Градежен факултет

angel_oh

око на кајгана
Член од
8 јануари 2008
Мислења
225
Поени од реакции
10
Ме влечит, ама тешко ми се гледат, јас во средно не учам физика, а овде гледам Физика и Математика се како основни.. Впрочем средно и предметиве шо ги имам исто ко да ги немам, така да и на било кој факултет да се запишам ќе битит тешко...

Ме интересират мислење од студентите на факултетов, дали доколку би биле како мене без многу познавање од средно школо, дали сепак би се запишале на него?
зависит на кој смер сакаш, на геодезија би можело да се просперират, ама на конструктивна и геотехника немат шанси без добри познавања на физика и математика....
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
336
Поени од реакции
88
Za tie so se geodezija ili zavrsile, kako polagavte osnovi na elektronika ? Ucenje se od materijalite ili samo prasanjata so se dadeni za sekoj del ?
 
Член од
2 февруари 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Некој од постарите колеги нека каже искуства со Механика на флуиди?
:sick:
--- надополнето: 7 март 2013 во 20:03 ---
Некој од постарите колеги нека каже искуства со Механика на флуиди?
:sick:
 
Член од
23 јули 2012
Мислења
93
Поени од реакции
89
да не продава некој поволна табла за цртање ?:D
 
Член од
11 јануари 2012
Мислења
78
Поени од реакции
22
ми треба итно некој од насока геодезија (или може и градежништво и геотехника што слушал геодезија кај ЈЈ), да го прашам нешто. Ако има некој расположен да ми помогне нека ми пише пп. :)
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Знае ли некој да ги решава овие задачи, има и цртеж со секоја. Ако има некој да помогне ќе му пратам убаво целосно.
 

Attachments

Член од
25 февруари 2011
Мислења
336
Поени од реакции
88
Nekoj sto e vtora ili treta geodezija. Moze li da mi kaze kaj koi profesori nema usen ispit na krajot od semestarot, odnosno ako ne mu e tesko neka gi nabroe predmetite vo vtora i treta kade sto nema usen ispit :) ?
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
336
Поени од реакции
88
Ako e nekoj vtora godina na geodezija neka mi pise PP. Fala odnapred.
 
Член од
21 мај 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво,учам гимназија природна математичка А,сакам да се запишам на градежен факултет,ме интерсира дали мора за матура да се земат
математика и физика.Трета година сум средно со математика немам проблем,имам 5.ама физика сум катастрофа не ни се трудам затоа имам 2.И дали може да се софлада физиката лесно,на кои теми да посветам внимание.
 

closertb

Пластичен
Член од
23 октомври 2011
Мислења
893
Поени од реакции
1.049
Здраво,учам гимназија природна математичка А,сакам да се запишам на градежен факултет,ме интерсира дали мора за матура да се земат
математика и физика.Трета година сум средно со математика немам проблем,имам 5.ама физика сум катастрофа не ни се трудам затоа имам 2.И дали може да се софлада физиката лесно,на кои теми да посветам внимание.
Нема врска што ќе земеш да полагаш на матура. Не гледаат воопшто.
Со физика исто така нема да имаш проблем, ќе ја совладаш лесно. Ни јас се немам замарано со физика во средно и сега немав/немам никаков проблем. Ако ти оди математиката, немаш гајле.

Така да, уживај додека си во средно. Има време кога да учиш. ;)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
83
Поени од реакции
46
Лани со колку најмалку бодеви примаа на конструктивна насока?
 
Член од
11 јули 2013
Мислења
19
Поени од реакции
1
Па ти сакаш со глава ѕид да рушиш. Трг одма да те преместат. Не си свесен колку треба да владееш математика за да се запишеш електро, машински, архитектонски или градежен. За овие струки треба математика да ти биде "омилен" предмет, во душата да си ја носиш. А многу ретко се наоѓа дете што ќе каже дека сака математика, па и затоа овие факултети имаат најмалку студенти. незнам за тебе што сваќаш под поимот "талентиран математичар", ама ако математика немаш константно петка(многу ретко 4) не помислувај дека нешто ќе постигнеш. математиката не се учи, таа се сваќа, постојано само се надоградуваш.
јас немам проблем со математика :D сите 5, 4години ама слободно цртање баш и не ми е добра страна.. би можел ли јас да успеам на факултетов?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom