Грбовите на Македонија - Македонска Хералдика!

jonovski

Хералд
Член од
24 јуни 2009
Мислења
117
Поени од реакции
140
„Современа македонска хералдика

Првичните напори за проучување на хералдиката во Македонија се направени кога во 1966 година Стјепан Анотљак го објавува учебникот Помошни историски науки, во кој има и дел за хералдиката. Во 1970 година се објавени статиите на Милош Константинов „7 градски грбови“ и Александар Матковски „Грбовите на Македонија“, којa прерасна во книга. Во декадите што доаѓаат македонската јавност ќе види само повторно издавање на книгите на Антољак во 1980 и на Матковски во 1990, што ќе го зголеми интересот кон хералдиката, но онаа државната, со што на еден начин се прави еднаквост, хералдиката да мора да е државна, односно земска.“
од „Симболите на Македонија“
 
D

Dedokire

Гостин
Македонски хералд број 9 за жал се уште не е излезен па еве сликат акоја што ја ветив од мојата книга Симболите на Македонија.

Анализа на грбовите на Македонија од опфатени во Книгата Грбовите на Македонија од Матковски, според бојата на штитот и на лавот.

Прегледај го приврзокот 134126
Како изгледа симболот од Љуботен 1935 год?
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
24
Поени од реакции
19
Kako izgleda grbot na Makedonija od Mavro Orbini?
Gospodine Jonovski ve molam za slikata...
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
24
Поени од реакции
19
Blagodaram za slika i napor,no ovaa slika imam videno.Ja sum poveke zainteresiran za slika vo boja dokolku gi ima.
Crveni lion rampant na zlaten štit..
Gospodine Jonovski ve molam ....
 
Член од
6 август 2014
Мислења
8
Поени од реакции
6
Повелете фотографија од книгата на Матковски, од делот каде зборува за грбот од Љуботен од 1935 година. Појаснува дека се работи за слика на царот Душан, издадена од СПЦ.

Простете за квалитетот. И во книгата е мошне лош, и јас немав скенер.Еве го и делот каде го опишува грбот:

[DOUBLEPOST=1449922700][/DOUBLEPOST]Во интерес на времето, ќе си дозволам јас да одговорам наместо jonovski.

Грбот од Орбини не постои во боја.

Веројатно комбинацијата црвен лав на златно поле доаѓа од тоа што на грбот секогаш четвртото поле е со таа комбинација на бои, а Орбини токму тоа поле го обележува со:
D di Macedonia.
 
Последно уредено:
Член од
26 февруари 2012
Мислења
24
Поени од реакции
19
Blagodaram za odgovorot,no toa se samo špekulacii..
Na žolto-crvena tabela treba da bidat okarakteriziran grbot vo crno-belo..
Ako ne e definiran blason,togaš toa e težko da se kaže ono što avtorot go imaše na um..

Pozdrav..
 
Член од
6 август 2014
Мислења
8
Поени од реакции
6
Секако дека се шпекулации. Тоа е само мој обид да најдам логика. Впрочем, самата реченица ја започнав со зборот „веројатно“.

Се надевам и jonovski ќе се произнесе. Сепак табелата е негова.

:)
 

jonovski

Хералд
Член од
24 јуни 2009
Мислења
117
Поени од реакции
140
Во интерес на времето, ќе си дозволам јас да одговорам наместо jonovski.

Грбот од Орбини не постои во боја.

Веројатно комбинацијата црвен лав на златно поле доаѓа од тоа што на грбот секогаш четвртото поле е со таа комбинација на бои, а Орбини токму тоа поле го обележува со:
D di Macedonia.
Archer, целосно се согласувам со тебе.

Мала додавка, шпекулација е кога се обидуваш да претпоставиш нешто кога немаш доволно докази. Кога СИТЕ докази упатуваат на еден заклучок тогаш тоа не е шпекулација.
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
24
Поени од реакции
19
Член од
26 февруари 2012
Мислења
24
Поени од реакции
19
Gospodine Jonovski...so seta počit kon vas,no mene poveke interesira vaseto mislenje ...

pozdrav..
 
На врв Bottom