Графички карти

Член од
10 септември 2009
Мислења
149
Поени од реакции
65
ја стигнува али 560 е боље.на папир 6850 е боље ама 560ката е јачи.
На Stock фреквенција многу јасно дека е боље 560ката, но зборам со добар оверклок... ХД6850 може да ја премине многу лесно.
6870stock>gtx560 stock>hd6850 stock
6850 Overclocked>hd6870 stock>gtx560stock.
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
а не броиш ако се оверклокира 560?ja сум фан на ATI, али 560ката и вака и така е боље.
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
149
Поени од реакции
65
а не броиш ако се оверклокира 560?ja сум фан на ATI, али 560ката и вака и така е боље.
Не го бројам тоа со оглед дека 560ката е за минимум 2000 денари поскапа :)
Но за тие пари, за 8к можеш да имаш графичка со перфоманси слични на оние карти кои се по 2000 денари поскапи.
Е ако има 10к, е тогаш е друга песна веќе. :)
Јас говорам за она што може картицата да извади за тие пари. :)
А за тие пари.. е најдобра! :)
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
ја стигнува али 560 е боље.на папир 6850 е боље ама 560ката е јачи.
Бидејќи 560 е само оверклокувана 460 :) така да ако имаш квалитетна 6850-ка (квалитетно PCB, добри VRM и добро ладилно тело) како пр. Asus DirectCU или aftermarket верзиите на MSI, лесно ќе ја стигнеш 560. Ама во никој случај 560Ti, тешко тоа.

Дај предложете графичка појака од Нвидиа 9800ГТ. До 7-8к.
Иначе +1 за 6850 како апгрејд од 9800GT, многу побрза карта е и ќе осетиш голема разлика.
--- надополнето: 21 април 2012 во 23:52 ---
Мора ново куќиште со добар проток на воздух, ова делуксов не го бива ама ич :S
Иначе, пример ако при гејминг температурата на графичката ми е 70C, а на процесорот 55. Колку одприлика би ми биле пониски овие температури доколку би го имал ова куќиште?
http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=6674
За 4200... ми прави мерак! :)
Да за таа цена закон куќиште, ќе осетиш разлика од Delux-от обавезно. Е сега ова куќиште нема кулер од страна (како што знаеш доаѓа со два, 200mm од напред и 120mm од позади) што ја лади графичката и делумно матичната т.е. влегува ладен воздух преку него (од напред и страна - влегува ладен воздух, од горе и позади - излегува топлиот) така да јас би ти препорачал да ставиш и еден 120mm од страна.
Исто така ако сакаш многу пониски температури на процесорот, и генерално на матичната, стави горе 200mm кулер, тој ќе го изнесува сиот топол воздух и значително ќе помогне при ладењето на процесорот.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.103
Поени од реакции
5.760
истиот проблем го имам и јас....

се извинувам за оф топик морам :)
хардверски е исправна и имам пробано софтверски буквално све од сите драјвери постари понови до формати до мењање од седмица на XP секад бута посебно на некои игри или видеа најмногу,е сега пошто јас имам 8800гт,мислев дека овој проблем се прави само на нвидиа картичките но како што кажавте но ете сум згрешил и на ати се прави ... страв ми е и ако земам друга пак да не ми го дава истиов проблем незнам веке :(
The Man може да ти помогне околу ова, он имаше иста графичка. ;)
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
149
Поени од реакции
65
Бидејќи 560 е само оверклокувана 460 :) така да ако имаш квалитетна 6850-ка (квалитетно PCB, добри VRM и добро ладилно тело) како пр. Asus DirectCU или aftermarket верзиите на MSI, лесно ќе ја стигнеш 560. Ама во никој случај 560Ti, тешко тоа.
A со обичниве хд6850 ( Sapphire HD 6850) ?
мислам дека со подесување на кулерот на 80%, нема да има многу висока температура и дека може да се постигне доста добар оверклок. Или грешам ? :)

Да за таа цена закон куќиште, ќе осетиш разлика од Delux-от обавезно. Е сега ова куќиште нема кулер од страна (како што знаеш доаѓа со два, 200mm од напред и 120mm од позади) што ја лади графичката и делумно матичната т.е. влегува ладен воздух преку него (од напред и страна - влегува ладен воздух, од горе и позади - излегува топлиот) така да јас би ти препорачал да ставиш и еден 120mm од страна.
Исто така ако сакаш многу пониски температури на процесорот, и генерално на матичната, стави горе 200mm кулер, тој ќе го изнесува сиот топол воздух и значително ќе помогне при ладењето на процесорот.
Оф, лошо сум сфатил јас... Јас си мислев дека тоа optional за од страна и за горе, се однесува во изборот на кулерот.. дали да биде 120 или 140, или пак 200, а тоа да имало само 2 кулери..
хмм ако не ќе му репнам и на делуксов и така како што гледам можат да се стават 3 кулери.. 2 од страна (едниот малце подоле од средината, а другиот малце погоре од средината) и од позади( веднаш под напојувањето), мислам дека и тоа би завршило работа ? или ќе биде исто какода ги нема кулерите xD
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
A со обичниве хд6850 ( Sapphire HD 6850) ?
мислам дека со подесување на кулерот на 80%, нема да има многу висока температура и дека може да се постигне доста добар оверклок. Или грешам ? :)


Оф, лошо сум сфатил јас... Јас си мислев дека тоа optional за од страна и за горе, се однесува во изборот на кулерот.. дали да биде 120 или 140, или пак 200, а тоа да имало само 2 кулери..
хмм ако не ќе му репнам и на делуксов и така како што гледам можат да се стават 3 кулери.. 2 од страна (едниот малце подоле од средината, а другиот малце погоре од средината) и од позади( веднаш под напојувањето), мислам дека и тоа би завршило работа ? или ќе биде исто какода ги нема кулерите xD
За оверклокот, не е само температурата, за високи клокови често треба и да се крене волтажа (и на јадро и на меморија) и сл. потоа треба да се има добри мемориски чипови за да се постигне висок клок на меморијата итн. Од тој поглед DirectCU, поготово II верзиите се едни од најдобрите aftermarket дизанји на пазарот.
А што се тиче куќиштето, пошто ни јас не те сфатив што сакаше сега да кажеш :D вака да разјаниме:

Напред: 1x200mm, 2x120mm (доаѓа 200mm кулер со куќиштето)
Горе: 1x200mm, 2x120mm (optional, не доаѓа со куќиштето)
Капак: 1x120mm/140mm (optional, не доаѓа со куќиштето)
Позади: 1x120mm (доаѓа 120mm кулер со куќиштето)

Значи одозгора и на капакот немаш никаков кулер.
И BTW собери пари за HAF912 остај ти Делуксот и 2-3 кулера, 912 е многу подобро куќиште од сите аспекти, не само од поглед на вентилација. Подобра конструкција, одличен cable management, едниот дел за 3.25" уреди може да се извади, tool-les дизајн за инсталирање на 3.5 и 5.25" уреди, и како шлаг на тортата целото и однадвор и одвнатре е офарбано црно (y)
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
149
Поени од реакции
65
За оверклокот, не е само температурата, за високи клокови често треба и да се крене волтажа (и на јадро и на меморија) и сл. потоа треба да се има добри мемориски чипови за да се постигне висок клок на меморијата итн. Од тој поглед DirectCU, поготово II верзиите се едни од најдобрите aftermarket дизанји на пазарот.
Можеби за екстремен оверклок од 775/1000 на 1050/1200 или слично би било подобро да се има DirectCU верзија.. но за 950/1150 ваљда со мала промена на волтажата, може да се постигне и на референтна sapphire картица. Или пак треба да се заборави на оверклок на оваа картица ( зборам за прав оверклок со промена на волтажата)? :/
А што се тиче куќиштето, пошто ни јас не те сфатив што сакаше сега да кажеш :D вака да разјаниме:

Напред: 1x200mm, 2x120mm (доаѓа 200mm кулер со куќиштето)
Горе: 1x200mm, 2x120mm (optional, не доаѓа со куќиштето)
Капак: 1x120mm/140mm (optional, не доаѓа со куќиштето)
Позади: 1x120mm (доаѓа 120mm кулер со куќиштето)

Значи одозгора и на капакот немаш никаков кулер.
И BTW собери пари за HAF912 остај ти Делуксот и 2-3 кулера, 912 е многу подобро куќиште од сите аспекти, не само од поглед на вентилација. Подобра конструкција, одличен cable management, едниот дел за 3.25" уреди може да се извади, tool-les дизајн за инсталирање на 3.5 и 5.25" уреди, и како шлаг на тортата целото и однадвор и одвнатре е офарбано црно (y)
Малце збунувачки се изразив xD Јас помислив дека со ова куќиште идат 4 кулери, од кои едниот што е на страна и тој од горе, може ти да бираш какви би ти биле дали 120, 140 или 200mm. Лошо малце сум видел :/
Јас лично сакам само куќиште со добра вентилација, што би ја намалило температурата на деловите внатре во куќиштето.. а тие другите работи како подобри лежишта за дисковите и слично, и не ми се воопшто битни. :)
Сигурно деловите внатре нема да ми речат:
Dear Војвода, thank you for placing us in this CM HAF case, we feel very comfortable now :D
Од аспект на вентилација, и само од тој аспект... Дали би имал значителни придобивки доколку му ставам 2 кулера на ова скапаново што го имам ? :)
А со тие пари што би ги дал за HAF912 ... и+ уште нешто... maybe SSD? За подобро да дојде до израз e5200-кава LOL :D
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Можеби за екстремен оверклок од 775/1000 на 1050/1200 или слично би било подобро да се има DirectCU верзија.. но за 950/1150 ваљда со мала промена на волтажата, може да се постигне и на референтна sapphire картица. Или пак треба да се заборави на оверклок на оваа картица ( зборам за прав оверклок со промена на волтажата)? :/

Малце збунувачки се изразив xD Јас помислив дека со ова куќиште идат 4 кулери, од кои едниот што е на страна и тој од горе, може ти да бираш какви би ти биле дали 120, 140 или 200mm. Лошо малце сум видел :/
Јас лично сакам само куќиште со добра вентилација, што би ја намалило температурата на деловите внатре во куќиштето.. а тие другите работи како подобри лежишта за дисковите и слично, и не ми се воопшто битни. :)
Сигурно деловите внатре нема да ми речат:
Dear Војвода, thank you for placing us in this CM HAF case, we feel very comfortable now :D
Од аспект на вентилација, и само од тој аспект... Дали би имал значителни придобивки доколку му ставам 2 кулера на ова скапаново што го имам ? :)
А со тие пари што би ги дал за HAF912 ... и+ уште нешто... maybe SSD? За подобро да дојде до израз e5200-кава LOL :D
Хахах ќе ти речат фала деловите не се секирај ;)
Ќе имаш придобивки ако ставиш 2 кулера на Делуксот, ама штознам јас би го земал HAF-от првин... или поефтина алтернатива Elite 430.
А за графичката, пробај со повисоки клокови, дали ќе издржи или не ќе провериш преку тест на OCCT, Unigine Heaven DX11 и некоја захтевна игра како Crysis 1 и 2 (2-та со DX11 уклучен)
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Иначе, пример ако при гејминг температурата на графичката ми е 70C, а на процесорот 55. Колку одприлика би ми биле пониски овие температури доколку би го имал ова куќиште?
http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=6674
За 4200... ми прави мерак! :)
за 20 степени пониски температури ке имаш ако го земеш ова кукиште
јас го имам ова :D
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16811146058
 
Член од
11 јуни 2011
Мислења
7
Поени од реакции
1
момци ај да ми предложите некоја графичка до кај 3000 ден
иначе ја има следнава конфигурација
CPU: Intel Pentium 4 531, 3000 MHz
MB: Gigabyte G41MT-S2PT
RAM: 4GB DDR3
 
Член од
31 март 2012
Мислења
47
Поени од реакции
9
момци ај да ми предложите некоја графичка до кај 3000 ден
иначе ја има следнава конфигурација
CPU: Intel Pentium 4 531, 3000 MHz
MB: Gigabyte G41MT-S2PT
RAM: 4GB DDR3
еве ти од мене Gigabyte PCX GeForce GT430 1GB DDR3
ама почекај поискусниве да видиш што ке ти предложат
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
149
Поени од реакции
65
за 20 степени пониски температури ке имаш ако го земеш ова кукиште
јас го имам ова :D
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16811146058
Истово можам и на делуксов да го направам :D
Еден од страна, за да внесува поладен воздух, и од позади за да го вади воздухот :))
На ист принцип би работел како и твоето :))
Море најубаво би ми било така, и тие пари за SSD да си ги одвојам.
Иначе ова твоево кај нас го има некаде ? :)
момци ај да ми предложите некоја графичка до кај 3000 ден
иначе ја има следнава конфигурација
CPU: Intel Pentium 4 531, 3000 MHz
MB: Gigabyte G41MT-S2PT
RAM: 4GB DDR3
Зар се уште се користат 1 јадрени процесори :D
Ако планираш оваа конфигурација да ја купиш.. НИКАКО!
пентиум 4 беше атрактивен до 2007-2008, а како што знаеш сега сме 2012 и ретко кој ти купува пентиум 4.
За графичката..дај кажи за што поточно ти треба.
Ако ти е за игри пример... 4000 минимум за графичка.
ХД 5750 GDDR5 ти ~4100 во Мебиус. Екстра цена за екстра графичка.
И е доста добра картичка за игри.
ГТ430 што ти ја предложија ти е многу слаба графичка за игри, и иако е 2010 година, сепак јас за тие пари би земал попрво HD 3850 која е 4ипол години стара графичка, сепак е мноогу подобра од гт430, барем за игри.
Но сепак јас лично би собрал уште 1000че и би си ја земал хд 5750.
Но ако ти е графичката само за онака... тогаш воопшто не ни купувај графичка, и така на таа матична си имаш онбоард графичка, која е добра за ХД филмови, но не е добра за играње. И така од поновиве картици сите до 3000 денари се тапа.
И пак ќе те прашам оваа конфигурација ја имаш купено или ќе ја купуваш???
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Истово можам и на делуксов да го направам :D
Еден од страна, за да внесува поладен воздух, и од позади за да го вади воздухот :))
На ист принцип би работел како и твоето :))
Море најубаво би ми било така, и тие пари за SSD да си ги одвојам.
Иначе ова твоево кај нас го има некаде ? :)
го нема кај нас
 

Kajgana Shop

На врв Bottom