Грците можат да ни се фатат за опашката :)

H

HITCH

Гостин
Да Сонцето од Кутлеш е на сина основа ама тоа не значи дека тоа не е наш симбол. Сепак имајте во предвид дека се работи за Турција плус ако видите поубаво на сликата стои нашето ново т.е. сегашното знаме :toe::smir:
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.336
Поени од реакции
2.224
ууфф супер, како што викат сите требало црвена опашка да ги гори хехехе
зезам се, и вака е добро РЕСПЕКТ АЈДЕ ГРЦИ ПУ*АЈТЕ!!
:zver:
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Море луѓе полека со ваквите вести абе има луѓе со слабо срце, докторот им рекол да не се возбудуваат. Полека (море што полека бе) супееееееееееер.
Алал нека ни е Сонцето од Кутлеш пак ќе се вивне во висините.:zver:
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Плав да не е? :smir:

Можеле и црвен да го направат, биг дил.
Брат, јас колку што сум запознаен со историски податоци барем од поглед на сликарство, фонот (позадината) на амблемите никогаш не претставувал важна работа, нити влегувал како елемент на амблемот. На штитовите Сонцето било со црвена боја, на саркофази и мали украсни кутии од злато (според теоретичари на уметноста) бил само изгравиран - значи фонот и самиот амблем биле во иста боја. Истата ситуација ја имаме и кај мозаиците, кога се работи за амблеми на некоја држава.

Така да, замисли ги 16-те краци и дискот, без позадина. Пропорционалноста, формата и меѓусебната диспозиција на краците, се она што го дефинираат Сонцето (и ова подолу е Сонцето, па не е на црвена позадина). И потруди се да го гледаш како такво :smir:



И бидете малку среќни бе мајку му...кај ни прават пријателски, добронамерен гест, вие уште и критики... Браво за авиокомпанијата, браво за нејзиниот гест.



Забелешка: намерно го употребувам терминот амблем (да не ми се закачи некој буквалист на мислењево), како општ назив за сите грбови, знаци, заштитни „логоа“ и сл...
 
Член од
20 февруари 2007
Мислења
71
Поени од реакции
1
точно е дека уште александар го има користено сонцето со сина позадина а гејците го користат зошто се уште мислат дека александар е нивен ,ама ние си знаеме дека АЛЕКСАНДАР е наш и МАКЕДОНСКИ и баш е супер што е со сина позадина а долу сегашното наше знаме ,гејците има да пукнат од мака ама мора да си ги почитувама МАКЕДОНСКИТЕ симболи .ова е за поздрав
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Tolku stara kanta ne primale vo nieden soliden registar ili nesto drugo e rabotava.....???? Koi bile motivite na turskata kompanija...???
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Брат, јас колку што сум запознаен со историски податоци барем од поглед на сликарство, фонот (позадината) на амблемите никогаш не претставувал важна работа, нити влегувал како елемент на амблемот. На штитовите Сонцето било со црвена боја, на саркофази и мали украсни кутии од злато (според теоретичари на уметноста) бил само изгравиран - значи фонот и самиот амблем биле во иста боја. Истата ситуација ја имаме и кај мозаиците, кога се работи за амблеми на некоја држава.

Така да, замисли ги 16-те краци и дискот, без позадина. Пропорционалноста, формата и меѓусебната диспозиција на краците, се она што го дефинираат Сонцето (и ова подолу е Сонцето, па не е на црвена позадина). И потруди се да го гледаш како такво :smir:



И бидете малку среќни бе мајку му...кај ни прават пријателски, добронамерен гест, вие уште и критики... Браво за авиокомпанијата, браво за нејзиниот гест.



Забелешка: намерно го употребувам терминот амблем (да не ми се закачи некој буквалист на мислењево), како општ назив за сите грбови, знаци, заштитни „логоа“ и сл...

Не се работи за формата на симболот ниту каде бил изгравиран, се работи за денешната интерпретација и употреба.

Грцчкото сонце на сина позадина е заштитено како автентичен знак од Грчката историја :toe:


Додека црвената позадина кај нас доаѓа од карактеристичните бои на Македонската фаланга.


Меѓудругото..

 
H

HITCH

Гостин
Де бе какви ситничари сте па и ние да смениме нешто аман веќе
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Моравме да се дообјасниме :back:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Me чуди како уште не дознале за ова. Обично за вакви работи веднаш почнуваат да цмиздрат по телевизии. И не се фаќајте толку по бојата, гледате дека Мистичен ви пиша дека сината боја била боја на компанијата. :wink:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
А бе, не е само бојата разликата кај нашето и кај она краденоно од гејците.

И по поставеноста на краците има разлика.
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Не се работи за формата на симболот ниту каде бил изгравиран, се работи за денешната интерпретација и употреба.

Грчкото сонце на сина позадина е заштитено како автентичен знак од Грчката историја :toe:


Додека црвената позадина кај нас доаѓа од карактеристичните бои на Македонската фаланга.

Љубави...се слушаш? Какво е тоа грчко сонце...или мислеше на интерпретацијата на Сонцето од страна на јужниве...? И не се работи за тоа како тие го интерпретирале. Ако размислиш малку попозитивно, тоа што турскава авиокомпанија го ставила на сина позадина, а до него македонска регистрација, ќе видиш дека баш јужниве се заебани од тоа...пошо тие го „интерпретираат“ така, а нашите поддржувачи викаат дека и таа „интерпретација“ е наша. Ти теквит...?

За црвената позадина, си кажав јас убаво дека била фон на штитовите...барем читни ме пред да ме цитираш :smir:

И на крај, не би да овде дискутирам под напон за тоа дали ние двајца сме во право, и дали Сонцето на сина позадина е грчко...не би. Јас би само, како што и кажав на крајот во мојот претходен пост - да се порадувам на гестов, и да се обидам да не ја серам секоја можна ситуација која ќе се десит во однос на нашето име, знаме, идентитет...како што одредени тоа го прават - без разлика дали таа е за серење или за поздрав.

Фала на читање и се извинувам на речник. :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom