Големи поплави, вондредна ситуација во Србија и Босна и делови на Хрватска

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
оф топик-земјотрес во Албанија сабајле со јачина од 5.2 степени според Рихтер
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
важи уште за донирање преку телефониве.
Јас би ви препорачала за да ги избегнете оние 18 денари плус, да платите преку ex.mk со картичка. Само ќе пазите кај испорака да селектирате поддршка за Србија и Босна
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Јас би ви препорачала за да ги избегнете оние 18 денари плус, да платите преку ex.mk со картичка. Само ќе пазите кај испорака да селектирате поддршка за Србија и Босна
бидна таа, донирав не знаев за ова.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Според мои другари от околината на Белград, со кои зборував преди малце:
- положението е потежко от тоа што се гледа по телевизитие.
- жртвите може би ке стасат около илjaда,а може и повеке. За моментот нарочно не ги сообштават.
- има сомнениja за неправилно изпушнате на брани(некои луге зборували за скинати брани) и водата да не е била само от дожд.Водата е идела на талази.
- сирените не са били задеjствувани за поплавите и лугето са се будели един друг за да бегат и да се спасуват.
- многу патишта са под вода и има тежки штети на инфраструктурата.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
(Фото) Прилепските фирми и граѓаните ја покажаа својата хуманост со донации за настраданите во Србија и БиХ
Денес, на градскиот плоштад Методија Андонов Ченто, се одржа хуманитарната акција, која ја реализира Црвениот крст во соработка со општина Прилеп, за собирање на вода, постелнини, хигиенски пакети, хемиски средства.



Од Црвениот крст велат дека акцијата тече одлично, постојано граѓаните носат донации, а апелираше да се носат прехранбени производи, води, сокови.

„Витаминка“ веќе испрати по 10 тони производи посебно за Србија и за БиХ, компанијата „Комфи Ангел“ донира полн камион со перници, јоргани, а Прилепската пиварница - дел од сопственото производство на сокови.

Градоначалникот Марјан Ристески ги повика граѓаните да бидат хумани и да донираат до 31 мај, до кога ќе трае акцијата.
 
Член од
22 јануари 2013
Мислења
481
Поени од реакции
669
Од СПЦ изјавиле дека Кончита била крива за поплавите.
 
Ф

Флеш

Гостин
Моменталната водена состојба на терен како е , пола од поплавената површина е повлечена,вратено во нормална состојба , но сеуште останува голема површина поплавена ...

 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.694
Поени од реакции
4.520
Јас би ви препорачала за да ги избегнете оние 18 денари плус, да платите преку ex.mk со картичка. Само ќе пазите кај испорака да селектирате поддршка за Србија и Босна
и ддв-то ќе било уплатено на сметките.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom