Греење со пелети

Член од
10 јануари 2014
Мислења
27
Поени од реакции
11
Ај да прашам исклучена печка со собен термостат и без програма за уклучување ќе се вклучи ако добниот тетмостат падне под зададена температура пример 23?
Мислам не
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.723
Поени од реакции
2.083
Јас.Еден од најдобрите котли на пелети во Европа.Пилинг 25ка имам.
Автоматски споено мислење:

Кој сака да види лезет од тие допрва што ке местите котел на пелети за парно ке си купите термофлукс у комбинација со пелети Коларевич.Тоа е идеалната комбинација.Комшиката и еден роднина имаат екошпар,по 2-3 застоја имаат во текот на една недела.Мислам на печка екошпар,не котел
A1 Klasata na Kolarevic koj ja prodava i po koja cena? Od Makpetrol e izgor, bez razlika na golemo ili malo.
Pozdrav.


Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.984
A1 Klasata na Kolarevic koj ja prodava i po koja cena? Od Makpetrol e izgor, bez razlika na golemo ili malo.
Pozdrav.


Sent from my SM-N960F using Tapatalk
Имав број од човекот,од Кичево е и ми ги носеше директно дома.260 ги продаваат гнасите,а јас по 210 ги купував.Проблем е што фабриката прави многу мали количини и затоа се скапи
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
Imame kotel milkus mislam od ohrid e proizvodstvo od 40 kw, sme imale i dve po mali i trosea isto po 3-4 vreki za 14 casa a temperaturata ne ja krevat nad 15 vo malce ladnite denovi, stanuva zbor za dvo spratna kukja so povrsina od 200 m so sendvic sidov izmegu so izolacija so obicni drveni prozorci. Smenile sme sistem dva pati i dzabe frleni pari :/
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.723
Поени од реакции
2.083
Имав број од човекот,од Кичево е и ми ги носеше директно дома.260 ги продаваат гнасите,а јас по 210 ги купував.Проблем е што фабриката прави многу мали количини и затоа се скапи
210 denari so prevoz ? Pa se isplati, posto bio a2 premium 190 den so prevoz, a se vtora klasa neli. Ako ne ti e problem, pusti mi broj vo pp. Fala odnapred.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.984
210 denari so prevoz ? Pa se isplati, posto bio a2 premium 190 den so prevoz, a se vtora klasa neli. Ako ne ti e problem, pusti mi broj vo pp. Fala odnapred.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
Немам број ама го пишува на вреќите
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
IMG_20191113_122427.jpg
Go zedovme ovaj kotel, dosta skap ali grej perfekno. Koga ke dojdi 60stepeni vodata doma ne se sedi. Dnevno si jadi 2 vrejkina peleti. Peletite ako gi zemate na golemo gi davat po 180denari. Alfa plam se nezamenlivi realno. Zemajte ic ne se dumajte.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Прегледај го приврзокот 222353
Go zedovme ovaj kotel, dosta skap ali grej perfekno. Koga ke dojdi 60stepeni vodata doma ne se sedi. Dnevno si jadi 2 vrejkina peleti. Peletite ako gi zemate na golemo gi davat po 180denari. Alfa plam se nezamenlivi realno. Zemajte ic ne se dumajte.
Ne se sedi od sto e toplo pretpostavuvam, a stom e pretoplo ekonomijata kolku trosi so merenje kolku trosi dnevno kaj vas ne drzi voda zasto kaj drug ke trosi i pomalce.
A eve zasto ne drzi, nedrzi zasto vnatre vi e primer 26C sto e nepotrebno previsoka temperatura ama radijatorite se so ventili od 200 denari.
Eve pomos 40evra po radijator ke vi ja regulira temperaturata onolku kolku sto ke setirate i ke ja namali vkupnata potrosuvackata na peleti....samo bara da investirate dodatno plus sredstva za regulacija na temperaturata.
Ventilov ke go zatvori protokot na vodata ako Temperaturata otide nad zadadenata primer 22C...a togas vodata vo sosistemot za mnogu pobrzo vreme ke kaci 60C a togas kotelot pobrzo i ke ugasi (nema da trosi pelet)...regulacijata na temperaturata e najbitna, ama i dosta skap del vo investicijata, samo kotel neregulira temperatura po sobi, kolku pari tolku muzika.
Mozat i Vo Mk da se poracaat za nepolni 50evra komad
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.984
Ne se sedi od sto e toplo pretpostavuvam, a stom e pretoplo ekonomijata kolku trosi so merenje kolku trosi dnevno kaj vas ne drzi voda zasto kaj drug ke trosi i pomalce.
A eve zasto ne drzi, nedrzi zasto vnatre vi e primer 26C sto e nepotrebno previsoka temperatura ama radijatorite se so ventili od 200denari.
Eve pomos 40evra po radijator ke vi ja regulira temperaturata onolku kolku sto ke setirate i ke ja namali vkupnata potrosuvackata na peleti....samo bara da investirate dodatno plus sredstva za regulacija na temperaturata.
Не е баш така.Ова ке ти го гаси и пали котелот нон стоп,освен што ке се ебава котелот и потрошувачката нема да се намали зашто на палење најмногу пелети се трошат
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Не е баш така.Ова ке ти го гаси и пали котелот нон стоп,освен што ке се ебава котелот и потрошувачката нема да се намали зашто на палење најмногу пелети се трошат
I zatoa ima resenie...Baffer od 500litra so mesacki ventil, 500evra baferot i 150evra mesackiot ventil...so montaza edno 800evra.
I treba elektronika koja ke go regulira seto ova....sto nejveke i ke kosta.
Cisto da znaete deka greenje na peleti ne e eftina investicija za da bide i greenjeto eftino-ekonomicno samo so kupuvanjeto na kotel nema da bide "eftino", regulacijata e skapa.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.984
I zatoa ima resenie...Baffer od 500litra so mesacki ventil, 500evra baferot i 150evra mesackiot ventil...so montaza edno 800evra.
I treba elektronika koja ke go regulira seto ova....sto nejveke i ke kosta.
Cisto da znaete deka greenje na peleti ne e eftina investicija za da bide i greenjeto eftino-ekonomicno samo so kupuvanjeto na kotel nema da bide "eftino", regulacijata e skapa.
Никој не рекол дека евтино,само е појако од клима.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Никој не рекол дека евтино,само е појако од клима.
Ja so klimi rabotam i gi prodavam i znam kolku se efikasni, i sporedbata so peleti e nebo i zemja okolu ekonomicnosta.
Kako sto i tuka sekako ima nekoj sto raboti-prodava kotli na peleti ;)
Eve ke ja objasnam okolu ekonomicnosta, a ti ako imas nekoe drugo resenie i da e eftino slobodno spodeli.
Ke objasnam za ekonomicnosta kako vo investicijata taka i vo exploatacija pa sekoj neka znae zasto im trosi 2 vrekjicki dnevno (360den).
Eve za Exploatacija
..ako dnevno na gospogjata kotelot i trosi 2 vrekji peleti po 180den nabaveni toa se 360den na den ili ne se?.
Ova nema sporedba so greenje na klima pa i 3 klimi da se vo eden prostor od 100m2.
3klimi da rabotat 15casa u denot (a sega na +10 nadvor nema da rabotat ni 7casa ama ke odrzuvaat tocno vo stepen 23C) sekoja klima po 500w da trosi toa se 1,5kw x 15h=22,5kw/h
22,5kw/h po 6den za 1Kw/h potrosen site vo skapa tarifa da gi racunam ke kostaat dnevno 135den a ne 360 kako na peleti. Upola poeftino e neli, da ne go duvam deka e i tripati poeftino?
Ne e tolku jako toplo, ama toploto si bara i pari, za gjabe toplo ne stanuva, kolku e potoplo tolku e i poskapo vo pari da go platis greenjeto na potoplo.
I so klima da se grees na 26 nema da kosta 135den dnevno.
So peleti ke baras kako da ti e poladno a za toplo/pretoplo jasno e...problemot e sto nemoze da se napravi temperaturata da e poladna bez investicija za regulacija koja kosta od 1000~1500evra dodadeni na cenata na kotelot radijatori...osnovniot paket koj ke trosi duplo od klimite.
Baska kotelot na peleti ne ladi ;) pa klimi sekako ke kupat...sto e dupli trosok za nekoj koj nema so sto da se ladi.

Da ne se rabereme pogresno, ne agitiram nisto, samo razmisluvanjeto na temava e kako ista tema na nekoj od sosednite forumi od pred 20god, mnogu ste daleku so novi tehnologii a barate ekonomicnost bez pari. Sve si bara investicija, ako ste se resile na greenje od toj tip vas izbor, sakam da ukazam deka potrosuvackata moze da se namali, samo treba da se vlozi.
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Ne se sedi od sto e toplo pretpostavuvam, a stom e pretoplo ekonomijata kolku trosi so merenje kolku trosi dnevno kaj vas ne drzi voda zasto kaj drug ke trosi i pomalce.
A eve zasto ne drzi, nedrzi zasto vnatre vi e primer 26C sto e nepotrebno previsoka temperatura ama radijatorite se so ventili od 200 denari.
Eve pomos 40evra po radijator ke vi ja regulira temperaturata onolku kolku sto ke setirate i ke ja namali vkupnata potrosuvackata na peleti....samo bara da investirate dodatno plus sredstva za regulacija na temperaturata.
Ventilov ke go zatvori protokot na vodata ako Temperaturata otide nad zadadenata primer 22C...a togas vodata vo sosistemot za mnogu pobrzo vreme ke kaci 60C a togas kotelot pobrzo i ke ugasi (nema da trosi pelet)...regulacijata na temperaturata e najbitna, ama i dosta skap del vo investicijata, samo kotel neregulira temperatura po sobi, kolku pari tolku muzika.
Mozat i Vo Mk da se poracaat za nepolni 50evra komad
Momentalno imam samo 4 ventili so reguliranje na temperatura i uste 3 treba da zemam. Predhodno imav najevtini ventili najobicni. Inace vrejke i pol mi trosi dnevno a koga bese - 10 jadi celi 2 vrejkina. Godinava ke vidime kolku ke trosi. Na samiot kotel ima regulator za temperatura, koga da se pusti i iskluci i termostat koga ke dostigni barana sobna temperatura se gasni. Za toj termostat da se vgradi dodadovme uste 6000 a za dalinsko mi pobaraja uste 2000.
Pravosmukata za cistenje itaja baska..
Za razlika od kaminot so se toplevme, so peletite mnogu potoplo i podobro ama ke si trosi. Poevtini gi najdov vrejkinata i gi zedov avgust mesec nekade 4 toni inace sega gledam gi naprajle po 190-220. denari
 

Kajgana Shop

На врв Bottom