Грција ќе го признае Косово

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
ГРЦИЈА


Сите земји од ЕУ треба да го признаат Косово

четврток, 20 март 2014

Шефот на Канцеларијата за врска на Грција во Косово, Димитрис Москопулос, во интервју за приштинскиот весник "Коха диторе" изјави дека Грција ќе го признае Косово не затоа што го смета за регуларна држава, туку во интерес на мирот и стабилноста во регионот. Според шефот на Канцеларијата за врска на Грција во Косово, сите земји од ЕУ треба да го признаат Косово.

Весникот наведува дека Москопулос истакнал дека Грција го сака Косово во Европската унија и дека е за тоа политички да го признаат сите земји-членки на ЕУ.
- Кога велиме дека сакаме Косово да влезе во ЕУ, тоа значи дека сакаме Косово да го признаат сите земји од ЕУ. Кога ќе се случи тоа и кога ќе дојде до признавање, не знам - изјави Москопулос во интервју за весникот "Коха диторе".

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=AF0C56287A2B03439DF830DE68DF6991
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
А што е чудно? Затоа што Грција лобира на сите земји членки на ЕУ за Косово?
 
Член од
22 јануари 2013
Мислења
481
Поени од реакции
669
Грција ќе го признае Косово не затоа што го смета за регуларна држава, туку во интерес на мирот и стабилноста во регионот.
Па тогаш во интерес на мирот и стабилноста нека ја признаат Македонија. Циркус!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
20 години истуркавме без НАТО и ЕУ сигурно уше 20 без проблем ќе одиме а после и така или метеор ќе ја уништи земјата или климата ќе не докусури, така да нема потреба од нервози и непромислено брзање
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Да ама привремено, а инаку без компромис и без НАТО во иднина многу тешко..
Па еве Грција и ЕУ и НАТО и пак за к*р не ги бива.(Најверојатно и ние немаше многу подобри да бидеме за волја на вистината)

Швајцарија не е во ЕУ па цветаат, Норвешка се во ЕУ и они се топ значи поуката е дека треба да научиш сам да си го чистиш газот пошто никој нема тоа за тебе да го прави.
 
Ф

Флеш

Гостин
20 години истуркавме без НАТО и ЕУ сигурно уше 20 без проблем ќе одиме а после и така или метеор ќе ја уништи земјата или климата ќе не докусури, така да нема потреба од нервози и непромислено брзање
Нема потреба искрено ни од ЕУ ни од НАТО навистина,против сум .... ќе добиеме мала корист ,мала безбедност ,но поголема штета ..... важно ми е сега искрено само фокус кон економијата , што подобро а и побрзо ... :)
 
Ф

Флеш

Гостин
Баш ме интересира какви ќе бидат односите Србија-грчка.
Сигурно како што е со Македонија-Србија , кога го признавме Косово .... на коментари од Србија , полно гнев ... а политичарите ,се нормално .... :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Нема потреба искрено ни од ЕУ ни од НАТО навистина,против сум .... ќе добиеме мала корист ,мала безбедност ,но поголема штета ..... важно ми е сега искрено само фокус кон економијата , што подобро а и побрзо ... :)
Само да не продужат вака да се фокусираат како до сега.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Да ама привремено, а инаку без компромис и без НАТО во иднина многу тешко..
Какво е чувството да те дупи германец во сопствена земја, нацистичко циганче? Како тргнале работите, ќе плаќате кирија во сопствениот дом.
 

fkpromaja

In the Heaven.
Член од
28 јули 2012
Мислења
449
Поени од реакции
256
Да ама привремено, а инаку без компромис и без НАТО во иднина многу тешко..
Немора да биде НАТО, доволно е само да се ориентираме, ако ја играме играта на не ориентирана земја ќе не докрајчат. А во НАТО тешко да ќе влеземе додека не не признаат, единствено што може да не однесе во НАТО е криза како во Украина во која ќе мора да има проширување, со тоа што ќе ја притиснат Грција, но очигледно и тоа не помага.

Србија се надеваше барем на Грција и Русија, Грчки волонтери во големи мери помагаа на Србија во војните а сега се изгубија.
 
Член од
22 јануари 2013
Мислења
481
Поени од реакции
669
Баш ме интересира какви ќе бидат односите Србија-грчка.
,,брача Грке имају право ми смо признали бјрм под уставно име, шта сте очекивали,, додуша србите уште не можат да се опраат што бугарите се во топ десет омилени земји и нации на Русија, а нив ги нема никаде. Додека политиката меѓу Србија и грција ќе си остане иста.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom