Грипот А пристигна и во Македонија

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
?????

не ти го сваќам постов шо паметен сакаш да се покажеш...али се едно.

Таткоми работи таму и на граничните премини има лекари кои се задожени да ја вршат таа работа:icon_cool
Па најверојатно е ако дошол со авион не застанал на граница за да го проверат туку на аеродромот. :icon_cool

Него чудно е што до сега немаше ниту еден случај а сеа за неколку дена се накотија иако сеа ке има уште повеќе пријави кои повеќето ке бидат лажни со оглед на хистеријата која ке настане, зашто а фати настинка ке иде да се пријави дека има синдроми на А вирусот.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
261
Поени од реакции
28
Многу преувеличуваат медиумите... За секој со настинка - еее има синдроми за грипот и одма на вести ај. И утре дента - пу пу не важи :nesvest:
 
T

TaMчЕ

Гостин
Многу преувеличуваат медиумите... За секој со настинка - еее има синдроми за грипот и одма на вести ај. И утре дента - пу пу не важи :nesvest:
Се слагам со тебе не треба само да не' паничат,ама треба да се известува на телевизија како уствари се пренесува грипов пошо ја појма неам!:kesa:
ахах
ај ако знае некој нека каже(извинете ако имате објаснето погоре а не сум видела):pipi:
 
П

Паган-др

Гостин
Па најверојатно е ако дошол со авион не застанал на граница за да го проверат туку на аеродромот. :icon_cool

Него чудно е што до сега немаше ниту еден случај а сеа за неколку дена се накотија иако сеа ке има уште повеќе пријави кои повеќето ке бидат лажни со оглед на хистеријата која ке настане, зашто а фати настинка ке иде да се пријави дека има синдроми на А вирусот.
Тек сега ќе ги има. Се враќаат од одмори, на гости ваму таму.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Ете и официјално на Сител кажаа двајца заразени со А Х1Н1 во Македонија!
Ајт на здравје!
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Ете и официјално на Сител кажаа двајца заразени со А Х1Н1 во Македонија!
Ајт на здравје!
Кои веќе се излечени.
И двајцата се дојдени од друга земја пред повеќе од недела дена.

И има уште 16 сомнителни случаи.

Се шири, се шири ...
 
Ф

ФорцаМилан

Гостин
Кои веќе се излечени.
И двајцата се дојдени од друга земја пред повеќе од недела дена.

И има уште 16 сомнителни случаи.

Се шири, се шири ...
E се шири....кое имаме коњи у здравство.......ко шо се глупи ке испоумреме цела нација ако не ја сватат озбилно работава....
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
Се слагам со тебе не треба само да не' паничат,ама треба да се известува на телевизија како уствари се пренесува грипов пошо ја појма неам!:kesa:
ахах
ај ако знае некој нека каже(извинете ако имате објаснето погоре а не сум видела):pipi:
Официјално се пренесува преку воздух т.е доколку носителот се искашла , на пример и ти потоа се допреш до таа површина и потоа си ги допреш носот, очите или устата стануваш потенцијална ``жртва`` на а х1 н1 исто може да се пренесе преку бакнеж користење на прибор за јадење кој не е измиен (доволно) во кафулињата ако некој пред тебе пиел сок а на тебе ти сипат во истата чаша притоа не ја измијат со детергент туку сасмо онака ја пуштат низ вода .... и во основа тие се начините.


http://www.who.int/en/


Но зошто толку паника кога (прочитав ) преносливоста е 1,4 или 2 можат да инфицираат 3 луѓе, а башка и не е толку смртоносен, сите починати имале и некои другфи болести, дијабет, срцеви мани наједноставно мнннннооооогу намален имунитет и...
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Охрид многу ќе е забавно... да ти е страв од дома да излезиш :lut:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
aj be dosta tresete gluposti. ima smrtnost kako i sekoj drug grip. neli vekje svativte deka celata politika e da se prodavaaat lekovi od golemi farmacevtski kompanii. lekovi kako tamiflu. celata prikazna e okolu parite. sigurno e i gripot vestacki pusten. i e samo eden obicen grip nisto povekje. ako vaka mu se tresete i na zima koa ima gripovi treba isto tolku isplaseni da bidete
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
aj be dosta tresete gluposti. ima smrtnost kako i sekoj drug grip. neli vekje svativte deka celata politika e da se prodavaaat lekovi od golemi farmacevtski kompanii. lekovi kako tamiflu. celata prikazna e okolu parite. sigurno e i gripot vestacki pusten. i e samo eden obicen grip nisto povekje. ako vaka mu se tresete i na zima koa ima gripovi treba isto tolku isplaseni da bidete
Точно, не треба ништо повеќе од ова :helou:
 
I

Intex

Гостин
Епа ајде да му посакам добредојде на вирусот.
Не се плашам од него, зошто знам дека се лечи и шансите да се умре се ептен мали.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
75
Поени од реакции
3
И кај да се оди сега на одмор кога секаде има заразени од овој проклет грип или да искористиме додека се сеуште малку па може ќе имаме среќа да не се заразиме, којзнае како ќе се развива ситуацијата... може ќе ги затворат границите:toe:
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Нема никаква врска тоа со одморите. Прво луѓево не знаат дека од еблоа годишно во Африка умираат 20 пати повеќе луѓе од сите грипови. Ова е медиумска треска и ништо повеќе.
 
Член од
1 јуни 2009
Мислења
42
Поени од реакции
2
Еболата не се шири како свинскиот грип.
Инаку ќе има многу заразени посебно во крајот на Август.
Затоа луѓе навалете на тамифлу додека може да го купите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom