Греење со пелети

Член од
4 јуни 2019
Мислења
6
Поени од реакции
4
Како сте задоволни од Марели бугарските печки напелети, и кој пелети се најдобри од искуствашто сте ги користеле. Поздрав
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите,
Сакам да прашам дали некој има искуство со печки кој немаат систем за парано и како сте задоволни?
Гледам по интернет цените некаде од 32000- 39000 ден. и се за 50м2, јас имам двособен стан околу 56м2 и дали би било ок се да греам со таков тип на печка?
 
Член од
10 јануари 2014
Мислења
27
Поени од реакции
11
Здраво
Може ли препорака за котел на пелети за површина околу 170-180м2, изолација на ѕид нема, само pvc на сите прозори (се работи за куќа).
Разгледував неколку модели котли, но ми треба некое ваше мислење за модел (од искуство).
И колку пелети би се трошеле за едно зимо, како ова што помина :)
До сега имам користено дрва и нафта, дрва трошев 25кубика (ова зимо), а нафта пред некоја година истрошив 2,6 тони.
Земав котел Alfa Plam Commo Compact 37kw.
Некој за препорака за пелети?
Во план ми е ШИШАРКА А2
 
Член од
25 јуни 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Да пршам дали некој има искуство со
Котел на пелети Аурига 25 kw

би сакал да загревам околу 100 квадрата
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
Ако веќе се одлучувате за Термофлукс идете место Пелинг на ЕкоЛоџик. Страва од котел. Електроника голема колку матична од ПЦ, турбулаторите сами се чистат, едино чистење е еднаш на 20 вреќи да истуриш пепељара и еднаш сезонски комплет да го исчистеш. Поскап е од Пелинг, али вреди за парите.
Имам 35kw, греам 100квадрати, котелот работи 24часа и трошам 2 вреќи дневно. Имам јака изолација и бидејки киловатите за квадратурата се многу, очекувам кога ќе греам 200 квадрати повеќе од 3 вреќи да не трошам.
Користам пелети sparrow.
 
Член од
24 јули 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво / Би ве замолил за помош околу печките дувалки на пелети. Ми треба да загреам салон поврзан со кујна од околу 40 квадрати. Читам, барав, шетав по Скопјево, се распрашував и по други градови, фирми/ Видов се, дознав повеќе и на крај ништо незнам. Ве пратам и вас, повеќето сте за котли на пелети но јас ја немам таа можност да поставам.
Ако сака некој да ми помогне и каже кои се најдобри, дали да купувам пред се, дали би се згреал ( изолација океј ) Ако би можел некој од искуство, некој кој веќе се греел и ке се грее на таа дувалка печка на пелети.
Ви благодарам
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.720
Поени од реакции
1.477
Има ли субвенции за годинава 2019 за печки?
 
Член од
15 јануари 2019
Мислења
20
Поени од реакции
8
Планирам да греам спрат од 140 квадрати и бојлер од 100 литри. Има алуминиумски прозорци и врати, нема надворешна изолација. Некој поискусен да ми препорача печка на пелети за во дневна.
 
Член од
24 јули 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Има ли субвенции за годинава 2019 за печки?
Има/ Јавниот повик ќе трае заклучно со 30 ноември 2019 година, или до исцрпување на предвидените финансиски средства од Буџетот
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.720
Поени од реакции
1.477
Има/ Јавниот повик ќе трае заклучно со 30 ноември 2019 година, или до исцрпување на предвидените финансиски средства од Буџетот
Може линк ?
 
Член од
13 декември 2015
Мислења
14
Поени од реакции
3
Некој да ми каже која е разликата помеѓу Termoflux Pellig i termoflux interio?

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.720
Поени од реакции
1.477
Ај да прашам исклучена печка со собен термостат и без програма за уклучување ќе се вклучи ако добниот тетмостат падне под зададена температура пример 23?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Дали некој има искуство со оваа?

Прегледај го приврзокот 215487
Јас.Еден од најдобрите котли на пелети во Европа.Пилинг 25ка имам.
Автоматски споено мислење:

Кој сака да види лезет од тие допрва што ке местите котел на пелети за парно ке си купите термофлукс у комбинација со пелети Коларевич.Тоа е идеалната комбинација.Комшиката и еден роднина имаат екошпар,по 2-3 застоја имаат во текот на една недела.Мислам на печка екошпар,не котел
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom