Грција влегува во политичка криза (Втор дел)

Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Јасно ми е, но како ќе го отплатат долгот? Дали некој ќе дозволи да се формира влада која нема да ги почитува каматите на банкарите? Според сите лихварски примери, ова не би го дозволиле.

Тоа ми е мене цела поента, не дека не е правилно или дека не треба (или пак спротивно), но сепак околностите дали ќе го дозволат тоа...?
Да, ЕУ и ММФ се безмилосни лихвари и се ќе направат да дојде на власт проевропска влада.
Долгот ќе мора да се врати без разлика кој е на власт, разликата е во тоа што радикалите ќе го поништат новиот договор пред да стапи во сила, ќе ги замрзнат предходните и ќе ги ревидираат каматите пред да почнат со отплаќање.
Тоа би значело напуштање на еврозоната, реформи како оние во Германија, затварање на вратите за странски капитал, национализирање на големите фирми и сл. Накратко тоа е, ваљда ти е јасно.
Наредна е Шпанија.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Па самиот народ во Грција е против мерката за штедење,како што си пишува и таму.
Па нормално дека е против мерките за штедеше.Ти би сакал некој да ти скрати 13,14,15 плата или бенифициран стаж ако работиш како фризер???
 
S

Sagan

Гостин
Честитки до Ципрас и искрено се надевам дека ќе успее да формира влада.
KKE го признава правото за самоопределување на Македонецот уште од времето на Захаријадис, а Ципрас е нивно дете.
Дополнителна поддршка што оваа лева коалиција е против фашизмот на ЕУ.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Јасно ми е, но како ќе го отплатат долгот? Дали некој ќе дозволи да се формира влада која нема да ги почитува каматите на банкарите? Според сите лихварски примери, ова не би го дозволиле.

Тоа ми е мене цела поента, не дека не е правилно или дека не треба (или пак спротивно), но сепак околностите дали ќе го дозволат тоа...?
Коj кажа,дека ке направат влада? Работата оди ком нови избори.
--- надополнето: 9 мај 2012 во 16:15 ---
Да, ЕУ и ММФ се безмилосни лихвари и се ќе направат да дојде на власт проевропска влада.
Долгот ќе мора да се врати без разлика кој е на власт, разликата е во тоа што радикалите ќе го поништат новиот договор пред да стапи во сила, ќе ги замрзнат предходните и ќе ги ревидираат каматите пред да почнат со отплаќање.
Тоа би значело напуштање на еврозоната, реформи како оние во Германија, затварање на вратите за странски капитал, национализирање на големите фирми и сл. Накратко тоа е, ваљда ти е јасно.
Наредна е Шпанија.
Извини,но државниот сектор во Грциja е преголем и големите компании са во грцки раце.
Ако напуштат еврозоната и вратат драхмата преку нок ке идат у ПМ.
Реформите во Грциja нема да са како тези во Германиja, а ке са децении на реформи. Кратене на државен сектор до минимум, приватизациja, девалвациja на валутата, административна реформа, социална реформа, пенсиска реформа, здравствена реформа и така натаму....
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Да, ЕУ и ММФ се безмилосни лихвари и се ќе направат да дојде на власт проевропска влада.
Долгот ќе мора да се врати без разлика кој е на власт, разликата е во тоа што радикалите ќе го поништат новиот договор пред да стапи во сила, ќе ги замрзнат предходните и ќе ги ревидираат каматите пред да почнат со отплаќање.
Тоа би значело напуштање на еврозоната, реформи како оние во Германија, затварање на вратите за странски капитал, национализирање на големите фирми и сл. Накратко тоа е, ваљда ти е јасно.
Наредна е Шпанија.
Не се сложувам со се, но како и да е ќе биде интересно. Не за тоа да патам од некој комплекс дека гејлада ќе „пропадне“, туку како ќе се одлучат европјаните да играат за да си ја спасат еврозоната, да обезбедат иднина на унијата и други такви работи... дали ќе допуштат гејците сами да се извадат од таа ситуација, тоа ме интересира.
--- надополнето: 9 мај 2012 во 16:33 ---
Коj кажа,дека ке направат влада? Работата оди ком нови избори.
--- надополнето: 9 мај 2012 во 16:15 ---
ФМИ толку време си на Македонски форум сигурно ќе знаеш што значи реченицата. Не си ја сфаќај буквално како јас да кажав „готово формираат влада“... прати контекст. Значи не би го дозволиле, што значи не се формира влада... незнам што се буниш, гледам другите ме разбрале. Мислам дека научи дека на форумот ретко кој е така директен.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
За да ја решат почитичката криза во земјата Грците гласале за екстремната десница и левица,едноставно брилијатно.Сега имаат нацисти и комунисти во парламентот притоа и двете страни би ја одвеле земјата во дебела изолација.Ова ќе биде интересно.

А сите што се палат тука на дигањето на левицата во Европа им препорачувам да си се преселат во Северна Кореја па нека живеаат во комунистричката утопија.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Честитки до Ципрас и искрено се надевам дека ќе успее да формира влада.
KKE го признава правото за самоопределување на Македонецот уште од времето на Захаријадис, а Ципрас е нивно дете.
Дополнителна поддршка што оваа лева коалиција е против фашизмот на ЕУ.
Мало морген.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Ај да видиме и тоа чудо да се откажат од штедење, и дали ЕУ ќе го толерира тоа или ќе ги исклучи од монетарната унија и ЕУ воопшто!
 
S

Sagan

Гостин
Мало морген.
Да да, во писмо Захаријадис се обраќа кон македонските партизани кои помагале на Грците да се ослободат од ројализмот со “Македонци, браќа“ и сл. Некој поупатен нека го постира писмото, јас никако да го најдам. Дел од документите во кои се гледа односот на грчките комунисти кон македонскиот народ во “Македонија под Грција“ има овде.
А сите што се палат тука на дигањето на левицата во Европа им препорачувам да си се преселат во Северна Кореја па нека живеаат во комунистричката утопија.
Под левица во Европа денес повеќе се подразбира социјал-демократијата, пред радикалната левица сочинета од комунистички партии и сл. И подобро тоа, отколку овој безвезален десничарски национализам кој не донел ништо добро на Балканот.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Изгледа утре ќе биде новиот ден Д за Европа, ако немаат пари да исплата грциве, биче срања.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Изгледа утре ќе биде новиот ден Д за Европа, ако немаат пари да исплата грциве, биче срања.
На 15 мај им истекува еврообврзницата. Утре ќе им легнат на сметка неколку милијарди. Нема срања утре, ќе видиме на 15.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
И Сираза се откажа
Уште едни избори ќе ги чинат многу пари, а и големи се шансите пак да не бидне ништо.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
На 15 мај им истекува еврообврзницата. Утре ќе им легнат на сметка неколку милијарди. Нема срања утре, ќе видиме на 15.
Имаше најави денес, дека ако не се формира влада со цврсто политичко единство, Европа нема да ги ослободи парите наменети за спас.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
ФМИ толку време си на Македонски форум сигурно ќе знаеш што значи реченицата. Не си ја сфаќај буквално како јас да кажав „готово формираат влада“... прати контекст. Значи не би го дозволиле, што значи не се формира влада... незнам што се буниш, гледам другите ме разбрале. Мислам дека научи дека на форумот ретко кој е така директен.
Jaс те разбрав, но не мислам дека некоj ке може да им сформира влада отнадвор след като на наредни нови избори радикалните леви имат многу поголема вероватност да печелат нови гласови, а не проевропските да печелат нови гласови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom