Гол човек

Lea

Член од
19 ноември 2005
Мислења
152
Поени од реакции
2
moTaro напиша:
Ако го познавам лично тогаш тоа е субјективно! Ние сега тука дискутираме што пообјективно е можно!
Од објективна гледна точка. Прашање 1 (еден) Кој не е алчен ? (кога веќе така го дефинира). Ти да не не си? Ако некогаш си имала заработака од пример карикирам 50 или 100 иљади евра годишно и сега тоа веќе го немаш. Ќе се задоволиш денес со класична работа од 200-300 евра и 8 саати затворен во канцеларија (во најдобар случај)? Или ќе бидеш "алчен" и на секој начин ќе се стремиш да си ја постигнеш цифрата што негокаш си ја правел, што знаеш дека можеш да ја постигнеш, што треба да си глуп да не пробуваш да ја достигнеш??

Зашто е сега алчен човекот затоа што пробува да си го врати животот онаков каков што еднаш самиот тој си го направил?

Тоа е алчност?
Тоа е алчност на покварен начин(со манипулација на народот)....а тоа погоре што го зборуваш има име...и се вика амбициозност...
и стварно мислам дека не треба да дискутираме на оваа тема бидејќи не го познаваме лично човекот....или??
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
kolku shto sum zapoznaena knigata ja ima pishuvano dodeka beshe "isceznat"...sam vo cetiri zida vo kuka kade shto prestojuval kaj nekoi prijateli...pa toa i mu bila ednistvena rabota vo toj period da gi iskazuva svoite mislenja nekade, pa makar i na hartija...nemoze tuku taka da napishesh kniga i da ja izdadesh...i ne veruvam deka vnatre ima napishani raboti zaradi nekakva manipulacija i misla za popularnost i sl....treba barem ednash da kazeme deka nekoi luge vredat vo ovaaa drzava i se uspeshni vo nekoi raboti...jas mislam deka knigava e napishana onaka za da si gi kaze nekade covekot rabotite, nekade i na luge na koi vo oci ne im go rekol toa...neznam se dodeka ne ja procitam ne mozam da komentiram mnogu, no ke vi kazam ako mi se promeni mislenjeto otkako ke ja procitam...
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
Игор е шупак кој се снајде во светот на глупоќата.
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
IsidoraD напиша:
Dali nekoj od vas ja ima citano knigata Gol covek od Igor Dzambazov?
Slusnav deka bila mnogu ubava kniga vo koj Igor se ogoluva odnosno go opisuva svojot zivot i gi otkriva negovite misteriozni tajni.
Koga ke idam u MK sakam da ja kupam posto covekot mnogu mi se sviga i veruvam deka vredi.Dali nekoj od vas znae kade moze da se najde knigata?

ja ja iam citano. Knigata e ekstra. Kazuva kaj se kriel kako se kockal ... se zadolzuval , kako kamatite go unistile.. i takvi rab... odnosno negoviot kockarski zivot(pocnuva so toa) i posle poveke se zadrzuva na negovoto begstvop :) i na kraj kako i sekogas ima hepi end :)
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Баш би сакал да ја прочитам, иако засега немам можност во иностранство сум :icon_lol:
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
Пеер не дека оправдувам оговарање, ама
Garfield напиша:
Игор Џамбазов заглавил пак со пари, напишал лањо за себе, сите да го жалат и да речат колку е тој искрен, кутриот, си кажа колку бил безвезе, за повторно да стане интересен и во центарот на вниманието, а попатно да направи некој денар. А бе ајде, креле, малтивода, клатикуре џаначко и пијандурско-коцкарско кое пати од комплекси и сака да биде во центарот на вниманието.
Коњина.
ке додам тоа со мои очи шо го иам видено....
дува трева и хашиш колку што ние сите задно на форумов неможеме да издуваме, у стање е да дува додека има, па макар било и кило...
има еден куп книги кои не сум ги прочитал, така да за делото на гореопишаната личност и не сум така јако заинтересиран...
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
Офчар напиша:
Игор е шупак кој се снајде во светот на глупоќата.
A, ти демек си поарен? Како стаса до тоа што си го пишал у потпис? Со јадење бурек и светот на глупоќата.

Btw, Игор и претходно има напишано книга, за тие кои рекоа „зошто сега“. Едгар Алан По бил ноторен алкохоличар, се оженил со братучетка му (инцест) и сите тогаш го осудувале и не му ги ценеле делата... ;)
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
Thief напиша:
A, ти демек си поарен? Како стаса до тоа што си го пишал у потпис? Со јадење бурек и светот на глупоќата.

Btw, Игор и претходно има напишано книга, за тие кои рекоа „зошто сега“. Едгар Алан По бил ноторен алкохоличар, се оженил со братучетка му (инцест) и сите тогаш го осудувале и не му ги ценеле делата... ;)
А ти се пронајде негде а? ;)

Лепи, ја сум гениј.. си признавам ;)
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
Пиеш?
Си ја ебел братучетката?
Ти ги осудуваат делата?

Ако на две од три одговорот ти е негативен, не те бива, не си гениј, само си се умислил, први знаци на шизофренија. :)
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Офчар напиша:
Игор е шупак кој се снајде во светот на глупоќата.
Мене ми е некако сличен патот по кој што ти грабиш кон славата со оној на игор офчаре. Се радуваш ко мало дете дека ќе те има у време (спомнуваш паричка, цел среќен), медија те интересира, а рано е може после и ќе се прокоцкаш.

А? Што ќе кажеш сега пичко :)
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
moTaro напиша:
Мене ми е некако сличен патот по кој што ти грабиш кон славата со оној на игор офчаре. Се радуваш ко мало дете дека ќе те има у време (спомнуваш паричка, цел среќен), медија те интересира, а рано е може после и ќе се прокоцкаш.

А? Што ќе кажеш сега пичко :)
Само завидувате ;)
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
Не знам за мотаро, ама јас затоа и тебе ти одговорив, од пуста љубомора. :)

Туку, да не забегуваме од темава, ќе ни опнат опомена една сега, а јас ептен се срамам кога ќе ме искара учителката. :(
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
офчар пеер, почна да се јавува офчата свест....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom