Греење со пелети

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од bakigvg, 16 јануари 2014.

 1. xxxxx25mk

  xxxxx25mk

  Член од:
  13 декември 2015
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  3
  Kolku trosese drva za sezona I kako si dosega so potrosuvacka na peleti so ogled na niskive temperaturi

  Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
   
 2. strajkoski

  strajkoski

  Член од:
  15 февруари 2008
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Колку често го чистите оџакот на кој што е приклучен котелот со пелети?
   
 3. PeterBayern

  PeterBayern

  Член од:
  22 февруари 2018
  Мислења:
  142
  Допаѓања:
  56
  Jas troshev mnogu drva. Vo blaga zima lani potroshiv 23-24 kubici. Imav kupeno 27. Mi ostanaa 3 kubici.
  Ovaa godina trosham 2.5 vreki vo den. Peleti. Na krajot na sezonata ke presmetam, ama poeftino mi e so peletite definitvno.
  --- Споено дупло мислење, 30 јануари 2019 ---
  sekoja godina go cistam odzakot pred pocetok na grejna sezona.
  do lani bev so drva, ovaa godina so peleti.
  sepak normalno e ednash godishno.
   
  На xxxxx25mk му/ѝ се допаѓа ова.
 4. LustingVertigo

  LustingVertigo Puppets. I pull their strings,they dance.

  Член од:
  1 декември 2017
  Мислења:
  124
  Допаѓања:
  34
  Дали има разлика во топлината во споредба со дрва или исто е,само потрошувачката на пелети е помала ?
   
 5. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  7.938
  Допаѓања:
  6.899
  Доколку потрошувачката е 1 ипол до 2 вреќи пелети во едно деноноќие или повеќе, тогаш еднаш месечно, а доколку потрошувачката е 1 вреќа во едно деноноќие или помалку од една вреќа, тогаш еднаш во 2 месеца.

  Но во мојот случај немаме оџак, туку издувна цевка - буквално ауспух, не се допира додека работи котелот. Можеби класичен оџак не се полни толку брзо со прашина од чадот.
   
 6. PeterBayern

  PeterBayern

  Член од:
  22 февруари 2018
  Мислења:
  142
  Допаѓања:
  56
  Ima razlika.
  Ako e nadvor mnogu ladno, so drva polesno i pobrzo ke ja postignish sakanata temperatura vo prostoriite.
  Barem kaj mene bese taka.
  Potroshuvackata vo pari ke ja znam na krajot na sezonata. Ama otprilika isto mi idi.
   
 7. xxxxx25mk

  xxxxx25mk

  Член од:
  13 декември 2015
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  3
  Ако е исто добитен си! Додуша и малку повеќе да платиш се исплати комфорт што го добиваш во однос на ложење на дрва цепење редење...
  Како и да е до крајот на сезоната има време ќе чекаме да видиме колку ќе потрошиш во пари во споредба со дрва

  Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
   
  На PeterBayern му/ѝ се допаѓа ова.
 8. LustingVertigo

  LustingVertigo Puppets. I pull their strings,they dance.

  Член од:
  1 декември 2017
  Мислења:
  124
  Допаѓања:
  34
  Освен даб и бука може други видови на дрва се фрлаат во котелот ? По 3-4 кубици сам натоварувам вкола секоја година,затоа :)
   
 9. PeterBayern

  PeterBayern

  Член од:
  22 февруари 2018
  Мислења:
  142
  Допаѓања:
  56
  vo kotelot mozis se da izgorish. Mojot i so jaglen goreshe odlicno...
   
 10. LustingVertigo

  LustingVertigo Puppets. I pull their strings,they dance.

  Член од:
  1 декември 2017
  Мислења:
  124
  Допаѓања:
  34
  Други корисници на пелети за централно греење,можи да споделите потрошувачка за грејна сезона ?
   
 11. bugy

  bugy

  Член од:
  22 март 2011
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  2
  За 80 квадрати трошам во просек по 1.4 вреќи пелети на ден. Истиот просек го имав и ланската сезона. Навечер одржувам температура од 19 до 21 °С, преку ден од 22 до 24 °С

  Sent from my SM-A320FL using Tapatalk
   
  На LustingVertigo му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  20.674
  Допаѓања:
  30.762
  Секаде ли е таа температура или само во собата каде е печката?  Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
   
 13. bugy

  bugy

  Член од:
  22 март 2011
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  2
  Горните граници се за просторијата каде што се наоѓа печката (тоа воедно е и најголемата просторија 35 квадрати) и за детската соба (~14 квадрати) Долните граници се за останатите простории (кујна, спална, бања, ходници)

  Sent from my SM-A320FL using Tapatalk
   
 14. LustingVertigo

  LustingVertigo Puppets. I pull their strings,they dance.

  Член од:
  1 декември 2017
  Мислења:
  124
  Допаѓања:
  34
  Каква печка/котел користиш?
   
 15. bugy

  bugy

  Член од:
  22 март 2011
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  2
  Alba 18KW, производител: Ecospar

  Sent from my SM-A320FL using Tapatalk
   

Сподели преку: