Грчката политика

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Toa sto atinjanite ni lupnaa veto za vlez vo nato-alijansata,ne e nesto premnogu strashno i ne trebe da ne obezhrabri...da,tokmu taka,celiot ovoj slucaj ke im se vrati na atinjanite kako bumerang.Toa sto tie se sega zemja-clenka na EU,ne gi amnestira od odgovornost pred idninata...a idninata sekako deka ni pripagja nam,na Makedoncite.Ona sto NIE treba da go napravime,e sekako da ne popustime vo ovoj spor,t.e. da si go socuvame naseto ime i identitet i da bideme hrabri i pred sve slozni.Da ne se delime niti vo ooj slucaj niti vo bilo koj,da bideme kompaktni,da imame eden edinstven,unificiran stav koga e vo prasanje naseto ime i identitet.Sekako deka mora da se grizime za pravata na nasite sonarodnici,Makedonci vo grcija,pa i vo bugarija,albanija,srbija...
Apeliram na semakedonski bojkot kon sve sto e atinsko,odenje na vikendi,odmori,izleti ,pazarenja vo vero,koristenje na cosmofon,oladuvanje na site biznis sorabotki so atinskite kompanii.Aj dosta e
ONE LIFE ONE LOVE ONE NAME -- MACEDONIA
Додека ти си апелираш ДПМНЕ склучува тендери за изградба на спортски сали со Грчки фирми иако тие се по 10 милиони евра поскапи од Македонските фирми,ќе си останеме само со “АПЕЛИ“,нели?:toe:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Додека ти си апелираш ДПМНЕ склучува тендери за изградба на спортски сали со Грчки фирми иако тие се по 10 милиони евра поскапи од Македонските фирми,ќе си останеме само со “АПЕЛИ“,нели?:toe:
Уффф хеххе како "добро" ги преземаш пресовите на СДСМ за на крај да завршат ко големите “докази“ на Крадемарули.

Тендер не е склучен, нема никаков договор, не стана збор за 10 милиони ЕВРА туку ДЕНАРИ !
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Vardarec - потполно се сложувам со тебе,но во моментов ние сме целосно зависни од ЕУ и САД(од САД ја имаме подршката, но само делумно од ЕУ) и сето ова не е за навек -се менува од минута во минута.
Ако си го дозволиме тој луксуз да продолжиме да спиеме во однос на светската политика,тогаш ќе бидеме приморени да попуштиме(доволно е САД да го смени ставот кон Македонија-и за пет минути ќе сменат и име и се живо).САД и ЕУ при решавањето на спорови најчесто одат по линија на помал отпор.Во случајот со грција, ние се наоѓаме на таа линија.Дури и од економска гледна точка ЕУ и САД помалку ќе ги чини да извршат таков притисок на Македонија, а под таков притисок „ќе пукнеме ко лубеница“.Затоа велам дека е потребно лобирање.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Пазите следнава изјава...

Куроманлис: Грција не сака да го понижува својот сосед - ФИРОМ
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Уффф хеххе како "добро" ги преземаш пресовите на СДСМ за на крај да завршат ко големите “докази“ на Крадемарули.

Тендер не е склучен, нема никаков договор, не стана збор за 10 милиони ЕВРА туку ДЕНАРИ !
Па што е важно бе дали се 10 милиони евра или денари,кога тендерот им е даден на Грците.Јас само едно се чудам,а тоа е зошто ве плаќа Гвујо ваквите како тебе и оние како Ивица Боцевски кога не знаете ни една контра да им мавнете на овие од СДСМ,како на пример таа за Скопската заобиколница кога СДСМ на Грците им го дадоа тендерот иако неколку наши фирми буквално колабрираа за работа.:uvo:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Па што е важно бе дали се 10 милиони евра или денари,кога тендерот им е даден на Грците.Јас само едно се чудам,а тоа е зошто ве плаќа Гвујо ваквите како тебе и оние како Ивица Боцевски кога не знаете ни една контра да им мавнете на овие од СДСМ,како на пример таа за Скопската заобиколница кога СДСМ на Грците им го дадоа тендерот иако неколку наши фирми буквално колабрираа за работа.:uvo:
Како бе што е важно?

Тоа само покажува како извртуваш факти и наметнуваш дискусија околу едно големо НИШТО.

Мене УДБА ме плаќа :nesvest:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Како бе што е важно?

Тоа само покажува како извртуваш факти и наметнуваш дискусија околу едно големо НИШТО.

Мене УДБА ме плаќа :nesvest:
Па гледам ми мрчите тука дека не биле 10 милиони евра туку биле 2 и дрн,дрн,дрн........абе јас да сум ко Гвујо на сите ќе ви удрам по една клоца оти појма немате од одбрана за вакви или слични местенки на тендери.Најпрвин требаше да се сетите на Скопската заобиколница која чинеше 40 милиони евра и која СДСМ им ја даде на Грците иако ја изведуваа наши фирми за дупло помалку пари.
Гледам и воопшто немате самостална кампанска идеја па сте го зеле примерот на мојот аватар како најпогодно решение за кампања при предвремениве избори,цццц.ццц.....ццц,појма да се немало,па уште ли ќе препишувате бе,треба ли се да ви сервирам на тацна како се прави одбрана и како се создава добра кампања.Гвујо залудно ги троши парите на вас “копиранти“ едни!:pishtoldz:pishtoldz:pishtoldz
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Нема лек за тебе комрад АБЦов

 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Нема лек за тебе комрад АБЦов

Шо бе,абе како не ви е срам во тоа агенцијата за пропаганда да крадете идеи и аватари на АБЦ,ќе ве тужам во Стразбур море еј,не за друго туку само затоа што потрошивте 20 милиони евра без ни една самостална и свежа идеја,се само копии на оргиналности,од идеа до ефекти,пту.....ј`зк,да ви е е`!:nerv:
 
Член од
1 декември 2007
Мислења
39
Поени од реакции
0
Па еве нешто свежо за "Лулката на демократијата". деновиве мој пријател од србија престојуваше во оваа провинција па ми кажа како стојат доле работите.

- За некој месец ќе имаат претседателски избори, бидејќи ни ставија вето. Полека и сигурно и тие влегуваат во интересна политичка криза.
- Иако пред некое време гласаа за доверба на нивната влада, има многу незадоволство од многу министри: за надворешни, внатрешни, култура..... Посебно за тоа првотот министерство бидејчи не може да ја извади провинцијата од проблемите шо ги има до гуша.
- Цените им се покачуваат (дел и од светската криза на поскапување) бидејќи сега на НАТО ќе мора да им платат оштета заради блокирање на држава за присоединување кон алијансата од банални причини. 50% од тие пари треба да завршат во Македонија во разни проекти.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Па еве нешто свежо за "Лулката на демократијата". деновиве мој пријател од србија престојуваше во оваа провинција па ми кажа како стојат доле работите.

- За некој месец ќе имаат претседателски избори, бидејќи ни ставија вето. Полека и сигурно и тие влегуваат во интересна политичка криза.
- Иако пред некое време гласаа за доверба на нивната влада, има многу незадоволство од многу министри: за надворешни, внатрешни, култура..... Посебно за тоа првотот министерство бидејчи не може да ја извади провинцијата од проблемите шо ги има до гуша.
- Цените им се покачуваат (дел и од светската криза на поскапување) бидејќи сега на НАТО ќе мора да им платат оштета заради блокирање на држава за присоединување кон алијансата од банални причини. 50% од тие пари треба да завршат во Македонија во разни проекти.
Тоа се дел од штетите на краткорочен план,ама верувај дека Грците ќе имаат милјарди штета од кочењето на Македонија да пристапи во НАТО и ЕУ,на долгорочна основа.Само кој да им објасни поубаво зошто совети не примаат,а си врзаа во крпче дека Александар ги “чешлал“ кога ги убивал,за да ја освои Атина.:toe:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Грците се шампиони во светов за една работа и за тоа им симнувам капа, а тоа е како да задолжиш за џабе не се вика уште од времето должни ко грција.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Уффф хеххе како "добро" ги преземаш пресовите на СДСМ за на крај да завршат ко големите “докази“ на Крадемарули.

Тендер не е склучен, нема никаков договор, не стана збор за 10 милиони ЕВРА туку ДЕНАРИ !
Aj ne zaaebaaj :)
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Што се однесува до спортските сали...една таква незавршена ми е под прозор, добро се сеќавам дека лани правеа свеченост по повод почнување на нејзиното довршување, на свеченост остана, пари за нив имаше, имаше изведувач, треба тој да си ги доврши, е сега нови и само нови тендери, изгледа мучка е работата. Коментарот е само за салите.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Што се однесува до спортските сали...една таква незавршена ми е под прозор, добро се сеќавам дека лани правеа свеченост по повод почнување на нејзиното довршување, на свеченост остана, пари за нив имаше, имаше изведувач, треба тој да си ги доврши, е сега нови и само нови тендери, изгледа мучка е работата. Коментарот е само за салите.
Да,само што овде е битно Грци да го добијат тендерот,па да не можеме да ги најдеме после,ќе си имаат оправдување за политиката со името.:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom