Греење со пелети

Член од
13 декември 2015
Мислења
14
Поени од реакции
3
Kolku trosese drva za sezona I kako si dosega so potrosuvacka na peleti so ogled na niskive temperaturi

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Член од
15 февруари 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
Колку често го чистите оџакот на кој што е приклучен котелот со пелети?
 
Член од
22 февруари 2018
Мислења
147
Поени од реакции
61
Kolku trosese drva za sezona I kako si dosega so potrosuvacka na peleti so ogled na niskive temperaturi

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
Jas troshev mnogu drva. Vo blaga zima lani potroshiv 23-24 kubici. Imav kupeno 27. Mi ostanaa 3 kubici.
Ovaa godina trosham 2.5 vreki vo den. Peleti. Na krajot na sezonata ke presmetam, ama poeftino mi e so peletite definitvno.[DOUBLEPOST=1548865861][/DOUBLEPOST]
Колку често го чистите оџакот на кој што е приклучен котелот со пелети?
sekoja godina go cistam odzakot pred pocetok na grejna sezona.
do lani bev so drva, ovaa godina so peleti.
sepak normalno e ednash godishno.
 

LustingVertigo

Puppets. I pull their strings,they dance.
Член од
1 декември 2017
Мислења
167
Поени од реакции
49
Jas troshev mnogu drva. Vo blaga zima lani potroshiv 23-24 kubici. Imav kupeno 27. Mi ostanaa 3 kubici.
Ovaa godina trosham 2.5 vreki vo den. Peleti. Na krajot na sezonata ke presmetam, ama poeftino mi e so peletite definitvno.[DOUBLEPOST=1548865861][/DOUBLEPOST]
sekoja godina go cistam odzakot pred pocetok na grejna sezona.
do lani bev so drva, ovaa godina so peleti.
sepak normalno e ednash godishno.
Дали има разлика во топлината во споредба со дрва или исто е,само потрошувачката на пелети е помала ?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.244
Поени од реакции
7.163
Колку често го чистите оџакот на кој што е приклучен котелот со пелети?
Доколку потрошувачката е 1 ипол до 2 вреќи пелети во едно деноноќие или повеќе, тогаш еднаш месечно, а доколку потрошувачката е 1 вреќа во едно деноноќие или помалку од една вреќа, тогаш еднаш во 2 месеца.

Но во мојот случај немаме оџак, туку издувна цевка - буквално ауспух, не се допира додека работи котелот. Можеби класичен оџак не се полни толку брзо со прашина од чадот.
 
Член од
22 февруари 2018
Мислења
147
Поени од реакции
61
Дали има разлика во топлината во споредба со дрва или исто е,само потрошувачката на пелети е помала ?
Ima razlika.
Ako e nadvor mnogu ladno, so drva polesno i pobrzo ke ja postignish sakanata temperatura vo prostoriite.
Barem kaj mene bese taka.
Potroshuvackata vo pari ke ja znam na krajot na sezonata. Ama otprilika isto mi idi.
 
Член од
13 декември 2015
Мислења
14
Поени од реакции
3
Ima razlika.
Ako e nadvor mnogu ladno, so drva polesno i pobrzo ke ja postignish sakanata temperatura vo prostoriite.
Barem kaj mene bese taka.
Potroshuvackata vo pari ke ja znam na krajot na sezonata. Ama otprilika isto mi idi.
Ако е исто добитен си! Додуша и малку повеќе да платиш се исплати комфорт што го добиваш во однос на ложење на дрва цепење редење...
Како и да е до крајот на сезоната има време ќе чекаме да видиме колку ќе потрошиш во пари во споредба со дрва

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 

LustingVertigo

Puppets. I pull their strings,they dance.
Член од
1 декември 2017
Мислења
167
Поени од реакции
49
Ima razlika.
Ako e nadvor mnogu ladno, so drva polesno i pobrzo ke ja postignish sakanata temperatura vo prostoriite.
Barem kaj mene bese taka.
Potroshuvackata vo pari ke ja znam na krajot na sezonata. Ama otprilika isto mi idi.
Освен даб и бука може други видови на дрва се фрлаат во котелот ? По 3-4 кубици сам натоварувам вкола секоја година,затоа :)
 

LustingVertigo

Puppets. I pull their strings,they dance.
Член од
1 декември 2017
Мислења
167
Поени од реакции
49
Други корисници на пелети за централно греење,можи да споделите потрошувачка за грејна сезона ?
 
Член од
22 март 2011
Мислења
8
Поени од реакции
2
Други корисници на пелети за централно греење,можи да споделите потрошувачка за грејна сезона ?
За 80 квадрати трошам во просек по 1.4 вреќи пелети на ден. Истиот просек го имав и ланската сезона. Навечер одржувам температура од 19 до 21 °С, преку ден од 22 до 24 °С

Sent from my SM-A320FL using Tapatalk
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
22.892
Поени од реакции
34.479
За 80 квадрати трошам во просек по 1.4 вреќи пелети на ден. Истиот просек го имав и ланската сезона. Навечер одржувам температура од 19 до 21 °С, преку ден од 22 до 24 °С

Sent from my SM-A320FL using Tapatalk
Секаде ли е таа температура или само во собата каде е печката?Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
22 март 2011
Мислења
8
Поени од реакции
2
Секаде ли е таа температура или само во собата каде е печката?Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
Горните граници се за просторијата каде што се наоѓа печката (тоа воедно е и најголемата просторија 35 квадрати) и за детската соба (~14 квадрати) Долните граници се за останатите простории (кујна, спална, бања, ходници)

Sent from my SM-A320FL using Tapatalk
 

LustingVertigo

Puppets. I pull their strings,they dance.
Член од
1 декември 2017
Мислења
167
Поени од реакции
49
За 80 квадрати трошам во просек по 1.4 вреќи пелети на ден. Истиот просек го имав и ланската сезона. Навечер одржувам температура од 19 до 21 °С, преку ден од 22 до 24 °С

Sent from my SM-A320FL using Tapatalk
Каква печка/котел користиш?
 
На врв Bottom