи составот на карпите е варовнички, ерозијата направила бројни пештери и пукнатини во тлото. Крајбрежјето е преполно со заливи и ртови. Накратко, Кефалонија е остров со чудесни пејзажи, прекрасни плажи, симпатични места и мир и спокој.

ТАСОС

Тасос е најсеверниот и најзелениот грчки остров. Боговите му подариле раскошна убавина, прекрасни плажи, заливи и предели од кои застанува здивот. Често го нарекуваат „смарагдниот остров“ заради проѕирната и чиста вода со азурна боја, или „шума што плови“ заради густата вегетација. Митологијата вели дека Тасос е остров на Сирените, кој тие го одбрале за на неговите скриени песочни плажи да се сончаат и да ги одмараат своите убави тела споредувајќи ја својата со убавината на овој прекрасен остров. Ниту Одисеј не му одолеал на островот бидејќи, поминувајќи покрај заливот на сирените и слушајќи ја нивната песна, дошол во искушение засекогаш да остане таму. Привлечен од неговата убавина и познатиот Хипократ живеел на него 4 години кога и ги напишал некои од неговите најголеми дела. За богатата историја на Тасос сведочат многубројните остатоци од антиката, кои истовремено го прават овој остров еден огромен музеј.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Набрзо ке станат кинески или руски :D
Мене не ме интересира тоа какви ќе станат. Само да можам да се избањам на прекрасното море и да си лежам на убавите плажи. Само може цените да прават проблем доколку некој им ги купи островите.
 
M

macgowan

Гостин
Сите се убави. Островите се нешто посебно, зборувам генерално, не само за Грчките. Самата оддалеченост од копното прави дистинкција и посебен менталитет кај локалното население.
Колку понедостапен толку помистичен.
Грците ја имаат таа привилегија да имаат толкав вариетет и избор на острови да е навистина уникатно нешто...
Сите си имаат посебни карактеристики и посебна убавина.
Ако би издвоил некој посебно ќе биде само заради тоа што ги поседува карактеристиките на сите останати, а пак е посебен - пак велам секој е приказна за себе. Тоа е заради големината од една страна но и специфичноста на теренот и природните убавини собрани на едно место. Крит...со две раце потпишувам.

Пак ќе речам, секој остров е посебна приказна и во тоа е шмекот...ова погоре е само мое лично мислење. Остров кој како никој друг ми остави впечаток.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.267
ni eden i onaka nabrzo letovo vo turcija na odmor., na nekoj od ostrovite
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Тука се бореле Џинови и Татани :eek: бре мајката . Инаку овие острови се скапи за тоа што го нудат. Има убави плажи и се тоа, но хотелите , и туристичките капацитети во глобала не вредат за тие пари. Подобро Турција , според мене .За исти пари. Хотелите им се спејс шатлови во споредба со Грчките, понуди има еден тон,и што да се посети и да се прошета.
 
M

macgowan

Гостин
Тука се бореле Џинови и Татани :eek: бре мајката . Инаку овие острови се скапи за тоа што го нудат. Има убави плажи и се тоа, но хотелите , и туристичките капацитети во глобала не вредат за тие пари. Подобро Турција , според мене .За исти пари. Хотелите им се спејс шатлови во споредба со Грчките, понуди има еден тон,и што да се посети и да се прошета.
Колку грешиш пријателе...
Ако под летување во Турција се подразбира аранжман во раскошните хотели и мегаломански проекти на Турскиот медитеран или егеј , тогаш да се разбериме, си бил во `хотел кој се наоѓа во Турција`...Турција е многу многу повеќе од all inclusive агенциските аранжмани кои не даваат ни приближна слика за местото, окружувањето. Тоа е инстант-систем за масовен туризам кој (не велам дека не сум бил дел од тој мас-туризам) според мене не е никаков репер за вредноста. Па имаш луѓе кои одат на одмор и не излегуваат од хотел оти и немаат потреба да излезат, се му е таму на лице место, аниматорите го занимаваат, 2-3 пати туркиш најт или белиденс, закачалки со кожа `онли ин венздеј мај френд!` за жените на пијаните намќори руси како мнозинство во енклавата, 2-3 пати одење до градот во чија близина се наоѓа хотелот/ресортот, капење во базен и евентуално некој пат в море...За тоа ги дал парите...не си видел ни Т од Турција а си бил во Турција...тоа нема блага врска со темава.
Прво,темава е за грчките острови, кои и колку со инает да збораме и да ги неќиме малаките, се преубави. Второ, сум прошетал добар дел од Турција, која многу ја сакам, од Ипсала до Кајзери, од Стамбол преку централна Анадолија до Анталискиот и долж цел Егејски брег. Секое нешто си има посебна убавина и вредност, ама не се за споредување првото со второто.
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
142
Поени од реакции
51
Колку грешиш пријателе...
Ако под летување во Турција се подразбира аранжман во раскошните хотели и мегаломански проекти на Турскиот медитеран или егеј , тогаш да се разбериме, си бил во `хотел кој се наоѓа во Турција`...Турција е многу многу повеќе од all inclusive агенциските аранжмани кои не даваат ни приближна слика за местото, окружувањето. Тоа е инстант-систем за масовен туризам кој (не велам дека не сум бил дел од тој мас-туризам) според мене не е никаков репер за вредноста. Па имаш луѓе кои одат на одмор и не излегуваат од хотел оти и немаат потреба да излезат, се му е таму на лице место, аниматорите го занимаваат, 2-3 пати туркиш најт или белиденс, закачалки со кожа `онли ин венздеј мај френд!` за жените на пијаните намќори руси како мнозинство во енклавата, 2-3 пати одење до градот во чија близина се наоѓа хотелот/ресортот, капење во базен и евентуално некој пат в море...За тоа ги дал парите...не си видел ни Т од Турција а си бил во Турција...тоа нема блага врска со темава.
Прво,темава е за грчките острови, кои и колку со инает да збораме и да ги неќиме малаките, се преубави. Второ, сум прошетал добар дел од Турција, која многу ја сакам, од Ипсала до Кајзери, од Стамбол преку централна Анадолија до Анталискиот и долж цел Егејски брег. Секое нешто си има посебна убавина и вредност, ама не се за споредување првото со второто.
Tekstot za turcij e kompletno tocen, rabotev 2 godini kako turisticki vodic tamu
 
D

Deleted member 55587

Гостин
Од сите острови досега сум била само на Крф.Беше чинам пред околу 2 години.Убав е,убави плажи,чиста вода,бевме и во AquaLand си поминав топ,изгорена сум за забавни паркови на вода и слично.Карактеристично за Крф што забележав е дека имаат афтентични куќи во жолта боја со зелени прозори што ги опишуваат боите на островот односно боите на природата.Закинтос го имам "запознаено" само од муабети на мои блиски луѓе што биле,за млади е бонбона,а сакам да го видам Родос и Крит стварно се преубави.Тасос,е него го иам доживеано на слики што ми ги има покажувано мајка ми кога го посетила во младоста.Санторини е убав,но многу скап.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Некој да бил на Родос и да сподели импресии?
 

Vuki-Viola-Fan

Solo Fiorentina
Член од
18 мај 2008
Мислења
3.502
Поени од реакции
680
Interesna tema.Grckite ostrovi se preubavi,imaat poseben smek i vodata e prekrasna.Samo neznam zasto na listata go nemate staveno Skijatos.Jas lani bev i me voodusevi.Porazlicen e od Krf,Zakintos,Lefkada.Ostrovot ima nesto specificno i pleni.Inace po mene najubav e Santorini,ama da se razbereme,bez minimum 700e nemozete da otidete.I da otidete nema da go osetite ona sto ste go gledale na sliki zasto vi trebaat bar 2-3000 evra.Zatoa Skiathos e podostapen.Poskap e malce od Lefkada,Zakintos...ama ostrovot e taka relaksiracki,sto ke se voodusevite.Dokolku nekoj odi predlagam septemvri.BTW tamo se snimani nekoi sceni od Mama Mia,filmot-mjuzikl.Preubavo e.
 
M

macgowan

Гостин
Некој да бил на Родос и да сподели импресии?
Не сум бил лично, биле мои пријатели, велат незаборавно поминале и ме запалија пред 2 години па се `думав` меѓу Крит и Родос, доста гледав што и како околу Родос, најдов и поволни апартмани, ама на крајот испадна сепак Крит. За некоја година сигурно ќе го посетам - господ здравје. Имаш доста информации на српскиот putovanja форум само како што видов овие дена го модернизирале сајтот па нема да работел. Имаш и на Krstarice Forum на тема за Грција повеќе за Родос.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Не сум бил лично, биле мои пријатели, велат незаборавно поминале и ме запалија пред 2 години па се `думав` меѓу Крит и Родос, доста гледав што и како околу Родос, најдов и поволни апартмани, ама на крајот испадна сепак Крит. За некоја година сигурно ќе го посетам - господ здравје.
И јас се двоумам меѓу Родос и Крит, уште не можам да се одлучам а апартманите што ги гледав се за нијанса полуксузни на Крит.. Фала ти сепак :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom