Графички карти

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
Koja e podobra graficka? Momentalno ja imam ova graficka GeForce 6600LE 256MB. Sakam da ja zemam GeForce NX8400 512MB... dali e podobra od 6600LE?
Да, кој модел точно на 8600 е напиши, дaли има DDR3 меморија?
 

Vargo _online

プレイステーション3
Член од
1 мај 2010
Мислења
490
Поени од реакции
59
Дали некој знае добар кулер за Ati HD4850
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
879
Дали некој знае добар кулер за Ati HD4850
Колку ти е температурата? Ако ти е 70-75 на лоад не мењај кулер. Ако ти е повисока може термална паста само треба да смениш. Овие графички (4800 серија) поднесуваат високи температури, еве на пр. и јас имам 4850 и на лето на лоад ми дига скоро 80 степени и така е без проблем веќе скоро две години (пу пу да не ја урочам :))
 

Vargo _online

プレイステーション3
Член од
1 мај 2010
Мислења
490
Поени од реакции
59
Колку ти е температурата? Ако ти е 70-75 на лоад не мењај кулер. Ако ти е повисока може термална паста само треба да смениш. Овие графички (4800 серија) поднесуваат високи температури, еве на пр. и јас имам 4850 и на лето на лоад ми дига скоро 80 степени и така е без проблем веќе скоро две години (пу пу да не ја урочам :))
Мене на 0% Лоад ми дига 80*С а на 100% лоад 100-102*С
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.918
Мене на 0% Лоад ми дига 80*С а на 100% лоад 100-102*С
HOLY FUCKING SHIT!!!

Дај прво земи УБАВО исчисти ја. Ако веќе си го направил тоа но не помогнало - ондак смени ја ако ти е проблем температурата. Дефолтните HD4850 картици беа дизајнирани така да имаат мало оптеретување на кулерот, ама на сметка на тоа температурите беа доста големи. Сепак, 80 C при idle е прилично лошо.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
879
Ауу, не прилично, многу лошо е 80 степени на ајдл !!! Да не ги имаш уште оние драјвери од јуни 2008 (т.е. да не ги користиш драјверите од цд-то)? Ако ти е све убаво исчистена, пробај смени термална паста.
Каков кулер имаш? (т.е. дали имаш dual slot или дефолт кулер?)
 

Vargo _online

プレイステーション3
Член од
1 мај 2010
Мислења
490
Поени од реакции
59
HOLY FUCKING SHIT!!!

Дај прво земи УБАВО исчисти ја. Ако веќе си го направил тоа но не помогнало - ондак смени ја ако ти е проблем температурата. Дефолтните HD4850 картици беа дизајнирани така да имаат мало оптеретување на кулерот, ама на сметка на тоа температурите беа доста големи. Сепак, 80 C при idle е прилично лошо.
Во моментов на Рачно подесување ми е вентилаторот за да ја намалам малце од малце температурата...............
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.918
Во моментов на Рачно подесување ми е вентилаторот за да ја намалам малце од малце температурата...............
Дај земи исчисти ја па после пастирај слики. 5500 вртежи на фанот се ПРЕМНОГУ. .
 

Vargo _online

プレイステーション3
Член од
1 мај 2010
Мислења
490
Поени од реакции
59
Дај земи исчисти ја па после пастирај слики. 5500 вртежи на фанот се ПРЕМНОГУ. .
Тоа со вртежите не е точно има некој баг програмата........дифолт кулер е.................се прасувам дали работи компресорот на бензиската кај мене???:pop:

--- надополнето ---

 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
Кога сме веќе кај чистењево каде можам да најдам вакви компресори ко на видеоно?
Има една продавничка се вика Deee Jayyy или нешо слично, спроти Буњаковец пазарот, значи од другата страна на партизанска, во задната страна на зградата што е баш на партизанска... или ако знаеш каде е гоблин, баш под него... ама не е ваков туку у туба, ко за спреј... специјално наменет за чистење....
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.918
Кога сме веќе кај чистењево каде можам да најдам вакви компресори ко на видеоно?
Тоа со вртежите не е точно има некој баг програмата........дифолт кулер е.................се прасувам дали работи компресорот на бензиската кај мене???:pop:
Не ви треба баш таков компресор. Во Џамбо има мини компресори за пумпање гуми на точаци и чамци, ама ќе бидат повеќе од доволни за ова. 600 денари се. А има и друга опција. Не знам дали вие имате, ама јас имам една пумпа за надувување душеци и прилично добро ми заврши работа кога го чистев цел компјутер. Што прашина се разлета од графичката, кога го пуштив температурата ми беше 42 степена idle при 740/1225 :pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom