Греење со пелети

LustingVertigo

Puppets. I pull their strings,they dance.
Член од
1 декември 2017
Мислења
167
Поени од реакции
49
Vie be citate na prethodnite stranici, ili sakate nekoj specijalno po 4-5 pati da vi objasnuva?
--------------------------------
25 kw kotel, staven vo prostorija, toj osloboduva toplina + sekade na dva sprata imam radijatori.
Vkupno zagrevam okolu 140 m2, site sobi (4), WC-a (2), hodnik (2).
Izolacijata e arna - drvena, ama e stara od 1987-ma.
Troshev 2.5 vreki peleti dnevno. Ko beshe -15 nadvor.
Sega momentalno trosham 1.0-1.5 vreka dnevno.
Kupvam srpski peleti Sparrow. Probav i drugi vrsti, ovie najmnogu mi odgovaraat. 185 denari se momentalno.
Gream min 15 casa sekoj den. Temperaturata vo edniot sprat e sekogash 23 i plus. Vo drugiot sprat e sekogah 20 stepeni (osven ednata soba - spalna - kade e sekogah 16).
--------------------------------
Znaci 2.5 vreki dnevno = 185 x 2.5 = 462.5 (mnogu ladno nadvor)
Znaci 1.5 vreka dnevno = 185 x 1.5 = 277.5 (ne e ladno nadvor)
--------------------------------
Ako se izvadi nekoj prosek, otprilika idi 370 denari dnevno. Ako nekoj ima odlicna dograma, toa ke se namali. Ako kupish peleti pred pocetok na sezona, uste poveke ke se namali.
Ако земаш пелети на големо,да речам 3 тона пелети,дали ти спуштаат цена/дискаунт?
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
20
Поени од реакции
9
Ако земаш пелети на големо,да речам 3 тона пелети,дали ти спуштаат цена/дискаунт?
Мој совет како долгогодишен корисник на котел на пелети да ви кажам немојте ама баш никогаш да земате голема количина на пелети од почеток, бидејќи од година на година кај некои од истата фирма квалитетот не е ист ( немојте погрешно да ме сватите пелетите ќе си горат се во ред ќе е само пепел појќе може да оставаат)
Во однос за цената нема врска дека ако земиш повејќе пример како што кажавте три тони дека од старт ќе имаш пониска цена, напротив можеш и со еден тон и помалце да земиш по цена од околу 170 денари бидејќи ќе се по летна цена независно колку ќе земите.
Поздрав.
 
Член од
13 декември 2015
Мислења
14
Поени од реакции
3
Мој совет како долгогодишен корисник на котел на пелети да ви кажам немојте ама баш никогаш да земате голема количина на пелети од почеток, бидејќи од година на година кај некои од истата фирма квалитетот не е ист ( немојте погрешно да ме сватите пелетите ќе си горат се во ред ќе е само пепел појќе може да оставаат)
Во однос за цената нема врска дека ако земиш повејќе пример како што кажавте три тони дека од старт ќе имаш пониска цена, напротив можеш и со еден тон и помалце да земиш по цена од околу 170 денари бидејќи ќе се по летна цена независно колку ќе земите.
Поздрав.
Тоа значи дека ќе платиш на сред зима летна цена?

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
20
Поени од реакции
9
Тоа значи дека ќе платиш на сред зима летна цена?

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
Погрешно ме разбра :p:p за нареднава сезона доколу земате во летен период .. иначе ако земаш во сезона не очекувај некоја поприлично намалена цена ( освен ако имате пријатели некои тогаш да) .
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
614
Сакаме да земиме камин на пелети за со паарно греење. Спратот ми е 120 квадрати сосе бојлер. Сите џамови и врати се нови со изолација. Планираме да земиме од алфа плам 21KW. Е сега прашањето ми е дали ќе ја затоплува таја квадратура. Ставивме лани камин со дрва од алфа плам али не не затоплува како што треба па зато се одлучивме за на пелети. Кажете ваше искуство,како се покажани и дали имат капацитет да ги затоплуват радијаторите.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.196
Поени од реакции
7.121
Сакаме да земиме камин на пелети за со паарно греење. Спратот ми е 120 квадрати сосе бојлер. Сите џамови и врати се нови со изолација. Планираме да земиме од алфа плам 21KW. Е сега прашањето ми е дали ќе ја затоплува таја квадратура. Ставивме лани камин со дрва од алфа плам али не не затоплува како што треба па зато се одлучивме за на пелети. Кажете ваше искуство,како се покажани и дали имат капацитет да ги затоплуват радијаторите.
Алфа Плам се добар бренд, секаде каде што сум бил, а да имало котел на пелети од Алфа Плам, просторот одлично бил загреан.

Најдобро распрашај се во Техно Ауто во Три Бисери, тие продаваат котли на пелети од Алфа Плам и даваат совети за климатизација.

http://tehnoauto.com.mk/
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.436
Поени од реакции
7.689
Најверојатно наредниов период ќе ставам парно на пелети,па ме интересира мислење која печка? Еко шпар,Копер или некоја друга..Ваши искуства?
 
Член од
13 декември 2015
Мислења
14
Поени од реакции
3
Најверојатно наредниов период ќе ставам парно на пелети,па ме интересира мислење која печка? Еко шпар,Копер или некоја друга..Ваши искуства?
Пиши повеќе информации изолиран објект, спрат, квадратни метри и слично

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.436
Поени од реакции
7.689
Околу 70-80 квадрати изолација онака,сеуште нема пвц прозори али ќе има..Куќа инаку.
 
Член од
13 декември 2015
Мислења
14
Поени од реакции
3
Сезоната заврши ајде некоја информација за потрошувачка кој како помина колку кв. греел каков котел и слично да знаеме ние идните корисници на пелети што не очекува

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
4.953
Поени од реакции
9.273
Сакаме да земиме камин на пелети за со паарно греење. Спратот ми е 120 квадрати сосе бојлер. Сите џамови и врати се нови со изолација. Планираме да земиме од алфа плам 21KW. Е сега прашањето ми е дали ќе ја затоплува таја квадратура. Ставивме лани камин со дрва од алфа плам али не не затоплува како што треба па зато се одлучивме за на пелети. Кажете ваше искуство,како се покажани и дали имат капацитет да ги затоплуват радијаторите.
Техно Ауто што ги спомна членот се застапници за Термофлукс,еден од најдобрите брендови на европско ниво.Нешто се поскапи од другите ама разлика бог и шеширџија.Ако уложиш во старт поише пари за таков котел ке трошиш помалку за пелети.До 20% е поекономичен од Алфата.Најдобра опција ти е Термофлукс котел со Коларевич пелети[DOUBLEPOST=1553415562][/DOUBLEPOST]
Сезоната заврши ајде некоја информација за потрошувачка кој како помина колку кв. греел каков котел и слично да знаеме ние идните корисници на пелети што не очекува

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
Термофлукс пилинг 25кw,80 м2 барака,потрошња просек една вреќа на ден,сабајле у 7 се уклучува во 10 се гаси,и после од 4 до 23 часот.Претворено во пари 6.000 денари месечно[DOUBLEPOST=1553415751][/DOUBLEPOST]
Најверојатно наредниов период ќе ставам парно на пелети,па ме интересира мислење која печка? Еко шпар,Копер или некоја друга..Ваши искуства?
Термофлукс ти се најдобри,неколку класи подобри од набројаните
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2015
Мислења
14
Поени од реакции
3
Техно Ауто што ги спомна членот се застапници за Термофлукс,еден од најдобрите брендови на европско ниво.Нешто се поскапи од другите ама разлика бог и шеширџија.Ако уложиш во старт поише пари за таков котел ке трошиш помалку за пелети.До 20% е поекономичен од Алфата.Најдобра опција ти е Термофлукс котел со Коларевич пелети[DOUBLEPOST=1553415562][/DOUBLEPOST]
Термофлукс пилинг 25кw,80 м2 барака,потрошња просек една вреќа на ден,сабајле у 7 се уклучува во 10 се гаси,и после од 4 до 23 часот.Претворено во пари 6.000 денари месечно[DOUBLEPOST=1553415751][/DOUBLEPOST]
Термофлукс ти се најдобри,неколку класи подобри од набројаните
Не е малку голем котелот за таа квадратура? Истиот планирам да го земам за 130-160м²

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
4.953
Поени од реакции
9.273
Не е малку голем котелот за таа квадратура? Истиот планирам да го земам за 130-160м²

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
Планиравме спрат да креваме,за 180м2 купивме демек и помалку ке трошел у меѓувреме
 
На врв Bottom