Грција ја призна Македонија во 1982 година со резолуција на Обединетите Нации

Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Јас сум супер изненаден од оваа информација, навистина изгледа дека кајганџиите работат повеќе од „оние кои треба“ да работат.
Колку е овој документ познат во Македонија (верувам воопшто не е) и колку е нашата влада и сите одговорни да спремни да ги искористат сите овие позитивни аргументи и во преговорите и во судските процеси.
Братот секоја чест. Ајде оваа вест и на Сител и А1 до вечерва. Па потоа може и на грчката (Виножито јави се).

А ми дојде и идеа, кога веќе се преговара за име,дали предлог како Република Македонија (Makedonija) и Масеdonia од друга страна не би била доволна разлика за да се разликува нашата држава од „грчката покраина“ ?
Па нека гарантираат нашите со договори т.е. документи пред ОН и сите други релевантни институции дека немаме никакви територијални претензии.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
А ми дојде и идеа, кога веќе се преговара за име,дали предлог како Република Македонија (Makedonija) и Масеdonia од друга страна не би била доволна разлика за да се разликува нашата држава од „грчката покраина“ ?
Па нека гарантираат нашите со договори т.е. документи пред ОН и сите други релевантни институции дека немаме никакви територијални претензии.
А мене пак идеа ми дое .. да си го сменат тие името на нивната покраина ... како и шо пред тоа не сакаа да спомнат Македонија .. за да не ни се мешаат со нашата држава? :)
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
А мене пак идеа ми дое .. да си го сменат тие името на нивната покраина ... како и шо пред тоа не сакаа да спомнат Македонија .. за да не ни се мешаат со нашата држава? :)

Ако сакаат да го сменат нека го сменат, ама тоа не ни е во прилог, имаме Македонци и таму и тие сакаат во Македонија да си живеат.
Ама како што знам нивен изговор се нашите територијални претензии. Значи ете предлог. Republic of Makedonija се обврзува со „овој и оној“ документ дека нема никакви територијални претензии кон „грчката“ покраина Мacedonia и тн... Па за историските факти постои наука Историја , па Археологија, Генетика ... па ќе ја оставиме таа работа на овие науки , да не ги замараме политичарите со вакви глупости.
Оти нели и да не наречат тие Нова Македонија или Славо Македонија или Северна , Демократска , Централна, Горна .... на крај пак ќе биде .... Северно, горните, централни , нови .... Македонци се наследници на Античките Македонци и што сме направиле сега ??? :vozbud:
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
недај боже да се смени во северна или како,глупостим,а да му се остави ексклузивитет на гејците они таа да си ја викаат Маседониа,тогаш харикири ке извршам............тогаш стварно не сме тачни..........не сакам да мислам на тоа бог да чува кој спомнуе,со тоа покажуите дека омекнуите беее,алоооооо

за ваа вест де ако сака некој,нека обавести некои од медиумите,макар и јанко,он барем сигурно ке ја претстави пред широката маса,тука ние сме малку,ама токму сме(барем повеќето),сеа це најде сигурно некој,се обложуам:pos2:
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
тоа Republic of Makedonija не ве потсеќа на SONI и SQNI, или Samsung и Sansung?

Дали Samsung е исто што и Sansung?

Republik of Makedonija е најглупото “решение“ што може да биде
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
250
Поени од реакции
19
тоа Republic of Makedonija не ве потсеќа на SONI и SQNI, или Samsung и Sansung?

Дали Samsung е исто што и Sansung?

Republik of Makedonija е најглупото “решение“ што може да биде
mislam deka i tebe ti izbegala poentata.

Prv akcent na "priznavat"
vtor na "nacionalni toponimi"
tret na "zaboravat"
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Абе они го коментираат тој пред нив :)


Меѓутоа сепак, Кики има право, поентата е Грците веќе не признале како Македонија и македонски јазик, сходно на тоа, сегашниов проблем е апсурдален и некој треба да укаже на тоа.

Барам контакт последниве денови до некој надлежен, а надежен, меѓутоа сите глувонеми се.
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Да бев женско ке се мажев со братот Ххехеххехе
RESPECT for the bro
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.132
Братот,ако те носит летово патот накај Охрид контактирај ме.Ќе мавниме по едно пиво.
Морам да се запознам со ликот со најмногу историски факти на форумов.:helou:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Абе они го коментираат тој пред нив :)


Меѓутоа сепак, Кики има право, поентата е Грците веќе не признале како Македонија и македонски јазик, сходно на тоа, сегашниов проблем е апсурдален и некој треба да укаже на тоа.

Барам контакт последниве денови до некој надлежен, а надежен, меѓутоа сите глувонеми се.
Кај најде сега,го чекаат Нимиц со “печат“ од О`Бама.:smir:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Братот,ако те носит летово патот накај Охрид контактирај ме.Ќе мавниме по едно пиво.
Морам да се запознам со ликот со најмногу историски факти на форумов.:helou:

Ако притиснат за смена на името, ќе немаме време за пиво.

Првин да си ја одработиме должноста, а после ќе се величаме.


:smir:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ако притиснат за смена на името, ќе немаме време за пиво.

Првин да си ја одработиме должноста, а после ќе се величаме.


:smir:
Тогаш на “скара-фест“ во Прилеп,мора нешто да се јаде ебаго,плус најфер е така,за да партиципирате енакво со патните трошоци.:pos2:
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.132
Ако притиснат за смена на името, ќе немаме време за пиво.

Првин да си ја одработиме должноста, а после ќе се величаме.


:smir:
Пацифиста сум по убедување,ама ако пробет да менет име 100 000 Македонци пред собрание или влада и да горит све то мамата им ја...:toe:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Безвезен пост, само да ја кренам темава.
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
убаво така,утре сабајле нека биде горе..............па да се полафиме тука,очекувам отворена критичка дебата,а не партиски ово оно,ке ги банирам сите такви постови,на тој начин што нема да ги читам:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom