Грција ќе го признае Косово

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Верувај ми, никој не сака да го напушти родниот дом, фамилија и пријатели за да оди во странство. Ако не ми веруваш пушти неколку перчалбарски песни и види за што се пее во нив. Дали се радосни или тажни? Македонецот кога би имал шанса да поработи во Европа 7-8 месеци и да се врати дома или да поработи 2-3 години, да собере некој капитал и да отвори некој бизнис дома, попрво би го избрал тоа, отколку да оди во Австралија.

Грците се проруски настроени, поради тоа што знаат дека силна Русија, ќе значи силна Србија, а со тоа и Грција.
Сега Грците немаат зелено светло за посериозно да ја оштетат Македонија. Можат да ни поставуваат сопки, но ништо посериозно.
Не знам дали си поразговарал со некој Грк. Грците не мразат фанатично. Сум разговарал и со Срби, Бугари и Албанци,
но никој нема толкава омраза спрема нас како Грците. Грција не може да спие додека оваа држава постои.
Да, но тогаш немале ниту пари ниту услови да оди целото семејство со печалбарот, а денес цели семејства одат во странство. Ретко кој родител би си ги оставил денес децата, нели? Тогаш плус биле и под “ропство“, плаќале огромни даноци и потешко преживувале.
Да сум разговарал и баш беа пријатни, не мора да значи дека ако е грк мора да не мрази. Има и грци кои се спротиставуваат на политиките на таа влада. Колку грчки политичари и пратениви не нарекле Македонци? Цацимаркакис сега и тој лице ни прави после таа “малака“ на еден наш неновинар. А пак од друга страна имаат златно зорци кои не мразат со душа (и јас ич не ги сакам нив, поради политиката која ја одбрале не за друго). Златна зора, да би бил јас во Грција на власт би ја забранил како политичка партија и како движење. Иако е диктаторски, ама барем нема да не срамат и да ни ги бркаат туристите. Веројатно се сеќаваш на оштетените возила и протестите на македонско- грчката граница лани?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom